Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Llampa pa kabllo ''WiTricity''

Shko poshtë

Llampa pa kabllo ''WiTricity''

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 7:18 pm

Llampa pa kabllo hap rrugen e teknologjise wireless Ne panairin “Consumer Electronics Show” qe eshte nje nga me te medhenjte panaire te elektronikes dhe qe do zhvillohet se shpejti ne Las Vegas, nje firme kaliforniane do prezantoje nje llampe drite te palidhur nga telat dhe te karikueshme ne modalitetin wireless.
Keshtu, gjate datave 8-11 janar, firma “PowerBeam” ka planifikuar prezantimin e shpikjes me te fundit ne fushen e elektronikes, ku nje sistem eshte ne gjendje te transformoje energjine ne nje lazer te padukshem, i cili transmetohet me pas ne llampe. Mesa duket, kjo shpikje do t’u jape fund peripecive per instalimin e kabllove per te bere te mundur ndricimin e ambienteve.

Shpikja e quajtur “WiTricity” lehteson shume rrjetin elektrik pasi nuk ka nevoje per shtrimin e dhjetra fijeve. Ne panairin e Las Vegas-it do prezantohen edhe shume shpikje te reja me te cilave, kornizat dixhitale e kasat akustike. “Do ta heqim nga fjalori fjalen rikarikim”, ka thene per mediat themeluesi i firmes “PowerBeam”, duke shtuar se, fale elektrifikimit pa fije, kjo industri do te hedhe nje hap shume te madh drejt se ardhmes. Shpikja e llampes pa fije, hap rrugen drejt nje te ardhmeje elektronike sa me larg kabllove lidhes dhe spinave nga te cilat jemi te varur prej dhjetra vitesh. Aktualisht, lazeri i shpikur nga firma kaliforniane eshte ne gjendje te gjeneroje 1.5 watt per rreth 10 metra distance, nje sasi e mjaftueshme kjo per te furnizuar nje llampe dhome ose zyre.

avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi