Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Join the forum, it's quick and easy

Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.
Deqani-ks
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ne planetin Mars bie bore?

Shko poshtë

Ne planetin Mars bie bore? Empty Ne planetin Mars bie bore?

Mesazh nga No.i.d Tue Jun 29, 2010 4:31 pm

Sonda Phoenix Lander e Nasa-s, me ndihmën e një aparati matës me rreze laser, ka gjetur dëshmi se në retë e Marsit ka borë, në një lartësi prej katër kilometrash. Flokët e dëborës avullojnë përpara se të bijnë në tokë.
Njëkohësisht një instrument tjetër ka gjetur karbonat kalciumi në tokën e Marsit - përbërësi kryesor i gëlqeres dhe një lidhje kimike e cila në Tokë formohet kryesisht pranë ujit të rrjedhshëm.
Që nga mbërritja e saj, kjo sondë kishte gjetur dëshmi mbi praninë e një shtrese të ngurtë uji në formë akulli nën sipërfaqen e tokës së Marsit.

Misioni Phoenix ishte i planifikuar të zgjaste vetëm tre muaj, por ai ka mbijetuar më tepër ngase ishte planifikuar duke hyrë tashmë në muajin e tij të pestë. Për rreth tre muaj dielli nuk ka përënduar në vendin ku është ulur sonda. Por tani ai zhduket çdo natë për më tepër se katër orë dhe efekti i velës diellore po humbet gjithnjë e më tepër nga java në javë. Nga fundi i tetorit, energjia nuk do të mjaftojë më për të lëvizur krahun e robotit.
No.i.d
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi