Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

VIRUSIN H5N1

Shko poshtë

VIRUSIN H5N1

Mesazh nga Donaa prej Tue Jun 29, 2010 10:36 am

Titulli STUDIUESIT KAN? ZBULUAR SHKAKUN Q? E B?N VDEKJEPRUR?S VIRUSIN H5N1
P?rshkrimi Shkenc?tar?t besojn? se virusi H5N1 p?rb?n nj? nga k?rc?nimet m? serioze t? mundshme p?r sh?ndetin publik n? t? gjitha koh?rat

Shkenc?tar?t besojn? se virusi H5N1 p?rb?n nj? nga k?rc?nimet m? serioze t? mundshme p?r sh?ndetin publik n? t? gjitha koh?rat. Q? nga viti 2003, nga 277 njer?z t? infektuar n? 10 vende, 60% kan? vdekur. Studiuesit jan? p?rpjekur t? zhvillojn? nj? vaksin? kund?r virusit t? gripit t? shpend?ve p?r t? parandaluar s?mundjen si dhe p?r t? gjetur nj? kur? p?r individ?t e infektuar.
Megjithat? pak dihet p?r at? q? virusi H5N1 shkakton tek trupi i njeriut, thot? Ian Lipkin, profesor i neurologjis? dhe pathologjis? n? Universitetin Columbia t? Nju Jorkut. Zoti Lipkin ?sht? bashkautor i nj? studimi nd?rkomb?tar q? merr n? analiz? individ?t q? kan? vdekur nga virusi. Ai thot? se ai prek fillimisht mushk?rit? duke shkaktuar aty ?udit?risht d?me t? m?dha.
Por p?rve? mushk?rive, Lipkin thot? se studiuesit zbuluan se virusi H5N1 ishte p?rhapur n? organet e tretjes. Infeksioni u zbulua gjithashtu n? tru dhe n? organet riprodhuese.
?N? nj? nga individ?t q? vdiq, shenja t? infeksionit u gjet?n gjithashtu n? placent? dhe n? fetus. Ai ka gjithashtu mund?sin? t? infektoj? f?mij?t e palindur?.
Zoti Lipkin thot? se duket se d?met n? trupin e infektuar me virusin H5N1 mund t? shkaktohen nga sistemi imun q? reagon m? shum? sesa duhet ? nj? fenomen q? disa e quajn? ?stuhi cytokine?. N? nj? far? m?nyre, thot? zoti Lipkin, ky mund t? jet? lajm i mir? p?r zhvillimin e nj? kure.
?Mund t? jemi n? gjendje t? gjejm? rrug? p?r t? kufizuar d?min p?r ta kontrolluar at?, p?r t?i trajtuar pacient?t klinikisht dhe jo vet?m duke u p?rqendruar tek virusi vet?, por edhe n? disa manifestime imunologe t? infeksionit?.
Studimi q? po v?zhgon ndikimin e virusit t? gripit t? shpend?ve tek sh?ndeti publik u publikua n? revist?n mjek?sore nd?rkomb?tare, The Lancet.
avatar
Donaa
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 67
PIKE : 104
Popullariteti Popullariteti : 8
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi