Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Shimpanzete kembejne ushqimin me seks

Shko poshtë

Shimpanzete kembejne ushqimin me seks

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 02, 2010 10:21 pm

Shimpanzete kembejne ushqimin me seks

Shkencetaret kane arritur ne perfundimin se shimpanzete bejne marreveshje per te kembyer ushqimin me seksin. Meshkujt qe e ndajne me femrat gjahun qe kane kapur ne ekspedita, ciftohen dy here me shume se pjesa tjeter e majmuneve egoiste.

Shkembimi behet ne menyre qe meshkujt te kene me shume mundesi ciftezimi me femrat, pavaresisht nga periudhat e pjellorise.
Studimet e shkencetareve te Institutit te Antropologjise Evolucionare ne Gjermani u publikuan ne revisten “PLOS One”. Mishi eshte shume i rendesishem per shimpanzete, pasi permban proteina dhe vecanerisht per femrat, qe zakonisht nuk gjuajne dhe e kane te veshtire te sigurojne vete ushqimin.

Studimi u krye ne Ivory Coast, ku kafshet u vezhguan teksa gjuanin dhe ciftoheshin. Por shimpanzete dine edhe te presin. Shperblimi qe meshkujt marrin per ushqimin vjen nje ose dy dite me pas.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi