Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Pak gjera per ''PIXEL"...

Shko poshtë

Pak gjera per ''PIXEL"...

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 7:18 pm

Gjithmone e kemi perdorur fjalen PIXEL....P.sh.aparati fotografik qe un kam eshte 7.2 Mega Pixel ose kam blere 1 telefon te papare me nje kamer 5 Mega pixel por disa prej nesh nuk e dine akoma kuptimin e plote te kesaj fjale...Pershembull kur i bejme ZOOM nje Fotoje dalin ato kuadratat e vogla(pikerisht ato kuadrate quhen PIXEL).
PIXEL vjen nga bashkimi i fjaleve Pic(PICTURES) dhe El(ELEMENTS) dhe eshte elementi me i vogel i informacionit ne nje figure...Mund te permbaje 4 ngjyra qe jane:"KUQE"BLU"VERDHE dhe JESHILE" dhe nga keto ngjyra formohen dhe ngjyrat e tjera me radhe...
PIXEL-i mund te kete forme 4-kendeshe ose shume kendeshe...
Sa me shume elemente te tille te permbaje figura aq me cilesore dhe e paster eshte ajo...
1 Mega pixel eshte e barabarte me 1 milion pixel...
Pershembull nje kamer me rezolucion 2048×1536 ka 3.1 Mega Pixel ( 2048 × 1536 = 3,145,728 )
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pak gjera per ''PIXEL"...

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 7:18 pm

avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi