Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Angli, “Fëmija Mozaik”

Shko poshtë

Angli, “Fëmija Mozaik”

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 02, 2010 10:33 pm

Angli, “Fëmija Mozaik”

Londër - Një vajzë 6 vjeçare është pagëzuar nga mjekët me emrin “Fëmija mozaik”. Nëse shikon me kujdes radiografinë e vogëlushes, vihet re se organet i ngjajnë copëzave të një mozaiku që janë vendosur në formë të çrregullt.

Vajza ka 5 shpretka, një vrimë në zemër, mushkëria e krahut të djathë ka formën e mushkërisë së krahut të majtë, dhe mëlçi të sëmurë dhe të vendosur në krah të kundërt, dhe stomaku është i vendosur në krah të djathte kur duhej te ishte ne te majte.

Në kohën e lindjes mjekët i patën deklaruar prindërve të vajzës të mos kishin shumë shpresa për mbijetesën e saj. Por, Betani që vuan nga një sëmundje shumë shumë e radhë, e njohur si sindroma "Ivemark", sot feston ditëlindjen e saj të gjashtë.

“Me shikim të parë duket një vajzë si gjithë të tjerat- thotë e ëma Liza, 37 vjeçe- por nën lëkurën e saj gjithçka është e pakombinuar”. Që gjatë periudhës së shtatzënisë prindërit ishin vënë në dijeni të problemeve që do kishte vogëlushja, por ato kishin vendosur ta mbanin.

Ndërkohë, doktor Patrick McKiernan i spitalit për fëmijë në Birmingan thotë se “Vajza duhet vetëm të ushtrojmë një kontroll shëndetësor dy herë në vit, çka është një lajm i mirë për të dhe familjen e saj. Ajo ka nevojë për një transplant të mëlçisë por për momentin po presim se kur do të ndodhë. Ajo po ecën shumë mirë, pavarësisht problemeve të saj.”
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi