Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ultimate Aero – makina me e shpejte ne bote

Shko poshtë

Ultimate Aero – makina me e shpejte ne bote

Mesazh nga Linddt prej Mon Sep 13, 2010 7:43 pm

Libri i rekordeve Guinness edhe zyrtarisht ka konfirmuar se, SSC Ultimate Aero është vetura më e shpejtë në botë.

Kjo është hera e parë, në 40 vjet të fundit, që një veturë amerikan është stolisur me kurorën e automobilit më të shpejtë në botë. I fundit që e kishte arritur këtë rezultat, ishte modeli i Fordit, GT40, në vitin e largët 1967.

Për të arritur në listën e rekordeve të Guinness-it, SSC Ultimate Aero, i është nënshtruar një testimi të dyfishtë. Fillimisht kishte arritur shpejtësinë prej 414,31 km/h, ndërsa në tentimin e dytë 410,24 km/h. Kështu, me mesataren nga dy testimet, është shënuar rekordi prej 412,28 km/h.

Me ketë shpejtësi, SSC Ultimate Aero prapa vetës ka lënë deri më tash veturën që është konsideruar më e shpejta në botë, Bugatti Veyron, që ka arritur shpejtësinë prej 408,47 km/h, dhe rekordin zyrtar që e kishte vënë Koenigsegg CCR, me 388 km/h.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi