Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Keshilla Mjeksore. Kurdise vete zemren tende.

Shko poshtë

Keshilla Mjeksore. Kurdise vete zemren tende.

Mesazh nga No.i.d prej Tue Jun 29, 2010 4:01 pm

Kurdise vet? zemr?n t?nde
5 stile q? duhet t'i zbatoni sot p?r nj? zem?r t? fort? nes?rProblemet me zemr?n mund t? jen? shkaktar? kryesor? t? vdekjeve n? femra dhe meshkuj, por ju nuk keni pse te trembeni duke e pranuar si nj? risk tuajin. Edhe pse nuk mund t? keni fuqin? t? ndryshoni disa faktor? riskues si historia e familjes, mosha dhe raca, ju keni gjitmon? n? dor? t? jetoni me stil.

Shmangni d?mtimet n? zem?r, duke l?n? duhanin, b?ni ushtrime rregullisht dhe hani ushqime t? sh?ndetshme. Ja 5 strategjit? nga mund t? marr?sh startin:1. Mos pini duhan!

N?se i b?ni dalje duhanit, at?her? keni n? dor? fuqin? e madhe t? parandalimit nga infarktet.

Cil?sia e cigareve nuk t? jep siguri.Cigaret me p?rqindje nikotine t? ul?t, jan? nj?soj riskues si p?r ata q? nuk e pin? duhanin por e marrin n? ambientin ku pihet nga t? tjer?t.

Femrat q? pijn? duhan jan? shum? her? m? t? riskuar se t? tjerat. Madje kan? nj? ulje t? mosh?s s? infarkteve, mbi 35 vje?. Por n?se vendosni ta lini n? moment jeni n? koh? p?r t? fituar qoft? edhe nj? vit jet?. Lajm i mir?: Nuk ka problem sa vite keni qen? duhanpir?s i rregullt, ju keni koh? p?r t? fituar.2. Ushtrime, ushtrime, ushtrime

Tashm? e dini se ushtrimet gjimnastikore jan? m? e mira p?r ju. Por ende nuk b?ni asnj?: Ushtrimet e rregullta fizike t? kombinura me nj? jet? t? organizuar mir?, ndihmojn? n? arritjen e nj? peshe trupore normale dhe reduktojn? mjaft goditjet n? zem?r

Ato ndihmojn? reduktimin e presionit t? lart? t? gjakut,kolesterolit t? lart? dhe diabetit. Kardiolog?t rekamondojn? 30-60 minuta aktivitet fizik, nj? mesatare kjo e aktivitetit mendor ditor ose javor n? pun?. Dhe kujtohuni q? k?tu p?rfshihen edhe sh?titjet n? lulishte, me qenin, hipja-zbritja e shkall?ve, etj. Pra ju k?shillohet t? mos rrisni koh?n e vrapit, por intensitetin fizik t? jet?s.3. Ushqime t? sh?ndetshm? p?r zemr?n

P?rdorni nj? diet? t? pasur me fruta, perime, drithra, peshk q? mbrojn? zemr?n. Limitoni konsumimin e yndyrnave, si mish, djath?, gjalp?, qum?sht. P?rdorni grosh?t dhe thjer?zat n? vend t? mishit. Frutat dhe perimet jan? parandaluesit kryesor? jo vet?m t? s?mundjeve t? zemr?s por edhe t? kancerit, shprehet kardilog?t. Gjithashtu pijet alkolike ndihmojn? p?r nj? zem?r t? sh?ndetshme, por pa e tep?ruar, Rekomandohen dy pije alkolike n? dit? p?r burrat dhe nj? p?r femrat.4. Ruani pesh?n normale
Si mund ta dini q? keni nj? pesh? t? sh?ndetshme? Mbipesha ?sht? e rrezikshme. 25 kg m? shum? se normalja ?sht? pesha q? ia vlen t? shqet?sohesh pasi mund t? jesh n? risk.

Por llogaritja e pesh?s nuk ?sht? ideale krahasuar me gjat?sin? trupore, pasi shum? meshkuj kan? nj? pesh? mbi normalen si pasoj? e muskujve t? zhvilluar, por nuk kemi t? b?jm? me rrezik nga goditjet n? zem?r.Reduktimi i pesh?s trupore ?sht? p?rfitues sado i vog?l qoft? pasi ul n? 10 p?r qind rrezikun nga ataku.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Keshilla Mjeksore. Kurdise vete zemren tende.

Mesazh nga No.i.d prej Tue Jun 29, 2010 4:01 pm

5. B?ni rregullisht ekzaminime

Presioni i lart? i gjakut dhe kolesteroli i lart? dob?sojn? sistemin kardiovaskular, duke p?rfshir? dhe zemr?n. Ekzaminiminet e rregullta ju tregojn? rrug?n se ku t? mjekoheni:

Hipertensioni : Ekzaminimet nisin q? n? f?mij?ri. Ju duhet ta b?ni k?t? t? pakt?n ?do dy vjet. Presioni normal ?sht? m? pak se 120/80.
Niveli i kolesterolit n? gjak . Ju k?shillohet testim i rregullt jo vet?m t? rriturve por edhe f?mij?ve
S?mundjet e zemr?s ka raste q? shmangen.Ndiqni k?shillat p?r nj? stil jete t? k?naqsh?m, mos e komplikoni jet?n dhe asnj?her? mos u ndjeni t? vet?humbur.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi