Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Lista e librave shqip

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtë

Re: Lista e librave shqip

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Aug 17, 2010 8:46 am

* Paleokastra, fshat me dy kala, shkruar nga Nase Guga
* Pallati i ëndrrave, roman, shkruar nga Ismail Kadare, 1996
* Pandeli J.Evangjeli, shkruar nga Hysni Myzyri, 2004, Tiranë.
* Parailirët, ilirët, arbërit (histori e shkurtër), shkruar nga Muzafer Korkuti, 2003.
* Pasardhësi, roman shkruar nga Ismail Kadare, 2004
* Pasqyra letrare/ Oglinzi literare, studime dhe ese letrare, Privirea, shkruar nga Luan Topçiu Bukuresht, 2007
* Pavarësia e Kosovës mes përkrahjeve dhe pengesave, shkruar nga Sylë Arifi, Prishtinë, 2002.
* Pavarësia e Kosovës në udhëkryq, shkruar nga Sylë Arifi, Prishtinë, 2004.
* Pellazgët, Ilirët, Etruskët, Shqiptarët, shkruar nga Nermin Vlora Falaski, Prishtinë, 2002
* Përmasa moderne në letërsinë shqiptare, studim shkruar nga Luan Topçiu, Shtëpia Botuese Flaka, Shkup 2001.
* Piramida, roman, shkruar nga Ismail Kadare, 1992
* Pjetër Zarishi dhe krijimi i rruzullimit, monografi nga Tonin Çobani.
* Poeti i nemun Bilal Xhaferri, monografi për Bilal Xhaferrin, Sabri Hamiti, Rilindja, Prishtinë, 1996.
* Populli i shqipeve te malit, autor juristi e studiuesi i njohur austriak, Valter Paincip
* Poshtërimi në Ballkan, shkruar nga Ismail Kadare Tiranë 2004
* Prej letërsisë romantike deri te letërsia moderne, i akademikut Rexhep Qosja, 2007.
* Prilli i thyer, roman, shkruar nga Ismail Kadare, 1980
* Princi i përfolur Lekë Dukagjini, shkruar nga Tonin Çobani.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lista e librave shqip

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Aug 17, 2010 8:47 am

* Qemal Hoxha bir i shquar i Mezhgoranit, - Monografi - shkruar nga Sadik Muraj dhe Violeta Hoxha, 2005.
* Qorrfermani, roman, shkruar nga Ismail Kadare, 1999
* Qyteti i ndërtuar nga njerëzit - revistë shkencore në dy vëllime - Co-Plan.
* Qyteti pa reklama - roman - Ismail Kadare, 2001.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lista e librave shqip

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Aug 17, 2010 8:47 am

* Refleksione, Shkruar nga Edi Rama dhe Ardian Klosi, 1992, Tiranë.
* Ra ky mort e u pamë është një libër nga Ismail Kadare, 2000, Tiranë.
* Rënia e Presidentit, shkruar nga Petro Dhimitri, 2004, Tiranë.
* Realiteti i shpërfillur (Vështrim kritik mbi pikëpamjet e Ismail Kadaresë për identitetin shqiptar), me autor Rexhep Qosja, 2006, Prishtinë.
* Rumi dhe Thesaret e Letërsisë, studime 1997, Tasim Aliaj.
* Referendum apo Kosova e administruar, me autor Sylë Arifi, Prishtinë, 2006.
* Romantizmi arbëresh, nga Ali Xhiku.
* Receta gatimi, shkruar nga Irma Shagla.
* Rilindja e dytë, shkruar nga Rexhep Qosja.
* Raca shqiptare, shkruar nga Jakov Milaj.
* Reflektime Shqiptaro-Britanike, autor Daut Dauti.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lista e librave shqip

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Aug 17, 2010 8:47 am

* Rrathë në hapësirë, poezi, Ismet Aliu, Rilindja, Prishtinë, 1987
* Rrjedhave të artit paraprofesionist, studimor, Jakup Mato, Sh.b.Akademisë së Shkencave, Tiranë, 2004
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lista e librave shqip

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Aug 17, 2010 8:47 am

* Skandal në Senat, roman Tasim Aliaj, 1998
* Skënderbeu, shkruar nga Kristo Frashëri, 2003, Tiranë.
* Skënderbeu dhe lufta shqiptaro-turke në shek.XV, shkruar nga Kristo Frashëri, 2005, Tiranë.
* Si i njoha Nanon dhe Berishën shkruar nga Nikollë Lesi, 2005, Tiranë.
* Studime letrare, studime, Sabri Hamiti, ASHAK, Prishtinë, 2003.
* Studim kritik mbi “Çetën e profetëve”, shkruar nga studiuesja Anila Omari, 2006, Tiranë.
* Sëbashku një jetë, shkruar nga Ndue Lleshaj.
* Sympathia, poezi, Sabri Hamiti, SH.B. Faik Konica, Prishtinë, 2004.
* Streha e shpëtimit, roman, Ramadan Haziri, 2004
* Sub rosa dictum, poezi, Nikollë Berishaj, SH.B. Illyricum, Tuz, 2001.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lista e librave shqip

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Aug 17, 2010 8:47 am

* Shqipëria, odiseja e pabesueshme e një populli parahelen, me autor Mathieu Aref
* Shërbimi sekret shqiptar 1922-1944 me autor Kastriot Dervishin, 2007.
* Shqipëria dhe Kosova, shkruar nga Maringlen Verli, 2007.
* Shqiptarët, Sllovenia dhe Ballkani i trazuar, sipas një diplomati, shkruar nga Dr. Ibrahim Gashi, 2007.
* Shkollat e para kombëtare shqipe, shkruar nga Hysni Myzyri, 1973, Tiranë.
* Shkollat letrare shqipe, Sabri Hamiti, SH.B. Faik Konica, Prishtinë, 2004.
* Shoqëria e të Shtypurit Shkronja Shqip, shkruar nga Hysni Myzyri, 1979, Tiranë.
* Shokët e Besës, dramë nga Tasim Aliaj, 1981.
* Shqiptarët, sërbët dhe grekët, autor Enver Bytyçin
* Shqiptari që krijoi mbretërinë egiptiane, shkruar nga Aleksander Xhuvani, Tiranë, 1999.
* Shqiponjat e Tepelenës, shkruar nga Kadri Mahmut Shametaj, 2003
* Shkolla Normale e Elbasanit, shkruar nga Prof. Dr. Hysni Myzyri, 2004.
* Shestani, monografi nga Gjokë Dabaj, Ulqin, 2005.
* Shqipëria në arkivat ruse, shkruar nga Prof. Dr. Eshref Ymeri dhe Dr. Islam Lauka.
* Shqiptarët në Detroit, shkruar nga Pjeter Jaku
* Shqiptarët midis Perëndimit dhe Lindjes, shkruar nga Eqrem Çabej.
* Shqipëria Politike 1912-1939, shkruar nga Arben Puto.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lista e librave shqip

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Aug 17, 2010 8:48 am

* Të jetosh në një ishull, roman nga Ben Blushi, Tiranë, 2008.
* Tranzicioni dhe liria ekonomike në Shqipëri, nga profesor Anastas Angjeli, Tiranë, 2007.
* Teksti i dramatizuar, studime/kritikë/ese, Sabri Hamiti, Rilindja, Prishtinë, 1978.
* Tekstet shqipe dhe shkrimi i shqipes në vitet 879 - 1800, me autor prof. Dhimitër Shuteriqi, 2006.
* Tema shqiptare, ese, Sabri Hamiti, Rilindja, Prishtinë, 1993.
* Tematologjia, teori letrare/studime/ese, Sabri Hamiti, ASHAK, Prishtinë, 2005.
* Tensioni greko-shqiptar, shkruar nga Beqir Meta, Tiranë, 2002.
* Toka Shqiptare, me autor Abdullah Zeneli, 2000.
* Trungu ilir, poezi, Sabri Hamiti, Rilindja, Prishtinë, 1979.
* Tekstualizëm dhe stil, (Mbi veprën poetike të Lasgush Poradecit,) me autor Luan Topçiu, Getic, Bukuresht, 2000.
* Të huajt për Shqipërinë dhe shqiptarët libër nga Piro Tase.
* Tirana - sfida e zhvillimit urban libër nga Besnik Aliaj, Keida Lulo dhe Genc Myftiu.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lista e librave shqip

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Aug 17, 2010 8:48 am

Thikë harrimi, poezi, Sabri Hamiti, Rilindja, Prishtinë, 1975.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lista e librave shqip

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Aug 17, 2010 8:48 am

* Unioni Evropian – Nga Ideja në Realitet, autor Daut Dauti, Prishtinë 2001.
* Universi letrar i Kadaresë. Shkruar nga Tefik Çaushi, 1993.
* Unë dhe shpirtbukura, roman, autore Miradie Maliqi.
* Udhëzues mbi drejtimin e mjetit, shkruar nga Ing.Eduard B. Ndreu, 2000, Tiranë.
* Unaza në kthetra, Ismail Kadare, 2001.
* Urbanistika ne ekonomine e tregut, eds. Kenneth. K. Baar dhe Dorina Pojani
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lista e librave shqip

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Aug 17, 2010 8:48 am

* Vaçe Zela...magjia e këngës shqiptare, shkruar nga As. Prof. Nexhat Agolli.
* Variante, studime/kritikë/ese, Sabri Hamiti, Rilindja, Prishtinë 1974.
* Vargje në rrjedhën e viteve me autor Engjėll Fino.
* Vetëdija letrare, studime/kritikë/ese, Sabri Hamiti, Rilindja, Prishtinë 1989.
* Vetmia e zërave, roman, shkruar nga Kristaq Turtulli.
* Vepra komplete në dhjetë vëllime, Sabri Hamiti, SH.B. Faik Konica, Prishtinë 2002.
* Vrasja e indiferencës, tregime Ismet Aliu, Rilindja, Prishtinë, 1990
* Vetmia nostalgjike në poezi, studim-letërsi e krahasuar, Luan Topçiu, Omsca-1, Tiranë 2005
* Vrasësit e dashurisë roman, Ramadan Haziri, bot. shb. "buzuku", Prishtinë, 2007
* Violeta Manushi, kryezonja e skenës, shkruar nga gazetarja Zenepe Luka, 2007.
* Vite të rinisë, Enver Hoxha.
* Vite të vegjëlisë, Enver Hoxha.
* Vjedhja e gjumit mbretëror, Ismail Kadare.
* Vjetari Statistikor 1995-2004, INSTAT, Nëntor, 2006
* Vjetari i Treguesve Socialë, INSTAT, 2005
* Veshtrim mbi situaten e banesave ne Shqiperi, nga Vladimir Misja dhe Alketa Misja
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lista e librave shqip

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi