Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Mandarinat e fuqishme

Shko poshtë

Mandarinat e fuqishme

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 8:29 pm

Sipas një studimi të ri, mandarinat ofrojnë mbrojtje nga diabeti tip 2, infarkti i zemrës, mbipesha.

Hulumtuesit pranë Universitetit “Western Ontario” kanë zbuluar një përbërës të mandarinës, i cili mund të ofrojë mbrojtje nga diabeti tip 2, të marrë pjesë në parandalimin e mbipeshës dhe të ndalojë zhvillimin e aterosklerozës- njërit nga shkaktarët kryesorë të infarktit të zemrës dhe goditjes në tru.

Ky flavonoid i fuqishëm i quajtur nobiletin pengon grumbullimin e shtresave yndyrore në mëlçi duke stimuluar ekspresionin e gjeneve të përfshira në djegien e yndyrave dhe duke inhibuar gjenet përgjegjëse për formimin e yndyrave
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi