Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Permbajtja e mesimit te gjuhes shqipe ne shkolle

Shko poshtë

Permbajtja e mesimit te gjuhes shqipe ne shkolle

Mesazh nga Shooter-Ks prej Thu Jul 15, 2010 8:41 am

1.Permbajtja dhe ndertimi i teksteve te gjuhes shqipe ne sholle.
2.Tendenca te sotme per mesimin e gjuhes shqipe.
3.Koncepte te integrimit nderlendor te gjuhes shqipe ne shkolle.
4.Te mesuarit ne standarte.
Ne tekstet e ciklit te ulet ekzistojne 4 rubrika:
-te flasim
-gramatike
-drejtshkrim
-te shkruajme
Ne C.U zoteron praktika gjuhesore, pra nocionet nuk jepen teorikisht, por praktikisht.
Secila prej 4 rubrikave ka permbajtje, ndertim dhe vechori te ndryshme, te cilat por i rendisim me poshte.
Linjat e mesimit te gjuhes shqip,Permbajtja dhe vechorit didaktike ne ciklin fillor.
A.Per gjuhen e folur.(Rubrika: te flasim) 1.Sybohet se nxensi te ushtrohen te komunikojne ne situata te ndryshme per te rriturit dhe graduliasht tek ata aftesine per te paraqitur me goje per pervojen e tyre vetiake.
Po paraqesim shkurt se ne h situata vendoset nxensi per te folur ne ket linje.
Keshtu nxensve u kerkohet te flaisn per pushimin , te prezentohen, te flasin per lodrat e tyre, per frutat, te mesojme te kerkojme dicka te diskutojne, te tregojne a te bisedojne, per ngjarjet nga jeta e tyre, te shprehin deshirat e tyre etj.
Themelore ketu eshte fjala e mesuesit, e cila duhet te jete e qarte dhe ne perputrhje me gjuhet standarde.
Detyra e mesuesit eshte te ndjek bisedat e nxensvet dhe te ndihmoje kur eshte nevoja e domosdoshme.
Ne ore te tilla duhet te ullheqemi nga parimi se sa me shume flet nxensi, aq me shume meson te flas, sa me pak te flet mesuesi aq me mire eshte per nxensin.
Mesuesi pra i inkurajon dhe i nxit nxesnit te flaisn, por edhe i meson te ndegjojne.Vemendje e vechante duhet ti kushtohet punes per pasurimin e fjalorit te nxensve sidomos me fjale te fundit te pergjithshem dhe te perbashkt, me fjale nga jeta e perditsme.
Njohuri dhe shprehi per sistemin gjuhesor (Rubrika: gramtike)
Deri ne mbarim te ciklit fillor, per shka te vecorive te moshes, e tere veprimtaria mesimore do te mbeshtetet ne inuiten dhe pervojen gjuhesore te femijeve.Ne klasat II-IV(V) permbajtja e njohurive per sistemin gjuhesor te jet kryesisht praktika gjuhesore, per rrjellim nocionet gjuhesore nuk do te jepen teorikisht, por praktikisht.
Theksojme se rrethi i njohurive vjen duke u rritur dhe duke u zgjeruar nga klasa ne klas duke filluar nga teksti e fjalia ne klasen e dyte, ndryshimi i vendit te pjesve ne fjali, folja, grupi i fjalve plotesuese per te kaluar te kohet e foljeve, numri i emrave etj.
Ka rendesi te theksohet se ne kriteret e hartimit te programeve, anlaiza gramatikore e tipit tradicional i ka kaluar koha, prandaj rekomandohet forma te reja.
Njohuri dhe shprehi per drejtshkrimin dhe piksimin (rubrika, Drejtshkrimi)
Keto njohuri jan grupuar si pas problemeve me karakter leksikore fjaleformuas dhe gramatikore.
Gjat viteve te shkolles fillore qe ne klasen e dyte, nxensi ne kete rubrik ushtrohet, ndermjet tjerave, per perdorimin e shkronjes se madhe, ndarjen e fjales ne fund te rreshtit, pershtatjen e kryefjales me kallezuesin, shenjat e piksimit etj.
Cilsi e njohurive dhe e shprehive eshte se nga klasa ne klas, mund te rrimerren duke rritur vllimin e tyre.Ne shkollen fillore gjith veprimtaria duhet te mbeshtetet ne kujtesen e nxensve dhe ushtrimin e vazhdueshem te tyre.
Rol te rendsishem per aftesimin e nxense ne drejtshkrimin zene diktimet e llojeve te ndryshme, realizimin i te cilave ne perputhe me kerkesat didaktike dhe modeleve qe jnae dhene ne tekste, ndihmon ne verifikimin e shkalles se pervetsimit dhe poerforcimit te njohurive te fituara.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Permbajtja e mesimit te gjuhes shqipe ne shkolle

Mesazh nga Shooter-Ks prej Thu Jul 15, 2010 8:41 am

1.Permbajtja dhe ndertimi i teksteve te gjuhes shqipe ne sholle.
2.Tendenca te sotme per mesimin e gjuhes shqipe.
3.Koncepte te integrimit nderlendor te gjuhes shqipe ne shkolle.
4.Te mesuarit ne standarte.
Ne tekstet e ciklit te ulet ekzistojne 4 rubrika:
-te flasim
-gramatike
-drejtshkrim
-te shkruajme
Ne C.U zoteron praktika gjuhesore, pra nocionet nuk jepen teorikisht, por praktikisht.
Secila prej 4 rubrikave ka permbajtje, ndertim dhe vechori te ndryshme, te cilat por i rendisim me poshte.
Linjat e mesimit te gjuhes shqip,Permbajtja dhe vechorit didaktike ne ciklin fillor.
A.Per gjuhen e folur.(Rubrika: te flasim) 1.Sybohet se nxensi te ushtrohen te komunikojne ne situata te ndryshme per te rriturit dhe graduliasht tek ata aftesine per te paraqitur me goje per pervojen e tyre vetiake.
Po paraqesim shkurt se ne h situata vendoset nxensi per te folur ne ket linje.
Keshtu nxensve u kerkohet te flaisn per pushimin , te prezentohen, te flasin per lodrat e tyre, per frutat, te mesojme te kerkojme dicka te diskutojne, te tregojne a te bisedojne, per ngjarjet nga jeta e tyre, te shprehin deshirat e tyre etj.
Themelore ketu eshte fjala e mesuesit, e cila duhet te jete e qarte dhe ne perputrhje me gjuhet standarde.
Detyra e mesuesit eshte te ndjek bisedat e nxensvet dhe te ndihmoje kur eshte nevoja e domosdoshme.
Ne ore te tilla duhet te ullheqemi nga parimi se sa me shume flet nxensi, aq me shume meson te flas, sa me pak te flet mesuesi aq me mire eshte per nxensin.
Mesuesi pra i inkurajon dhe i nxit nxesnit te flaisn, por edhe i meson te ndegjojne.Vemendje e vechante duhet ti kushtohet punes per pasurimin e fjalorit te nxensve sidomos me fjale te fundit te pergjithshem dhe te perbashkt, me fjale nga jeta e perditsme.
Njohuri dhe shprehi per sistemin gjuhesor (Rubrika: gramtike)
Deri ne mbarim te ciklit fillor, per shka te vecorive te moshes, e tere veprimtaria mesimore do te mbeshtetet ne inuiten dhe pervojen gjuhesore te femijeve.Ne klasat II-IV(V) permbajtja e njohurive per sistemin gjuhesor te jet kryesisht praktika gjuhesore, per rrjellim nocionet gjuhesore nuk do te jepen teorikisht, por praktikisht.
Theksojme se rrethi i njohurive vjen duke u rritur dhe duke u zgjeruar nga klasa ne klas duke filluar nga teksti e fjalia ne klasen e dyte, ndryshimi i vendit te pjesve ne fjali, folja, grupi i fjalve plotesuese per te kaluar te kohet e foljeve, numri i emrave etj.
Ka rendesi te theksohet se ne kriteret e hartimit te programeve, anlaiza gramatikore e tipit tradicional i ka kaluar koha, prandaj rekomandohet forma te reja.
Njohuri dhe shprehi per drejtshkrimin dhe piksimin (rubrika, Drejtshkrimi)
Keto njohuri jan grupuar si pas problemeve me karakter leksikore fjaleformuas dhe gramatikore.
Gjat viteve te shkolles fillore qe ne klasen e dyte, nxensi ne kete rubrik ushtrohet, ndermjet tjerave, per perdorimin e shkronjes se madhe, ndarjen e fjales ne fund te rreshtit, pershtatjen e kryefjales me kallezuesin, shenjat e piksimit etj.
Cilsi e njohurive dhe e shprehive eshte se nga klasa ne klas, mund te rrimerren duke rritur vllimin e tyre.Ne shkollen fillore gjith veprimtaria duhet te mbeshtetet ne kujtesen e nxensve dhe ushtrimin e vazhdueshem te tyre.
Rol te rendsishem per aftesimin e nxense ne drejtshkrimin zene diktimet e llojeve te ndryshme, realizimin i te cilave ne perputhe me kerkesat didaktike dhe modeleve qe jnae dhene ne tekste, ndihmon ne verifikimin e shkalles se pervetsimit dhe poerforcimit te njohurive te fituara.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi