Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ish mafiozi: Duhej te merrnim peng Berluskonin ne vitet 70

Shko poshtë

Ish mafiozi: Duhej te merrnim peng Berluskonin ne vitet 70

Mesazh nga j.e.t.a prej Fri Jul 02, 2010 11:09 pm

Gjate viteve ’70 duhej te rrembenim Berluskonin. Une as qe e dija emrin e tij thjesht na thane – Berluskonin ate te Milano 2”. Keshtu e nis rrefimin e tij pas kryerjes se 25 viteve burg, Gaspare Mutolo, qe mori statusin e te penduarit pas bashkepunimit qe kreu me drejtesine sidomos gjate periudhes se prokurorit Xhovani Falkone.
“Mbaj mend qe ne ate kohe shefi i te gjithe shefave ne Sicili ishte Gaetano Badalamenti i cili i kishte ndaluar e gjitha rrembimet ne Ishull. Kjo per ne nuk prishte pune, pasi me gjithe ata pasanike qe jetonin ne veri te Italise vendosem te punonim ne Lombardi. Por gjerat nuk ecen ashtu sic i kishim planifikuar ne dhe pasi u perhap lajmi per nje rrembim te mundshem te Berluskonit ai perforcoi sigurine e tij duke punesuar Murolon, qe ishte mjaft i zoti”, nis fjalen e tij per nje reviste italiane, Gaspare Mutolo.

Me tej i penduari Mutolo rrefen per krimet e tij si dhe per bashkepunimin me drejtesine. “Kam qene nje rrembyes, nje mafioz, kam trafikuar droge, kam marre pjese ne pengmarrje me pas vendosa te bashkepunoj me drejtesine duke nxjerre 600 emra mafiozesh, duke shpjeguar 550 vrasje, duke treguar lidhjet mes mafias dhe gjyqesorit, mafias dhe policise, mafias dhe politikes dhe sot kam paguar haracin tim deri ne fund”, perfundon Mutolo. Gaspare Mutolo, ish shofer i kreut te mafias sicilane, Toto Rina, fitoi statusin e “deshmitarit te shtetit kunder mafias” ne vitin 1992 duke ndihmuar autoritetet italiane te zbardh.
avatar
j.e.t.a
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 54
PIKE : 99
Popullariteti Popullariteti : 13
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi