Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Porsche 918 Spyder shkon në prodhim

Shko poshtë

Porsche 918 Spyder shkon në prodhim

Mesazh nga besa krasniqi prej Wed Aug 04, 2010 10:30 pm

Duket se reagimet e shkëlqyeshme të vizitorëve të panairit të automjeteve në Gjenevë kanë shtyrë parinë e Porsche që të vendosë në favor të prodhimit të automjetit konceptual sportiv – modelit 918 Spyder.
Ky informacion vjen nga paria e prodhuesit nga Shtutgarti, respektivisht nga shefi Michael Macht, i cili ka thënë se pas lavdërimeve nga ekspertët dhe publikut “nuk është më askush në Porsche që nuk do të donte ta sheh këtë automjet në prodhim".
Megjithatë, blerësit e interesuar do të duhet të kenë durim, sepse 918 Spyder nuk do të paraqitet edhe aq shpejt në sallone të shitjes. Pritet që prodhuesit Porsche do t’i nevojiten më pak se pesë vjet ta lansojë këtë automjet i cili edhe atëherë, sikur edhe sot, do të jetë i shkëlqyeshëm, e me avancimin e teknologjisë ndoshta edhe më i mirë.
avatar
besa krasniqi
Homie
Homie

Numri i postimeve : 299
PIKE : 570
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 04/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Porsche 918 Spyder shkon në prodhim

Mesazh nga besa krasniqi prej Wed Aug 04, 2010 10:30 pm

Vetëm sa për rikujtim, ky automjet futet në lëvizje nga një kombinim hibrid me shpenzim prej 3.0 litrash në 100 kilometra të kaluara (varësisht nga mënyra e punës) dhe emetimin e dyoksid karbonit prej vetëm 70 gramësh për kilometër.
avatar
besa krasniqi
Homie
Homie

Numri i postimeve : 299
PIKE : 570
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 04/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Porsche 918 Spyder shkon në prodhim

Mesazh nga besa krasniqi prej Wed Aug 04, 2010 10:30 pm

Mirëpo, pas kësaj fshihen motori 6.2 V8 me benzinë me 500 kuaj fuqi (368 kW) me marsh të ashtuquajtur “PDK” prej shtatë shpejtësish dhe elektromotorë (me bateri litium-jon që ofrojnë autonomi elektrike prej 25 kilometrash) me fuqi të përgjithshme prej 218 KF (160 kW).
Me të dhënat e përmendura më sipër, 918 Spyder arrin shpejtësinë prej 0 deri në 100 km/h për 3.2 sekonda, derisa shpejtësia maksimale e tij është 320 km/h.
avatar
besa krasniqi
Homie
Homie

Numri i postimeve : 299
PIKE : 570
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 04/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Porsche 918 Spyder shkon në prodhim

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi