Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

"Mjaltï dhe vetite e tije sheruese " - Kerkoj disa informacione nga NewYork

Shko poshtë

"Mjaltï dhe vetite e tije sheruese " - Kerkoj disa informacione nga NewYork

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Aug 16, 2010 1:24 pm

Pershendetje NewYork meqenese je ti doktori forumit po te kerkoj disa informacione reth Mjaltit.

Thone qe sheron dhjetra semundje te ndryshme ose me mire akoma i parandalon.

Jane te verteta keto gjera apo jan legjenda? .

Im ate ka patur proleme nga stomaku dhe duke ngrene per 1 vit dy luge mjalt cdo mengjes u sherua... Kjo eshte e vetmja deshmi qe mund te jap nga eksperienca ime.

Per cfar tjeter te ben mire mjalti? Po efekte anesore a ka?
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: "Mjaltï dhe vetite e tije sheruese " - Kerkoj disa informacione nga NewYork

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Aug 16, 2010 1:24 pm

Well, te me falin iniciatori i kesaj teme per vonesen ne pergjigje, por sic e deklaroj edhe e nderuara Angel, kam qene shume i zene dhe nuk kam patur kohe te komentoj gjate ketu.

Tani persa i perket mjaltit dhe efekteve te saj kurative dua te them, jashte mesimeve qe jepen sot ne fushen e mjekesise ku asnjehere nuk theksohen ne detaje, efektet qe ka mjalti ne organizmin e njeriut. Mosinformimi i sakte i popullates mbi efektet e mjaltit, eshte disi i qellimshem nga ana e kompanive farmaceutike. Mjalti eshte ilaci kurativ me i suksesshem qe mund te prodhoje natyra. Eshte i vetmi ilac qe nuk le asnje lloj efekti anesor negativ ne asnje nga organet e tjera, ndryshe nga ilacet, te cilat mund te jepen per kurimin e nje patollogjie por nga ana tjeter demtojne organet e tjera. Po marr si shembull, te gjitha grupet e antibiotikeve te cilet jepen ne raste infeksioni. Ata mund te sherojne infeksionin, por nga ana tjeter kane shkaktuar deme te pariparueshme ne organet e tjera, si ne organet jashteqitese ashtu edhe ato metabolike sic eshte melcia. Ne mjekesi nuk studiohen ne detaje efektet e mjaltit, por qe me siguri te plote them qe i tejkalon ne efekte pozitive te gjitha medikamentet biokimike.

P.S Tepelenja, ke kohe t'i mesosh edhe ti se kush jane medikamentet biokimike dhe cfare i bejne organizmit tone ato.
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: "Mjaltï dhe vetite e tije sheruese " - Kerkoj disa informacione nga NewYork

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Aug 16, 2010 1:24 pm

Ja ku ke dhe disa veti te tjera te mjaltit Pleshto .. cool


1. Duke pirë mjaltin e shkrirë në ujë, të gjitha njollat e zorëve do të zhduken


2. Ngrënia e rregullt e mjaltit ndihmon në përforcimin e të mbajturit mend
(memorien e forcon) si dhe forcon trupin fizikisht.

3. Nëse mjalti pihet i tretur në ujë të ngrohtë, ndihmon kundër diaresë.


4. Nëse mjalti pihet i tretur në ujë të ftohtë, ndihmon kundër kapësllëkut.

5. Me përdorimin e mjaltit pastrohet gjaku dhe lehtësohet qarkullimi i tij nëpër trup


6. Mjalti është ilaçi i vetëm për shërimin e të rahurit të shpejtë të zemrës (tahikardia).

7. Mjalti krijon lehtësim të organizmit, ndërsa sheqeri e rëndon atë.


8. Mjalti që pihet i nxehtë për 7 minuta përzihet me gjakun, ndërsa i ftohtë për 20 minuta.

9. Kur hahet mjalti lukthi punon në rregull dhe nuk nevojiten pluhra dhe ilaçra për të
ndihmuar përpunimin.

10. Mjalti largon dhembjet në sy, duke e fërkuar me gisht të pastërt syrin.


11. Për anemikët, mjalti është bombë gjaku.
12. Për dhembjet e eshtrave ngrënia e mjaltit është ilaç i padiskutueshëm.


shpresoj te te ndihmojn sado pak . uroj qe mos kesh probleme shendetsore
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: "Mjaltï dhe vetite e tije sheruese " - Kerkoj disa informacione nga NewYork

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi