Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Genta Ismajli

Shko poshtë

Genta Ismajli

Mesazh nga Linddt prej Sat Jul 10, 2010 12:03 pm


Vendlindja: Gjilan
Mosha: 26 Vjeç
Ditelindja: 04 Dhjetor 1984
Shenja e Horoskopit: Shigjetari


Gentiana "Genta" Ismajli është një këngëtare shqiptare nga Kosova. Ajo u bë i njohur në Kosovë dhe rajone të tjera me popullsi shqiptare folur, me këngën "Kthehu" (Come Back); pastaj ajo këndoi në një TV-show on RTK-së, transmetues kryesore të Kosovës.

Vetëm disa muaj pasi ajo ishte e lindur, ajo dhe prindërit e saj u zhvendos në Çikago në Shtetet e Bashkuara. Në moshën e 19, ajo shkoi përsëri në Kosovë për të kënduar një këngë, të quajtur Dridhem. Këngë u bë një hit i menjëhershëm, i cili ka ndezur Gentiana karrierën e muzikës. Ajo së shpejti u zhvendos në Kosovë me qëllim të mbetura për të mirë, dhe ka marrë pjesë në disa konkurse muzikë, si në Shqipëri dhe Kosovë. Ajo fitoi "Kënga Magjike" 2005 me këngën "S'dua tjetër", i përbërë nga Adrian Hila një kompozitor shqiptar. Ajo mori 292 pikë. Grupit pop "Aurora" ishte në vendin e dytë, dhe Teuta Selimi (një kompozitore,këngëtar) ishte në vendin e tretë me 269 pikë. Genta hit parë ishte "Kthehu". Videoklip u lirua në Amerikë dhe kur ajo erdhi në Kosovë, ajo ishte e njohur tashmë si një këngëtare e madhe. Gentiana vazhdoi karrierën e saj në Kosovë për tre vjet të tjera me të dashurin Milot e saj. Ajo ka pasur sukses të madh, ajo atëherë u kthye në Amerikë, disa herë për të parë prindërit e saj dhe u kthye në Kosovë me shumë këngë të mira.

Gentiana këndon kryesisht këngë komerciale pop, pop e ngjashme me të tjera të Ballkanit. Lëvizjet epshor skenë me rroba të vështirë janë një pjesë të imazhit të saj. Konkurrentët e saj më të afërt janë të Adelina Ismajli, Leonora Jakupi dhe Nora Istrefi. Ajo është e njohur për vallet e saj energjetik, dhe pop mbetet në mendje, dhe ritme hip-hop.

Ajo kohët e fundit filloi të kënduarit në gjuhën angleze, duke regjistruar këngë që do të dalë në albumin e saj të ardhshëm 2008, e saj të parë të gjitha-album në anglisht. Shumë nga këto këngë janë zbuluar mbi internet para lëshimit të albumit. Shumica e këngëve në album janë shkruar nga Kara DioGuardi, një kompozitor i njohur amerikan i cili ka bashkëpunuar me shumë këngëtarë të famshëm të famshme, të tilla si Britney Spears dhe Kelly Clarkson. Në intervistat e saj, Genta thotë se ajo dëshiron të jetë një këngëtar i famshëm, dhe në Amerikë ajo është duke punuar me kompozitorët më të njohur.

Genta se fundi ka realizuar dy kenge `bombarder`dhe `game over`,ku kjo e fundit i eshte bere diss nje kengetarje tjeter DAFINA ZEQIRIT.

Albumet

Mos më shiko ("Don't look at me") (2004)
Më e forta jam unë ("I am the strongest") (2005)
Posesiv ("Possessive") (2006)
Zero zero (2008)
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi