Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Aforizma..

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:29 pm

Kritikët janë si eunukët që rrinë në harem: ata e dinë se si bëhet, e shohin për ditë se qysh bëhet, por nuk janë të zotët ta bëjnë vetë.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:29 pm

Nuk i dua njerëzit perfektë, ata që nuk janë rrëzuar kurrë në jetë. Ata nuk e kanë zbuluar ende bukurinë e jetës.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:29 pm

zemra e nje nene rreh me fort se cdo grusht i nje mashkulli.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:29 pm

Vuaj shume qe te arrish qofte dhe dicka te vogel te mire.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:29 pm

Njerëzit
gjithmonë mendojnë për së prapthi: Nxitojnë që të rriten dhe pastaj
psherëtijnë për rininë e humbur; humbasin shëndetin për të bërë para dhe
pastaj humbasin paratë për të rifituar shëndetin.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:29 pm

Nqs je i trishtuar dhe do te vdesesh, mendo per ata qe kane vdekur e deshen te jetonin, por duhet te vdisnin.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:30 pm

Dashuria
eshte nje Keshtjelle me mure te larta, qe ka vetem nje dere.Kur futesh
ne te kjo dere mbyllet per te mos u hapur me kurre, dhe per te te lene
ne gjelberimin e pafund te kopshteve te keshtjelles
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:30 pm

Një punë e bukur është më e dobishme, se një mijë fjalë të bukura.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:30 pm

Mund të jemi të pa anshëm vetëm për gjëra që nuk na interesojnë dhe kjo është
arsyeja që një opinion i pamvarur gjithmonë është pa asnjë lloj vlere.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:30 pm

Gjerat me te mira dhe me te bukura ne jete as nuk shikohen e as nuk preken,ato mund te ndjehen vetem me zemer !!
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:30 pm

Familja është shoqeria në miniaturë, nga mirëqenia e së cilës varet siguria e gjithë shoqerisë së madhe njerëzore.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:31 pm

Tërheqëse është vetëm martesa që vjen nga dashuria. Të martohesh me një vajzë vetëm pse ajo është simpatike është njësoj si të blesh një send të panevojshëm vetëm pse është i bukur.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:31 pm

E vërteta ndodhet gjithmonë tek thjeshtësia, dhe asnjëherë tek paqartësia.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:31 pm

Fjalët e urta janë zbukurim i të folurit – (Persiane)
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:31 pm

Mendimet e larta gjinden në fjalë te shkurtëra – (Sami Frashëri)
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:31 pm

Ai që ta ruan të fshehtën të do me shpirt – (Hafiz Ali Korca)
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:32 pm

Ai që nuk di dhe nuk di pse nuk di – është i marrë; largohu prej tij
Ai që nuk di dhe e di se nuk di, është fëmijë, mësoje; nëse ti di, e nuk e mëson ke bërë gabim.
Ai që di dhe nuk e di që di, është i fjetur; mos e lë të flejë por zgjoje – nëse nuk e zgjon ke bërë mëkat.
Ai që di dhe e di se di është i mencur; andaj shko pas tij, nëse shkon pas tij do të kesh udhën e ndriçuar. (Mendime filozofike)
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:32 pm

Mos ofendo askënd në jetë
Se gjuha është një thikë e mprehtë
E plaga e saj nuk është e lehtë.
Askë mos e poshtëro, dhe për askë mos fol keq – (Fetare)
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:32 pm

Në luftë – Vendosmëri
Në disfatë – inatë
Në fitore – shpirtmadhësi
Në paqe – vulnet të mirë (Cercil)
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:32 pm

Po të mos kishte jeta vuajtje, s’do t’ia dinim vlerën gëzimit.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:32 pm

Në jetën e burrit, paqja është grua,
që trupin na ngroh me flakët e syve!
Nën hënë nuk pashë mrekulli si kjo!
- Drithërimë e akujve, prush i yjeve!
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:32 pm

*
*
*
*
*
*
*

Re: Aforizma..

Mesazh nga Arla prej Sat 9 Oct 2010 - 22:59
MBI NATYREN E SE VERTETES
Fragment nga “Ajnshtajn dhe Tagora- Mbi Te Verteten: Shkencetari dhe Poeti shkembejnemendime mbi mundesine e ekzistences se Te Vertetes ne menyre te pavarurnga njerezimi” te Dmitri Marianoff, publikuar ne New York Times, 10 Gusht, 1930
14 Korrik, 1930
Ne Caputh, mbi nje koder, nje shtepi druri me nje cati me tjegulla te kuqe. Rreth e qark, siroje, trungje te holla pishash. Eshte vila e Ajnshtajnit. Me 14 korrik1930, rreth ores 4 pasdite, Rabindranat Tagora duket ne rrugezen eshtruar me rere para shtepise. Veshur me nje kostum prej cohe blu tebute; kerrusur pakez perpara ndersa ecen dhe njeren dore e mban paskurrizit. Prane tij ne kembe, Ajnshtajni…
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:33 pm


TAGORA: Ndersa ti ke qene i zene duke ndjekur permesmatematikes, dy konceptet e vjetra, kohen dhe hapesiren, une kam dheneleksione ne kete vend mbi boten e perjetshme te njeriut, universin erealitetit.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:33 pmAJNSHTAJNI A beson qe hyjnorja eshte e ndare nga bota jone?
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:33 pm


TAGORA:Nuk do thosha e ndare. Personaliteti i pafundem njerezor e nenkuptonuniversin. Eshte e pamundur te ekzistoje ndonje gje qe nuk eshte eperfshire ne personalitetin njerezor, dhe kjo provon se e verteta euniversit s'eshte vecse e verteta njerezore.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi