Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Femije "Gjeni"

Shko poshtë

Femije "Gjeni"

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 7:34 pm

* Christian Heinrich Heineken (1721 - 1725), Gjeniu i Lubeccas Gjerman. Nje nga njerzit me inteligjent qe njihen ne historine boterore.

* Carl Friedrich Gauß (1777 - 1855), Shkenctar, Matematikan Gjerman. Nje nga 3 matematikanet me te medhenje te historise, i quajtur ndryshe "Princi i Matematikes.

Leonhard Euler, njohur si Euleri(Bazilea, 15 prill 1707 – Shen Pjeterburg, 18 shtator 1783) Matematikan, Fizikant Zvicerian. Nje nga tre matematikent me te medhenje te cdo kohe. Prodhuesi me i madh teoremash dhe vertetimesh ne historine e njerezimit. Nuk njihte rival ne epoken e tije, edhe kur ngeli qorr vazhdoj te punonte dhe te zgjidhte cdo lloj problemi qe i propozonin.

* William James Sidis (1898 - 1944), me origjine Ruse por lindur dhe rritur ne Amerike. Gjeni i papare me Kuocient Inteligjence ( QI>250) nje nga personat me inteligjent te cdo kohe. Hyn ne Harward qe 11 vjec por kishte bere kerkese te hynte qe 8 vjec ( nuk u pranua per moshen shume te vogel). Studenti me i ri qe ka patur nderin te studioj ne Harward. Me ide revolucionare dhe te majta ka qene njeri shume i reservuar dhe ka refuzuar te perdori inteligjencen e tije nen sherbim te shtetit.

Nikola Tesla (iНикола Тесла) (Smiljan, 10 korrik1856 – New York, 7 janar 1943) Fizikant Serb. QI>250, "Asnje fizikant s'mund ta quaj veten me i madh se Tesla" . Gjeniu me i madh i elektromagnetizmit i harruar nga shkenca. Njeriu qe donte te perdorte shkencen per te rritur mireqenien e njerezimit, njeriu qe donte te prodhonte energji te paster dhe falas por qe u ndesh me kapitalizmin dhe shtetin amerikan. Edisoni s'mund te lejonte qe nje njeri si Tesla ti jepte njerezimit energji falas duke i prishur gjithe biznesin e "Industrive edison" duke i sabotuar cdo punim apo cdo publik qe bente. FBI mblodhi gjithe dokumentat, publikimet dhe kerkimet e Tesla-s duke u vene pullen "Top Secret " dhe duke i varrosur pergjithmone.

Srinivasa Aiyangar Ramanujan (Erode 22 dhjetor 1887 – Chennai, 26 prill 1920) Matematikan Indian. Gjeni me QI>250, mesoj gjithe matematiken vete si autodidat, arriti gjithe rezultatet qe matematikanet evropian kishin arritur ne shume shekuj. Nuk kishte asnje ide se cfar ishte nje funksion kompleks por dinte te zgjidhte cdo problem me teknikat e tija inovative. Nje nga me te medhenjte e cdo kohe.

John von Neumann, (Budapest, 28 dhjetor 1903 – Washington, 8 shkurt 1957) Cifut Hungerez. Metamtikan, Fizikant, Kimist, Inxhinier, Informaticien i papare. Gjeni i lindur me QI>250 . Qe ne moshen 8 vjecare dinte te shumezonte me mendje numra me 8 shifra. Tregohet qe kur shkonte ne banjo merte gjithmon me vete 2 libra sepse kishte frike mos mbaronte se lexuari njerin para se te mbaronte nevojat dhe nuk donte te harxhonte asnje sekond kote. Vdiq nga radiacionet e mara ne Los Alamos kur ishte nje specialistet per krijimin e bombes atomike.

Gottfried Wilhelm von Leibniz (Lipsia, 21 qeshor 1646 – Hannover, 14 nentor 1716) Gjerman. Matematikan, Fizikant, Gjuhetar, Filozof. Nje nga njerzit me influent ne gjithe historine e njerezimit. Ne jeten e tije eshte mare me cdogje, praktikisht nuk ekziston asnje fushe e shkences e paprekur nga Lebniz.

Sir Isaac Newton (Woolsthorpe-by-Colsterworth, 25 dhjetor 1642 – Londer, 20 mars 1727) Fizikant, Matematikan Anglez. Nje nga me te medhenjte dhe me influentet e cdo kohe. Themelues i teorise gravitacionale. Eshte nje nga baballaret e Fizikes Klasike.

Évariste Galois (Bourg-la-Reine, 25 tetor 1811 – Parigi, 31 maj 1832) Matematikan Francez. Femije gjeni qe mesoj gati te gjithe matematiken vete neper biblioteka. Revolucionoj matematiken me Teorine e Grupeve ose Teorine Galois qe ne moshe adoleshente. Vdiq ne moshen 21 vjecare ne nje duel dashurie.

Niels Henrik Abel (Finnøy, 5 gusht 1802 – Froland, 6 prill 1829) Matematikan Norvegjez. Si Galois edhe ai i dha gjithe kontributes e tije matematikes qe ne moshe adoleshence.

Albert Einstein (Ulma, 14 mars 1879 – Princeton, 18 prill 1955) Fizikant Cifut Gjerman. Nuk ka nevoje per komente pasi te gjithe e njohin. Nje nga me te medhenjte e cdo kohe jo vetem ne fizike por edhe ne filozofi dhe politike.

Karl Ernst Ludwig Marx Planck (Kiel, 23 prill1858 – Göttingen, 4 tetor 1947), Fizikant Gjerman. Nje nga fizikantet me te medhenj te cdo kohe. Themelues i pare i teorise kuantistike.

Werner Karl Heisenberg (Würzburg, 5 dhjetor 1901 – Mynyh 1 shkurt 1976) Fizikant Gjerman. Nje nga fizikantet me te medhenje te c'do kohe, cmim Nobel per fiziken dhe themelues i teorise kuantistike. Revolucionoj fiziken me Principin e Pavendosmeris.

Julius Robert Oppenheimer (New York, 22 aprile 1904 – Princeton, 18 febbraio 1967) Femije Cifutesh Gjermane te emigruar ne Amerike. Pasi mbaroj Universitetin ne moshen 21 vjecare ne Harward erdhi te specializohej ne evrope ( Gottinga Gjermani). Nje nga fizikantet me te medhenje te cdo kohe.

Alan Mathison Turing (Londer, 23 qeshor 1912 – Manchester, 7 qeshor 1954) Cifut Anglez. Nje themeluesit e Informatikes dhe nje nga shkenctaret me te medhenje te shekullit te XX. Fizikant, Matematikan, Informaticien brilliant. Krijoj makinen e Turing dhe Testin e Turing dy nga zbulimet me te medhaja te 900-es. Vdiq duke ngrene nje molle te helmuar.

Richard Phillips Feynman (New York, 11 maj 1918 – Los Angeles, 15 shkurt 1988) Cifut Amerikan. Fizikant brilliant dhe femije gjeni. Fitues i cmimit nobel per fiziken. Kurset e tije te fizikes ne Stanford University dhe menyra se si shpjegonte fiziken kan hyre ne histori. Pjestar i projektit "Manhatan" per krijimin e bombes me atomike.

David Hilbert (Königsberg, 23 janar 1862 – Gottinga, 14 shkurt 1943) Matematikan Gjerman. Nje nga me te medhenjte e cdo kohe. Revolucionoj Gjeometrine duke nxjer ne pah gjithe limitet e gjeometrise Euklidiane.

* Song Yoo-geun (* 1997), Student fizike Korean, hyn ne universitet ne moshen 8 vjecare.


Te tjere shkurt:

Augustin-Louis Cauchy (Paris, 21gusht 1789 – Sceaux, 23 maj 1857) Matematikan Inxhinier Francez. Nje nga baballaret e Analizes se matematikes.

Pierre de Fermat (Beaumont-de-Lomagne, 17gusht 1601 – Castres (Tarn), 12 janar 1665) Matematikan Jurist Francez. Nje zheni matematike. Ka hyre ne histori per problemin me te komplikuar te gjithe historise se matematikes, te ashtuquajturin "Teorema e fundit e Fermatit ".

James Clerk Maxwell (Edimburg, 13qeshor 1831 – Cambridge, 5 nentor 1879) Matematikan, Fizikant Skocez. Babai i elektromagnetizmit dhe fizikes moderne.

Georg Friedrich Bernhard Riemann (Breselenz, 17 shtator 1826 – Selasca, 20 korrik 1866) Matematikan, Fizikant Gjerman. Nje nga me te medhenjte e cdo kohe.

Max Born (Breslau, 11 dhjetor 1882 – Göttingen, 5 janar 1970) Fizikant, Matematikan Gjerman. Nje nga me te medhenjte e shekullit te XX.

Wolfgang Ernst Pauli (Vienna, 25 prill 1900 – Zyryh, 15 dhjetor 1958) Fizikant Austriak. Nje nga me te medhenjte e shekullit te XX.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi