Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Kuriozitete nga Arti dhe Letersia

Shko poshtë

Kuriozitete nga Arti dhe Letersia

Mesazh nga No.i.d prej Sun Jul 04, 2010 9:19 am

1) Picasso mund te lexonte perpara se te ecte dhe fjala e tij e pare ishte fjala laps ne Spanjisht.
2) Sumerianet shpiken shkrimin ne shekullin e katert para Krishtit.
3) Libri i pare historik , Historia e Madhe Universale u publikua nga Rashid-Eddin i Persise ne vitin 1311.
4) Bibla eshte akoma libri me i shitur ne bote.
5) Ne 1097, Tortula nje grua nga Salerno, shkroi librin Semundjet e Grave- ai u perdor ne shkollat e mjeksise per 600 vjet.
6) Filozofi Grek Aristoteli shkroi librin Meteorologjia ne vitin 350 para Krishtit – ai ngeli si libri standart per motin per 2000 vjet.
7) Libri i pare i ilustruar per femije u publikua ne Gjermani ne vitin 1658.
8.) Barbara Cartland shkruante nje novele cdo dy jave dhe publikoi gjithsej 723 novela.
9) Fjala “novele” ne fillim rrodhi nga fjala Latine novus qe do te thote “e re”.
10) Statuja me e madhe ne bote eshte “Mali Rushmore”, Kokat e kater presidenteve Amerikane te gdhendura ne kodrat e zeza afer Keystone.Kokat jane 18 metra te larta.
11) Statuja me e madhe ne bote e me kale eshte monumenti i Zizkov ne Prage 9 metra e larte.
12) Thuhet se nese statuja e nje personi mbi kale kur kali i ka te dyja kembet e perparme te ngritura, personi ka vdekur ne beteje.Nese kali ka njeren kembe te perparme te ngritur, personi ka vdekur si rezultat i plageve te marra ne beteje.Nese kali i ka te katra kembet ne toke si monumenti i Zizkov, personi ka vdekur nga faktore natyrale.
13) Novela e pare e shitur nga nje makine automatike ne metrone e Parisit ishte “Vrasje ne Orient Express”.
14) Kur Mona Lisa e Leonardo da Vincit u vodh ne Louvre ne 1912, 6 kopje u shiten per origjinalen, secila me nje cmim shume te larte, ne 3 vitet e para para se gjendej origjinalja.
15) Vincent van Gogh, piktori me i vleresuar ne bote, i shiti vellait te tij i cili kishte nje galeri arti vetem nje pikture gjate te gjithe jetes.Piktura quhej “Red Vineyard at Arles”.
16) Novela e vitit 1939 e Ernest Vincent Wright’s ka 50,110 fjale dhe asnjera nga ato nuk e permban shkronjen “e”.
17) Teatri me i shkurter eshte “Breath” i Samuel Beckett – 35 sekonda bertitje dhe frymemearrje e rende.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi