Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

60 EARTH HOUR !!!

Shko poshtë

60 EARTH HOUR !!!

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 02, 2010 10:17 pm

EARTH HOUR ora e tokes eshte nje eveniment boteror i pervitshem,krijuar nga WWF (World Wide Fund for Nature), qe konsiston te hiqen nga priza te gjitha aparatet elektrike per te promovuar ekonomine e elektricitetit,dhe si konsekuence ,uljen e gazrave ne efektin serre gjithashtu dhe luften kundra ngrohjes klimatike.Edicioni i pare i ketij manifestacioni u be ne Sydney le 31 mars 2007 nga 19h30 deri 20h30.
Edicioni i dyte u zhvilluan ne vende te ndryshme 20h deri 21h le 29 mars 2008, duke filluar ne Nouvelle-Zélande ne lAustralie per tu mbyllur ne qytetin e San Francisco.


28 mars 2009 ,le WWF organizon Earth hour . Per ket okazion ne 2400 qytete dhe ne 82 shtete te botes vendet publike,zyrat,dhe qytetaret do te mobilizohen per kete kauz te mire.Nje milion persona neper tere boten do te fikin dritat e banesave te tyre pergjate nje ore.
Le WWF shpreson gjithashtu te krijoje nje platforme aksioni kundra ndryshimeve klimatike.
Rruget dhe banesat do te jene ne erresire duke filluar nga ora 20h30 deri ne 21h30 kete te shtune 28 mars 2009.
Los Angeles, Las Vegas, Londres,Bruxelles, Hong Kong, Sydney, Rome, Manille, Oslo, le Cap, Varsovie, Lisbonne, Singapore, Istanbul, Mexico City, Toronto, Dubaï et Copenhague keto jane vetem disa nga qytetet pjesemarrese.Dhe disa vende vecanerisht emblematike do te fikin zjarret pergjate nje ore.Gjithashtu dhe Burj Dubaï (la Tour de Dubaï, hôtel me i larte ne bote), la Tour CN à Toronto, (la plus haute du monde) et le Quirinale à Rome, (résidenca officielle e Présidentit italian), l’Opéra de Sydney dhe Montagne de la Table ne Cap, do zhyten ne erresire.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi