Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Cilat jane gabimet e prinderve qe ndikojne tek femijet lidhur me dashurine???

Shko poshtë

Cilat jane gabimet e prinderve qe ndikojne tek femijet lidhur me dashurine???

Mesazh nga Linddt prej Sun Jun 27, 2010 2:29 pm

Ato jane disa por po permend me kryesoret:
Djali sapo lind ,eshte nje burre i vogel icili edukohet ndryshe nga vajza.Dakord,por keto ndryshime cojne shpesh deri ne ekstrem vete prinderit,te cilet nga djali kerkojne qe te jet i forte ,i madh ,burre, i ashper kurse nga vajzat kerkojne vetem embelsi,butesi,delikatese.
prinderit kane me pak kerkesa ne edukate ndaj djemve,duke supozuar se djemte vetvetiu do behen me te pergjegjshem ,te arsyeshem e te gatshmet ndaj rrezikut....(Djale eshte, kershtu e kane djemte etj)

Qe ne vogeli prinderit u japin me shume liri djemve se vajzave ,madje djemve u lejohet te gabojne ndersa vajzave jo ....

Lidhur me shfaqjen e emocioneve dashurore,djemte lejohen te jene me aktive ,cka ne disa raste i ben ata dhe agresive ,kurse vajzat rriten me mendimin se eshte turp ti shfaqesh ndjenjat dhe emocionet ,sidomos ato dashurore e seksuale.
Prirja e prinderve eshte qe djemte ti mesojne me pun jashte shtepise(pune burrash) ,kurse vajzat vetem me punshtepie ose pune grash.
Te gjitha keto dhe diferencime te tjera kane pa dyshim ndikimet e tyre negative.
Nuk eshte e veshtire te kuptohet se mjaft burra te sotem jane viktime e ketyre dallime ne edukate,prandaj mjaft prinder me kulture perpiqen ti edukojne femijet pa dallime te dukshme mbi baze,n e gjinise.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi