Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Join the forum, it's quick and easy

Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.
Deqani-ks
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pyetje & Pergjigje

Faqja 7 e 18 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 12 ... 18  Next

Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:10 pm


Postime: 113
memumi i vlerësuar mirë

Gabim
selam alejkum
mekatar jena krejt por dallojn mekatet e mdhaja dhe ato te vogla
edhe dallojn ato qe behen haptas edhe ato msheftas
e ku me dit une qe ti hasan je musliman nepermjet qatit ( sa njeri ktu shitet qe eshte musliman veq me e leshu naj virus )
ose ku me dit qe ti ruhesh nga mekatet e mdhaja e me ta marr fetwan
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:10 pm

p.s kjo tem munet me dergu ndokend ne humbje andaj ruajuni
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:11 pm

Selam per te gjithe!

A din ndonjeri te me thote ku ka ndonje faqe interneti ku mund te mesohet leximi ne gjuhen Arabe?

Shqipja
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:11 pm

Ngadal Bjeshko, (qetsohu)

Të mbushësh më shum se normalja eshte e ndaluar në Islam. Nuk jemi kafshë siq na imagjinon ti.

Allahu i madhëruar urdhëron me kët ajet : "O ju që besuat, agjërimi ju është bërë detyrim, sikurse ishte detyrim edhe i atyre që ishin para jush, për t'u bërë kështu të devotshëm." (2:183)

Popujt që duan të bëhen të famshëm dhe fisnikë ndjejnë nevojën për një edukatë të posaçme për fëmijët e tyre të cilët më vonë do ta mbrojnë ideologjinë dhe mesazhin e tyre.
Karakteristikat më të rëndësishme të kësaj edukate janë: "fuqia", "dashuria" dhe "modestia".
Me termin "fuqi" nënkuptojmë fuqinë e shpirtit dhe të mendjes; me termin "dashuri" nënkuptojmë dashurinë ndaj fëmijëve të popullit dhe bashkëpunimin e njohjen e ndërsjellë me fëmijët e njerëzimit; me termin "modesti" nënkuptojnë eliminimin e dallimeve klasore, gjegjësisht të mos ketë i pasuri përparësi ndaj të varfërit për shkak të pasurisë, njeriu i shtetit ndaj atij të rrugës për shkak të pozitës së tij dhe të mos mburren njerëzit me prejardhjen familjare, rrobat apo pasurinë, por me punë të mira.
Nëse edukata e popullit përqëndrohet në këto tri karakteristika, atëherë do të ketë rini e cila do ta mbrojë nga sulmet e njerëzve qëllimkeqë dhe nga rreziku i dekadencës dhe devijimit të brendshëm shtetërorë.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:11 pm

Pyetja ishte per ata qe dine (nese ka ndonje).Pyetjet jane konkrete dhe keshtu do te doja te marr edhe pergjigjet.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:12 pm

Alko, per ty kam pasur respekt se kam menduar se je me objektiv se disa ketu qe vetkenaqen me genjeshtra/iluzione dhe njekohesisht mundohen edhe tjeret ti genjejne. Ne realitetin kosovar e njohim dhe se sa fetare jemi. Nuk jane te paket ata njerz qe i njoh,por...nuk po e zgjas.
Une e kisham pyetjen per agjerimin dhe se cfare kuptimi ka ai( po e leme anash ate ajetin...O ju...)
Han para agimit dhe mbas perendimit te diellit(mos te flasim per se si eshte be kjo sikurse te ishte dasem), por ne te njejten kohe ne vende tjera te botes eshte tjeter ore, tjeter kohe e dites..Cfare kuptimit ka kjo? Presionet qe behen ne njerz nga njeri tjetri, duke iu folur per agjerimin kur ne te njejten kohe (ndoshta ) as ata vet nuk agjerojne, Keso rastesh di konkrete... Agjerimi ka ekzistuar edhepara Muhamedit, por ne forma tjera. Te shendrrojsh terrin me driten dhe ta quajshe agjerim?!
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:12 pm

jeshka,

me gjithe respektin qe edhe une kam per te gjithe njerezit, si krijesa te Zotit xh.sh. po te them se, nuk eshte e udhes qe pyetjen ta parashtroni me kaq"hidherim" ne vete!
Nuk e di, pse disa ketu, thjeshte nuk mund te jene te kulturuar dhe te ia fillojne pyetjes "Me intereson ta di, pse..." pa asnje fjale provokuese me pastaj.

Edhepse Alko71 iu ka thene bukur mire se s'po merr mundin te pergjigjet ne pyetjen tende, une perkundrazi do te iu pergjigjesha me menyren e ketille: Fale Zotit, muslimanet jane te urdheruar qe mos te parashtrojne pyetje, pergjigjet e te cilave vetem Zoti xh.sh. i din. Edhe ne kete rast, Ramazani ben pjese ne kete kategori ku nuk mund te parashtrohen pyetje si "pse syfyri?", "pse iftari ne kete kohe e jo ne tjeter kohe?"...ashtu sikurse nuk duhet teparashtrohen pyetje per namazin (faljen) si: "Pse jane 5 kohe te namazit dhe jo me shume?", etj...!

Pra, ne kete urdher e kemi shume te qarte dhe shkojme sipas tij, pa asnje far hamendje dhe pyetje te metutjeshme. Ate qe e kemi te ndaluar, jemi te urdheruar edhe qe mos ta bejme, kjo eshte shume e thjeshte per nje musliman te devotshem per ta kuptuar!

Thjshte ne e dime se cka do te thote fjala "STOP" dhe nuk e kalojme aspak vijen e kuqe, poqese jemi te urdheruar keshtu nga Krijuesi-Allahu xh.sh.

Shpresoj mos te has ne keqkuptim me kete pergjigje/koment tikmin!
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:12 pm

Problemi qendron se ti po ben pyetje dhe po jep pergjigje vete dhe nuk po pranon pergjigjen e te tjereve!

Une te besoj se njeh ti njerez qe hane fshehtas. Ka c'mos kjo toke dhe ne nuk pajtohemi me ate menyre nese pa shkak e bejne ate, mirepo nuk po kuptoj cfare ka te bej kjo me islamin. Femrat gjate te permuajshmeve e kane te ndaluar agjerimin dhe namazin deri sa te pastrohen dhe e kane obligim t'i kompenzojne ditet e humbura me vone. Ato sigurisht qe hane fshehtas per te mos i pare agjeruesit, hane tinez edhe ata qe nuk mund te durojne per shkak te problemeve shendetsore. Te semuret dhe pleqet ne pleqeri te thelle.

Pra me mire te hane tinez sesa haptas siq po shoh une neper Prishtine, aq i ben pse ka njerez agjerueshem rreth tij, ia fut pije e ushqim pa pik turpi. Jo qe agjeruesit lakmojne por si nuk i shkon ne mendje te thot gjynah mos po lakmojne dhe po bej mekat dhe te mos dalin ashtu haptas si gomare?!!

Kam degjuar se para 50 viteve as serbet nuk hanin publikisht gjate ramazanit per shkak se u vinte keq per agjeruesit dhe thonin "jo nuk hame se shqiptaret po agjerojne", ndersa sot shih cfare bejne vellezerit tane nga gjaku dhe besimi si dhe ata vetem nga gjaku?
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:12 pm

Kuptimi eshte: se nuk kalon asnje minut e te mos kete agjerues ne planetin toke dhe ajo eshte e cakturar me lindjen dhe perendimin e diellit keshtu qe nuk e di cfare te keqe ka ketu?
E sa per "dasem" nese e ke fjalen per te mirat qe shtrohen ne sofer me teprice gjate iftarit aty e ke mire sepse nuk ka nevoje per shpenzime te tepruara. Tere diten agjeron dhe e frenon veten ndersa ne mbremje te sulen si te terbuar nuk shkon ( nese ke menduar per kete dukuri).

Tash i kthehem fillimit, qellimi dhe kuptimi i agjerimit eshte qe ti fusim pasionet nen kontrolle te plote. Ushqimin, lakmine, xhelozine, urrejtjen, epshet sexuale, nervozen, shpirtengushtesine, koprracine etj mundesisht ti ulim ne minimum. Nga ana tjeter i hapim apo e ushqejme bujarine, shpirte miresine, meshiren, deliresine, devotshmerine, dhembshurine ,dashurine, vizitat te afermve, faljen etj. me nje fjale te gjitha virtytet e mira.

Diten agjerohet Bjeshka sepse eshte me veshtire, nata eshte per te fjetur dhe pushuar edhe pse besimtaret edhe naten flejne shume pak sepse rrine duke u lutur.
Diten sepse me vetedije hjek dore nga te mirat edhe pse punon ne vape apo ne te ftoht ketu verehet vendosmeria e besimtarit. Edhe po te shte 24:1 ai prap do ta agjeronte, nuk e di sa po me kupton eshte puna te forca e besimit dhe ai me vullnet te celiket e ben kete.
Agjerimi eshte sprove per t'u dalluar besimtaret .
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:13 pm

Yllbardh,


unë gjithë këtë e mora nga një pikë krejt tjetër e vështrimit (nga e ytja). Këtu mbase edhe qëndron shkaku i reagimit tënd "lexo, mendo, reago...". Krijuesi ynë e din fare mirë ç'ka në zemrat tona (mbrendësinë tonë), ashtuqë neve nuk kemi nevojë t'i dëshmojmë/tregojmë Atij diçka nga ana e jashtme.


Agjërimi ka rolin e vet, dhe ky rol ka të bëjë me vet neve. Sikurse edhe të gjitha veprat tjera. Me agjërim arrihen shumë gjëra pozitive: vetëpërmbajtja, solidarizimi ( duke agjëruar provojmë si ndjehet ai që është i detyruar të "agjërojë", sepse s'ka ç'të fusë në gojë...), regjenerimi i trupit e shumë shumë gjëra tjera pozitive për vehten tonë.
Prnadaj dhe të sugjerova të veprosh ashtu, në mënyrë që të besosh (bëhesh i sigurtë). Sepse metoda më efikase e m5simit është "të mësosh(studjosh) duke provuar" (gjermanët i thonë: Studieren durch probieren).

Cdo të mirë!
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:13 pm

Selam alejkum,

per shkak se jemi ne muajin e ramazanit, desha nje sqarim: a eshte agjerimi i vlefshem nese gusli eshte marre pas kalimit te kohes se syfyrit (per shkak qe nuk ka pase uje per pastrim). Kontakti ka ndodhe ne kohen e lejuar. Te gjitha keshillat jane te mireseardhura.

Allahu ju meshirofte.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:13 pm

Wealejkumuselam vella i dashur ,

Vella nje gje e till eshte e lejuar sepse te njejten gje e ka ber edhe Profeti alejhiselam ,ka pas mardhenie ne kohen e duhur , ka ngren ushqim pa ber ende gusel, ka filluar agjerimi dhe pastaj eshte pastruar per namaz te sabahut (Shiqo Mexhmul Fetva te Shejkh Bin Bazit rahimehullah).
E njejta vlen edhe per ato motra qe jan ne kohe menstrucionesh apo lehonie , qe gjat nates ka ndodhe kan pas fazen e menstrucioneve dhe te lehonis , pastaj ne kohen e syfyrit iu eshte nderprer ajo dhe ato hajne ushqimin e syfyrit , fillom koha e agjerimit dhe pastaj pastrohen per te vazhduar me faljen e namazit te sabahut .Por ajo duhet te jete e sigurt qe ato i kan kaluar deri ne kohen e agjerimit , ndersa pastrimi eshte i lejuar edhe pas syfyri.(shiqo Mexhmul fetva te shejkh Bin Bazit rahimehullah)

Por duhet pasur kujdes qe pastrimi juaj te jete me kohe te shpejt pas syfyrit , pasi qe mashkulli duhet te kujdeset te mos i ike namazi me xhemat ne xhami , ndersa motres te mos i ike namazi farz i sabahut ne shtepi.

Dhe Allahu e din me se Mire , dhe me Ate qendron Suksesi.

esselamualejkum
vellau juaj ne Islam
/do ishte mire qe kjo pyetje nga Uliksi te bartet tek Pyetje-Pergjigjie.
hasani
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:13 pm

Mesa kam lexuar une mardhenies seksuale i kushtohet rendesi e veqante ne fen islame, a ne anen tjeter konsiderohet si i papaster njeriu qe e ban.
Kuptohet se nje larje pas seksit eshte me se e domosdoshme, sperma dhe djersa nuk jan edhe aq te erekendshme pastaj, po pse shperlarja e hundes dhe gojes, edhe ate tri her? Per gojen ne rregull se puthjet ama pse me e fut ujin ne hunde ket se kuptoj
Do isha falemnderues nese me jepni pergjigje pa me fyer.
Pleshti dora vet.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:14 pm

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Vt
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:14 pm

Të nderuar vëllezër dhe motra nuk dua që t'a ofendoj askënd me këtë shkrim, por më intereson vetëm një gjë. Rastësisht hasa në një faqe në Interenet ku bëhej fjalë për drejtësi, ku vërejtjen m'a tërhoqi shkrimi rrethë autorëve të kësaj faqeje. Ndër të tjera këtu thuhet:" Ligji jonë është Kur'ani..."
Nuk jam në dijeni se personat në fjalë të jen jurist por me sa di unë si në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri ky libër i shenjët nuk e ka rolin legjislativ, kështu që këshillat e marruna nga këta persona mundë edhe të jenë dezinformuese.
Kështu që pyetja ime është a është ky një gabim nga ana e redaksionit të këtij bllogu apo cili është roli i kuptimit të këtij libri të shenjët në këtë mënyrë, kur dihet shumë mirë se mbrenda Kur'anit gjinden vetëm rregulla se si t'i përmbahemi besimit Islam te ne.
Edhe një herë dua të cekë se ky shkrim nuk është bërë me asnjë paragjykim vetëm me qëllim të kërkimit të diturisë.
Ju falenderoj për mirëkuptim.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:14 pm


Nëse nisemi nga kjo që thua ti, atëherë një vepër kriminele në Prishtinë, mbas ca viteve kur Kosova ka fituar pamvarësin, do të dënohet me anë të përdorimit të legjislaturës në Kur'an....me ngurosje në qendër të qytetit në ora 12:00.... Ose në vendë të Kur'anit le t'a marrim Biblën ku predikohet me: një dhëmb për një dhëmb dhe një sy për një sy. Nga e cila edhe rrjedh një jetë për një jetë. Fenomen i cili është i njohur në viset tona si gjakmarrëje. Jo i nderuar nuk mundë të përdoret as Kur'ani e as Bibla në rolin legjislativ sepse tani kemi kushtetutën ose ose përndryshe mundë të rrezikojhm që të kemi shtetë mbrenda një shteti.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:14 pm

Pike se pari Kurani eshte i paqarte dhe per kete u shkruan hadithet, por edhe burimi i tyre eshte i dyshimte.
Nuk e kuptoj se kujt i lakmojne disa ketu qe duan ligjin Sharia?
Kaluan sa shekuj nga koha e Muhamedit dhe shume shtete tentuan te bejne turlifare ligjesh duke e interpretuar Kuranin ashtu si iu pelqente atyre, por here pas here kan deshtuar. Ku eshe Perendia qe nuk iu ndihmon ne "implementimin" e ketij ligji?
__________________
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:14 pm

Përshëndetje yllbardh

Ne sot jemi të bombarduar me llo-lloj fobishë, kurse më aktualja dhe më agresivja është islamofobia. Çdo gjë që lidhet me Islam nënkuptohet si diçka negative, diçka e ligë, destruktive, terroriste…Mediat „e pavarura“ krishtero-perëndimore duhet të shiten disi duke shkruar/raportuar senzacione. Sepse ato faktikisht janë të varura. Të varura nga biznesi. Business as usually.

Në këtë mënyrë harrohet qëllimisht se në kushtetutat (legjislativin) e tyre ka elemente të bollshme biblike. Mirëpo, nëse në ndonjë kushtetutë tjetër do të kishte elemente budiste, zjarrputiste apo, siç kemi rastin tash, islame, atëherë përmenjëherë lind dyshimi. Dyshim i njëjtë lind edhe ndër ne që „ushqehemi“ nga të njëjtat media. Në këtë mënyrë lindin e formohen klishetë…

Shtohet pyetja: Çfarë të keqe ka nëse një kushtetutë përmban elemente hyjnore?

Unë do të isha përgjigjur: Asgjë të keqe. Mu përkundrazi. Sa më shumë elemente hyjnore në një kushtetutë, aq më mirë për atë vend.


Një gjë nuk duhet harruar kurrnjëherë:
Fanatikët/fundamentalistët/ konzervativët/reaksionarët nuk ekzistojnë vetëm në mesin e fetarëve. Aq më pak në mesin e fetarëve/besimtarëve muslimanë. Ata i kemi në të gjitha lëmitë e jetës.

Për sa i përket kësaj (web)faqeje nuk mund të them edhe aq shumë. Sejcili duhet të jet i vetëdijshëm për hapat që i bën dhe të mbajë përgjegjësinë adekuate.


Ajo çka është nga më primaret, nga më të rëndësishmet nga të gjithat, është që me të vërtetë të arrihet drejtësi, barazi, paqë…apo të mposhten padrejtësitë, pabarazitë, luftat e panevojshme…


Ndoshta nuk t’u kam përgjigjur ashtu siç ke pritur, por…shëndosh qofshim e ia bëfshim.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:15 pm

Në të vërtet përgjegjëje shumë me vendë, sepåse ti ke të drejtë kur thua se ka një tendencë islamofobie, kjo sot mundë të gjindet cdo kund. Por ka edhe raste kur kjo fobi/frikë edhe është me vendë, kjo nuk mundë të mohohet. Sepse në botën e tanishme kemi fanatik nga cdo anë si të krishterë ashtu edhe musliman si në mesin tonë ashtu edhe në arenën ndërkombëtare. Unë nuk kam asgjë kundër disa elementeve fetare në kushtetutë pa marrë parasysh se nga cili religjion është. Unë vetëm jam kundër cdo gjëje që ka të bëjë me fanatizëm të cdo lloji. Dhe kur dikush del e thot se ndonjëri nga librat fetarë janë ligj, kjo gjë më pengon sepse mundë të coj në drejtim të formimit të një shoqërie paralele në kundërshtim me shoqërin në tërësi, nga e cila do të lindin antagonizmat e ndryshme. Mirëpo ne kurrësesi nuk mund ti ikim një shoqërie laike me kahje fetare me liri të plotë për cdokënd, sepse shumica e banorëve te ne janë fetarë
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:15 pm

Murgeshe,

Jo, jo, u habita pa mase, kete s'e mohoj dot, sepse nuk mund ta mendoj qe ne pyetjen e parashtruar ka mendje te shendoshe, me fal per kete shprehje.

Anomali te tilla shoqerore qe ke permendur ti, nuk mund te thuhet se per to fajtor eshte Zoti, larg saj, por qe fajtor per keto anomali eshte vet koka e njeriut, sic thote nje fjale popullore "mendja ta ban" e ti pastaj e hjek kete anomali, kete te keq.

Po me thuaj ti mua, a thua pse ka me shumice sot vares te droges, a thua Zoti i ka bere te tille, pse ka me shumice anomali te tjera negative, a thua Zoti i sjell ato? Po alkooli, po duhani, po te tjera anomali si keto?!

Zoti e ka krijuar njeriun te pastert, si nje leter ta bardhe te pashkruar, por qe PASTAJ me kalimin e kohes ka disa gjera si, krijimi i personalitetit, karakterit, temperamentit do te varet nga vet njeriu se cfare " do te shkruaj ne ate leter", sigurisht, faza fillestare e edukimit eshte e vet prindit e me pastaj edhe shkolla, shoqerimi me njerez te ndryshem e ekshtu me rradhe. Pra, mbetet e njeriut me pastaj te zgjedh apo te pelqeje, a eshte me mire te jem njeri normal, me mendje te shendoshe apo ta zgjedh rrugen te cilen e ndaloi Zoti!

Murgeshe e nderuar, njeriu eshte krijesa me e persosur e Zotit, ai ka mendje per te logjikuar, por qe varet nga njeriu se si e perdor kete pasuri te madhe qe ia ka dhuruar kesaj krijese.
Ti me thua ky na qenka nje gabim i Zotit, sepse ai paska percaktuar ashtu per ata nejrez??

LArg saj, po them serish, sespe shiko krijesat tjera, kafshet, a thua pe ato nuk kane anomali te tilla? Si u be tani qe njeriu, si krijese me e persosur e Zotit te na del me defekte te tilla nga Krijuesi, kur qe ai ka mendje per te menduar, ka logjike per ta perdorur si duhet?

Pra edhe njehere per ne fund po them, Zoti eshte me i Miri, me i PAsterti nga gjithcka qe i mveshet Atij, Ai e don miresine dhe ai e don pastertine e gjithcka te mire. AI udhezoi per ne rruge te drejte, cka eshte me njeriun qe e zgjedh ate te shtrembten???
AI fton per shpetim, cka ndodh me njeriun qe zgjedh denimin???
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:15 pm

Kete te fundit spjegoje ti si eshte e mundur? Po te mos kishte kontakte pune apo ndeje me homo ai person nuk do te kalonte ne ate gjendje. Eshte semundje ngjitese, ndryshe si e spjegon ti perhapjen me te madhe te kesaje dukurije ne bote koheve te fundit?

Zoti nuk i beri homo ata por vet ata duke e degjuar djallin. Homot datojne qe nga koha e Lutit a.s. (Luti apo Lot ishte nip i Ibrahimit a.s dhe ne te njejten kohe profet qe te dy te popuj te ndryshem). Aty paraqiten per here te pare ne historine njerezore mbi faqe te dheut dhe deri atehere nuk ekzistonte nje dukuri e tille me qinda mija vite. Vendet i gjen me emer Sodoma (sodomizmi) dhe Gomora ne Bibel, ndersa ne Kur'an nuk permenden emra. Ato vende gjinden buze detit te vdekur. Po t'i bente Zoti homo ata, nuk do t'i denonte dhe nuk do ta ndalonte ate dukuri. Ajo eshte semundje shpirterore dhe mendore (ngjitese te ciles i ndihmon shejtani shume sepse e di se eshte e ndaluar dhe ai fton per ne zjarr duke ua hijeshuar veprat e tyre) dhe jo nje gje e lindur.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:15 pm

Në shikim të parë mund të thuhet se e ke me vend kur thua festa e festës..."Fajin" për këtë mund ta kërkojmë tjetërkund.

Ne "harrojmë" (pra, edhe unë) se kemi dy lloj Bajramesh (festash). Njëri quhet fitër Bajram (ky i nesërmi) dhe tjetri kurban Bajram.

Fitër Bajram mund ta quajmë (pa shikuar në fjalor) festë e solidaritetit, kurse Kurban Bajram = festë e sakrificës/flijimit.


Kjo pra është festa e solidaritetit.


Gjitha të mirat nga unë.


P.S. Me qëllim nuk përdora fjalor të posaçëm (religjioz[!]) por u mundova ta them sa më troç me fjalë të rastit (pa "zbukurime")
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:15 pm

Sure El-Enbija, 21:30 thote: A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ...
Si e sqaroni ju qe dini per fene kete ajet? Kush i kishte bere te ngjitura qe "Ne ti ndajme"? A kishte pasur krijues para krijuesit? Mendoni mire, me mend e jo me zemer? A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ... Kush i kishte ngjitur? Kerkoj pergjigje me mend e jo me zemer.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:16 pm

selamualejkum musliman ,


Ajeti eshte shume i qarte edhe pse ju mundoheni ta komplikoni , por sido qe te jete , Ishte All-llahu dhe nuk kishte asgje , Ai i krijoj ne ate menyre , e pastaj po Ai i ndau dhe ia ndryshoj formen qe ne fillim vet Ai i kishte Krijuar ,

Sa per ate qe thoni " krijues para krijuesit" , nuk ka Krijues para Krijuesit , e ketu as ne ajet nuk mund te koenqidoni ne diqka te tille se paska pas Krijues para Krijuesit.Por ishte ky Krijues qe i Krijoj qiejt dhe token ne ate menyre , e pastaj Ai ia ndryshoj formen dhe Krijoj token , dhe pas gjithe pergaditjeve , diku 50 mije vite qdo gje ishte e krijuar ne toke si parapergaditje per krijesen qe do vije po ashtu i krijuar nga Ai subhanehu we teAla , krijesen Njeri.

Dhe vlen te meditosh disa qaste mbi ajetet e sures Ihlas , Ku Allahu subhanhu we teAla thote:
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:16 pm

3. As s'ka lindur kë, as nuk është i lindur. (kjo te tregon ty se nuk eshte i lindur dhe pasues i dikujt tjeter para Tij.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 7 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 7 e 18 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 12 ... 18  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi