Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

8 shpikjet e reja qe do te ndryshojne jeten

Shko poshtë

8 shpikjet e reja qe do te ndryshojne jeten

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 6:25 pm

1'Mega kujtesa Avancimet në ruajtjen e të dhënave do të bëjnë të mundur që MP3-shi, shumë shpejt të mund të mbajë gjysmë milioni këngë. I bie që të ketë këngë mjaftueshëm për t'i dëgjuar për tre vite.
Studiuesit në "IBM" po perfeksionojnë kujtesën me anë të një teknologjie që përdore elektronet për të ruajtur të dhënat. "Zhvillimi i një kujtese të tillë teknologjike mund t'i japë rrugë krijimit, duke bërë të mundur krijimin e mjeteve dhe aplikimeve që askush s'i ka imagjinuar", u shpreh Stuart Parkin, shkencëtari i cili udhëheq kërkimin.

2'Super atletët

Avancimet në gjenetikë mund të bëjnë të mundur që një atletët të përfundojnë një maratonë për një hapësirë kohore prej 90 minutash. Rekordi aktual në botë për mbarimin e një maratone është pak më shumë se dy orë. Sipas shkencëtarëve, është teorikisht e mundur që të punohet në gjenet njerëzore për të përmirësuar pjesë të trupit që duhen për atletikën. Një ndërhyrje e tillë mund të bëjë të mundur rritjen e përmasave të zemrës dhe qëndrueshmërisë së muskujve, si dhe rritjen e numrit të qelizave që furnizojnë me oksigjen gjakun.

3'Pasardhësi i internetit

Shkencëtarët që kanë ndërtuar internetin tashmë janë në prag të një krijimi të ri, i cili do ta lërë shumë pas internetin. Ky shpikje do të ketë emrin "the grid" dhe do të mundësojë një shpejtësi rreth 10 mijë herë më të shpejtë se ajo që ofron aktualisht interneti. Kjo shpije e re do t'u japë mundësinë përdoruesve të transmetojnë imazhe të shkruara me dorë, të luajnë lojëra në kohë reale kundër ose me qindra mijëra persona të tjerë. Një avantazh tjetër i kësaj shpikjeje do të jetë mundësia për të shkarkuar muzikë në sekondë.

4'Celularët e ardhshëm

Kompanitë e telefonave celularë po kërkojnë për mënyra se si mund të përfshijnë teknologjinë nano në produktet e tyre. Këto avancime mund të çojnë në krijimin e celularëve që mund të rregullohen vetë. Aparaturat gjithashtu mund të karikohen në mënyrë automatike, me anë të forcës diellore. Telefoni i paraqitur në fotografi është një "Nokia Morph" konceptual, i cili mund të përdoret si byzylyk. Kur përdoruesit t'i duhet të bëjë telefonatë, ai ndryshon formë duke u kthyer në telefon të zakonshëm.

5'Mjekësia robotike

Nanorobotikët, të cilët mund të funksionojnë në trupin e njeriut janë dhe disa kohë larg, por mjekësia robotike është tashmë një realitet. Kjo shkencë në zhvillim përdor pjesëza me masën e molekulave për të vënë në objektiv qeliza specifike njerëzore. Për shembull, ilaçet që përdoren në kimioterapi mund të transportohen direkt e tek qelizat kanceroze, duke minimizuar kështu rrezikun dhe pasojat negative që ato shkaktojnë në shëndet.

6'Përcjellësit e vegjël

Zhvillimi për përcjellësit më të vegjël të botës ka hapur rrugë për pajisje elektronike shumë të vogla në përmasa. Këto përcjellës kanë trashësinë e një atomi dhe gjerësinë e përmasave të dhjetë atomeve. Ky zhvillim mund të bëhet i mundur nëpërmjet përdorimit të një materiali që quhet "grafen (graphene)", i cili pritet të përdoret shumë shpejt në vend të silikioint për krijimin e mikroçipëve. Duke qenë se përcjellësit përbëjnë bazën e thuajse çdo pajisjeje elektronike.

7'Udhëtimi hapësinor

Nano-teknologjia ka aftësinë për të bërë udhëtimin ditor në hapësirë realitet. Tubat "nano" prej karboni, një material 100 herë më i fortë se çeliku, mund të përdoren për të krijuar një kabull që lidh një stacion në hapësirë me tokën. Mund të imagjinohet se çfarë gjatësie duhet të kenë këta tuba, ndërkohë që zhvillimi që kjo do t'i sillte njerëzimit është thuajse i paimagjinueshëm. Me anë të kësaj strukture do ishte e mundur që njerëzit të udhëtonin në hapësirë si me ashensor. Sipas shkencëtarëve, kjo teknologji mund të bëhet e mundur brenda 50 viteve.

8'Ekranet super të hollë

Pasardhësi i ekranit plasma dhe LCD është në prodhim e sipër. I quajtur OLED (Organic Light Emitting Diode), ky lloj ekrani është ultra i hollë, aq i hollë sa mund të mbështillet dhe kërkon një fraksion të energjisë. Ai është gjithashtu më lirë për t'u prodhuar, duke hapur kështu rrugë për krijimin e ekraneve gjigandë. Me zhvillimin e teknologjisë do të ishte teorikisht e mundur që ekranet OLED të përfshiheshin dhe në rroba, kështu që njerëzit për shembull, të kishin një televizor të ndërtuar në krahun e xhaketës.

avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi