Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

27 GUSHT 2008 ......SHIKONI SPEKTAKLIN HENOR...

Shko poshtë

27 GUSHT 2008 ......SHIKONI SPEKTAKLIN HENOR...

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 6:06 pm

27 gusht toka do te duket sikur ka 2 hena(mos e humbni spektaklin)

--------------------------------------------------------------------------------

Kete muaj dhe muajin tjetrin, toka do te ndeshet me Marsin, ne nje afrim i cili do te arrije kulmin e afrimit mes ketyre te dy planeteve te rregjistruar ndonjehere. Hera tjeter qe Marsi do te kete nje afrim te tille me Token do te jete ne 2287. Per shkak te menyres se si graviteti i Jupiterit terheq Marsin, dhe shkakton trazira ne orbiten e tij, astronomet mund te jene te sigurt vetem se Marsi nuk ka qene kaq prane Tokes te pakten ne 5000 vitet e fundit, por mund te kalojne edhe 60.000 vite te tjere qe te ndodhe kjo gje serish.

Takimi do te arrije kulmin me 27 gusht kur Marsi do te jete vetem 34,649,589 milje larg tokes, dhe do te jete (mbrapa henes) objekti me ndricues ne qiellin e erret. Ai do te arrije nje magnitude -2.9 dhe do te shfaqet ne nje hark kohor prej 25.11 sekonda.

Marsi do te duket me sy te lire po aq i madh sa dhe hena. Marsi do te jete i lehte te dallohet. Nga fundi i gushtit, kur dy planetet do te jene afer, Marsi do te ngrihet ne muzg dhe do te arrije piken e tij me te larte ne qiell, ne oren 12.30 paradite. Eshte vertet e kendeshme te shohesh dicka qe nuk eshte pare me pare nga njerezimi. Keshtu qe shenojeni ne kalendar per te pare ndricimin ne rritje te Marsit permes henes
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi