Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Si zanë malit ne këto male - kushtuar Prëkë Calit

Shko poshtë

Si zanë malit ne këto male - kushtuar Prëkë Calit

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:02 am

Si zanë malit në këto male
Legjendarë i Malësisë së madhe
ruejt i ka trojet shqiptare
janë cua në këmbë fuqitë e mëdha
këtë Shqipëri në copa me nda
me coptua kombësinë Shqiptare
na e përzunë Dibrën e madhe
muarën Camërin e Kosovën
Malazezët ua kan shtri dorën
me bërzan Malësin e Shkodrën
përgjys Hotin duen me da
kan marrë Grudën e duan dhe Kojën
por Malësorëve po jau kan drojën
pllamë kaj pllamë e duan këtë vënd
por sharra n'gozhdë has n'Kelmënd!
Por si bishe ka msy Mark Gali
Porsi harush a cua Prëkë Cali
shtatë krahinat hallet mi kjajnë
ci në Kelmënd nuk kem cka bajm
Në qoftë se Prëkë Calin nuk e vrasim
këta kufij gjallë nuk na përkasin
por aj Prëkë Cali ishte kën me orë
M'jau ka kap pushkën në dorë
jan tund malet me gjithë borë
Skemi pa me sy Malësorë
Shtatë Kralnitë tha det nigjojnë
Se bjeshkët e Kuqe gjallë si lëshojmë
Qet Prëkë Cali flakë për gojet
Gjallë si lëshon Kelmëndi trojet ...
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi