Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Celularë që zbulon HIV-in, malarien...

Shko poshtë

Celularë që zbulon HIV-in, malarien...

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 7:07 pm

Zbulimi sensacional i një grupi të shkencëtarëve nga universiteti UCLA në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka përshkuar botën këto ditë. Lajmi se telefonat celularë mund të zbulojnë sëmundjet dhe të analizojnë gjakun do të mund t'i ndihmonte mjekësisë, por edhe të zvogëlojë shpenzimet e mëdha.
Ekrani LED, filtrat plastik dhe disa tela do të mund të zëvendësonin makinat e mëdha, me të cilat punojnë shumë teknikë të cilët me dorë identifikojnë qelizat e gjakut nën mikroskop. Shkencëtarët e UCLA kanë modeluar telefonin celular në pajisjen mobile për testimin e gjakut e cila është në gjendje të detektoj virusin e HIV-it, malaries dhe sëmundjeve tjera. Njërën prej pajisjeve të para të këtij lloji e ka prodhuar kompania Sony Ericsson. Testuesi përdorë dritë të filtruar e cila ndriçon qelizat e gjakut dhe i dërgon të dhënat softuerit i cili i përpunon dhe i analizon.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi