Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Pitagora dhe Teorema e tij

Shko poshtë

Pitagora dhe Teorema e tij

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 01, 2011 12:29 am

Pitagora dhe Teorema e tij
Pythagoras (greqisht: Πυθαγόρας) lindi afersisht 592 p.e.s.; vdiq 486
p.e.s.. Ka qene nje matematikan dhe filozof grek. Pitagora eshte shum i
njohur me teoremem e tij ne matematike qe njihet si "Teorema e
Pitagores" e cila eshte mjaft e thjeshte por per nga rendesia eshte e
jashtzakonshme dhe mesohet qe ne shkollen fillore.Teorema e Pitagores thote
Te edo trekendesh kendrejt shuma e katroreve te ndertuar mbi kateta eshte e barabarte me katrorin e ndertuar mbi hipotenuze.
c^2 = a^2 + b^2
Pergjithesimi i teoremes se Pitagores quhet teorema e kosinusit ose
teorema e AL-KASSHIT kjo teoreme mesohet ne shkollimin e mesem, dhe
zbatimi i saj eshte i konsiderueshem ne gjeodezi.

Trekendeshi Kenddrejt

Trekendeshi i cili njerin nga tre kendet e ka te drejte ose 90 shkalle
quhet trekendesh kendrejt. Historikisht eshte i njohur trekendeshi i
ashtuquajtur indian i cili dy brinjet me te vogla te tij (quhen kateta) i
ka te barabarta njeren me 3 dhe tjetren me 4 ndersa brinja me e madhe
(hipotenuza) e tij eshte e barabarte me 5.

3^2 + 4^2 = 5^2

Per numrat natyral 3, 4, 5 ndryshe themi se ata formojne nje treshe te Pitagores. Ekzistojne pafund shume treshe te tilla,


Teorema e kosinusit

Teorema e kosinusit perdoret per zgjidhjen e trekendeshit te
e'faredoshem. Ajo eshte pergjithesim i teoremes se famshme te Pitagores e
cila vlen per trekendeshin kendrejt. Teorema e kosinusit njihet edhe me
emrin ,,Teorema e Al-Kashit dhe me fjale ajo mund te formulohet si
vijon:

Te edo trekendesh katrori i edo brinje eshte i barabarte me shumen e
katroreve te dy brinjeve tjera i zvogeluar per dyfishin e prodhimit te
tyre me kosinusin e kendit perballe asaj brinje.

a^2 = b^2 + c2^ − 2abccosα

b^2 = a^2 + c^2 − 2accosβ

c^2 = a^2 + b^2 − 2abcosγ
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi