Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Join the forum, it's quick and easy

Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.
Deqani-ks
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Era Diellore tepër e dobët!

Shko poshtë

Era Diellore tepër e dobët! Empty Era Diellore tepër e dobët!

Mesazh nga No.i.d Tue Jun 29, 2010 4:30 pm

Era diellore, e cila ka një shpejtësi prej një milion kilometrash në orë, e që ndër të tjera formon një flluskë mbrojtëse për sistemin tonë diellor, heliosferën, është kaq e dobët sa kurrë ndonjëherë më parë që nga fillimi i epokës së fluturimeve në hapësirën kozmike. Është regjistruar një rënie prej 20% e cila vërteton atë që aktiviteti diellor ndodhet në një fazë prehjeje që po vazhdon jashtëzakonisht gjatë.

Dielli rrezaton tërë kohës një rrymë të ngarkuar grimcash. Kjo jo vetëm që qëndron në një bashkëveprim me atmosferën e planetëve por përcakton gjithashtu edhe kufirin midis sistemit diellor dhe hapësirës ndëryjore. Kufiri, i cili quhet "heliopause", shënon fushën në të cilën era diellore nuk është më aq e fortë sa të zmbrapsë erërat e diejve të tjerë.

Dielli kryen cikle aktiviteti të madh dhe të vogël. Tash për tash ai ndodhet në një cikël aktiviteti minimal, i cili po zgjat më tepër nga sa mendohej.
No.i.d
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi