Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Kampioni i matematikes thyen rekordin e llogaritjes mendore

Shko poshtë

Kampioni i matematikes thyen rekordin e llogaritjes mendore

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 7:07 pm

Nje shkencetar gjerman kompjuterash ka thyer rekordin boteror per llogaritjen mendore,i cili ka llogaritur rrenjen e 13 te nje numeri 100 shifror per 11.80 sekonda.Gert Mittring ,shkenctar kompjuterash 38 vjec,arriti te beje llogaritjen me shpejt se te pranishmit me makina llogaritese ,gjate nje aktiviteti ne qytetin perendimor Giessen,te sponsorizuar nga Muzeumi i Matematikes.Nje zedhenes i muzeumit tha se Mittring kishte thyer rekordin e vendosur ne 1988 nga Alexis Lemaire nga Franca,i cili e beri nje llogaritje te tille per 13.55 sekonda.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi