Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Pse thuhet që të thyesh një pasqyrë është keq?

Shko poshtë

Pse thuhet që të thyesh një pasqyrë është keq?

Mesazh nga j.e.t.a prej Fri Jul 02, 2010 10:58 pm

Më parë se të shpikej pasqyra besohej se çdo sipërfaqe reflektuese ishte e pajisur me aftësi magjike. Njeriu i lashtë që shikonte imazhin e tij të pasqyruar në ujin e një liqeni, mendonte se bëhej fjalë për një "unë" tjetër. Për këtë arsye çdo turbullim që mund të bëhej në momentin e reflektimit në ujë, kishte domethënien e një rreziku për shëndetin e personit që reflektohej. Besimi u riforcua me ardhjen e pasqyrave; në momentin që dikush shihte imazhin e tij të përbërë në mijëra copa të një pasqyre të thyer, bëhej dhe më e lehtë të besohej tek pasojat negative.
avatar
j.e.t.a
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 54
PIKE : 99
Popullariteti Popullariteti : 13
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi