Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Cern: Eksperimenti rifillon ne shtator...

Shko poshtë

Cern: Eksperimenti rifillon ne shtator...

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 02, 2010 10:26 pm

Pershpejtuesi i protoneve, projekti me i madh shkencor per te vertetuar krijimin e universit, do vihet ne pune gjate muajit shtator. Lajmi behet i ditur nga burime zyrtare te CERN-it ne Zvicer, sipas te cilave edhe gjate periudhes se Krishtlindjeve eshte parashikuar nje ndalese e vogel.
Te gjithe shkencetaret do shijojne frytet e punes se tyre vetem ne vitin 2010, pasi te jene studiuar me kujdes te dhenat e ketij eksperimenti qe ka kushtuar miliarda dollare dhe ka ngjallur kritika te medha. Pershpejtuesi i protoneve e nderpreu aktivitetin ne muajin shtator te vitit 2008 per shkak te nje demtimi te rende. Sipas teknikeve, tashme jane instaluar sisteme te reja sigurie qe do te paraprijne cdo lloj defekti si ai qe shkaktoi nderprerjen e punes vetem 10 dite pasi nisi eksperimenti. Ky projekt synon te zbardhe perfundimisht hipotezen e krijimit te universit me fillese nga shperthimi i madh Big Beng. Shume shkencetare me emer ne bote e kane kundershtuar kete ide, por kunder ka dale edhe Vatikani.

avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi