Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Itali, kafshet shtepiake shtojne divorcet

Shko poshtë

Itali, kafshet shtepiake shtojne divorcet

Mesazh nga j.e.t.a prej Fri Jul 02, 2010 11:09 pm

Nje nga shkaqet e numrit te larte te divorceve ne Itali jane edhe kafshet shtepiake.

Miqte me te mire te njeriut shpesh here kthehen edhe ne armiq per nje cift dhe ne Itali jane identifikuar shume raste te tilla si psh, ai ne Milano ku inxhinieri zgjodhi ta ndante krevatin me qenin dhe jo me bashkeshorten, ndersa kirurgu ne Bergamo iu kushtua aq shume maces sa harroi bashkeshorten.

Per te mos folur ketu per rastin e bashkeshortit nga Veneto te fiksuar pas gjarperinjve dhe ate te bashkeshortit qe pavaresisht alergjise qe gruaja e tij kishte nga macet, nuk arrinte te shkeputej nga felini. Brenda nje viti, rreth 1 mije cifte kane kerkuar ndihmen e shoqates se kafsheve dhe ambientit, prej te cileve 207 kane pranuar se shkak i ndarjes jane bere kafshet.

Milano qendron ne krye te listes me 247 divorce dhe me pas vijne Roma, La Spezia, Brindisi, Alessandria, Brescia, Parma, Perugia dhe Ancona. “Gjeja qe te ben me shume pershtypje eshte se disa cifte u kushtojne kafsheve po aq kujdes sa mund t’u kushtojne nje femije”, shprehet ambientalisti Gian Ettore Gas¬sani.

Ky fenomen nuk u ka shpetuar as shkrimtareve. Keshtu, Jay McInerney ka publikuar nje permbledhje te titulluar “Ne krevat me derrat”, ndersa Stephen Bergman pyeste nje jave me pare ne nje analize ne “Boston Globe”: A jane qente shkak divorcesh?
avatar
j.e.t.a
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 54
PIKE : 99
Popullariteti Popullariteti : 13
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Itali, kafshet shtepiake shtojne divorcet

Mesazh nga j.e.t.a prej Fri Jul 02, 2010 11:09 pm

Ktea italianet e paskan nga qefi (pune kafshesh)

Po ne Shqiepri qe e kane nga halli ,ja nje artikull qe e lexova ne lidhje me divorcin ne Shqiperi .

Rekord divorcesh në Lushnje, 100 kërkesa në muaj

Pas 12 vjetësh martesë, Gjinovefa Gjini nga rrethi i Lushnjes ka marrë në dorë divorcin e dhënë nga Gjykata. Mungesa e gjatë e bashkëshortit në emigracion, por edhe problemet në çift sa herë ai kthehej pranë familjes, ishin arsyet që detyruan 32-vjeçaren të kërkojë ndarjen prej tij. Por rasti i 32-vjeçares nuk është i vetmi. Çdo ditë në rrethin e Lushnjes ndodh një zgjidhje martese. Kërkesat për ndarje mes bashkëshorteve arrijnë në 100 në muaj, 30 prej të cilave marrin vendimin e gjykatës.
Kozma Jano Kryetari i Dhomës së Avokatëve “Shkak kryesor është emigracioni, i cili sjell më pas fenomenet që çojnë edhe në kërkesat për divorc.”
Anila Sinani, Psikologe pranë Gjykatës “Pikërisht mungesa e babait në familje, shtyn bashkëshortet të kërkojnë divorcin.”
Përveç zgjidhjes së martesave, rritja e kërkesave për divorc ka shtuar ndjeshëm edhe numrin e fëmijëve të braktisur.
Avokat “Ky fenomen vihet re edhe tek çiftet e reja, një numër i madh i të cilëve braktisin fëmijët.”
Lushnja është një prej rretheve me numrin më të lartë të popullsisë në emigracion, çka ka bërë që fenomeni i divorceve të bëhet shqetësues vitet e fundit.
avatar
j.e.t.a
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 54
PIKE : 99
Popullariteti Popullariteti : 13
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi