Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Zbulohet fosilja, qe verteton teorine e Darvinin...

Shko poshtë

Zbulohet fosilja, qe verteton teorine e Darvinin...

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 02, 2010 10:55 pm

Shkencetaret kane prezantuar me krenari ate qe e quajne proven me te madhe, qe verteton teorine e Darvinit. Behet fjale per nje fosile te lashte, qe cilesohej si pjesa qe mungonte per te vertetuar prejardhjen e njeriut nga majmuni.

Krijesa 47 milione vjecare konsiderohet si fosile e primatit me te kompletuar te gjetur deri me sot. Ekzemplari i gjetur ne nje shpelle ne Gjermani eshte ekspozuar ne muzeun e historise se natyres ne Nju Jork. Ai konsiderohet si unaza e lidhjes se njeriut me majmunin.

Fosiles i jane gjetur pjese te stomakut me ushqimin e fundit te konsumuar, konturet e lekures, si dhe thonj ne vend te kthetrave. Fosilja me nofken “Ida”, eshte lidhja qe mungonte mes primateve te sotem dhe njerezve. Disa eksperte te pavarur jane sekeptike per zbulimin e publikuar ne trevisten shkencore “PLoS One”.

Shkencetaret thone se fosilja e gjetur jetoi ne nje epoke te historise se tokes te quajtur Eocene, qe ka qene teper e rendesishme per zhvillimin e primateve te pare.

Fosilja quhet ndryshe Darwinius masillae, per shkak te vendit te saj te origjines dhe dyqindvjetorit te lindjes se Darvinit. Gjetja e skeletit te kompletuar i ka shtyre shkencetaret ta cilesojne ate si mrekulline e tete te botes.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi