Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ekuacione Matematikore

Shko poshtë

Ekuacione Matematikore

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 01, 2011 12:26 am

(a+b)^2=a^2+2ab+b^2

(a+b)^3=a^3+3ab^2+3ba^2+b^3

sin0=0 cos0=1


D=b^2 -4ac

x=-b (+- ) (rrenjen D) /2a
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ekuacione Matematikore

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 01, 2011 12:26 am

inegrali Xdx = x^2/2
inegrali dx = X
integrali e^xdx = e^x
integrali lnxdx=1/x
intgrali a^xdx=1/lna

log(A+B)=logA*logB
log(A-B)=logA/logB
lne^x=xlne=x
lne=1
log(logx)=x
logx^n=nlogx

tgá=siná/cosá
cotgá=cosá/siná
sin^2á + cos^2á = 1
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ekuacione Matematikore

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 01, 2011 12:26 am

lim sinx /x =1
x->0

lim 1-cosx / x =0
x->0

sin^2x + cos^2x=1
cos(a+b)=cos(a)cos(b)-sin(a)sin(b)
cos(a-b)=cos(a)cos(b)+sin(a)sin(b)
tan(a+b)=(tan(a)+tan(b))/1-tan(a)tan(b)
tan(a-b)=(tan(a)-tan(b))/1+tan(a)tan(b)
sin(2a)=2 sin(a)cos(a)
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ekuacione Matematikore

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 01, 2011 12:27 am

Nese f: U C |R^3 ---> |R eshte funksion i diferencushem, gradienti i funksionit f ne (x,y,z) eshte hapesira vektoriale e dhene nga derivatet e pjeshme :
∆f = (df/dx , df/dy , df/dz)

Pra kjo eshte matrica e derivateve. Funksioni i mesiperm eshte ne 4 Dimensione, pra ne thjesht mund ti shofim vetem nivelet e set-eve ne 3D. Gradienti ne kete rast na ndihmon per te perfyturuar me mire se cfare ndodh ne 4 dimensione.
Gradienti perdoret per shume gjera por kryesisht per direction gjithashtu eshte dhe perpendikular me vektoret tangent ose me nje plan tangent i nje siperfaqeje.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ekuacione Matematikore

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 01, 2011 12:27 am

I. Variacionet pa perseritje te klases k prej n(n¡Ýk) elementesh te bashkesise En jane k-she te renditura, te perbera prej elementesh te ndryshme te bashkesise En.

II. Numri i variacioneve pa perseritje te klases k prej n elementesh eshte:

Vkn=n(n-1) ¡_(n-k+1), (n,k ℮ N)
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ekuacione Matematikore

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 01, 2011 12:27 am

(x^4-1) mund ta thjeshtesosh dhe ta shkruash edhe si (x^2-1)(x^2+1)
dhe (x^3 +x) e thjeshteson ne x(x^2+1)
ne kete rast ke: (x^2-1)(x^2+1)+x(x^2+1)=0
ja ky eshte barazimi qe ti duhet ta zgjedhesh
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ekuacione Matematikore

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi