Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Shkencëtarët: Kujtimet e këqija mund të fshihen

Shko poshtë

Shkencëtarët: Kujtimet e këqija mund të fshihen

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 6:51 pm

Lamtumirë ëndrrave dhe kujtimeve të dhimbshme. Shumë shpejt eksperiencat negative mund t’i fshijmë nga kujtesa. Një grup shkencëtarësh kanë arritur të zhdukin përgjithmonë shenjat e mendjes. Neurobiologët e Georgia College of Medicine kanë eleminuar mendimet negative të minjve, pa i shkaktuar dëme trurit të tyre.
Studimi përfaqëson një hap shumë të rëndësishëm në kurën ndaj fobive dhe të çrregullimeve të provokuara nga stresi. Teknika bazohet mbi një proteinë që ka një rol thelbësor në zonën e kujtimeve. Falë kësaj ‘proteine të kujtesës’ është e mundur të pastrosh mendjen nga traumat dhe obsesionet.

Edhe pas fundit të një historie dashurie, për të mos vuajtur më, mund të fshihen kujtimet e ish-it, njësoj si kanë bërë Kate Ëinslet dhe Jim Carrey në filmin"Se mi lasci ti cancello".Kërkuesit bëjnë me dije se vetëm kujtimet traumatike mund të eleminohen.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi