Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Lajme nga bota Islame

Faqja 21 e 23 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23  Next

Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:29 am

Tri konstatime te cilat nuk qendrojne ne shkrimin tuaj zotri dr.Ilmi Veliu !

Thenja e Fishtes dhe kjo cfar thot Dom Kcira nuk krahasohen!!!
Nese eshte inqizim i montuem atehere egziston mundesia per te sjelle ate origjinal!
Ne Fe nuk ka urrejtje ????

Ai qe thot se Dom Kcira nuk eshte nje atdhetar i madh dhe se ka kontribu shume ,gabon.
Por, gabimin edhe me te madh e bene ai qe mundohet te arsytoj apo edhe te kaloj ne heshtje kete skandal qe padyshim me se shumti e rendon vet figuren e Dom Kcires!
E gabimi edhe me i madh eshte kur fjalet e tilla dalin nga nje prijs fetar dhe arsyetimet vijn nga nje Dr.Shkence.
Edhe i pari e edhe i dyti ,me gjithe deshiren e mire -ndoshta ,nuk kan arrit te kuptojne kohen ne te cilen jetojm dhe rrezikun qe i kanoset Kombit Shqiptar.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:29 am

Pas reagimeve te shumta te shqiptaro-amerikaneve prane mediave, kishes katolike amerikane, dhe CAIR (Council on American Islamic Relations, organizata me e madhe myslimane e mbrojtjes se te drejtave te njeriut ne SHBA) ka reaguar me ne fund Kisha Katolike e Detroit duke u distancuar nga komentet e Dom Anton Kcires e duke e detyruar kete te fundit qe te incizoje nje video ku ai kerkon falje duke shprehur keqardhje per fjalet e tij.
Burimet e ketij lajmi thone se ai eshte pezulluar tashme dhe do te zevendesohet si prift ne Kishen Katolike Shqiptare te Shen Palit ne Micigan
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:29 am

Nje leter e hapur nga Dom Anton Kcira per Komunitetin Shqiptar dhe pertej:

Ne pak javet e fundit, ka qene nje paqartesi shume e madh mbi permbajtjen e nje kasete vidio qe kam shperndare ne famullin tim ne Maj te 2007. Ndersa shumica e tyre jane shperndare neper internet dhe ne media, une doja te merrja mundesine te hidhja ne leter ndjenjat e mia ne lidhje me kete ceshtje.

Ne kohen qe une kam mbajtur fjalimin para tre vjeteve une isha i nevrikosur...shume i nevrikosur me mungesen e pergjigjes ne komunitetet Shqiptar dhe Kosovar kundrejt krimineleve te cilet planifikuan te vrasin ushtaret Amerikane ne Fort Dix, New Jersey. Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe NATO kan bere shume per ne nder vite....dhe duke mos denuar kriminelet shqiptar ne dukemi mosmirenjohes.

Duke shprehur zemerimin tim, une perdora ate qe nje mesues anglishteje do ta quante hiperbole...nje ekzaxhirim i perdorur per efekt...per ta bere shume te qarte. Duke bere kete une perdora disa fjale te gabuara...perdora shembuj te keqij...pershkrova viktima masakre me emra provokues. Kjo nuk ishte e drejte. Me vjen thellesisht shume keq per ato fjale qe kam perdorur dhe per dhimbjet qe fjalet e mia kane shkaktuar. Ai ishte nervozizmi im qe fliste, jo zemra ime.

Ne Kosove dhe ketu ne Detroit, une kam qene mirenjohes dhe krenar i pjesemarrjes time ne perpjektjet bashkepunuese ndermjet shqiptareve te te gjitha feve. Ne ndajme dashurine e perbashket per vendin tone...pamvaresine tone. Une i respektoj njerezit e fese myslimane, dhe e shikoj marredhenien ndermjet Kristianeve dhe Myslimaneve si nje mardhenie te bazuar ne activitet te zakonshem per paqe dhe dashamiresi. Une lutem qe ajo cfare une kam thene te mos lendoje ne asnje menyre, mardhenien tone me vlere ndermjet dy feve. Dhe, une besoj se shperthim nervozizmit per te cilin jam penduar nuk do te pakesoj projektet te cilat komunitetet tona besimatere kane mbeshtetur dhe kane punuar se bashku nder vite, ose te shkaterroje ecjen perpara te marredhenieve tona.

Zoti na bekofte te gjitheve,

Rev. Anton Kçira
Kisha Katolike Romane Shqiptare Shen Paul
Rochester Hills, Michigan
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:29 am

fokus
falemenderit per postimin tuaj


po shum falemenderit per linkun qe e sollet se duke gjurmue ma shum e gjeta nji video ku nuk fyhen shqiptart shum pak flitet shqip ,edhe pse esht shqiptar nga tirana


nuk i dal ne mbrojtje kti prifti se gjdo kush duhet me e mbrojt vehten me argumenteNga Krishterimi ne Islam -Tregim interesant nga...
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:30 am

Mediat Amerikane dhe Dioqeza e Detroit reagojne ndaj Kcires
Selamu alejkum,

Pas reagimeve te shumta te shqiptaro-amerikaneve prane mediave, kishes katolike amerikane, dhe CAIR (Council on American Islamic Relations, organizata me e madhe myslimane e mbrojtjes se te drejtave te njeriut ne SHBA) ka reaguar me ne fund Kisha Katolike e Detroit duke u distancuar nga komentet e Dom Anton Kcires e duke e detyruar kete te fundit qe te incizoje nje video ku ai kerkon falje e shpreh keqardhje per fjalet e tij...
Burimet e ketij lajmi thone se ai eshte pezulluar tashme dhe do te zevendesohet si prift ne Kishen Katolike Shqiptare te Shen Palit ne Micigan...

Falenderojme te gjithe ata qe kane reaguar qe kjo padrejtesi e madhe te korrigjohet.

Me poshte keni nje artikull nga Detroit News dhe linkun e dy vidjove te reja te Kcires ku ai kerkon falje...

Shperndajeni kete lajm ne te gjitha mediat tuaja lokale

Faleminderit

Selam

Catholic priest called ethnic war victims 'dogs'
Local religious leaders upset by videotaped remarks against Bosnia, Kosovo populations
Oralandar Brand-Williams / The Detroit News

Rochester Hills -- A local Catholic priest is at the center of an international controversy after a tape of him calling victims of a massacre during President Slobodan Milosevic's regime "dogs" went viral.

The Rev. Anton Kcira, pastor of St. Paul Albanian Catholic Church, is seen in a 2007 videotape making offensive remarks in Albanian about people killed during the reign of former Serbian and Yugoslavian President Slobodan Milosevic, who was accused of genocide of Bosnian Muslims and Albanians in Kosovo.

The videotape was recently released by an unidentified person who shot it at an event in Metro Detroit in 2007 attended by Albanian-Americans.


In the video, Kcira says, with English subtitles, "Milosevic should have done to the 1,900,000 dogs in Kosovo what he did to the 260,000 dogs in Srebrenica."

Local Muslim activists say the remarks are references tocrimes against the Muslim population of Bosnia and the majority Muslim population of Kosovo.

Kcira was recorded shortly after the arrests of three ethnic Albanian men who were charged with and later convicted in a plot to attack the military base in Fort Dix, N.J.

In the tape Kcira appears frustrated that the three men have betrayed the United States by planning a terrorist attack on a U.S. military base.

The Archdiocese of Detroit was contacted recently by many in the Albanian community about Kcira's remarks.

"The Archdiocese did look into the situation and Father Kcira himself took another look at the tape," said Joe Kohn, spokesman for the Archdiocese of Detroit, which released a videotaped apology by Kcira on Friday night to YouTube, which can be seen here in English or here in Albanian.

Kcira did not return phone calls from The Detroit News.

But the Archdiocese did ask Kcira for a written statement out of "deep concern over the conflict and confusion" created in Catholic and Muslim communities over the remarks.

"I respect people of the Muslim faith, and see the relationship between Catholic Christians and Muslims as one based on a common pursuit of peace and good will," said Kcira in a statement released Saturday by the Archdiocese of Detroit. "I pray that what I said will not, in any way, hurt or compromise the valuable relationship between the two religions. And, I trust a regrettable outburst of anger will not diminish all of the projects our faith communities have supported and worked on together over the years, or damage our relationships going forward."

In a text of the archdiocese videotape, Kcira says he used "provocative names" to describe the massacre victims.

"That wasn't right," he says. "That was my anger talking ... not my heart."

Kcira further adds: "In expressing my anger, I used what an English teacher would call hyperbole, an exaggeration used for effect ... to make my point."

Kohn added that Kcira, who has been pastor of St. Paul's Albanian Catholic Church for the past two decades, has done a lot of work in the Albanian community and has "earned the respect" of Albanians across interfaith lines.

Dawud Walid, the executive director of the Council on American-Islamic Relations-Michigan said Kcira owes the Albanian- Muslim community in Metro Detroit an apology and that actions should be taken against the priest by his superiors.

"He should be sanctioned for this irreligious speech," said Walid. "We've received complaints about him before going back to 2008."

Walid added that "in no way do we think this one pastor represents the sentiments of the Archdiocese of Detroit."

"We've always had good relations with them," added Walid.

Imam Shuaib Gerguri of the Albanian American Muslim Society of Detroit, based in Harper Woods, said, "People are angry (over Kcira's remarks) and it's not just Muslims."

"I'm trying to understand myself what people did to him for him to call them dogs," said Gerguri, who said he had close family members and friends who were killed by the Milosevic regime.

Gerguri urged Kcira to apologize as soon as possible.

"This kind of language is unaccepted by any religion," Gerguri said.

bwilliams@detnews.com (313) 222-2027

From The Detroit News: http://detnews.com/article/20100313/...#ixzz0i6PrEsLX

Kcira Apology in English

https://www.youtube.com/watch?v=ptMU2Kxq0dQ

Kcira Apology in Albanian
https://www.youtube.com/watch?v=ud6562YDL7A

Written Statement:
English
http://www.aodonline.org/AODOnline/N...ciraLetter.htm

Albanian
http://www.aodonline.org/AODOnline/N...r-Albanian.htm
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:31 am

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:31 am

Imagjino te shkosh e te rrefehesh tek nje klerik i tille dhe te t'i "fale" mekatet, ose te behet ndermjetes me Zotin, ose te marre rolin e gjykuesit per besimin e te tjereve!
Kjo fjalia e mesiperme nuk eshte fetare, por e nje personi qe ka vetem rroben fetare dhe jo substancen. Lucyman, provoje te te lehtesoje mekatet ky person.

Te quash nje komunitet "qen" dhe disa viktiva perseri "si qen" nuk justifikohet as ng anervozizmi i menopauzes mendore te priftit, as nga gjesti i te akuzuare per te terrorizem. Shqiptaret nuk jane fajtore pse nje individ i tyre ndermerr akte kriminale. Prifti duhet ta dije me semiri sepse qe ne Koncilin e II te Vatikanit eshte kerkuar falje publike per fajsimin e hebrenjve ne vdekjen e te Birit te Zotit, pra ne fajsimin e nje populli dhe brezave me rradhe per veprimin e nje turme. Kcira eshte nje klerik mesjetare qe misheron modelet e klerikeve serbe ku "tjetri" mund te jete qen dhe vrasja e tij eshte jo me shume se nje eliminim kafshesh endacake. Kcira, me gjithe deshiren e flakte te E.Bardhas per justifikime, nuk eshte i indinjuar me komunitetin e shqiptareve ne pergjithesi, por me nje komunitet ne vecanti dhe me istitucionin e Myftinise. Kriminalizon nje komunitet dhe fajson nje Istitucion per sjelljen e disa pjestareve te komunitetit (jo te istitucionit). Eshte njelloj sikur te kriminalizohet Katolicizmi nga sjellja disa besimtareve apo e gjithe Kisha nga pedofilia e nje pjese te klerit.

E.Bardha solli miqesine e Kcires me personalitete te ndryshme. Kjo nuk verteton se eshte atdhetare dhe aq me teper nuk i justifikon krahasimet e tija qe jane produkt i nje urrejtjeje te akumuluar ne vite, pse jo edhe familjare.
Stalin ka qene mik i Churchill dhe Truman; Tito ishte mik i Carter; Mussolini dhe Franco ishin miqte e Vatikanit. Kjo nuk i ben shenjtore keto lider!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:31 am

Ka nje te vertete tjeter ne kete shprehje.
Fjalori duhet pranuar qe eshte rrugac dhe aspak klerikal. Gjithe ajo shkolle nuk e paska edukuar priftin! Fundja edukata nuk merret ne shkolle dhe nese nje personi i mungon etika njerezore le te beje shkolle sa te doje, nuk mund te jete kurre edukator i mire.

Sic thash, ketu ka nje te vertete: "popi" dhe "prifti" si klerike te nje mase me Zot te perbashket, per Kciren jane plotesisht te kundert. Deri ne ate pike sa prifti ne fjale nuk gjen krahasime te tjera pervecse "dergimi i popit tek nena dhe motra" e "tjetrit". Kcira se pari nuk pranon "tjetrin", pra niset nga qendrime thellesisht egocentrike. Se dyti urren titullin "pop" ne nje kohe kur Papa po tenton te afroje Kishat e ndryshme. Me klerike si Kcira nuk ka bashkim jo vetem mes kishave por as mes komuniteteve me te largeta, pra me muslimanet, qofshin keto per qellime jo teologjike. Kjo sepse mendimi i Kcires duhet te dominoje: armiqesi ballkanike kjo e priftit.

Si mund te jete patriot nje person i tille, kur brenda Kombit te tij ka disa komunitete fetare te cilat i shnderron ne qen dhe edukatoret i urren deri ne ate pike sa t'jua keshilloje per nenat dhe motrat, atyre qe guxojne ta quajne pop?!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:32 am

Tito vdiq si mysliman?


E hëne 29 Mars 2010 11:54
Myftiu i dikurshëm i Beogradit, Hamdija Jusifspahiq në një intervistë për një radio, të dhënë para dhjetë vjetësh, për herë të parë e rrëfen sekretin e tij më të madh: Tito ka vdekur si një mysliman duke lexuar Kur'anin!
Edhe pse nga vdekja e Titos kanë kaluar gati tri dekada dhe pothuajse vazhdimisht fabrikohen rrëfime tronditëse dhe kontroverse të jetës së tij. Më i fundit është se Jopsi Broz-Tito, ish-presidenti i ish-RSFJ-së, vdiq si një mysliman. Deri te ky informacion ka ardh javorja serbe “Pressmagazin”, duke kërkuar të vërtetën lidhur me me temën e përjetshme: pse në varrin e Titos nuk është vendosur ylli i kuq pesërremësh - simbol i komunizmit.
Sipas kësaj jovore, hidhet posht edhe mendimi i deritanishëm se kjo është bërë për shkak se Tito ishte mason, dhe e vendos tezën tronditëse në bazë të dokumentacionit të radio “Beograd”-it, ku është gjetur regjistrimi ekskluziv i bisedës me ish-myftiun e Beogradit, Hamdija Jusifspahiq, të bërë dhjetë vjet më parë. Në incizim myftiu ka thënë se Tito ka vdekur si një mysliman duke lexuar Kur'anin në spitalin e Lubjanës!
Seriozitetin e regjistrimit e ka konfirmuar edhe autori i intervistës me myftiun, i cili nuk ka dashur t’i përmendet emri. Pjesë kryesore të intervistës ka të bëjë me një bisedë të myftiut me shefin e kabinetit të Titos, Berislav Badurina, pas vdekjes së tij. Jusifspahiq e kujton ngjarjen: - Kur vdiq Tito, dhe unë ambasadori i Algjerisë së bashku shkuam për t’u regjistruar në librin e zisë.
Sapo arritëm, menjëherë u afrua Badurina dhe na tha: - Urime! - Çfarë më uron... njeri i vdekur? - Mendova! - Vdiq me besimin tuaj! - Çfarë? - u trondita. - Po, në besimin tuaj. Ai vdiq duke lexuar Kur'anin, të tretën herë ...! Të njëjtën ia ka thënë ambasadorit algjerian. Në vazhdim të intervistës myftiu ka treguar për takime të shumta me Titon qysh në kohërat kur ka qenë student në Fakultetin Islamik në Kajro, duke theksuar vazhdimisht përkushtimin e Titos për fenë islame. Zhurnal/Express/
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:33 am

Duan kishë
Banorët e Llapushnikut, të konvertuar së voni në fenë katolike, kërkojnë një kishë dhe një parcelë për varrezat e tyre. Komuna e Drenasit ka miratuar këtë kërkesë. Por, banorët myslimanë dhe Bashkësia Islame janë kundër.

Nga Dafina Myrtaj më 08.04.2010 në ora 8:43
Një parcelë tokë prej dy hektarë e gjysmë në Llapushnik të Drenasit, në vendin e quajtur Gradina-Fusha, është bërë temë diskutimi në mesin të banorëve të këtij fshati.

Arsyeja e kësaj është për faktin se disa familje, të konvertuara kohë më parë në fenë katolike, tashmë kërkojnë të kenë edhe vendin e caktuar ku do të pushojnë eshtrat e tyre, vend ky që do të jetë ekskluzivisht vetëm për banorët katolikë.

Ata po ashtu kanë kërkuar nga Kuvendi Komunal i Drenasit, që pranë varrezave të tyre të ndërtohet edhe një kishë katolike.

Një nga banorët që përkrahin këtë kërkesë është Feriz Sopi. Ai thotë se parcela prej dy hektarësh e gjysmë, që gjendet vetëm disa metra larg shtëpisë së tij, do të behët vend për varrezat e tyre pasi që, sipas tij, kjo është e drejtë ligjore.

“Ne jemi mbi 45 familje katolike dhe numri jonë sa vjen e shtohet. Ne nuk kemi vend se ku t’i varrosim kufomat e që për dallim nga ne, banorët e besimit mysliman kanë vendin e caktuar të tyrin”, thotë Ferizi i cili para katër vitesh është pagëzuar nga kisha katolike me emrin Gjon.
Feriz Sopi beson se tashmë është e domosdoshme që të ndërtohet një kishë ku llapushnikasit e besimit katolik të kenë vendin e caktuar ku do të bënin lutjet e tyre.

“Ne na duhet që të shkojmë në kishën e Klinës apo në Kravasari. Tek vendi ku do të kemi varrezat tona dëshirojmë ta kemi edhe kishën e fshatit”, thotë Sopi.

Ai thotë se familja e tij gjithmonë ka mbajtur fenë katolike, mirëpo, siç thotë ai, e kanë mbajtur të fshehur nga miqtë e tyre pasi që në rajonin e Drenicës nuk ka pasur asnjë familje katolike.

Të një mendimi plotësisht të kundër me atë të Feriz Sopit janë një pjesë e madhe e banorëve myslimanë të këtij fshati.

Vendimin e Komunës për këtë rast ata e quajnë diskriminim, pasi që, sipas tyre, Komuna e Drenasit ende nuk ka ndarë një vend të caktuar për varrezat e myslimanëve që përbejnë shumicën.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:33 am

Hipokrizia e një fundamentalisti katolik


E mërkure 14 Prill 2010 17:11 Deklaratat e Kardinalit të Kishës Katolike Romake dhe anëtarit të Këshillit Papnor, Walter Kasper për një agjenci të huaj se Vatikani deri më tani nuk e ka njohur Kosovën si shtet për shkak të respektit ndaj Kishës ortodokse serbe, se Kosova është djep dhe qendër e ortodoksizmit serb, se Vatikani do të angazhohet për mbrojtjen e përmendoreve ortodokse, manastireve e kishave dhe është shumë i shqetësuar për shkak të “brutalitetit të caktuar kulturor”, padyshim ka nxitur pezëm dhe shqetësim të madh në Kosovë, por edhe ka hapur debat lidhur me raportin, si për misionin e saj, por edhe për misionin ndaj kauzës shqiptare në Ballkan.
Ka një kohë të gjatë, që Kisha Katolike Romake po përballet me vështirësi të ndryshme, duke filluar nga ato politike, por edhe skandale seksuale. Tashmë, kjo Kishë gjendet në një krize morale dhe të krijohet bindja sikur disa njerëz udhëheqës të saj, sidomos pas deklaratave të pamatura politike dhe abuzimeve seksuale e kanë humbur arsyen e shëndosh të misionit të tyre.
Duhet theksuar veçmas deklaratën e këtij kardinali, e cila nuk përputhet me arsyen humane e njerëzore, por edhe kishtare, sepse të mbrosh krimin, të radhitesh në anën e tij dhe antivlerave njerëzore, kjo nënkupton një ogur të zi për të ardhmen e saj dhe të vet misionit të saj.
Deklaratat e kardinalit Walter Kasper tregojnë se ne ç’krizë politike dhe morale kanë rënë njerëzit e saj, por edhe për devijim total të vlerave të mirëfillta religjioze, morale e njerëzore. Po ashtu, kjo tregon për mos durim dhe urrejtje ndaj religjioneve tjera, por edhe për fundamentalizëm katolik.
Kur kaq shpejtë kardinali gjerman Kasper kishte harruar se në mbrojtje të vlerave humane dhe njerëzore e gjithë bota demokratike në vitin 1999 kishte ndërhyrë në Kosovë ushtarakisht për ta mbrojtur dhe shpëtuar një popull të tërë nga shfarosja kolektive e një politike fashiste e bazuar mu në vlerat e ortodoksizmit sllav.
Atëherë, mund të shtrohen dilema të ndryshme, se për veç krizës morale dhe skandaleve të ndryshme, disa njerëz udhëheqës të kësaj kishe kanë probleme psikike dhe krizë hipokrite, sepse të mbrosh xhelatin dhe të akuzosh viktimën, kjo edhe sipas Biblës dhe Kuranit është mëkat (gjynah). Andaj, këta mediokra po bëjnë mëkate të mëdha dhe duhet të ndalen, sepse nëse nuk ndalen tash mund të jenë burim i konflikteve të mëdha në mes civilizimeve, por edhe i tragjedive të mëdha njerëzore. Kjo ka ndodhur gjatë së kaluarës dhe nuk guxon të ndodhë në të ardhmen, sepse dënimi është i madh nga Zoti, si në këtë botë, por edhe në botën tjetër.
Ky dhe shumë kardinal të tjerë duhet të kuptojnë drejt njëherë e përgjithmonë se Kosova kurrë nuk ishte tokë serbe dhe qendër e ortodoksizmit serb, por ka qenë, është dhe do të jetë tokë arbërore, ndërsa të parët tanë ilirët nuk kishin as kisha, as xhamia, por ishin një popull pagan. Ata më vonë kishin përqafuar krishterimin ky ishte religjioni i parë i tyre. Manipulimi i madh me objekte fetare ishte një plan i hartuar mirë nga politika sllave, pasojat e së cilës po ndjehen edhe sot e kësaj dite.
Një argument shtesë është se mbi themelet e kishave katolike janë ndërtuar ato Ortodokse, vlen të përmendet, sidomos Kisha e Deçanit, të cilës u është ndërtuar vetëm kulmi dhe interieri i brendshëm. Arkitektura e themeleve dhe muret e saj nuk ndryshojnë asnjë milimetër prej arkitekturës kishtare në Vatikan.
Atëherë, si mund të jenë këto kisha ortodokse dhe sllave, kur dihet se rrënjët e ortodoksizmit sllav fillojnë nga fundi i shek.XV, ndërsa ato katolike ishin ndërtuar shumë kohë më parë? Pra, pushtuesi sllav kishte plane të ndryshme të manipulimit, si me objekte fetare, por edhe në shumë sfera tjera të jetës.
Tashmë, kur shqiptarët njihen botërisht si populli më tolerant në aspektin fetar, i cili ka tri fe, i cili deri më tani nuk kishte as problemin më të vogël ndërfetar, ndërsa Kisha Katolike Shqiptare kishte kontribuar shumë në zgjidhjen e kauzës kombëtare. Misioni i saj ishte human, ajo duhet të distancohet nga deklaratat e tilla, por edhe të largojë këta njerëz të “krisur”, të cilët dëshirojnë të prishin harmoninë fetare dhe të krijojnë probleme ndër shqiptare. Sidomos, rasti i fundit i Dom Anton Kçirës në Detroit të SHBA-ve, i cili kishte deklaruar se Milosheviqi nuk do të bënte keq sikur të masakronte 2 milionë qenë (shqiptarë) të besimit mysliman është tepër skandaloz dhe johuman. Ky ‘kokëkrisur” nuk duhet të ketë vend në Kishën Katolike Shqiptare, sidomos në SHBA, sepse demagogjia e tij për shfaqjen e tij më amerikan se amerikanët është virtyt i njerëzve të mjerë, servil, pa kurrizorë dhe hedonist, të cilëve qëllimi nuk ju dihet.
Andaj, është mirë që religjioni është i ndarë nga shteti dhe duhet të jetë autonom në vendimet e tij, por duhet pasur kujdes të madhe në politikën e saj kishtare, por edhe në respektimin e vlerave të religjionit tjetër, pa marrë parasysh, cilit religjion i takojmë. Shumësia e religjioneve ndër shqiptarët tregon se ky popull ka vlerë të madhe, por duhet ruajtur këto vlera në mënyrë që të ecim së bashku drejt zhvillimeve të reja dhe vlerave më të zhvilluara kombëtare e njerëzore.
Për Gazeten Express: Fehmi Ramadani
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:33 am

Adoleshentja 12 vjeçare ndahet nga bashkëshorti 80 vjeçar

Ngjarja nxit Arabinë Saudite në përfilljen e ligjit për caktimin e moshës minimale për martesë
msnbc.com
updated 5:44 p.m. ET April 22, 2010

Rasti I adoleshentes 12 vjeçare nga Arabia Saudite, e cila me sukses fitoi divorsin nga burri I saj 80 vjeçar mund të jetë shkaku qe mbretëria Arabe të paraqes moshën minimale për martesë, raporton Telegrafi nga Londra.
Adoleshentja ishte 11 vjeç kur atë e martuan kundër dëshirës së saj me kushëririn e babait të saj vitin e kaluar me një msitni të organizuar ne vendlindjen e saj Buraidah, afër kryeqytetit Saudit, Riadit, raporton Telegrafi të Enjten. Babai i nuses u pagua me $23,350 për këtë lidhje martesore.

Me ndihmën e një avokati shtetëror nga Komisioni i të Drejtave të Njeriut, vajza u mundua të dal nga kjo martesë, ku rastin e saj e dërgoi në Gjykatën e Burdaiah. Pak më parë ajo arriti një marrëveshje me familjen e saj, ku procesi i ndarjes do të mbahet në mënyrë private e jo në gjykatë, raporton Telegrafi.
Arabia Saudite nuk ka ndonjë moshë minimale sa i përket martesës dhe ndodh më shumë tek të varfërit, dhe vendeve fisnore ku martesa e vajzave është e vështirë. Megjithatë, rrallë ndodhin martesat e adoleshenteve me të moshës së vjetër.
Rasti ka nxitur Komisionin për të Drejtat e Njeriut në kërkesën e moshës 16 vjeçare si moshë minimale për martesë në këtë mbretëri. Komisioni bashkë me Ministrinë e Drejtësisë do të nxjerrin një udhëzim pas dëgjimint të ekspertëve mjeko-ligjorë, psikologëve për fëmijë dhe dietarëve të Ligjit të Islamit.
"Çëllimi kryesorë është të mos lejojmë të përsëriten raste të atilla në të ardhmen”, citoi avokati i komisionit Alanaoud-al-Hejailan. "Do të ketë edhe kundërshtarë të kësaj qështje, por ne mendojmë se opinioni publik ka ndryshuar në këtë drejtim. Ne duam të mbledhim sa më shumë përkrahës për caktimin e moshës minimale për martesë”.
Rasti kishte qenë i debatuar në Arabinë Saudite vrazhdët nga disa gjykatës dhe klerikë me arsyetim të martesës së Muhammed’it a.s. me nusen e tij 9 vjeçare.

Sheikh Abdullah al-Manie, klerik me përvojë të gjatë pune, kishte përplasur dallimin e kësaj deklarate, duke thënë se martesa e profetit kishte qenë para shumë shekujve dhe nuk mund të arsyetohet për martesat e ditëve të sotme
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:34 am

Edhe une them se aj ka gabu me at shprehje..po ajo shprehje a kan shprehje e mllefit...se si shqiptart ju pergjigjen te mirave amerikane..ti duhet me dit se pikrisht ne qat baz kaluan me mijra regugjat nga kosova..pikrisht edhe ata kriminelat se deshten me i vra ushtart amerikan...
Ti duhet me njoft me shum veprimtarin e Don Anton kqires para se me shkru per ta..nese priton me lexu per ta..une po te postoj disa video..ndoshta nuk e ke merzi me i pa se kush ahst....apo ndoshta ty te duket shum e quditshme..se qyky prifti qe simbas teje asht shum kunder muslimanve..pikrisht ky prift ka ba organizim me maru gjamin ne lug te baranit....ahst kan aj se ka mbledh muslimanet me i organizu me ba gjami..asht kan ky qe ka kushtu jeten kombit shqiptra..per qka asht detyru me ik ne amerik prej policis..dhe ska kuxu me ardh ne ks ..deri ne qlirim te Kosoves.

E qta me kryqa qka ke dasht em than se di..apo se mos po mendon se na katolikt gjoja kem shpetu pa nje therr ne kam...a mos deshte me than kta ti...?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:34 am

Përjashtimi i Arlinda Zekës nga shkolla Pjetër Bogdani në Kosovë, përmban në vetvete 2 krime. I pari është vetë emri i shkollës. Pjetër Bogdani, një misionar katolik, anti-semit dhe anti-musliman, pjesëtar në masakrën serbo-austriake të Kosovës kunder muslimanëve kosovarë, duhet ta kishte vendin nëpër librat e turpit të Kishës Katolike dhe rreshtohet përkrah Hitlerit, Dom Loro Cakes dhe kriminelëve të tjerë të historisë së Krishterimit. Por në Kosovë ky hero i islamofobisë dhe anti-semitizmit i imponohet muslimanëve kosovarë si hero kombëtar.

Sikur të mos mjaftoje ky krim, përjashtimi i Arlinda Zekës nga shkolla është nje krim edhe më i rëndë. Nëpër disa vende diktatoriale muslimane dhe republika bananesh, si Tunizia, Kosova, Shqipëria perëndimi implemeton politika të këtilla nëpërmjet te cilave shtyp, dënon, diskriminon dhe largon nga sistemi gratë me shami. Nëpërmjet këtyre politikash regjimi synon dënimin për së gjalli në injorancë të femrës që beson në Zot. Në Shqipëri në kohë të komunizmit këto politika ndiqeshin nga Partia e Punës kundër femijeve të kulakëve, ballistëve dhe anti-komunistëve. Duke lënë një fëmi pa shkollim, pushtetari synon të shkaterrojë të gjithë jetën e kundërshtarit të tij. Në Shqipëri, komunistët, duke lënë pa shkolla fëmijët e komunistëve projektonin te ardhmen. Ata donin të siguronin që edhe sikur një ditë sistemi komunist të rrezohej në Shqipëri, fëmitë e anti-komunistëve të ishin injorantë dhe të paditur dhe të mos kishin mundësi që të marrin kurrë në dorë pushtetin.

Këto politika në Shqipëri janë implementuar edhe kundër besimtarëve muslimanë të Shqipërisë së Mesme. Gratë që nuk hiqnin shamitë, komunistët i lanë të vdesin si fshatare nëpër kooperativa, ndërsa fëmitë e tyre u bënë xhahile dhe rrugaçe. Të njëjtat politika implementohen sot edhe në Francë, ku regjimi racist Sarkozi dhunon dhe diskriminon muslimanët duke i dëbuar nga sistemi - në mënyrë që të sigurojë mos integrimin e muslimanëve asnjë në sistem.

Kjo gjë që po bëhet sot në Kosovë kundër Arlinda Zekës, është lufte kundër Islamit dhe muslimanëve. Drejtori i shkollës Pjetër Bogdani, Isuf Çela, do të bënte më mirë sikur ta vriste Arlindën për së gjalli pse kështu jeta e saj do te merrte fund dhe ajo mund të shkonte në xhenet. Por ajo që Isuf Çela që drejton një shkollë me emër katolik po bën kundër një vajze të vogël është më keq sesa vrasja. Ai po kërkon që ta vrasi përjetë Arlinden. Do ta denojë atë qe ajo të vdesë në injorancë dhe padituri dhe jashtë sistemit. Kërkon që Arlinda ose të abandonojë besimin e saj në Allah, ose përndryshe kërkon që ta varrosi për së gjalli, ta dënojë me injorancë. Dhe vrasja më e keqe është kjo lloj vrasje. Kur kundërshtari jo vetëm që nuk të vret, por të le të jetosh pa patur mundësi që të shkollohesh dhe edukohesh dhe bëhesh pjesë e sistemit ku ti jeton.

Muslimanët e Kosovës, kanë një xhihad të madh para vetës së tyre. Ai është xhihadi për demokraci dhe të drejtat e njeriut. Kosovarët e katolicizuar si Isuf Çelaj dhe zagarët e perëndimit që janë ne pushtet sot, janë më të rrezikshëm për të ardhmen e tyre sesa Sllobodan Millosheviçi. Pse nëse Sllobodani dhe sërbët kërkonin tiu merrnin shqiptarëve Kosovën, katolikocentrikët dhe fondamentalistët laikë kerkojnë të ju marrin shpirtin dhe jetën. Në Bibël, në Ungjillin sipas Mateut, Jezu Krishti thotë "Dhe mos kini frikë nga ata që vrasin trupin, por nuk mund të vrasin shpirtin; kini frikë më tepër nga ai që mund t`ua humbë shpirtin dhe trupin dhe të ju çojë në xhehenem."

Çka po ndodh sot në Kosovë, me përjashtimin e vajzave me shami nga sistemi dhe me konvertimet dhe thirrjet për konvertime në katolicizëm, janë luftë për shpirtin.

Muslimanët e Kosovës duhet të protestojnë, hedhin në gjyq, demonstrojnë dhe marrin të gjitha masat e duhura që ti japin fund këtij aparteidi katoliko-laik që ushtrohet mbi ata. Nëse ata nuk luftojnë për liritë dhe të drejtat e tyre, e ardhmja e tyre do të jetë shumë e zymtë!

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:34 am

Dr. Garry Miller – nga misionar i krishterë në thirrës musliman

Miller ishte njohës shumë i mirë i Biblës dhe një prej misionarëve të krishterë shumë të rëndësishëm në Kanada, por kur e kuptoi të vërtetën ai u konvertua në Islam dhe sot është një thirrës i madh i Islamit në Kanada.
Miller e donte shumë matematikën. Kjo ishte arsyeja pse ai e pëlqente logjikën. Një ditë ai vendosi që ta lexonte Kur'anin në përpjekje për të gjetur gabime që do t’ia forconin pozitën në misionarizmin e tij për t’i kthyer muslimanët në Krishterizëm.
Ai kishte pritur ta gjente Kur'anin si një libër të vjetër, të shkruar 14 shekuj më parë, që fliste për shkretëtirën ... Por ai ishte habitur nga ajo që kishte hasur në të.
Ai kuptoi se Kur’ani kishte atë që s’e kishte asnjë libër tjetër në botë. Ndonëse kishte pritur të gjente në Kur’an tregime për situatat e vështira me të cilat qe ballafaquar i Dërguari i Zotit, Muhammedi a.s. (paqja e Zotit qoftë mbi të), si vdekja e bashkëshortes (Hadixhes), apo vdekja e djemve dhe vajzave të tij, ai nuk kishte gjetur diçka të tillë.
Dhe ajo që atë e habiti edhe më shumë ishte fakti se në Kur'an kishte një kaptinë të tërë (sure) të emëruar Merjem (Maria), në të cilën shprehej shumë respekt për të dhe e cila nuk kishte paralele as në librat e shkruar nga të krishterët në Biblat e tyre.
Miller nuk gjeti në Kur’anin fisnik asnjë kaptinë të emëruar me emrin e bashkëshortes së Muhammedit a.s., Aishes, apo me emrin e bijës së tij, Fatimes.
Ai, gjithashtu, mësoi se emri i Isait a.s. (Jezusit) në Kur'an ishte përmendur 25 herë, ndërsa emri “Muhammed” a.s. ishte përmendur vetëm 4 herë, kështu që ai u habit.

Ai filloi leximin e Kur'anit me kujdes, duke shpresuar të gjente gabime, por mbeti i habitur kur lexoi vargun e mrekullueshëm kur’anor:

“A nuk përsiatin ata për Kuranin?! Sikur ai të mos ishte prej Allahut, do të gjenin në të shumë kundërthënie!” (En Nisa: 82).

Dr. Miller, në lidhje me këtë ajet, thotë: “Një nga parimet e njohura shkencore është parimi për të gjetur gabime, ose për të kërkuar gabime në një teori, deri sa të provohet se ajo është e drejtë (Falsifikimi i Testit). Ajo që të mahnit është se Kur'ani i Shenjtë kërkon prej muslimanëve dhe jomuslimanëve të përpiqen të gjejnë gabime në të dhe u tregon atyre se ata kurrë nuk do të gjejnë ndonjë gabim".Miller vazhdon: “Asnjë shkrimtar në botë nuk merr guximin të shkruaj një libër dhe pastaj të thotë se libri im është pa gabime. Ndërkaq Kur'ani, përkundrazi, ju tregon se nuk ka gabime dhe kërkon nga ju që të përpiqeni për të gjetur në të ndonjë gabim dhe se ju nuk do të gjeni asnjë."Një tjetër varg kur’anor, tek i cili dr. Miller është ndalur për një kohë të gjatë, është ajeti: “A nuk e dinë mohuesit se qiejt dhe toka kanë qenë një e tërë (retk)? Pastaj Ne i ndamë ato (fe- fetaknahuma) dhe bëmë nga uji çdo gjë të gjallë! Akoma nuk besojnë?!” (El Enbija: 30).Fjala arabe “Retk” e përdorur në këtë ajet kur’anor është ‘një gjë e ngjitur’, kurse “fetk” ‘një gjë e ndarë’.Ai thotë: “Ky ajet është pikërisht objekt i zbulimit shkencor që fitoi Çmimin Nobel në vitin 1973 për teorinë “Shpërthimi i Madh”. Sipas kësaj teorie, universi është rezultat i një shpërthimi të madh që çoi në formimin e universit, me qiejt dhe planetët e tij.”Kush është autor i Kur’anit fisnik?!Dr. Miller thotë: “Tani kemi ardhur në atë që është e mahnitshme rreth pejgamberit Muhammed a.s. E ai është pretendimi në lidhje me ndihmën që djalli i ka “dhënë” atij. Allahu i Lartësuar thotë: “Atë (Kur’anin) nuk e kanë zbritur djajtë. Jo vetëm që kjo s’u takon atyre, por as nuk kanë fuqi të bëjnë një si ai.” (Esh Shuara: 210-211).Gjithashtu, Allahu i Gjithëfuqishëm thotë: “Kur dëshiron të lexosh Kur’anin, kërko mbrojtjen e Allahut kundër djallit të mallkuar.” (En Nahl: 98).Shikoni! A mund të jetë kjo një mënyrë e djallit për të shkruar një libër?! Si mund të shkruajë ai një libër dhe pastaj t’iu thotë që të kërkoni mbrojtjen e Zotit ndaj tij (djallit) para se ju ta lexoni atë libër? Këto janë ajete të mrekullueshme të këtij libri impozant! Dhe ka një përgjigje logjike për ata të cilët pretendojë se ky libër është nga “djalli”.Ebu Lehebi - kundërshtar i IslamitNë mesin e tregimeve që e kanë habitur dr. Millerin është edhe historia e Pejgamberit a.s. me Ebu-Lehebin. Miller thotë:“Ebu Lehebi e urrente aq shumë Islamin, sa që shkonte kudo pas Pejgamberit për ta fyer atë. Nëse e shihte Pejgamberin a.s. duke folur me njerëz të panjohur, ai priste deri sa të përfundonte dhe pastaj i pyeste ata: “Çfarë ju tha Muhammedi? Nëse Muhammedi u thotë e bardhë, në realitet ajo është e zezë, e nëse ju thotë natë ajo është ditë!” Qëllimi i tij ishte të kundërshtonte çdo gjë që thoshte Pejgamberi a.s. dhe t’i bënte njerëzit të dyshonin lidhur me të.Dhjetë vjet para vdekjes së Ebu Lehebit, Pejgamberit i shpallet në Kur'an kaptina e quajtur El-Mesed:

“Ju thafshin duart Ebu Lehebit dhe u thaftë në gjithçka! Nuk do ta ndihmojë atë as pasuria dhe as fitimet e tjera. Ai, me siguri, do të hidhet në zjarrin me flakë të tërbuara. Po ashtu edhe gruaja e tij, që bart drutë e zjarrit, në qafën e saj do të ketë një litar prej fijesh palme.” (El Mesed: 1-5).Kjo kaptinë tregon se Ebu Lehebi do të shkojë në ferr. Me fjalë të tjera, ajo thotë se Ebu Lehebi nuk do ta pranonte Islamin. Gjatë një dekade, Ebu Lehebi mund të kishte thënë: “Muhammedi ka thënë se unë nuk do të bëhem musliman, se unë do të shkoj në ferr, por ja unë tani ju them se dua të hyj në Islam dhe të bëhem një musliman! Çfarë mendoni rreth Muhammedit tani? A është ai duke e thënë të vërtetën, apo jo? A është frymëzimi i tij nga Zoti?"Por Ebu Lehebi nuk e bëri këtë, pavarësisht nga fakti se të gjitha veprimet e tij ishin në kundërshtim me atë që thoshte Muhammedi a.s. Mirëpo ai nuk e kundërshtoi Pejgamberin a.s. në këtë çështje. Me fjalë të tjera, kjo ishte sikur Pejgamberi a.s t’i kishte dhënë Ebu Lehebit një shans për ta nxjerrë (provuar) atë të gabuar! Por Ebu Lehebi nuk e bëri gjatë tërë 10 viteve! Ai nuk u konvertua në Islam dhe as nuk pretendoi madje të shtirej si musliman! Gjatë 10 vjetëve, ai e kishte mundësinë për të shkatërruar Islamin në një minutë!Por kjo nuk ndodhi, sepse ato nuk janë fjalët e Muhammedit a.s., por fjalët e Zotit që e di të fshehtën dhe që e dinte se Ebu Lehebi nuk do të bëhej musliman.

Si mund ta dinte Muhammedi a.s. se Ebu Lehebi do ta vërtetonte atë që ishte thënë në kaptinën “El Mesed”, në qoftë se ajo nuk do të ishte frymëzim prej Zotit?

Si mund të ishte i sigurt Muhammedi a.s. gjatë 10 viteve se ajo që thoshte Kur'ani ishte e vërtetë, nëse ai nuk do ta dinte se ai ishte frymëzim nga Zoti?

Kur’ani sfidon të ardhmen

Dr. Miller, në lidhje me një ajet tjetër që e ka habitur, thotë: Një nga mrekullitë e Kur'anit është se Kur’ani e sfidon të ardhmen me gjëra të cilat njerëzit nuk mund t’i parashikojnë dhe për të cilat vlen "Falsifikimi i Testit".

Për shembull, le të shohim se çfarë thotë Kur'ani për raportet mes muslimanëve dhe hebrenjve:

“Me siguri do të vëresh se armiqtë më të ashpër të besimtarëve janë hebrenjtë dhe idhujtarët dhe se miqtë më të afërt të tyre janë ata që thonë: ‘Ne jemi të krishterë’. Kjo për shkak se ndër ta ka priftërinj (të dhënë mbas dijes) e murgj (të përkushtuar ndaj adhurimit) dhe se ata nuk janë kryelartë (ndaj të vërtetës).” (El Maide: 82-84).
Kur’ani, në këto ajete, thotë se çifutët janë armiqtë më të ashpër për muslimanët dhe kjo është e vërtetë, sepse armiqtë kryesor për muslimanët janë çifutët.
Dr. Miller vazhdon e thotë: “Kjo ishte si një sfidë e madhe, pasi çifutët kishin mundësi që ta prishnin Islamin thjesht duke i trajtuar muslimanët në një mënyrë miqësore për disa vjet e pastaj të thoshin: ‘Ne jemi duke ju trajtuar juve si miq, kurse Kur’ani thotë se ne jemi armiqtë tuaj më të mëdhenj, pra Kur'ani duhet të jetë i gabuar!’ Por kjo nuk ndodhi gjatë 1400 viteve! Dhe kjo kurrë nuk do të ndodhë sepse këto janë fjalët e Atij (Zotit) që e di të fshehtën.
A mund ta shihni se si ajeti që flet për armiqësi mes muslimanëve dhe hebrenjve përbën një sfidë për mendjen e njeriut?”
Këto ajete ndikuan tek dr. Miller. Ai, edhe pse ishte një i krishterë, kur e njohu të vërtetën, e besoi atë dhe u kthye në Islam, duke u bërë një thirrës i madh musliman.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:35 am

Stili unik i Kur’anit

Dr. Miller thotë se stili unik i Kur'anit është i mrekullueshëm: Nuk ka dyshim që është diçka unike dhe e mahnitshme në Kur'an, që nuk është e pranishme kudo tjetër, sepse Kur'ani iu jep një informacion të veçantë dhe iu tregon se ju nuk e keni ditur këtë më herët. Për shembull:

“Këto janë lajme të fshehta, që po t’i shpallim ty (o Muhammed). Ti nuk ishe i pranishëm kur ata hodhën short se kush prej tyre do të merrte nën kujdes Merjemen dhe nuk ishe i pranishëm kur ata diskutonin.” (Ali Imran: 44);“Këto janë (disa) nga lajmet e fshehta që Ne t’i shpallim ty. Këto nuk i ke ditur as ti, as populli yt para kësaj (shpalljes së Kur’anit). Andaj duro! Se vërtet, në fund, fitorja është e besimtarëve.” (Hud: 49).“Këto janë disa nga historitë e fshehta, të cilat Ne po t’i shpallim ty (o Muhammed). Ti nuk ke qenë me ata, kur vendosnin për punën e tyre dhe kurdisnin dredhira.” (Jusuf: 102).Dr. Miller thotë: “Nuk ka libër tjetër të shenjtë që e përdor këtë stil. Të gjithë librat e tjerë përbëhen nga informacioni që iu tregon se ky informacion ka ardhur nga... Për shembull, kur Bibla flet në lidhje me tregimet e popujve të lashtë, ajo tregon se ky mbret jetonte në këtë vend, se ai udhëheqës luftonte në atë betejë dhe se një person i caktuar ka një numër të caktuar fëmijësh dhe se emrat e tyre janë ... Por Bibla gjithmonë tregon se nëse doni të dini më shumë, ju mund të lexoni një libër të caktuar, ngase informacioni vjen nga ai libër”."Kjo është në kundërshtim me Kur'anin, i cili iu jep informacion dhe iu tregon se ai informacion është i ri! Dhe ajo që është e mahnitshme është se populli i Mekës, në atë kohë (në kohën e shpalljes së këtyre ajeteve), i dëgjonte ato ajete sfiduese ku thuhej se të dhënat në ajete ishin të reja dhe nuk ishin të njohura nga Muhammedi a.s., e as nga bashkëkohësit e tij dhe, pavarësisht kësaj, ata kurrë nuk thanë: Ne i dimë ato dhe ato nuk janë diçka e re. Ata gjithashtu nuk thanë: Ne e dimë se nga erdhi Muhammedi (a.s.) me këto ajete.

Kjo nuk ndodhi kurrë! Por ajo që ndodhi ishte se askush nuk guxoi të thoshte se ai kishte gënjyer për ato, sepse ato ishin me të vërtetë informacione të reja, që nuk vinin nga mendja e njeriut, por prej Zoti që e di të fshehtën në të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen.”

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:35 am

Muslimanët e Kosovës, kanë një xhihad të madh para vetës së tyre. Ai është xhihadi për demokraci dhe të drejtat e njeriut. Kosovarët e katolicizuar si Isuf Çelaj dhe zagarët e perëndimit që janë ne pushtet sot, janë më të rrezikshëm për të ardhmen e tyre sesa Sllobodan Millosheviçi. Pse nëse Sllobodani dhe sërbët kërkonin tiu merrnin shqiptarëve Kosovën
( Olsi Jezexhi )
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:35 am

Mjafton ky citat dhe shperfaqet e tere "madheshtia" e keti shkrimi.
Zotriut me shume i pelqen pushteti i Milloshevicit..?
Me shume knaqesi po i them se e anderron kot se ai nuk kthehet me kurr ne keto troje .As ai e as Serbia e pare !!
Kurse per ceshtjet tjera edhe mund te bisedohet e te gjinden zgjidhje te knaqeshme.
Dhe .... nese Arlinda me shami e mbaron Universitetin dhe behet Kosmonaute a bene ajo te shkoj ne Stacionin qe gjindet ne hapsire per nje studim tre muajsh????
Dikush do te habitet me keto dy kontraste ekstreme -Shamine dhe Stacionin ne Orbite por mendoni pak dhe do e gjeni pergjigjen!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:35 am

Guri, me vjen keq se ne te shumten e rasteve te citoj, por faji nuk eshte i imi.
1. Futu mbrenda shkrimit te Olsit dhe mos bene balansime sipas qejfit tend. Nese ka be krahasime, nuk do thote se perkrah ndonje sundimtar. E njohe Olsin dhe ia vlen te bisedosh me te...
2. Ta them troc je shume i vogel qe te merresh me te
3. Sa i perket orbites po te them se nuk jeton ne kohen tone, para ca muajve kishim nje femer muslimane kosmonaute, me shami ne koke, qe levizi ne hapsire...
4. Mos krijo kontraste, se nuk bene
5. Mencurin mbaje per vete, se per mua del shume qesharak
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:36 am

Shume i nderuari Lapsi!!

Ti edhe mund te qeshesh por vetem atehere kur jemi konseguent ne qendrimet tona.
Une e dij se edhe ne Britani u emru nje muslimane ministre por ,besom ,ajo as nuk mban shami ,as nuk percillet nga dikush i familjes kur del ne qytet as edhe nuk pranon te jete gruaja e peste ,e shtate apo e katermdhjete e nje burri qofte ai edhe Sulltan a mbret.
Dhe po te pys direkt :A eshte Muslimane a jo ????
Nuk po du me leshu pllugun me felle !!

Edhe nje keshille.
Kur deshiron te qeshesh ,dije , qeshja eshte sikur frizura .Pa pasqyre del shume jo esteteike!!!

P.s
Me vjen keq por une nuk e njoh as ate e as Lapsin .Eshte veti e imja qe gjerat mos t'i them asnjehere per hater as te njohjes ,as te pozites e as te interesit!Mund te jen edhe gjykime te gabuara dhe do te me vinte mire qe te tjeret te me ndihmojn qe te bindem ne keto gabime!
Edhe keshtu, ky eshte vetem nje mendim i imi qe nuk don te thot se eshte edhe i qelluar!!!?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:37 am

prishtina 2010

Keta injorant, servil e klysha te te huajve, jo qe do e lejojn shamin ne shkoll, por edhe lenden fetare me te cilen do te edukohet e gjithe Rinia Shqiptare !
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:38 am

selam alejkum musliman,

Qka je ka shkrune more Zeqo. Si more nuk kujdesesh te permiresosh drejteshkrimine ,kushte qe dikush do ta lexoje mendimin mandej.

Nje keshille:Kete kohe qe e humbe ketej pari, shfrytezoje ne gjera me te vlefshme , siq eshte(njera prej tyre): Mesimi i gjuhes shqipe(shkrime-lexim-komunikime) se nese aspak ste duhet ty ne jete , ndihmone qe femijet tuajneser te edukohen ne frymen shqipe.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:38 am

Të ndërprehet provokimi i ndjenjave fetare të qytetarëve

Partia e Drejtësisë kërkon nga Qeveria e Kosovës që të ndërprehet provokimi i ndjenjave fetare dhe polarizimi i shoqërisë Kosovare në baza fetare.

“Ky formulim i padefinuar dhe tendencioz juridik lejon për të kuptuar ndalesën e bartjes së mbulesës në kokë për nxënëset dhe mësimdhënëset e besimit Islam, që është në kundërshtim të plotë me konventat relevante ndërkombëtare dhe Kushtetutën e Republikës së Kosovës, të cilat garantojnë manifestimin e lirë të identitetit fetar për çdo qytetar të vendit. Partia e Drejtësisë kërkon nga Qeveria e Kosovës që të ndërprehet provokimi i mëtutjeshëm i ndjenjave fetare të qytetarëve dhe me këtë të ndërprehet polarizimi i shoqërisë Kosovare në baza fetare, që është plotësisht i panevojshëm dhe shumë i dëmshëm për të ardhmen e vendit”, deklaroi Agani.
Partia e Drejtësisë e konsideron protestën e organizuar të premten nga njëzet organizata joqeveritare si shprehje demokratike të pakënaqësisë përkitazi me këtë çështje.
“Njëkohësisht, tërhjekim vëmendjen se protestat e përmasave të ngjashme në të ardhmen hapin mundësi për ngjyrime të cilat nuk përkojnë me interesat shtetërore të vendit”, shtoi kryetari Agani
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:39 am

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:39 am

Cfar imazhi kishte KOSOVA ne vitin 1998... e cfar imazhi ka sot ... paskeni perparue pak kah Evropa... priteni se edhe ne po e presim diten kur do te jepni logarine.

M B A R E e M A D H E cfar plehra paska ne KOSOVE.

Plus po i nencmon motrat tuja Kosovare. Mjekroshi Adem Jashari qe ta pru lirine a duhet me ndermar qeverija kunder ati se paska mjekren e madhe. Gjyshja jote apo ema jote a e ka hek ende shamijen... pas luftes u bet ne Kosove tamam si qeni i lidhur kur lirohet e ai krejteshish turbohet ... se shpejti perseri ne Kosove do te vin ditet qe i perjetuat me par por ateher pendimi juaj do te jet i vonshem

Edhe nje gje te rendesishme per te gjith:
Mos qesh ne fatkeqsine e dikujt se te kthehet ty. mbajeni ne mend kete fjal shuuum.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 21 e 23 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi