Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Gjendet në tru vendi ku ruhen kujtimet!

Shko poshtë

Gjendet në tru vendi ku ruhen kujtimet!

Mesazh nga besa krasniqi prej Wed Aug 04, 2010 10:33 pm

Lajmet e fundit nga teknologjia tregojnë se studimet e ekspertëve kanë arritur që me anë të skanerave të përcaktojnë zonën ku dhe si ruhen kujtimet në trurin e njeriut.
Studimi tregoi se ngjarjet e kaluara lënë "gjurmë unike” në sistemin e kujtesës" në një pjesë të trurit të quajtur hippocampus.
“Gjurmët që mund të dallohen me një skanim të thjeshtë në tru”, thonë autorët e studimit të bërë publik më 11 mars 2010.
"Ne i gjetëm se kujtimet tona janë të përfaqësuar patjetër në hippocampus", tha autori i studimit Eleanor Maguire, një profesor në Qendrën Trust Neuroimaging University College në Londër.
"Tani që kemi parë ku janë, ne kemi një mundësi për të kuptuar se si janë ruajtur kujtimet dhe se si ato mund të ndryshojnë me kohë.", tha autori i studimit.
Në eksperiment, hulumtuesit përfshinë 10 njerëz që shohin filma të shkurtër tre herë më shumë sesa njerëzit e zakonshëm, srtudiuesit u kërkuan atyre të mësojnë përmendësh atë që panë në filma.
Shtatë filma kishin aktorë të ndryshëm dhe skenarë relativisht të ngjashëme.
Pastaj, pjesëmarrësve iu kërkua që të kujtonin një film ose të veçantë, ose ndonjë prej filmave, ndërsa kanë skanuar trurin e tyre duke përdorur MRI funksionale.
Një algoritm kompjuterik analizohen modelet e gjeneruara kur pjesëmarrësit "menduan" dhe tentuan të identifikojnë filmat që kishin parë në kujtesën e tyre.
Kompjuteri mund të parashikojë saktësisht me rreth 45 për qind se cilin film ishte duke menduar personi për gjatë skanimit.
"Algoritmi ishte në gjendje të parashikonte saktë se cili prej tre filmat ishte duke u kujtuar nga vullnetarët që u testuan”, tha autori i studimit
avatar
besa krasniqi
Homie
Homie

Numri i postimeve : 299
PIKE : 570
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 04/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi