Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Altruizmi

Shko poshtë

Altruizmi

Mesazh nga Linddt prej Sat Jul 03, 2010 10:30 am

Perkufizimi i altruizmit e perjashton ndihmen nga motive egoiste.Qe njeriu te jete altrusit ndikon pergjegjesia e tij sociale.Me kete nenkuptojme qe njeriu eshte i gatshem t'u ofroje ndihme njerezve te tjere.Ndihma u jepet ne radhe te pare atyre qe kane nevoje,veçmas atyre qe kane nevoje me te madhe dhe me te ngutshme.
Per te ndihmuar dike nuk ekziston norma sanksionuese,por ekzistojne normat e pergjegjesise sociale.Ato perdoren nga personat kur ata vete e shohin kete si te nevojshme.
Fjala frenge altruiste ne shqipe do te thote i aferm,jovetjak,njerezor,e kunderta e egoistit.
Socilogu Shvarc veçon disa lloje te pergjegjesise sociale.
Bumerangu- Ështe lloj i altruizmit kur njeriu qe ndihmon dike,frikesohet se ajo ndihme me vone do t'i kthehet me te keq dhe ndihma do te manipulohet ne llogari te tij.
Reciprociteti-Ky lloj altruizmi mbeshtetet ne reciprocitet ndermjet dhenesit dhe marresit.Sipas Gouldnerit norma e reciprocitetit eshet norme per organizimin e drejte te shoqerise.Siç vlereson Brickman,kjo forme eshte me e perhapur dhe paraqet kompensimin per dhenien e ndihmave.Behet dorezimi i drejte i ndihmave viktimave per shkak te rrethanave te renda dhe personi qe ndihmohet duhet te plotesoje kriteret,pse eshte ne fakt viktime.
Drejtesia-Njerezit me se shumti ndihmojne duke u nisur nga parimi se investimi i tyre ne nje forme apo tjeter do te kompenzohet.
Barazia-Eshte e kundert me normen e drejtesise.Sipas kesaj norme njerezit synojne nje lloj barazie mes tyre dhe per kete shkak,altruizmi me i shprehur ndeshet ne grupe te vogla,ne bashkesi dhe ne shoqeri homogjene.
Spontaniteti-Altruizmi spontan paraqet ndihme te ashtuquajtur"impulsive".Ky eshte nje veprim qe me se tepermi çmohet ne shoqeri,sepse behet nga"zemra"dhe pa asnje lloj interesi.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi