Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Diskriminimi i Gegnishtes

Shko poshtë

Diskriminimi i Gegnishtes

Mesazh nga Shooter-Ks prej Thu Jul 15, 2010 8:29 am

Diskriminimi i GegnishtesKete tem e hapa per te qit ne drite edhe njiher diskriminimin total qe i asht bo Gegnishtes si pjes e pandashme e gjuhes shqipe. Dihet mirefilli se me rastin e mbajtjes se Kongresit ku asht standardizu Shqipja, asht bo nji damtim i rand ndaj gegnishtes si pasuni e jona. Nuk duhet me harru se tan Kosova flet gegnisht, nuk duhet me i harru pjest tjera te trojeve shqiptare qe flasin gegnisht. Pse shqiptar saher e kan pas kompleks me i ik identitetit te tyre. Edhe pse naper shpija folmi gegnisht, kur dalmi ne publik munohemi me fol gjuhen e unisume, qe per mu termi unisim duhet me u fut ne thojza, sa nuk ka kurrfar unisimi, pervec ndamjes.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Diskriminimi i Gegnishtes

Mesazh nga Shooter-Ks prej Thu Jul 15, 2010 8:29 am

Dallimet midis dialekteve te shqipes nuk jane te medha, folesit e tyre kuptohen pa veshtiresi njeri me tjetrin. Megjithate, ekzistojne disa dallime ne sistemin fonetik dhe ne strukturen gramatikore e ne leksik....me sa kam lexuar une,toskerishtja e ka prejardhjen nga gegerishtja,,,,une personalisht,flas keshtu dhe si shkruaj(dmth.fol toskerisht) dhe nuk e kam aspak te veshtire te kuptoj dhe geget

megjithate,duhet pasur parasysh,qe figurat e ndritura te letersis shqipe(Ndre Mjeda,MIGJENI,Gjergj Fishta,,,,etj) kan shkruar ne gegerisht....
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Diskriminimi i Gegnishtes

Mesazh nga Shooter-Ks prej Thu Jul 15, 2010 8:30 am

Deri para vitit 1972 shqipja shkruhej ne dy variante, ne gegerisht dhe ne toskerisht. Ne shume periudha gegerishtja eshte marre per gjuhe zyrtare. Ishte nje gje shume e mire qe shqiptaret te kishin gjuhen e vet letrare te njesuar per te gjithe. Kjo rriste prestigjin e shqipes, influenconte ne rritjen e unitetit te kombit, ne kulturen gjuhesore te tij, etj.
Po si u be kjo gje tek ne? a u bazua drejtshkrimi i gjuhes shqipe ne dy dialektet njekohesisht apo jo?
Thuhet se gjuha letrare shqipe e vendosur ne Kongresin e Drejteshkrimit te Gjuhes Shqipe qe u mbajt ne Tirane, eshte bazuar ne dy dialektet kryesore te saj. Kjo nuk eshte e vertete. Une them se eshte bazuar ne dialektin toske. Po pse u mor per baze ai? Cfare meritash ka me teper toskerishtja se gegerishtja? Perkundrazi:
-gegerishtja mbante potencialin kryesor dhe me te madh ne letersine shqipe
-Kenget e eposit shqiptar, pra “Kenget e Mujit e Halilit”, ngjarjet e se cilit u realizuan ne veriun e Shqiperise, u kenduan gegerisht.
-vepra e pare e gjuhes shqipe, “Meshari” i Gjon Buzukut i vitit 1555 eshte i shkruar ne gegerisht. Te tjeret qe e pasuan, Bardhi, Budi e Bogdani, kane shkruar po ashtu.
-ai qe u quajt Homer ii shqiperise, i madhi Gjergj Fishta, shkroi po ashtu ne gegerisht.
-ai qe per here te pare ne historine e letersise shqipe shkroi me realizem, qe solli per here te pare vargjet e lira, nga i cili jane frymezuar shume shkrimtare te tjere te huaj te degjuar, pra Migjeni i paarritshem shkroi ne gegerisht.
-vargjet e embla te Ndre Mjedes, te shkruara ne gegerisht jane quajtur simfoni e poezise shqipe.
-sa e sa fjalore shqip, abetare shqipe, u botuan ne gegerisht.
-sa e sa gazeta Brenda e jashte vendit u botuan ne dialektin gege.
[.......]
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Diskriminimi i Gegnishtes

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi