Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Join the forum, it's quick and easy

Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.
Deqani-ks
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lajme nga bota Islame

3 posters

Faqja 13 e 23 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 23  Next

Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:18 pm

vertet edhe une si kisha ndegjuar asnjehere me pare keta emra,ndoshta jan krishter libanez dhe jane terheq si musliman ,ku ta dish ne kete forum ka njerez qe mendojne se cdo arab eshte musliman dhe cdo i krishter nuk mund te jete arab.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:18 pm

Njeri po flet me argumente po i vendos edhe linqet aty qe mundeni me shiqu e me lexu, kurse pergjegja e juaj eshte "une skam ni per kta valla" !?
A eshte kjo bisede serioze a ? Po kush je ti me ni per krejt njerezimin (7 miliard e fiuuuu) , e leje ma me i njoft te gjithe ! Edhe per kete qe do te shkruaj une nuk keni ni e as se keni njofte:

Ehsan Jami, ex musliman, anetare i PvdA (parti ne pushtet , me koalicion).

Foto:



Pak fjale per te:

Ehsan Jami themeluesi i comitetit te ex-muslimaneve ne Holande. Ky komitet ka te beje me emancipimin, integrimin dhe te drejtat e fermave muslimane ne shoqerine Holandeze. Ky ex-musliman eshte i njohur me dekleraten e tij me te cilen profetin Muhamed e krahason me Adolf Hitlerin.


Linku:

http://www.nos.nl/nosjournaal/artikelen/2007/10/18/181007_jami.html
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:18 pm

Shumica e ex-muslimaneve (edhe pse me heret nuk ishin muslimane)vijne nga irani, shkaqet e (kvaz)i daljes nga islami jane ne te shumten e rasteve sigurimi i lejeqendrimit ne shtetin ku jane vendosur,shembulli me i mire eshte Ayan Hirsi Ali e cila ka perdorur genjeshtra te ndryshme antiislamike vetem per te fituar azilin ne holand.



P.s.Ne Islam keshtu eshte puna,nje del, njeqinde hyjne.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:18 pm

A nuk eshte kjo nje kunderthenje dhe nje gje qe eshte e pamundur? Ne Iran nuk e di qe egziston ndonje fe tjeter (sepse eshte i vetmi shtet islamik, zyrtare, ne bote) dmth 100% jane musliman(hamas edhe ato bile).
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:19 pm

Ayan Hirsi Ali, ka ardhe ne Holande si femije edhe per dallim nga azilantat tjere, ka mbaru fakultetin ketu dhe ka qene nje deputete (2de kamer), e nuk eshte marre si azilantat tjere me gjera te kota por ka mendu ne ardhmerine e vet dhe eshte drejtuar drtejt DRITES (shkolles) e jo drejt TERRIT.
PS: Edhe pse personalisht nuk i dua mendimet e saj , ajo si nje azilante qe ishte ka arrite shume me shume sesa 99% i Holandezeve autokton.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:19 pm

E ti je sekretar/esha e tyre dhe ja mban evidencen kush po hyn e kush po del , kjo si konkludim i thenjes sate (shifra nuk japin as institucionet qe merren me keto gjera, perderisa ti e ben te kunderten).

PS: Shkrimin qe e kam bere ma lart nuk e kam shpife une por eshte dhene edhe linku ku mund te lexohet ma shume, bile as qe kam dhene ndonje koment rreth asaj se a ka ba mire apo keq (tek e fundit ai i din punet e veta), por eshte shume interesant pse disa i mohojne apo mundohen me gjdo kusht ti mohojne keto gjera. Mos ta harroj ketu me permend edhe azilantin nga Irani i cili kohe me pare kishte ndrru fene per fityar letrat dhe pasi qe nuk pati sukses ne qellimin e tij dhe duhej te kthehej ne vendlindjen e vet, i kishte qepur me gjylpere dhe me pej rrobash te dy syt e vet dhe gojen.
Komenti im per kete eshte: aq shume e paska dashur vendin e vet islamik dhe te afermit e vet musliman sa qe i qepi syte mos ti sheh dhe qepi gojen mos te folte me ta.
Shnet juve Shqiptareve, ZC
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:19 pm

Ahahahhah , qka s'ndin njeriu , babi im eshte ma i fort s babi yt , katundi jem eshte me i bukur se katundi yt , traktori i dajes tem shkon me shpejte se traktori i dajes ton , ahahahahha , per qe eshte Islami ne ngritje , ate e kane mar vesh edhe plakat e dyseldorfit e andej kah ana e mirdites ...... ahahahahahah ... ja une si do e formuloj pyetjen ; Sa kisha ne vit konvertohen ne xhamija ...???
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:19 pm

Cka eshte e pamundur?nuk ka lidhje se cfare besimi po ekziston, kryesorja eshte religjioziteti i tyre.SHUMICA e tyre nuk jane religjioz qe do te thote se ka prej atyre qe fare nuk besojne,e tash per ta shfrytezuar rastin qe dhe une jam bo ex.

Qfare lidhje paska hamasi i palestines me Iranasit, a ke mundesi me me sqaru?


Po de ka ardhe si femije, por me duket se e ka harru skandalin e zbuluar para dy viteve ne lidhje me deklaraten e saj falc ne lidhje me azilin e saj.Lexo keto rreshta:

Misses Voltaire flüchtet in die USA:
Islamkritikerin Ayan Hirsi Ali verlässt im Eklat die Niederlande
Von Ralf Fischer
Ursprünglich wollte die engagierte Frauenrechtlerin und Abgeordnete des holländischen Parlamentes erst 2007 in die USA übersiedeln. Doch die niederländische Ministerin für Immigration und Integration entzog Hirsi Ali jetzt die Staatsbürgerschaft. Grund: 1992 hatte die engagierte 37jährige Frau falsche Angaben in ihrem Asylverfahren gemacht. Doch ihre Mahnungen halten Bestand.
Texti komplet: http://www.hagalil.com/archiv/2006/05/ali.htm





Nje fakt per ty,bota Islame para nje shekulli i numeronte 300 million ndersa sot, nje shekull me vone,bota islame i ka1,3 milliarde pjesetar dhe tash shtrohet pyetja se si eshte shtuar ky numri i muslimaneve?(nje shkon njeqind vijne)

Nuk thash qe ti paske shpifur,e dij mjafte mire edhe organizatat e ex*-ve te perkrahura nga shtetet qe vijne vetem per t’i bere dem islamit, ketyre ex-ve iu kane ofruar edhe kushte te mira per pune.
Jo vetem iranasit,por edhe afgancat qe jetojne ne perendim, kane ikur ne perendim me pretekst se ishte lufta kunder rusve, ndersa prej vitit 1995 e kane kthyer kengen kunder talibancave.

Zero ne kemi shume shembuj te ndryshem ku njerezit kan ikur nga vendlindja per shkaqe te ndryshme,rasti me konkret eshte kosova ne fund te viteve te 90'ta.
Mendo pak dhe do te mjafton.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:19 pm

Valiii!

Njerez si zero skane faje,po hyjne ne diskutime te ndryshme pa e njohur lenden mire.

Ky teksti i zeros ne nje teme tjeter na tregon mjafte mire injorancen qe e ka(ne).

Zero Cool shkruajti:

Mendoj se martesa me te afermit nuk eshte simbolike e muslimaneve por e harapeve. Kete e them ne rradhe te pare sepse gati te gjithe pejgamberet kishin per gra te afermet e veta (edhe motrat bile). Keshtu psh "babai i pejgambereve" Ademi kishte per grue motren, disa do te thone kjo sepse nuk kishte femra tjera, OK por, "babai tjeter i pejgambereve" Ibrahimi (Abrahami) kishte per grua motren e vete. Nga te gjitha figurat e njohura ne historine harape, shumica kishin te afermet e veta per gra, qe sjell konkludimin se pa marre parasysh fene harapet e kan kete ne gjak (tani ndoshta te krishteret harap jo, por deri vone PO). Me nje fjale ne kete rast nuk jam i pajtimit se islami e ka sjelle kete dukuri por harabizmi i te gjitha besimive.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:20 pm

Me personat qe skan mendim te vetin por bejne vetem copy/paste sduhet dhe skam se qfare te bisedoj. Ata jo qe nuk kan mendim te vetin por edhe ato copy nuk i lexojne, ose nuk i kuptojne. Pra keshilla ime eshte LEXO, Lexo kuranin tend e lexo biblen e te krishtereve dhe tevratin e jahudive dhe do te kuptosh gjera te pavlere. Lexo qka kam shkrujt dhe do te kuptosh qe ti je ai qe nuk ke mendim tendin dhe nuk ke njohuri por e fut hunden aty ku nuk duhet. Lexo nese jo per tjeter, lexo per veten tate dhe do te kesh njohuri dhe do te hapen syte e mbyllur dhe do te kthjellet truri i shperlare. Lexo e kupto se Shqip po te shkruaj dhe nese kete nuk e kupton si do te kuptosh gjuhet e huja. Lexo o i mjere se copy/paste nuk e ka qite ne drite askend. Lexo e do te kuptosh lidhjen Iraniano-hamase. Lexo e do ti kuptosh sa kisha jane bere discoteca (per mua ska vlere as kisha e as xhamija). Lexo e do te kuptosh qe i pari dhe pasardhesit e harapeve kan pasur motrat e veta per gra. Lexo e do ta kuptosh qe azilantet e ikur kan dallim, disa kan arritur diqka e disa jane si ti ne baushtella. Lexe , lexo lexo ndoshta do te kesh sukses.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:20 pm

te lutem mos fyej inteligjencen time. emrat qe citova jane pranuar si besimtare qe kane lene islamin edhe nga vete teologet e tjere islame. e di qe ka edhe arabe te krishtere ashtu sic ka europiane muslimane ( sic je zotrote) por gjithashtu di te bej edhe dallimin e nje njeriu qe nderron fe nga ai qe nuk ka.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:20 pm

c'rendesi ka se nga vjen personi?? personin ne fjale e cilesove si genjeshtare po nuk na the se cfar genjeshtrash ka thene. pse duhet te genjente zonja me siper kur ka me mijra muslimane qe kane fituar azil ne hollande?? provo nje arsye tjeter se kesaj i doli era
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:20 pm

ZC,une, ne tekstin e lartepostuar, nuk permenda mendimin tim fare, por FAKTET,a e ke te qarte!ndersa sa per lexim, lexoj dhe skam nevoj per keshillat tuaja,njeherit une te kisha keshilluar ty qe ti te lexosh pak me teper literatur(fetare)e mos t’ja fusish kot si ne textin e mesiperm mbi Ademin dhe martesen e tij me motren e vet(tybe estagfirullah).
Po te pyesi cfare logjike duhet te kete njeriu nese pohon nje gje te tille?Ti mjafte mire e dine qe Ademi a.s.nuk kishte prinder biologjik,perkitazi me kete ai nuk mund te kete pasur as moter e vella, por nese ti ja mveshish(shpifish)martesen me motren e vete atehere po na delka se Ademi a.s.paska babe e nene.E tash ZC mendo vetem disa minuta dhe do te shohish qe t’u kane perzi kabllot( jane bo sallat).
Mendimin tim e kam dhe mendimet e mia i perdori ne kohen e duhur vec kesaj as hunden nuk e shtyj cdokund.
Sa i perket lidhjes irani-hamas aty ndoshta ka ndonje lidhje te interesit(per shkak te izraelit) por ska nje domethenje te madhe sepse hamas eshte sunnit radikal ndersa irani eshte shii radikal dhe pike.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:20 pm

Paj, gjdo gje eshte relative dhe diskutabile. ne kete aspekt edhe kjo qe po shkruaj dhe tema per te cilen po behet fjale. E gjitha kjo , sipas meje , mvaret nga kendi i shikimit. Keshtu per shembull nje personi i themi vlla apo moter, nese eshte bere nga i njejti "qull". Dhe nese kete e marrim si baze atehere konkludimi se Ademi (Adami) e kishte Haven (Even) moter, eshte i qarte, por edhe diskutabil. Mga i njejti "qull", shikuar nga kendi im i veshtrimit, eshte edhe femiju i axhes (migjes), halles e tezes, dajes etj. Nga kjo del se martesa mes ketyre personave eshte incest (e quajtur ne boten moderne), ose e palejushme, sipas moraleve te cilat i ka bere njeriu vet.
Cili njeri ? Shtrohet pytja !
Njeriu modern, do te thonin disa. Kurse une po them qe ne trungun e familjes sime (aq sa mund te kthehem prapa, babgjysh, stergjysh, katragjysh, ederi te 9 gjyshi), nuk ka pas nje rast te marteses ne familje (pra nga i njejti "qull").
Mirepo kjo nuk eshte edhe rast te popujt tjere. Keshtu, gjithmone duke iu permbajtur temes, martesat mes pjestareve te te njejtit "qull" tek arabet jane te njoftura, perpos tjerash edhe ne baze te librave te "shejte"te tyre (Tevrat, Bibla, Kuran). Mendimi im pra eshte , siq e kam cekur edhe ne shkrimin e pare, se keto martesa nuk jane bere dhe nuk behen shkaku i Kuranit, por shkaku i traditave te tyre si popull. Keshtu psh. kemi raste ne Tevrat kur jane martuar vella e moter, kemi raste ne Bibel kur kane bere te njejten (bile edhe rastin kur babai ka bere aktin sexual me dy vajzat e veta, gjeja se i dehur), dhe kemi raste edhe ne Kuran si liber i fundit i arabeve sa i perket qeshtjes se fese, qe i perfshin te gjithe pejgamberet e deriatehershem plus Muhamedin.
Per te kuptuar tezen time se pse po them qe kjo eshte tradite arabe e jo muslimane (edhe pse tani arabet me percaktim fetar tjeter nuk bejne martesa te tilla dhe kjo ka mbete veti e muslimaneve, shpresoj se do te zhduket edhe te ata me kalimin e kohes), do te marr nje shembull nga jeta e perditshme dhe ma merr mendja se do te kuptojne edhe ata me nivel me te ulet te inteligjences.
Nje lajm (i para 3-4 vitesh) thoshte: Ndodhi nje fatkeqesi komunikacioni ne Shqiperi (1), ku humben jeten..., nxenes nga Kosova (2), te cilet kishin shkuar si maturant..., te gjithe ishin nga komuna e Malisheves (3).. nga fshati NN (4), humbi jeten edhe personi NN (5) ...
Kete do te krahasoj tani me qeshtjen e martesave ne familje:
U martuan qifti NN dhe NN (5), nga fhsati (qyteti) NN (4) , ne shtetin NN (3)..., musliman (2) , nga shtetet Arabe (1).
Ketu pra eshte e qarte se une shkoj me tej kur them se tradita e martesave mes anetareve te nje "qulli" ka te beje me traditat e nje grupacioni njerezish (te identifikuar si Arab), e jo nja shkalle me poshte (siq e bejne disa per shkaqe te tyre, apo shkaku i kendeveshtrimit te tyre), dhe kjo tradite nuk ka te beje fare me islamin (pa marre parasysh se muslimanet ne Arabi dhe ne Turqi e Afrike e praktikojne edhe sot kete).
Dhe pika e fundit Irani (shii radikal dhe hamasi sunnit radikal).
Une ketu prap po shkoj me larg dhe po them se ata jane musliman e nuk po hy ne detale te shoh kush eshte sunit e kush shiit e kush vehabist e kush hanefi e kush....
Religjioni eshte i qarte ISLAMI, I KRISHTERE (edhe ketu ka jo katolik, jo protestant jo ...), JAHUDI etj. (dhe nendeget per kete teme jane te parendesishme) ne kete aspekt lidhja e Iranit me hamasin eshte shume shume e qarte per ata qe dojne te shohin (njeri po thoshte kjo lidhje ka te beje me interesin, shkaku i Izraelit), pa me thuaj a ka naj lidhje qfaredo qofte ajo qe nuk ka interes)? Gjdo lidhej ka nje interes, qofte personal, qofte material, qofte politik apo global...

PS: Fokusi, ti gjeja se paske permendur FAKTET. Cilat jane ato fakte? A eshte FAKT nje mendim i dikujt apo eshte FAKT diqka qe eshte publike, qka mund te lexohet nga te gjithe ( ne kete rast po mendoj per FAKTIN se Abrahami (Ibrahimi) ka pase per gru motren e vet dhe rastet tjera qe mund te lexohen ne librat fetare te Arabeve?
Pa me thuaj tani cili eshte FAKTI ?
Shnet dhe mendje te shendoshe ju uroj ZC
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:21 pm

Mirepritja Islame ne Pakistan.
Ne pritjen qe u pergadit ne Karaqi te Pakistanit per te nderuar ish kryeministren Bhuto,ku muaren pjes ma se 200,000 njerz dhe ruajten rendin ma se 20 mij ushtar e polic,si peshqesh mireardhje nga shoqata"vllezerit musliman" ju dhuruan /sakrifikuan 139 te vdekur dhe 540 te lenduar,akt ky i ekzekutuar enkas per ket festim nga antaret e "mbrojtsit e islamit ",ekzekutori i nxheshur me ekplozive plastiku,eksplodoj tu marr me vehte te gjithe ata njerz (burra,gra dhe fmij) te pa as nji faj,Mendohet se urdhni asht dhen nga Xhamija e Kuqe ne Islamabad.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:21 pm

Mendohet se Bhuto dhe perkrahesit e saje vet i kan organizuar sulmet me teledirigjim dhe jo me vetevrases. Arsyeja, per te fituar me shume perkrahes ne bashkesine nderkombetare dhe ne pakistan si dhe per te nxitur urrejtje per islamin me shume. Ajo pohon se ka marre lajmerime nga agjencit e ndryshme se kater grupe po organizonin sulme ndaj saj dhe si per inat vendosi te shkoj si dhe qudija eshte se shpetoi pa therre ne kembe. Qellimi po dihet, jo per ta vrare ate por per t'ia shtuar reputacionin. Dushk per gogla neve hmm.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:21 pm

Mesazhi i Profetit për austrianët
Mesazhi i Profetit Muhamed (s.a.v.s) është vendosur në 426 pano elektronike me drita të lëvizshme duke dekoruar rrugët e 12 qyteteve austriane.




" Nuk është besimtar i vërtetë ai që shkon të flejë i ngopur përderisa fqinji i tij është i uritur dhe ai e din gjendjen e tij".

Ky është mesazhi që Profeti Muhamed (s.a.v.s) iu dërgon qytetarëve të Austrisë, atyre muslimanë dhe jomuslimanë.

Ky hadith është vendosur në 426 billborde elektronike me drita të lëvizshme duke dekoruar rrugët e 12 qyteteve të Austrisë.

I njëjti hadith poashtu është shfaqur edhe në ekrane informative në 10 stacione te metrove të kryeqytetit, në Vjenë.

Kjo është pjesa e dytë e kampanjës së muslimanëve të Austrisë për ta njoftuar profetin dhe mësimet e tij mëshiruese bashkëqytetarëve të tyre, me këtë thirrje për solidaritet social pa dallim etnie apo religjioni.

Muhamed Turhan, kryetar i Federatës Islame në Austri, theksoi se kjo fazë e këtij projekti ka kushtuar rreth 90 000 euro, përqindja më e madhe është donacion nga adhuruesit muslimanë gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit.

"Ne vendosëm të shkojmë më tej pas pranimit të një numri enorm të letrave, emaileve, thirrjeve telefonike nga austrianë të të gjitha grupimeve duke lavdëruar punën tonë rreth pjesës së parë të kampanjës."

Vitin e kaluar muslimanët austrianë vendosën qindra shpallje me thënien profetike:
"Njeriu më i mirë është ai i cili është më i dobishmi për shoqërinë".

Kjo u publikua gjerësisht nga mediat lokale dhe mediat e shteteve tjera të Europës.

Pakicat muslimane kanë inicuar kampanja për njoftim të profetit në kundërpërgjigje të kampanjave negative në Perëndim, e posaqërsiht pas publikimeve të karikaturave ofenduese ndaj profetit.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:21 pm

Një student francez udhëton për ne Haxh me biçikletë





Sipas burimeve të gazetës Nottingham Post një student francez udhëton për në tokat e shenjta me biçikletë.


Salim Moumou Eljeddahoui, 25 vjeçar, do të udhëtoj 3000 milje për të arritur në tokat e shenjtë.

Edhe gjyshi Eljeddahoui-it kishte udhëtuar për në Mekke duke ecur. " Gjatë udhëtimit gjashtë mujor gjyshi im ka pasur shumë vështërsi të mëdha, edhe unë dëshiroj të shijoj këto vështërsi dhe pastaj të bëj Haxhx" shprehet studenti francez i cili planifikon të arrijë për në Arabinë Saudite më 18 dhjetor.

Fillimisht shoqëria e Eljeddahoui ishte habitur me vendimin e tij ndërsa më pastaj e mbashtetën atë. Eljeddahoui planifikonte këtë udhëtim qe një vjet. Iniciativën e këtij studenti u mbështet nga shumë xhamitë e qytetit Nottingham.

Eljeddahoui ndalet në rrugë për të pushuar ndërsa gjumin e bën në një çadër që e ka me vete.

Sipas Dr. Musheref Husejin, anatr i Institutit "Karima", është shumë për të ardhur mirë ngase kemi të rinj të tillë trim dhe iniciator

Edhe në vitin e kaluar një çeçen 63 vjeçar, për të kryer obligimin e Haxhit kishte udhëtuar më biçikletë.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:21 pm

Islami shkurt e shqip

Gazeta Express
Përmbledhja e koncentruar e fesë, traditës dhe kulturës së një të pestës së rruzullimit, Islami shkurt e shqip, nga e marta bashkë me gazetën Express.


Alfred Beka

Prishtinë, 4 nëntor —
"Me emën t'Allahut, të Hirshmit, Mëshiruesit… Na udhëzo n'udhën e drejtë, n'udhën e atyne që Ti i mëshirove, jo t'atyne që zemërimin Tand e merituen, as t'atyne që udhën dredhuen".
A arritët të shquani në tekstin e mësipërm disa nga ajetet (vargjet) e sures el-Fatiha (Hapja) të Kur'anit të Shenjtë? Surja (kapitull kur'anor), siç tashmë mund ta dini, dhe siç e mësojmë nga libri i kësaj jave, Islami shkurt e shqip, është ndër pjesët e Kur'anit që përsëriten nga disa here për çdo ditë, madje edhe është më e kaligrafuara në historinë islame, dhe thërret për të marrë udhëzime për në udhën e drejtë. Mirëpo, megjithëse Islami është fe që predikon paqen, duket se në botën perëndimore ai më parë njëjtësohet me terrorizmin, dhunën e mostolerancën sesa me paqen a udhën e drejtë. Porse muslimanët, ndjekësit e fesë islame, kuptohet se nuk e shohin
veten fare si të tillë. Islami mund të ngarkohet me bartë fajin e shafitjes së dy
Kullave binjake në Nju Jork, fjala vjen, aq sa mundet krishterimi të ngarkohet
me Aushvicin, pohojnë ata. Ata Islamin e lidhin pandashëm me dy burime
referenciale: Kur'anin e shenjtë, fjalën e drejtpërdrejtë të Zotit të Plotfuqishëm
si dhe me jetën dhe shembullin personal të Profetit të fesë islame, Muhamedit.
Libri na çon fillimisht pikërisht nëpër një jetëpërshkrim të Profetit, duke
u ndalur në momente të rëndësishme si betejat që i zhvilloi ai me ndjekësit e
tij, për të vazhduar me shtyllat kryesore të Islamit dhe zhvillimin e traditës
islame ndër shekuj. Njihemi me mjaft nga traditat (hadithet) e Profetit dhe
shkencën që lindi brenda kulturës islame për studimin e tyre. Shohim se si letërsia,
arti, filozofia e zhvillimet në shkenca si kimia, matematika, mjekësia, astrologjia,
teknologjia, lulëzuan nën kulturën islame dhe si u kopjuan ato nga perëndimi shekuj më
vonë, megjithëse argumentohet se si tradita perëndimore në shumicën e
rasteve e kopjonte traditën pa dhënë adresë për burimin.
Çdo traditë religjioze shumëshekullore me kohë përdegëzohet dhe Islami
nuk përbën përjashtim: mësojmë prandaj mbi sunizmin, shiizmin, sufizmin,
madje edhe për Kombin Islam të Amerikës.
Ndiqet edhe zhvillimi i pozitës së femrës në Islam.
Fërkimet e Islamit me kulturën perëndimore gjurmohen që nga koha e
kryqëzatave dhe i dëshmojmë disa nga luftërat më gjakatare mes këtyre
dy kulturave për të arritur tek kolonializmi i vendeve muslimane, e mandej te
përpjekjet mbaskoloniale për mëkëmbje të gjithë botës muslimane, kulturë kjo
që përmbledh një të pestën e rruzullit tonë.
Libri përbën edhe një reference të shkëlqyeshme për një mori temash të kulturës
islame. Mësojmë, në mënyrë krejt praktike, ç'është sheriati, ilmi, cili
është xhihadi më i mirë, ç'është adli, syneti, fikhu, kalifa e shumë e shumë të
tjera. Autor i librit është Ziauddin Sardar, autor i mbi 30 librave mbi mendimin
bashkëkohor islam, kritik e prezentues televiziv që jeton në Londër. Ilustruesi
Zatar Abbas Malik është dizajner grafik, po ashtu nga Londra, ndërsa përkthimin
e librit e ka bërë Armend Bërlajolli.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 4:22 pm

Numër rekord i muslimanëve kinezë që shkojnë në haxh


XI'AN, (Xinhua)

Një numër rekord prej më shumë se 10,500 muslimanëve kinezë pritet që te kryejnë haxhin në Mekke, bazuar në Asociacionin Islamik të Kinës (IAC) .
Kjo është hera e parë që numri kalon dhjetëmijëshin tha Hong Changyou, kryetari i IAC –it.
Grupi i parë i stafit të IAC – it dhe i doktorëve do të niset për Mekke në fillim të nëntorit, përafërsisht një muaj para riteve të haxhit, e cila do të kryhet prej 18 – 22 dhjetorit të këtij viti.
Numri i kinezëve që shkojnë në haxh është rritur dukshëm në vitet e fundit.
Në vitin 2004 më shumë se 4700 vetë shkuan në haxh dhe vitin e kaluar numri u ngrit në 9799.
Me zhvillimin ekonomik të Kinës, shumë më shumë kinezë kanë mundësi të shkojnë në Meke për haxh.
Qeveria kineze i ka përmirësuar shërbimet për tu ardhur në ndihmë të haxhinjve si fluturime direkte deri në Medine të Arabisë Saudite dhe porte shtesë për haxhinjtë në pesë aeroporte në Pekin , Lanzhou , Urumqi , Kunming and Yinchuan " tha Hong.

Këtë vit Kina do të dërgojë 150 punëtorë stafi së bashku me stafin medicinal për në Meke për të ju gjendur në ndihmë të haxhinjve.
Kina ka më shumë se 20 milion muslimanë, duke jetuar me shumicë në Xinjiang, Qinghai, Ganshu, Ningxia, Yunnan, Shaanxi, Mongolia e brendshme dhe Henan. Që nga viti 1985 afër 100,000 muslimanë kanë kryer ritin e haxhit.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 8:22 pm

Shoqatat myslimane të Shkodrës kundër Nënë Terezës në letërnjoftime

.... vendosja e figurës së shenjtores katolike në letërnjoftime i jep një goditje të fortë karakterit laik të shtetit shqiptar, që është i sanksionuar në Kushtetutë


Shoqatat myslimane të Shkodrës, sërish "kundër" Nënë Terezës

Gazeta Shqiptare


SHKODËR -Shoqatat myslimane të Shkodrës, sërish "kundër" Nënë Terezës. Një vit e gjysmë pas debateve të ashpra e që zunë faqet e para të mediave në Shqipëri për vendosjen e bustit të shenjtores shqiptare në hyrje të qytetit të Shkodrës, dje përfaqësues të tri shoqatave dhe një forumi islam në kryeqendrën e veriut janë mbledhur në një konferencë për shtyp. Drejtues të Shoqatës Bamirëse Islame; i degës së Intelektualëve të Kulturës Islame; klubit Kulturor "Drita" si dhe i degës së Forumit Islam në Shkodër, kanë shprehur qëndrimin e tyre kundër vendosjes së figurës së Nënë Terezës në letërnjoftimet e shqiptarëve. Ata kanë deklaruar se vendosja e figurës së shenjtores katolike në letërnjoftime i jep një goditje të fortë karakterit laik të shtetit shqiptar, që është i sanksionuar në Kushtetutë.
Gjatë fjalës së tyre, krerët e këtyre shoqatave kanë bërë publike shqetësimin e tyre, duke reaguar kundër projektit të qeverisë për vendosjen e figurës së nobelistes në letërnjoftimet e shqiptarëve. Ndërkohë, shoqatat islame i kujtojnë qeverisë se Kushtetuta kërkon qartë që të respektohen të gjitha fetë, dhe jo të ketë njëanshmëri në trajtimin e tyre, siç është rasti i dhënies një ngjyre të krishterë letërnjoftimeve.
"Ne jemi të bindur se qeveria e po e përdor figurën e Nënë Terezës me pikësynimin për ta kthyer atë në një figure mitike fetare, duke u përpjekur t'i japin Shqipërisë një pamje të krishterë. Në kuadër të kësaj duhen parë dhe festimet që u organizuan për dhjetë ditë kushtuar kësaj zonje të nderuar, të cilat kulmuan me vendosjen e një busti të saj që ka pamjen e qartë të kryqit në aeroportin 'Nënë Tereza'", - thuhet mes tjerash në deklaratë. Sipas shoqatave myslimane, përpjekjet që po bëhen për të çuar shqiptarët në Evropë me letërnjoftime të krishterë, janë në kundërshtim me pohimin e Presidentit Bush dhe të eurodeputetes Doris Pack, që kanë theksuar se Shqipëria ka popullsi me shumicë myslimane, e cila nuk i pengon për t'u integruar në Evropë".

Gjithashtu, katër shoqatat myslimane theksojnë se këto veprime janë një goditje për tolerancën fetare në Shqipëri. Ndërkaq, në deklaratë përmendet dhe rasti i shtetit italian, ku ka selinë qendra botërore e krishterimit, Vatikani, dhe ku qytetarët kanë letërnjoftime pa simbole fetare, por vetëm me flamurin italian dhe atë të Evropës së Bashkuar.
"Kjo na bën të dyshojmë se ka një prapavijë fetare në hartimin e letërnjoftimeve të tilla për qytetarët shqiptarë".
Ndërsa, pohohet se çështja e këtyre letërnjoftimeve ka të bëjë me mbrojtjen e identitetit të myslimanëve shqiptarë. Ata e kanë quajtur spekulativ faktin e publikuar, sikur kryesia e KMSH-së është në një linjë me qeverinë për letërnjoftime të tilla, me figurën e shenjtores katolike. Në fund të konferencës, tri shoqatat myslimane në qytetin verior janë shprehur se kanë nisur mbledhjen e firmave të qytetarëve që kundërshtojnë këto letërnjoftime.

Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 8:23 pm

Nderim për shqiptarët muslimanë të cilët shpëtuan hebrejtë
Shumë prej tyre u influencuan nga Islami për zgjedhjen e tyre. Babai im besonte se po të shpëtoje një jetë do të hyje në parajsë. Vetëm një arab e ka marrë këtë çmim.



Nderim për shqiptarët muslimanë të cilët shpëtuan hebrejtë
Shkruan : Revista Mapo

Ekspozita e cila hapet të enjten, fokusohet mbi shumë shqiptarë muslimanë të njohur më parë si "Të drejtë, ndër gjithë kombet"- nderi më i madh i qëndrës së holokaustit – pasi rrezikuan jetën e tyre për të shpëtuar hebrejtë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ekspozita me titullin
"BESA: Një Kod Nderi – shqiptarët muslimanë të cilët shpëtuan hebrejtë gjatë holokaustit" eshtë një koleksion fotosh nga fotografi amerikan Norman Gershman myslimanëve shqiptarë dhe familjeve të tyre të shoqëruara me dixhitura.
Përpara Luftës së Dytë Botërore vetëm 200 hebrej jetonin në Shqipëri. Pasi Hitleri erdhi në pushtet në 1933, qindra hebrej u arratisën duke kaluar kufirin nga Jugosllavia, Gjermania, Greqia , Austria dhe Serbia .
Kur gjermanët pushtuan Shqipërinë, populli shqiptar refuzoi të pajtohej me urdhërin nazist për të kthyer hebrejtë të cilët jetonin në vend.
Ndihma për hebrenjtë, e dhënë në vendet me popullsi kryesisht muslimane bazohej mbi BESEN, një kod nderi që përkthehet "mbajtje premtimi".
Pothuajse të gjithë hebrejtë të cilët jetonin brenda kufirit shqiptar gjatë pushtimit gjerman u shpëtuan.

"Historia e jashtëzakonshme e Shqipërisë, ku një komb i tërë u tregua i gatshëm të ndihmonte hebrejtë, është mbresëlënëse", tha kuratori i ekspozitës Yehudit Shendar.
"Shumë prej tyre u influencuan nga Islami për zgjedhjen e tyre. Kjo histori humane e rrëfyer përmes portreteve të tyre kombinohet për të nxjerrë në pah një aspekt të vogël, pak të njohur të holokaustit".
"Kjo është një histori e cila pak se është publikuar", tha një i mbijetuar i holokaustit, Ya'acov Altarat nga Tel Aviv, i cili u arratis në Shqipëri me prindërit e tij kur ai ishte vetëm 8 vjeç në vitin 1941 dhe gjeti strehim aty për gjatë gjithë periudhës së luftës.

"Pse shpëtoi babai im një të huaj duke rrezikur jetën e tij dhe të gjithë fshatit?", pyet Enver Alia Sheqer, i biri i një anetari të "Të drejtë, ndër gjithë kombet". Ali Sheqer Pashaj i cili është portretizuar në ekspozitë. "Babai im ishte një musliman i devotshëm. Ai besonte se po të shpëtoje një jetë do të hyje në parajsë".

Ai vuri re se disa muslimanë që ai kishte takuar në Shqipëri i ishin referuar Kuranit kur pyeteshin përse i kishin strehuar hebrejtë, ndërsa të tjerët i referoheshin një kulture mikpritëse.
"Kjo është një provë se ka muslimanë të mirë në botë", tha ai.
Rreth 22 000 jo-hebrej janë njohur nga Yad Vashem si "Të Drejtet ndër Kombe" qysh prej vitit 1963, duke përfshirë këtu edhe 63 muslimanë të nderuar me këtë çmim nga Shqipëria.
Asnjë arab nuk e ka marrë ketë çmim megjithëse një kandidat nga Tunizia, Khaled Abdelwahhab, u bë në janar arabi i pare i nominuar për këtë çmim.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 8:23 pm

kjo teme eshte per LAJME , Nese don diskutim shko tek tema e "nenes" Tereze te feja e shqipetarit.

Ajo nuk e meriton te jete atu, le te vejne ne Kalkut ne kartat e tyre, atje ka dhen mundin , ne nuk dime nga ajo diqka kombetare , saqe edhe gjuhen nuk e ka njofte (nese po shume pak) e kjo eshte pare ne biseden me Nexhmije Hoxhen qe kishte perkthyes ne mes atyre dyjave.pra edhe gjuhen nuk e ka dite e le me te behet karta kombetare me figuren e saj , thuaj qe ne nuk kemi figura tjera Kombetare , Sami , Naim , Abdyl Frasheri , Ismail Qemaili , Haxhi Zeka , etj etj sa dush qe kan dhen per kete vend me shume se Misionarja e Krishtere e Kalkutes qe kishte moton : Nderro fene nese don Buke.
Qe kjo perpjekje nuk eshte gje tjeter perveq thenje ngjyre Kristiane Kombit Shqipetar nga nje lobe qe per qdo dite po arrin te ngalle paknaqesi ne mesin e myslimaneve dhe fundi i saj sigurisht qe eshte dhenja fund te kesaj tolerance nder fetare.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 8:23 pm

Myslimanët në veri të Italisë, ditëve të premte, kishën do ta transferojnë në xhami
IRIB - Kisha e një qyteze në veri të Italisë, që nga dita e premte do të transferohet në xhami për myslimanët. Sipas gazetës italiane "Coriere Della Sera", papa Aldo Danieli, klerik i kishës Santa Maria Esonta në rajonin Paderno në afërsi të qytetit Treviso, ka vendosur që këtë kishë, ditëve të premte ta transferojë në xhami në mënyrë që myslimanët aty të falin namazin e së premtes. Në reagim të akuzave ndaj tij duke e quajtur atë përkrahës të muslimanëve, papa Danieli, deklaroi se Papa i ndjerë Gjon Pali i dytë, muslimanët i konsideronte vëllezër. Ando Danieli deklaroi: Unë, e dua më shumë një musliman i cili fale namazin dhe i lutet Zotit, nga një i krishterë i cili mohon Zotin. Në Itali jetojnë rreth 1 milionë muslimanë.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks Mon Jul 12, 2010 8:24 pm

Gjendje e rëndë për qytetarët Palestinë
IRIB - Organizata e OKB, përgjegjëse për të ndihmuar refugjatët palestinezë "Anrova", me anë të një raporti njoftoi për gjendjen e rëndë të qytetarëve palestinezë në Rripin e Gazës si pasojë e rrethimit të regjimit sionist. sipas këtij raporti, që nga muaji qershor e deri më tani, në Gaza janë mbyllur mbi 3000 dyqane dhe të paktën 8000 palestinezë kanë mbetur të papunë duke iu shtuar 120 mijë të papunëve palestinezë të cilët janë të papunë që para shtatë viteve. Karen Kaning Abu Zejd, komisari i lartë i organizatës Anrova, deklaroi se si pasojë e shtimit të izolimit të regjimit sionist, 90 % e barnave të nevojshme në Rripin e Gazës nuk ekzistojnë dhe populli i këtij rajoni është duke u përballur me një tragjedi të vërtetë humanitare. Ai shtoi se përpos këtyre problemeve, edhe rritja e çmimit të gjërave elementare për jetesë ka shtuar dukshëm presionin ndaj palestinezëve të cilët ndoshta në një të ardhme të afërt nuk do të mund të blejnë edhe bukën e gojës. Izolimi i Rripit të Gazës nga ana e regjimit sionist i mbështetur nga perëndimi, filloi që nga qershori i kaluar kur Hamasi mori në dorë kontrollin e Rripit të Gazës.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lajme nga bota Islame - Faqe 13 Empty Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 13 e 23 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 23  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi