Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ne 2011 robotet do te pushtojne boten

Shko poshtë

Ne 2011 robotet do te pushtojne boten

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 7:08 pm

Robotet po behen rrezik per boten tone. Noel Sharkey, profesor i shkencave kompjuterike ne universitetin britanik te Sheffield, thote se duhet reaguar me shpejtesi. Sipas tij, ne fund te vitit te kaluar ne bote ishin aktive 6,5 milione robote, ndersa parashikimi per vitin 2011 eshte qe ata te trefishohen, duke kaluar 18 milionet. Robotet perdoren ne industri, spitale, zyra publike, hapesire dhe ne shtepite tona.
Sharkey shkruan ne nje artikull per revisten amerikane “Science”, se te moshuarit ne spitale dhe azile po shoqerohen nga robote, qe i ndihmojne me ilacet. Por bumi i sasive te ketyre makinave dhe sidomos inteligjenca e tyre gjithnje e me e sofistikuar, shton mundesine qe makinat te dalin jashte kontrollit. Software i tyre mund t’i coje ne kryerjen e veprimeve te rrezikshme te paparashikuara, qe jane fryt i anomalive, apo gabimeve te sistemit.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi