Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Një monolog

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:21 pm

Natyra dhe njeriu.

Ledin e shkret e vetmuar!!
Athua perse je keshtu ?
Kush te trishtoj ty o natyre?
Njeriu me duket te ka perveluar!!

Krijes e mire por e keqe per mua,
Thot natyra me mire te mos ket provuar
Se do me zhvesh si nena femin
Do me le pa mbules per perendin..

Nuk di pse keto po ndodhin
Ngrohja globale Boten po shkatrron
Po sikur te mendojme se nje dite,
Nuk do te shofim askund drite!!

Ruaje natyren o i miri njeri,
Se ate ta fali ty ajo perendi.
Kujdesu si kujdeset nena per femin
Po kerkoj natyra ti jepe diturin..
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:21 pm

Endrra..

Syri i yt i bukur zemren ma ka trazuar,
E shikoj gjdo her, nuk kam te ndaluar..
Me pelqen shume edhe vetulla jote,
Siku te mundja une, do te vija sonte..

Kam nje mall dhe nje ndjenje pe ty,
Do te shof ne enderr o vash me sy te zi,
Mos ik ti nga une, me lejo te pergledh,
Per ty po qan shume kjo zemra ime e mjer..

Sikur te me vish ti sonte mua ne enderr,
Nuk do ti hap syte se ti nuk do te jesh,
Do te rri sy mbyllur dhe te shiqoj me endje,
Te ledhatoj shume trupin tend te nxeht..

Te sillem e pshtillem ne mbulesen time,
Te puthe e te dhuroj shume perqafime,
Ne fund te endrres dua diqka te lus,
Te vish prap te une te mos humbesh..

Eja pra bukuroshe me sy te bukur,
Eja se une po te pres me krah hapur,
Me ty o vash duat te qmallohem.!
Buzet e mia ne gjoksin tende le te pervlohen..
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:21 pm

Gocave Shqipetare..


Me pelqejn shume vajzat Shqipetare
Ato jan te bukura por si sorkadhe
Me pelqejn si jan ju them pa qudi
Jan aq te bukura, gjithe bota u ka zili

Mos te flasim tani per Tiranaset
Ato jan te embla dhe shume elegante
Me bejne te i shkikoj sa her qe i shof
Deri kur te treten larg ne ecje i njof

Oh Prishtinase sa e bukur je,
Ta kam lakmi e nuk kam qfar te them
Je e bukur si lulja ne pranver
Shume kam deshire te te marr ere

Nje Gjakovare une e kam pare
Ajo ishte e bukure me la pa fjal
Syri i saj ne enderr gjdo nat me del
Sikur te mundje do ta puthja nje her..

Shkupjane Shkupjane e mire si moll
Me shtat te bukur me bel te holl,
E siqert e mire si nje hyjenesh
E embel si qershija kur piqet ne deg

Ferizajase ori goce e bukur
Shtatin tend te bukur ma fal te lutem
Te kem ne dore nje hijeshi si ty
Ter bota do me ket lakmi.

Ulqinake mori sirena e detit je
Kush te mos dashte ty mos e dashte vetin
E bukur dhe e mire po si nje fik i kuq
Me faqe e buz te kuqe si rrush

Pejane mori goc e gjat
E bukur e mire ne buz ke mjalt
Si ti puthe ato me trego ti mua
Mendoj se ne ty jam dashuruar

Preshevare o yll i Shqiptarise
Dua shum te kem me afer shtepis
Kur me prishet dita ty te shikoj
Menjeher zemra te Dashuroj

Ne nje qytet une kam hyre
Aty kam pare nje goce me naze
Po nga je mori bukuroshe e pyta une
Me tha shume leht jam Mitrovicase..

Qame o Qame ne zemer te kam
Po si flet moj Qame me ben te qaj
Sa bukur rri si nje engjull
Me shume dashuri syrin e pa trembur.

Shkodrane e bukur je
Pak e veshtire por sharm te mire ke
Une me qef te shiqoj nga ec
Me ben te vi pas nuk mundem pa te prek.

Durcake Durcake e bukur si flori
Shume mori goc ty te kam lakmi
Ne durrsin e bukur kur vi per pushim
Hapi syte i bej kater knaqi shpirtin tim..
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:22 pm

Kenga e zogut.

Sikur nje zog i bukur
Kam per te fluturuar
Ne pullaz te shtepis tuaj
Nje kenge per ta kenduar

Nje kenge te bukur
Thuaj me mire nje elegji
Te te them o shpirt
Zemren e kam te ti

Kur ne dritaren tende
Une do te trokas ate dite
Po me fale nje buzeqeshje
Naten do me besh dite

Kengen kur do ta kendoj
Ti do te hapesh dritaren
Zogun e bukur ta ndegjosh
E me melodin te qmallesh

Mu ne ate moment vash
Do te fluturoj me shpejtsi
Te futem ne dhomen tende
Vetem eren tende ta ndjej

Kur ti do mundohesh
Te me largosh nga dhoma
Une do te qaj me ze
Ne shtratin tend do te pushoja

Te lutem me fal nje puthje
O vash me kaqurrela
Do te kendoj me gezim
Dej sa te vjen pranvera....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:22 pm

Ninullat e Nens time.

Ninulla e nenes time qe me rriti
Me prekin shpirtin ngado qe shkoj
Edhe kur ulem ne toke te thare e me balt
Ninullen e nenes time me mall e kujtoj

Me linde, me rrite me fale dashuri
Nuk deshta,por fati me largoi nga ti
Kur morra rrugen e gyrbetit, me lot me the
Kujdes per veten tende, atdheun ketu e ke.

Me tregove shume gjera qe une nuk i dija
Me rrefeve gjdo her se si duhet femija
Me lote po te le me lote po te gjej,
Ah moj Nena ime kjo bote me mergoj.

Na largoj mergimi dhe dheu i huaj
Beso e dashura nene per ty shume vuaj,
Ti qan per mua e une qaj per ty
Deri kur do te jemi une e ti ne vetmi

Shpresoj se nje dite atje do te kthehem
Do te jem se bashku deri sa te vdesim
Do te puthe shume syte e tu te lotuar
Do te knaqem ne gjume ti duke kenduar

Do ti kendosh prap ninullat e tua
Kesaj radhe per mua edhe pse jam moshuar
Per ty o e dashur i vogel gjithje do te jem
Kendo per ate perendi per mua edhe nje her
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:22 pm

Ti do te kthehesh
Heret a me von
Do ta gjesh nenen
Prap do te kendon!

Une nuk ju largova
Kurr nga gjiu i saj
Po sa ja vlen kur sot
Me iku e me la me vaj!

Deri ne frymen e fundit
Duart ja puthja me mall
Ah sa keq po ndihem
Qe s'eshte me e gjalle!

Me iku nga une
Disi me nxitim
Me duket qe e merzita
Kur qaja per fatin tim!

Pse moj nena ime
Me le te vetmuar
Me quajn JETIM moj nene
Ah sa jam permalluar!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:22 pm

Me ate shpres une jetoj,
Qe se paku ta gjej gjall,
Te mos me iken nga kjo Bote,
Te mos me shkoj me mall..
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:22 pm

Mesnata..

Mesnata me morri ne gjirin e saj,
Me rrembeu dhe me futi ne gjum,
Me beri te lumtur e u zhgreha ne vaj,
Nje vaj knaqesije i lumtur isha une..!

Rrembem pash perendin ne Mesnat
Me puthe e me shterngo si nje femije
Lerem te ledhatoj flokun tend te arte
Keshtu une do ta gjej vetem qetesin

Vargjet e mia seq mi morri lumi,
Lumi i pa meshire rreket i turbulluar
Me la ne mendime pa laps e pa shpres
Vujta shume se nuk kish te ndaluar.

O lume i trazuar me merr edhe mua
Me hudhne nje det te larget shume
Pasi une edhe ashtu do vuaj
Pa as nje shpres me rrembe o lume..

Ne gjirin tend une isha nje mbret,
Ne mesnat kendoja si gjeli mengjesit..
Po pres mos prap diqka do te thuash
Peseri te me rrembesh , Oh te me rrembesh!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:23 pm

Edhe nje vit.

Pluhuri I shkretires mua me shpon
Si nje rreze djeli mjegullen e dendur
Sillem ne kete vend , dua te lotoj
Sillem e pshtillem i humbur nuk ze vend..

Era e mengjesit kete dite me teptisi,
Me rrah trupin por si nje kamxhik demoni!!
Nuk ndjej dhembjen e lekures se plasaritur,
Ndjej dhembje shpirti larg nga ju i molisur.

Ne shtepi tim, sonte do te vjen Viti i ri,
E une nuk jam aty te festoj me ju!!
Por besomeni o njezit e dashurit e mi,
Trupi ne shkretir po zemren te ju e kam,

Nuk jam i frymezuar te thurr vargje sot!
Por keto qe i them jan nga zemra ime
Dita do me kaloj ne mendime i humbur
Do te jem vetem me ju ne Kujtime

E gjat do te jet nata ne kete vend
E gjat do te jet sa nje shekull i marr
Por une me ju shpirtin do ta kem
Te cingerroj gotat mu ne mes nat..
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:23 pm

Do të dua…


Më kujtohet si sot ajo dite,
Kur të pash për her të pare!
Syte e zi mu ben të bardhe !
E shpitri fluturoj mbi qati….

Ti me zure, unë s’të pash,
U qmende që smund te vish dot…
Ti po qesh e unë po qaj,
Do ti paguash këta lote.

Une një dite do te vi,
Ne gjoksin tënd do të pushoj..
Do të ulem si një lypësar,
Dashurin të ta kerkoj,

Do ta gjej ku shpirtin ke fshehur,!
Gjërat e bukura aty të zbuloj!!
Do te shof shume mrekulli,
Zemren time aty ta qetsoj…

Do të lutem si nena feminë,
Të më falësh atë dashuri,
Të më thuash o shpirt,
Do të dua deri në pleqëri !!

Edhe plak kur do jem,
Në preherin tënd do të rri
Do të shiqoj une ty me mall,
Ti kujtojm ditët e rinis.

Do ta puthi balli ty,
Do të them se të dua shum…
Edhe pse unë kam pleqëri..
Shpirti im ty prap të don…

Do të bije në token time,
Dita e vdekjes kur të më vijë
Do të thrras në kup të qjellit
Ku më mbeti ajo dashuri ?……
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:23 pm

Fjalet e Mergimtarit..

Kemban tinglluse e jetes sime
Sikur tingujt e guaces ne det
Ashtu mua me thrret mendimi
Ashtu mua kjo jet me vret

Me vret pa meshire jeta or mik
Tretun larg ne kete vend te huaj
Molisur e katandisur si une i ziu
Jetoj shume larg njerzve qe i dua,

Gyrbeti me morri shume te ri mua
Me largoi nga e dashura fole
Me largoi nga ata qe i dua
Me beri te jem i huaj ne memedhe

Oh ate e meme qe kurr nuk ju harrova
As momentet te veshtira te jetes sime
Kurr nga mendja atëdhe nuk te largova
Por gjithmon do te kem kujtime

Edhe nese me tret ky dhe mua
Do me fusin ashtu si te huaj
Por shpirti im i bardhe drite do te beje
Kosoven time duke e ndriquar...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:23 pm

O Zot....
Me jep aq mend te kuptoj sa i pamend jam
Me jep aq dije e kuptoj sa i padishem jam
Me jep aq force te kuptoj sa i padijshem jam
E kur te ngadhenjej mbi toke...
Me bej te mos haroj se prap do te behem toke
O Zot une qe te kam vetem ty
I shikoj me dhembje te gjithe ata qe kan çdo gje veq teje
E qfare mund te kete veq teje
O Zot....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:23 pm

Mendimet me lodhin kete dite te gjat,
Me shtojne lodhjen ne kete dite me shi,
Mundohem te kem pak me shume hapesire
Qe se paku te mos mendoj ende per ty,

Shiu qe bjen shoqerohet nga lotet e mi
Ata se bashku formojn nje prrock te gjat
Shiqoj me mall natyren e bukur te kesaj vere
Shiqoj mallengjehem dhe mendoj per ty prap
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:24 pm

Me shume se gjod her i heshtun jam
Me duket vetja si nje perbindesh
Shiqoj veten ne nje miroar te vjeter
Mendohem a jam une ky a sjam...

Kur nuk i tash askujt te ik nga une
Kurr nuk e zhgenjeva askend...
Por mu desht ti them dikujt IK IK

Ik IK shko me qingjin e bukur
Vazhdo rrugetimet e kesaj jete
Mos me harro kurr mori vashez
Se zemra ime kurr nuk do te don tjeter.

Enderrat nuk i prish une i shkreti
Ato na e prishi kjo e shkret jet
Sikur nje dite te mundja te lindja edhe nje her
do te kisha pran per jet
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:24 pm

Neper udhet e dhimbjes kalova
shkela padashur me kembe ca plage
te vjetra ,nuk desha ti bej keq asaj zemre
qe papritur me takoi jeta.

Ndoshta shkela padashur ne plagen
tende ,ndoshta pa qellime aty lash
nje gjurme ,me beso nuk doja te te
falja asnje copez te vogel dhimbje ,
vec pak dashuri doja te te falja une.

Tani vec nje buzeqeshje asgje s´mund
te te fal une ,kaq mund te bej
per ty ,qe dhimbje te mos shkaktojme
me shume.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:24 pm

Nje kujtim e pata ne jet,
Ne dite te veshtira e kujtova
Nje dashunuje ja fala zemren
Si shperblin pak helem mora.

Me lejoni te ju them
Se une po vuaj nga Dashunija
Me lejoni te ju tregoj
Sa e rend qenka Tradhetija

Me tradhtoj vasha ne kohen e rinis
Me shkatrroj ca vite te jetes sime
Por nje dite me erdhi ne shkendije.
Ajo qe sot e dua dhe pa te smund te rri.

Me erdhi mu ne ate kohe te veshtir
Kur une pata shume nevoj
Me largoi vajin nga buza ime
Me puthi mua, nga vuajtja me largoi

Te dua te kam dasht dhe do te dua
O engjull nene e femijes tim
Ti qe ngrohtesin ma fale mua
Dhe zemres mi dhe nje sherim.

avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:24 pm

I humbur.

Jam nje ikon e humbur
Ne largesi
Ne qesi te vrazhed
Ndjej shume vetmi
Nostalgjija e vitev tani me dhemb
Me ben te qaj e me ben te nem.
Shiqoj horizontin
Shof shume kthejllesi
Mundohem te shof syrin tend
Me ankth e perballoj kete vetmi
Ku nje pend ne dore me ben shoqeri
Mos me le o penda ime e mire
Me jep shume ngjyre vargje te shkruaj
Se paku te mundohem kohen ta vras
Siq ajo mua qe po me len pas
E pa meshire je mori jet
Qe me ben te vuaj dite e net
Kur terri mbulon kete shkretetir
Ndihem si nuk ka me veshtir
Ah!! Sikur te isha ne krahun tend
Mori han e bukur atje ne qjell
Te shiqoj boten si leviz
Banoret e tokes une ti bekoj
Por drita jote me ndihmon
Me rrezet e tua vargjet mi shoqeron
Me qendis rreshtat me argjend
Me ndihmo te lutem te jem ne vendin tem
Atje ku drita jote ka tjera ngjyra
Atje ku me shenderit fetyra
Atje ku me lindi mem e at
Atje ku nuk jam asnjeher i ngrat..
Ne vendin tim djelli ka tjeter drite
Ne vendin tim ku lokja me ka rrit
Aty ku dhe kam deshire te vdes
Te lutem o hene me jep pak shpres.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:24 pm

Perse??
Mbreme shkela aty ku dikur qendruam gjate! Ka shume kohe qe skam pasur guxim te shkoja aty ,ka kohe qe e ruaja te fresket ate vend ku rrenuam enderrat dhe ku dashuruam me gjithe forcen. Gjithcka filloi aty dhe do te perfundoje atje ku ti ike i pari e une si e marre te ndoqa pas duke bere gabim te rende duke e fundosur veten edhe me shume ,e duke te kerkuar ne cdo cep te atij vendi te mallkuar qe une e quaj shkak i ndarjes tone...qe une pamvarsisht te gjithave qe do te perballoj une e urrej ate vend e urrej me gjithe shpirtin...ti e di kete .Dhe pikerisht per shkak te kesaj urrejtje zgjodha dhe luftova te jetoj pikerisht aty mbi urrejtjen time ,aty ku ti ike dhe zgjodhe midis dashurise dhe interesit personal ,ti zgjodhe ate e jo mua...ti ishe ai qe me shtyre edhe mua te bej nje gabim me shume ne jeten time ,ti ti qe akoma si e marre te dua ,ti qe akoma ke ndikim aq te madh ne te ardhmen time ,ti qe akoma s'me le te qete dhe vazhdon te me mundosh pa meshire je pikerisht ti dhimbja e embel e shpirtit tim. Ti qe gjuajte dashurine tende ne duart e nje narkomani ,ti qe trendafilin tend te bardhe e shendrove ne te zi...ti qe me shtove dhimbjen shume here me te madhe qe nga dita e 9 gushtit ti me bere te urrej gjithcka ne kete bote pos teje..ti sa shume qe me mungon sa shume qe ke shkatruar syte e mi....ty do te dua dhe do et luftoj serish per ty edhe pse shpresat kane vdekur qe moti...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:25 pm

Nuk te quajta tredhetare
Nuk te fyeva kurr
Nuk u largova nga ti me dashje
Por ti nuk me deshte kurr...

Mendova se do te shkepus
Se paku nje kujtim te mire..
Mendova se do te isha i lumtur
Ate dite vere me te gdhire..

Nuk jam i huaji jo asnjeher
Mendoj shume ne ty
Do te knaqem duke menduar
Do te mplakem ne vetmi....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:25 pm

LUFTO PUSHKA IME


Lufto pushka ime
Të lutem, sot lufto
Sot më shumë se kurrë
Të lutem ,mos ndalo

Mos shih gjakun që më rrjedhë
as zemrën, që më pushon
mos shih qiellin që më nxihet
Të ndalesh, sot s’guxon

Asnjë fjalë mos e thuaj
Merr shenjë, qëllo
Për mua ,ti mos vuaj
Sikur top, sot gjëmo

Për hir të ditëve që bashkë i ngrysëm
Dora ime kur të ndalojë
Për hir të netëvë që bashkë i zbardhëm
Gryka jote le të ushtojë

Të besova në ditë t’vështira
Edhe sot po të besoj
Me ty kisha shume qaste t’mira
Mos u ndal, nëse unë s’jetoj

Sikur ditën kur unë linda
Krismën tënde nuk ndalove
Herën e parë kur të pashë
Unë qava, ti këndove

As sot këngën mos e ndal
Zërin tënd lëshoje n’erë
Sikur t’jetë herë e parë
Sikur t’jetë e fundit herë

Lufto pushka ime, lufto
Gjdo gjë ndalet, ti vazhdo
qëndro pushka ime qëndro
këngën tënde këndo
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:25 pm

Margaritari..


Nje margaritar po e hap,
Mu sot ne ket dite me stuhi
Ne kete jet nuk eshte vone
Te bije me ty ne dashuri.

Me lejo te puthe ne ball
O e bukura vashez ti
Me lejo te ftoj me mall
O me thuaj te vi tek ty...

Ne margaritar nje porosi
Nje mesazh te vogel aty pash
Me tha duaje ate vash
Me tha duaje pa mas….

Mendova nje qast per ty
Ate e beje gjdo here
Por ne ket dite me stuhi
Me ler te puthi vetem nje her..

Me fal te lutem pak dashuri
Me fal te lutem vetem nje her
Se po te kem ne doren time
Do ta fus ne zemer perher…

Nga aty asgje ste nxjerr
Deri sa te vdes une
Por edhe pas asaj dite
I vdekur do te dua prap une….
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:25 pm

Nese sot ndjenjat mu ngjallen
Mos me akuzoni
Po nga varri a ka kthim??
Ju lutem me thoni!

Nga gurbeti do te kthehesh
E dij qe je permallua shum
Po te vdekurit kurr nuk kthehen
C'fare te pres pra une??

Do te c'mallesh me neneloken
T'bisedosh me bab e shok
Po une si te c'mallem
Me ata qe i kam nen toke???
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:25 pm

Behu e imja..

Ku do qe te shkosh
Ku do qe te jesh
Kurr mos harro
Se mua do me kesh..

Aty ku ti do te jesh
Zemren time do ta kesh
Do te jet me ty
Qe te mos ndjesh vetmi

Ne mendjen time je
Ne zemten time te kam
Asnjeher nuk harroj
O sa shume te dashuroj

Me lejo te jem i yti
Me lejo te puthe
Me lejo te dashuroj
Te vuaj mos te lendoj

Kur ti do ta kuptosh
Se une po vuaj pa nda
Ateher o e dashur
Ti ke per te qare

Nuk do te jet vone
Edhe ne pleqeri
Te me thuash ate
Qe e deshta ne rini

Me thuaj fjalen e bukur
Me thuaj se me do shum
Ka dite e shume net
Qe po vuaj une

Gjumi me eshte tretur
Ka ikur larg nga une
Vetem deshira per ty
Po sillet tek une

Edhe nje her po te them
Me fal ate dashuri
Do te me besh te lumtur
Do te qaj si femije...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:26 pm

Ja tani qe Pranvera erdhi.
Ne vendin tim ka dal Ylberi
Kan qel lule e trendafilat
Ne gjdo pem kendojn Bilbilat

Dalin femijet ne oborr
Lozin ne barin e gjelber e te njom
Vrapojn e luajn dore per dore
Me shume deshire shkojn ne shkoll

Vendi im o vendi im
Te ti u rrita e u bera burr
Kurr nuk deshta te te leshoj
Ah kjo bote se qme mashtroj

Ika nga ti por jo me dashje
Ika nga ti se nuk kisha qare
Erdha ketu ne ket vend te mjer
Ku as qyqja nuk bene me folen

Nuk e di por jeta me urdheroj
Nuk e di por ky vend me shkatrroj
Me deshire time do te rrija te ti
Vetem te te kisha nje te vogel ardhmeri
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 4:26 pm

Largesija....


Pluhuri sot me morri syrin tim,
Beri ca copeza betoni ne faqet e mia,
Loti im i kripr sot u ngri si ne dhjetor
Nga pluhuri i shkretires per disa ore...

Me rrodhen ca pika loti mua ket dite
Me iken ato nga keta syte e mi,
Une e di pse kjo me ndodh tani mua
Jam shume large por nuk pushoj te dua..

Do te dua dhe do te puthi prap ne kthim
Edhe pse kjo zemer nuk po duron vetmin
Kam shume deshire tani te jem te ti afer
Se paku lotin tim ke per ta fshire per hater

Kjo largesi me dha shume dhimbje mua
Tani e kuptoj se sa vlen ti per mua
Dhe me shume deshire pres te vi te ti
Te knaqem e te pushoj kete shpirtin tim
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një monolog

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi