Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Nje udhetim imagjinar ne termocentralet me qymyr.

Shko poshtë

Nje udhetim imagjinar ne termocentralet me qymyr.

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 7:17 pm

Mqs jam duke punuar mbi kete teme sot po ju postoj disa gjera.Se pari kam probleme me postimin e fotografive pasi nuk mi pranon madhesia ketu.
Thote kontakto me administratorin.


Nje permbledhje e shkurter:Termocentralet me qymyr jane centrale elektrike.Gjate djegies se qymyrit krijohet energji e cila do te sherbej per ngrohjen e ujit.Uji kthehet ne avull dhe se fundi rrjedh ne turbinen e avullit ku valet e turbines vene ne levizje gjeneratorin ku prodhohet energjia elektrike.

Qymyri natyror Është qymyr me moshë të re, te I cilui vërhet struktura të drurit nga I cili është formuar. Ky pëmban 25-35% karbon, digjet shpjtë, përdoret si lendë djegse në termo centrale, për prodhimin e avullit për të vënë në lëvizje turibnat e gjeneratorvee, për prodhimin e energjisë elektrike.Gjate djegies se qymyrit me oksigjen(me ajer te kompresuar) clirohet dioksid karboni dhe behet ngrohja e ujit ne boiler. Djegia e qymyrit shakton dhe mbetes te tjere organik te cilet jane te demshem per boten natyrore dhe ambjentin ku jetojme. Te tille jane gazrat NOx, SOx dhe CO..

Dikoksidi i carbonit nuk eshte gaz ndohtes...te pakten nuk kualifikohet si i tille. Eshte vetem "global warming gas" dhe kontributi i ndonje TEC-i Shqiptar eshte teper i parperfillshem. TEC-et me qymyr sot jane "te pastra"...ose te pakten brenda normave te pranuara ne Evrope. Gazrat qe kane me teper rendesi jane NOx, SOx dhe CO...dhe niveli i ktyre gazrave mbetet perseri teper i ulet...mbetet i paperfillshem per nivelin ekzistues ne Vlore pershembull.
Per pastrimin e gazrave toksike prane centralit ndertohet nje impiant I cili bent e mundur pastrimin e gazrave toksik ne 3 etapa.

Vete ligji I natyres nuk na lejon te behet e mundur energjine djegese(pra lenden e pare)ta zhnderrojme ne 100% ne energji elektrike. Nje pjese e fituar e energjise(asaj qe gjendet ne turbinen e avullit) do te clirohet ne ambjent me cooling water( eshte vendi ku behet e mundur ftohja e avullit jane ato kullat e medha ku shikoni qe del tym ,ne fakt eshte avulli qe ftohet I cili ka temperaturat rreth te 40 °C )
Po ju perkthej dhe pjeset perberese te termocentralit me qymyr (ata me gaz kane forme tjeter ose strukture pak a shume)


Rauchgasreinigung-impiant per pastrimin e gazit
Kessel-boiler
Turbine-dihet turbina
DeNOx-Anlage-eshte impianti per pastrimin e gazrave NOx
Elektrofilter-perdoret per te largimin e mbetjeve ne gaz(behet fjale pluhur ose thermija te qymyrit)
Dampf und Kühlwasserkreislauf- eshte pjesa ku behet e mundur ftohja e avullit (ajo kulla e madhe e madhe ne te djathte)
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi