Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Join the forum, it's quick and easy

Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.
Deqani-ks
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pyetje & Pergjigje

Faqja 8 e 18 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 13 ... 18  Next

Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:16 pm

4. Dhe Atij askush nuk i është i barabartë. (kjo te tregon se Ai eshte Nje i Vetem dhe nuk i perngjason Ati askush ne qfardo formen qofte ajo e Fuqis , Dijes , Dashuris, Durimit, Meshires ,Sundimit e keshtu me radhe cilesi te Krijuesit qe ne i dime)
(keto jane ajetet e sures Ihlas)
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:16 pm

39.4. ................ I pastër është Ai! Ai është All-llahu, i vetmi , i fuqishmi!
Sure : Ez-Zumer (e ky citat te tregon ty se Allahu eshte i paster nga ajo qe i mveshet atij).

ndersa ajeti ne vazhdim e ploteson bukur pergjigjien ku Allahu subhanhu we teAla thote:

13.16 ....... A mos i bënë All-llahut shokë (idhuj) e edhe ata zota krijuan si krijoi Ai dhe atyre u është bërë i ngjashëm (i paqartë) krijimi (e nuk po dinë se cili është krijim i Zotit, e cili i idhujve)? Thuaj: "All-llahu është krijues i çdo sendi, ai është i vetmi .......
Sure : Er-Rra'd
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:16 pm

Sipas parimit fetar (Kur'anor), të ngjitura i ka bërë AI që i ka ndarë.
http://www.harunyahya.com/other/albanian/armrekullite_p1_04.php
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:17 pm

Kur krahasojmë ajetin kuranor me zbulimet shkencore, shohim se ato përputhen në mënyrë të përkryer me njëra-tjetrën. Fakti më interesant dhe më habitës është se këto zbulime u bënë vetëm në shekullin XX.
__________________
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:17 pm

Zoti nuk paska pasur pune tjeter por ti krijoje gjerat dhe pastaj ti ndryshoje! A thue me qellim a pa qellim?
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:17 pm

Nje karakteristike e vecante e Kur’anit eshte menyra se si ai shqyrton fenomene qe i perkasin jo vetem te kaluares por edhe diteve te sotme. Ne fakt, Kur’ani nuk ishte vetem nje problem i vjeter. Ai akoma paraqet nje problem – problem per jo-muslimanet.
Sepse cdo dite, cdo jave, cdo vit sjell evidenca te reja per ate qe Kur’ani eshte nje force qe duhet ta pranojme – qe eshte i vertete dhe kjo vertetesi nuk mund te sfidohet. Psh. ky ajet ne Kur’an (Sure El-Enbija, 21:30) thote: “A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ujin e beme baze te jetes se cdo sendi; a nuk besojne?” Si per ironi, ky ishte informacion per te cilin – nje cift pabesimtaresh – u nderuan me Cmimin Nobel ne 1973.
Kur’ani shpalos te verteten mbi origjinen e universit – se si filloi nga nje pjese e vetme – dhe njerezit vazhdojne ta verikikojne kete deri ne ditet e sotme. Per me teper, fakti qe baza e jetes eshte uji nuk do te mund te perdorej lehte per te bindur njerezit 14 shekuj me pare. E si mund te qendronte dikush para 1400 vjetesh ne shkretetire dhe ti tregonte shokut te tij: “I gjithe ky (duke bere me shenje nga trupi i tij) eshte i perbere ne pjesen me te madhe prej uji. Askush nuk do ta besonte. Nuk kishte asnje prove derisa u arrit zbulimi i mikroskopit. Ata duhet te presnin derisa te zbulonin qe citoplazma, substanca baze e qelizes, ishte e perbere prej 80% uje. E pra evidenca erdhi, dhe Kur’ani perseri i qendroi proves se kohes.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:17 pm


Gabim Titulli: Pyetje & Pergjigje
Citim:
Postimi origjinal është bërë nga Pupi
E pro mir, s'qenka aspak keq puna.
D.m.th të gjithë ata që bëjnë të mira, gjegjësisht të liga ndëshkohën.
Ndërsa edhe të Krishterët e mirë shkuakan në parajs!?

Me që pyetja është bërë tek nënforumi "Mësime nga Kur'ani" e udhës është që pyetja të sqarohet me Kur'an dhe Sunnet... Pra, Allahu i Madhërishëm në shumë Ajete Kur'anore na tregon se mëkati më i madhi ( SHIRKU ) nuk falet, kurse të krishteret bëjn shirk 24-7...
Ku po du me dal me këtë.... Tani, lexojmë Ajetin në vijim.
“Dhe Unë (Allahu) nuk i krijova njerëzit dhe xhindet, veçse që të më adhurojnë vetëm Mua”, e kuptimi i “të më adhurojnë vetëm Mua” është: të më njësojnë. E gjëja më e madhe për të cilën ka urdhëruar Allahu është Njësimi, e ai është të veçuarit e Allahut në adhurim. E më e madhja prej të cilës na ka ndaluar është shirku, e ai është lutja e dikujt tjetër përveç Tij. Argument është Fjala e të Lartësuarit: “Adhuroni Allahun dhe mos i vini Atij shok në adhurim”.


PORSE ( Mos u ngut ), Nga ebu Hurejre r.a. përcillet se i Dërguari i All-llahut u ka thënë:Një njeri tha: Pasha All-llahun, All-llahu nuk do ta falë filanin!Në këtë All-llahu i Lartësuar tha: “Kush është ai, që betohet se Unë nuk do ta fal filanin? Me të vërtetë Unë e fala atë, ndërsa i asgjësova veprat e tua!”


(Muslim).



Pra muslimani që i ka mendët me vete nuk mund të prognozojë se "kush e tek" do ti takoj parajsëses apo ferrit, pa mar parasysh se cilës fe apo rrace i takon, kend Allahu e gradon me Xhehnnet këtë ai e ka fituar nga Mirësia dhe Mëshira e Allahut, kurse kënd e denon me Xhehnnem ketë ai e ka fituar nga drejtësia e Allahut.



Pra, përgjigjja ime shkurtë e Shqip është se, Pajtohem plotësishtë me tekstin që kam cituar .






__________________
Unë nuk e shpika ditën me shi, thjesht ! Kam çadrën më të mirë.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:18 pm

Shuma e përgjithshme e punëve/veprave t'a përcakton shkallën/gradën e xhennetit/parajsës apo xhehenemit/ferrit...


... e jo ndonjë dijetar, imam, prift a papë!
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:18 pm

Pra muslimani që i ka mendët me vete nuk mund të prognozojë se "kush e tek" do ti takoj parajsëses apo ferrit, pa mar parasysh se cilës fe apo rrace i takon, kend Allahu e gradon me Xhehnnet këtë ai e ka fituar nga Mirësia dhe Mëshira e Allahut, kurse kënd e denon me Xhehnnem ketë ai e ka fituar nga drejtësia e Allahut.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:18 pm

…për dallim kanë vetëm mënyrën e përshkrimit.

Unë nuk shkrova kuturu, sepse edhe kam lexuar/dëgjuar diku, megjithëse nuk solla citate.

Po t’i referohemi dijetarëve/mendimtarëve/njohësve të religjioneve, vijmë deri këtu:
Çifutët mendojnë se vetëm ata janë popull i përzgjedhur ashtuqë vetëm atyre iu takan parajsa/xhenneti.
Të krishterët mendojnë se vetëm dhe vetëm ata i takojnë mbretërisë hyjnore, ndaj dhe vetëm atyre iu është e hapur porta drejt parajsës.
Muslimanët gjithashtu (shih citatin që ka sjellë Vali).
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:18 pm

Pa marrë parasysh prej nga i nxjerrim citatet, citati në të shumtën e herave e gjymton të vërtetën. Prandaj, nëse arrijmë ta kuptojmë Kur’anin si të tërë, dalim në përfundim ashtu siç kam thënë unë (megjithëse mund të përshkruet ndryshe dhe më gjërësisht). Pra, çështja e parajsës/xhennetit dhe ferrit/xhehenemit është sikurse çështja e mësimit/shkuarjes në shkollë apo e punës/veprës. Nëse mëson, bëhesh i ditur si dhe i aftë për të shkuar tutje…duke mësuar e arritur diçka deri ditën e vdekjes. Nëse ke mësuar mirë/shumë… ke fituar dritë, dritë=parajsë/xhennet. Ashtu është edhe me punën. Sa të punosh/veprosh mirë aq më tepër përparon. Natyrisht, ti mund të punosh/veprosh edhe keq. Të veprosh/punosh keq është sikur kur nuk mëson, ndaj dhe mbetesh në të njëjtën klasë – e përsërit atë. Sa më shumë që shkon para aq më afër dritës/parajsës/xhennetit je. E kundërta – më afër ferrit/xhehenemit.
Kurse puna e parajsës dhe ferrit nuk është bardh e zi. Porse ka shkallë të caktuara. P.sh. nëse nisemi nga ferri na del kështu: Nisemi prejt territ absolut (100%) e pastaj, nëse veprojmë mirë „sasia“ e territ zbret në 99%, 98%... kurse në anën tjetër fillon drita (parajsa) me 1%, 2% … deri 100% (drita absolute/parajsa). Pra, s’kemi këtu që dikush shkon 100% në terr/ferr/xhehenem e as 100% dritë/parajsë/xhennet, megjithëse 100% i fundit është dhe duhet të jet pikësynim i gjithësejcilit. Kjo dhe është e arritshme por, për të elaboruar lidhje me këtë duhet t’i thejmë kornizat e këtij nënforumi si dhe korniza tjera. Prandaj po e them shkurtimisht: 100% parajsë/xhennet kanë arritur vetëm të Dërguarit e Zotit.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:18 pm

Murgeshe.........


Valiii neri nje pershkrim real dhe te qarte te problemit.

Nese besohet zoti por ne kete besim shoqerohet dicka tjeter, qofte njeri,xhind,dru,turbe apo profet. Nese besohet se keto bejne mire apo dicka tjeter atehere ketu kemi te bejme me shirk qe nenkupton ortakerine ndaj zotit. kjo eshte e pa pranueshme ne islam.
Nese nje individ nuk i ben shirk zotit dhe e beson ate, nuk i mohon fjalet e tij. Ky person ndoshta nuk i zbaton rregullat por eshte koshjent ndaj gabimeve te tij, atehre dhe pse eshte mekatare varet nga sasie e te mirave dhe te keqijave qe ka bere...!

Por kurre nuk duhet harruar ky ajet Kuranor:

Kaptina Zumer

53. Thuaj: “O robërit e Mi, të cilët e keni ngarkuar me shumë gabime veten tuaj, mos e humbni shpresën ndaj mëshirës së All-llahut, pse vërtetë All-llahu i falë të gjitha mëkatet, Ai është që shumë falë dhe është mëshirues!”
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:19 pm

Sipas Kur’anit, Imani (besimi) është çelesi/kushti i parë dhe kryesor për të hapur dyert e xhenetit, por gjithmonë i shoqëruar me vepra të mira.
Porta e veprave të mira është e gjerë dhe e madhe, e rrugët dhe metodat e arritjes së shpërblimeve nga veprat e mira, janë të shumta dhe të mëdha.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:19 pm

Na i keni perzi e ber boze spjegimet. Ti po thua simbas kuranit, do te tjere po thojn simbas hadithit e dijetareve. Shum qeshtje fetare ne ditet e sotme po spjegohen nga mendimet e dijetareve, kuranit sikur i eshte ngushtuar fjala kur po vie ne shprehje spjegimi i dijetareve qe dreqi e di se nga po na i sjellin keta dijetare te "fort".Une kam nje pyetje te vetme.Kurani, hadithi apo spjegimet e "dijetareve" jan baze per spjegim te pyetjeve te ndryshme, siq eshte psh. pyetja a ka vend per te tjeret ne xhenet apo vetem islamisteve u eshte rezervuar ai vend?
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:20 pm

Driton ,

Mire edhe i ke thene ti, muslimanit nuk i lejohet diqka e tille te beje .Mos te pret njeriu se qdo dukuri e keqe qe e kaplon kete shoqeri te kete Emra te qarte ne Kuran te ndaleses se saj.Kurani ka nje vizion te qarte mbi keto dukuri njashtu edhe Suneti i Profetit alejhiselam.

Ne Islam ka nje rregull qe eshte ngritur pas shqyrtimeve te argumenteve fetare: Se qdo gje qe eshte e pa shendetshme per njeriun hyn menjeher ne ndalesa.Apo qdo gje qe ka dem me te madhe se dobi per njeriun eshte e ndaluar.

Dihet se gjate procesit te kesaj dukurie mund te kemi infeksione virale te ndryshme si te hepatitit apo njerezit me keto dukuri jane me shume te kercenuar nga HIV-i, alergji dhe infeksione bakteriale.

Shume njerez vizatojne edhe gjallnesa me sy gje e cila eshte e ndaluar te mbahet ne foto ne shtepi e le me ne trupe , ku dihet se atu ku ka keso figura nuk ka melaqe.

Mandej kjo dukuri eshte nje pergjasim me pabesimtaret , kur dihet se ata bejn diqka te tille.

Eshte nje dukuri qe shpie ne ndryshimin e krijeses se Zotit qe gjithashtu eshte e ndaluar.
Kjo dukuri eshte njofte edhe para Profetit alejhiselam dhe per kete Profeti alejhiselam e ndalon me fjalet :"Allahu i ka mallkuar ato që bëjnë tatuazh, dhe ato që kërkojnë t'u bëhet tatuazhi ... të cilat (me këtë) e ndryshojnë krijesën e Allahut”. Buhariu: 4886, Muslimi: 2125.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:20 pm


“Ikre-ja” Islame

"Lexo me emrin e Zotit tënd, i cili krijoi (çdo gjë). Krijoi njeriun prej një gjaku të ngjizur (në mitrën e nënës). Lexo! Se Zoti yt është më bujari! Ai që e mësoi (njeriun) të shkruajë me pendë. Ia mësoi njeriut atë që nuk e dinte."
(Alek, 1-5)

Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:20 pm

Nga: Mehas Alija

Të dish apo të mos dish nuk është njësoj. Është njëjtë sikur të jesh apo të mos jesh. Apo sikur njerëzorja dhe animalja. Të mësuarit është një element i pandarë i njeriut dhe ai këtë gjatë jetës së tij duhet vetëm se ta përvetësojë dhe ta rrisë nivelin e dijes së tij. Çështjen e parë që Zoti ia dha njeriut, pas formimit të krijimit, ishin të dhënat për të gjitha sendet, respektivisht "ixhazetnamen" dhe autorizimin për ta ndërtuar jetën në këtë botë në bazë të parimeve të shëndosha intelektuale dhe hyjnore. Këtë e bëri me Ademin, njeriun dhe profetin e parë në rruzullin tokësor. Atij Zoti ia mësoi të gjitha gjërat, nga erdhën, si formohen, si të shfrytëzohen, në ç'kuptim dhe në ç'mënyrë, si të zhvillohen më tutje, etj. Pra, fillimisht ishin besimi dhe mësimi gjërat e para që e karakterizuan njeriun e parë. Pa besim dhe mësim jeton vetëm bota animale.

Njeriu si krijesë e përbërë nga shpirtërorja dhe materialja dhe është qenie intelektuale, instinktive, e cila synon prestigjin, jetën e lumtur, dashurinë, ekzagjerimin e harmonive të tij, përgatitjen profesionale dhe intelektuale, mirëpo edhe prishjen dhe degradimin e tyre. Ai është sa i mirë, aq edhe i keq. Të mirë e bënë gjithmonë qëllimi i krijimit, arsimimi në emër të Zotit, aplikimi i sistemit hyjnor në rrafshin e veprimit të tij, portreti i tij i bukur dhe dhuntitë e bukura që i posedon në qenien e tij, ndërsa të keq e bënë mosbesimi, analfabetizmi dhe dëshirat e shfrenuara. Arsimimi i njeriut është obligimi i radhës, pas besimit, në këtë jetë.

Arsimi është një fenomen që është zhvilluar me njeriun, me ngritje dhe rënie nëpër kohë, pavarësisht ngecjeve dhe errësirave që e kanë karakterizuar atë. Ideja për lexim e mësim ishte e parëndësishme dhe e zbehet gjersa Zoti nuk e shpalli "Ikre-në" në librin e Tij, Kur'anin. Me shpalljen e "ikre-së" filloi një proces i ri dhe një sistem i ri në tokën e mbuluar me injorancë dhe degradim i vlerave hyjnore e njerëzore. Ekzistonin qarqe të vogla, sekrete, klasore ku zhvillohej i përgjysmuar rrezatimi i mendimit dhe mësimit, por ato nuk jepnin rezultate të volitshme për ndriçimin e mendjes dhe zemrës njerëzore.

Një revolucion iluminist filloi në një shpellë të Arabisë, me urdhër të Zotit dhe me shprehjen "Ikre – Lexo", ose më saktësisht "Ikre'bismi rab-bike ... – Lexo në emrin e Zotit tënd". Kjo është formula e cila ndryshoi zhvillimin e mendimit dhe rendin botëror të asaj kohe, e cila vazhdon edhe gjatë kësaj kohe të luaj rol, por me më pak reflektim. Shkaku nuk është në atë se kjo formulë më nuk është e nevojshme për përdorim, përkundrazi, por në qasjen dhe raportin që njerëzit kanë ndaj saj. Kjo formulë, në kohën kur shoqëria jetonte në injorancën më të thellë, amoralitetin më të paparë, organizmin më të regresuar, obstruksionizmin fisnor e vëllazëror, prostitucionin më të neveritshëm, korrupsionin dhe kamatën më të çoroditur dhe besimin më të pavlerë, bëri shërimin e të gjitha këtyre anomalive dhe reflektimin e një shprese të re në nënqiellin e asaj kohë në Arabi dhe më gjerë. Me një fjalë, bëri kthesën vendimtare për shoqërinë e re njerëzore e udhëhequr nga besimi i shëndosh në një Zot dhe arsimi në emrin e këtij Zoti. Kjo rreze e lëshuar nga qielli në tokë ishte aq e nevojshme sa njerëzimit për një kohë shumë të shkurtër ia ndryshoi qëllimin e ekzistimit dhe domethënien e tij. Horizontet që i hapi kjo formulë hyjnore ishin të shkëlqyera dhe shpëtuese. Shoqëria arabe nga një shoqëri e regresit u cilësua si një shoqëri e progresit, nga një shoqëri analfabete u cilësua si një shoqëri ambasadore e arsimit dhe kultivimit të tij, nga një shoqëri e degradimit të vlerave në një shoqëri e ruajtjes dhe ndërtimit të tyre, nga një shoqëri vjedhësish në një shoqëri që i dënonin vjedhësit, nga një shoqëri që vrisnin femrën në një shoqëri që promovoi të drejtat e saj dhe nga një shoqëri nomadësh në një shoqëri qytetëruese. Pra, të gjitha këto erdhën si rezultat i "ikre-së" islame.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:20 pm

"Ikre-ja" islame është një lexim-mësim që bazohet në Zot, i cili është boshti dhe fuqia kryesore e arsimit dhe mendimit islam. Kjo "ikre" sistemoi idenë madhështore të Kur'anit: "A janë të barabartë ata që dinë dhe ata që nuk dinë", (Kur'an, 39:9), duke prezantuar simbolikën dalluese me dritën dhe errësirën. Sistemoi rrugën e majës së qytetërimit më të bujshëm dhe shpëtimit njerëzor.

"Ikre-ja" islame lindi dhe zhvilloi shkenca, risi e gjëra të dobishme për njerëzimin. Integroi, zhvilloi dhe riprodhoi filozofinë antike, logjikën, matematikën, astronominë, medicinën, pastaj shkencat e veta fetare: Tefsirin, Hadithin, Kelamin, Filozofinë islame, Sociologjinë, Fikhun, Usuli-fikhun, etj., etj. Nxori dijetarë eminentë, të cilët akoma vazhdojnë t'i shërbejnë njerëzimit me idetë dhe veprat e tyre kolosale. Kjo "ikre" botës i dha një plejadë emrash sikurse Abdullah Ibn Abbasin, Ibn Mesudin, Hasan el-Basriun, Ata'in, Ebu Hanifen, Esh'ariun, Maturidiun, Bak-kilaniun, Ibn Sinanë, Ibn Haldunin, Suhravardin, Gazaliun, Raziun, Rumiun, Afganin, Keutheriun, Sibaiun, Ebu Zehren, Mehmed Hanxhiqin, Gjozon, Sami Frashërin, Ali Korçën, Ymer Prizrenin, Sabri Koçin, Sulejman Gavoçin, Nasurudin Albanin, Hasan Masuricën, etj., etj... Këto të arrira dhe emra nuk janë ndryshe, pos rezultat i fuqisë së "ikre-së" islame.
Ishte kjo "ikre" e cila i lëshoi rezet e para në Perëndimin e errësuar dhe në mendjen e prapambetur perëndimore. Falë kësaj "ikre" Perëndimi theu mitin sakral të kishës dhe zhvillimin e vrullshëm të revolucionit iluminist.

Pra, një "ikre" në emër të Zotit ndryshoi një rritëm dhe një rend shoqëror.
Fakti që me lexim zbulojmë Zotin, veten tonë, botën dhe historinë tonë është shumë i arsyeshëm. Moton e Gustav Flauberit "Lexo për të jetuar", unë do ta kisha shndërruar në "Lexo në emër të Zotit për t'u çliruar". Me të vërtetë "ikre-ja" islame e çliroi njeriun nga prangat e së keqes dhe mendimit shkatërrues. "Ikre-ja" islame edhe sot e kësaj dite vazhdon ta ruajë atë rol që ka pasur gjatë shekujve, por se sot njerëzimi ka pushuar të frymëzohet prej mesazhit të saj, ndërsa muslimanët sikur e kanë lënë pas dore.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:21 pm

Selam Alejkum,

Qe vlere ka namazi ne Xhamia e ndryhshme, sidomos ne Mekke, Medina dhe Al Aksa ?
Nese kan vlere me shume, a nuk eshte e "padrejt" i njeri qe jetojn larg lindjes e mesme nuk e kan te mundshme te falen aty ? Si duhet te kuptoj kete ?
WildWest nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:21 pm

selamualejkum

Kete duhet ta kuptosh se nje vend i shenjet nuk behet si nje vend tjeter, vendet e shenjeta sipas kategoris Meka , Medina dhe Xhamia e Akses kane edhe keto dallime dhe nuk eshte kjo padrejtesi , por sqarim i me te shenjetes nga ajo me pak e shenjet. Keto vende jane pjese te besimit tone per dallim nga vendet tjera.

Ne qe nuk jemi ne lindje, se pari askush nuk na ndal te ikim atje , pastaj namazet neper xhamiat tona kane nje rritje ne grade prej 27 here.Mandej puna jone qe bejme ketu mund te kete vlere me shume se disa pune te disa njerezve atje. Te mbrojturit nga sporovat ketu eshte me e rend se atje , ateher edhe shperblimin per kete e kemi me te madhe ne.Te jetuarit e Islamit eshte me e veshtir ketu se atje , ateher per veshtersin ka shperblim me te madhe se per ato gjera qe jane me te lehta te kalohen.
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:21 pm

Femrat ne xhenet jane me te mira dhe me te gjitha cilesit me te larta se Hurijat e Xhenetit.Dmth nese ty te eshte e shkruar dhe e ben punen do jesh me e ngritur dhe respektuar se to atje.

Femrat do te kene shperblime ne xhenet njesoj si edhe meshkujt dhe kur permenden meshkujt per ato qe do te kene ne xhenet, perfshihen gjithashtu edhe femrat, por zakonisht kur flitet per meshkuj dhe femra se bashku, flitet ne gjinine mashkullore, sipas rregullave te gjuhes.

Ka vetem nje dallim mes meshkujve dhe femrave ne xhenet, e ai dallim eshte çeshtja e te martuarit me me shume se nje grua, ndersa grave nuk u lejohet te kene veçse nje burre edhe ne xhenet, ashtu si edhe ne kete bote, dhe kjo eshte mese e natyrshme dhe ketu ka urtesi te medha, pasi qe nuk mundet as logjikisht dhe as moralisht qe femra te kete me shume se nje burre, qofte edhe ne xhenet.
Ndersa te gjitha kenaqesite e lumturite e tjera te femrave jane njesoj si edhe ato te meshkujve.
Ne xhenet do te behet jete e vertete ne te cilen banoret e tij do te jetojne te lumtur; grate me burrat e tyre dhe burrat me grate e tyre. Allahu thote: "Ata dhe gratë e tyre do të jenë në hije, të mbështetur në ndenjëse të lartuara. Për ata do të ketë aty fruta dhe çdo gjë që dëshirojnë. “Paqe!” do të jetë fjala prej një Zoti Mëshirëplotë." [Jasin 56].
Ne xhenet nuk do te kete urrejtje, as meri dhe as merzitje, as per burrat dhe as per grate: "Ne do ta shkulim urrejtjen nga kraharori i tyre. Te këmbët e tyre do të rrjedhin lumenj dhe ata do të thonë: “Qoftë lavdëruar Allahu që na udhëzoi në këtë. Ne nuk do të ishim udhëzuar, sikur të mos na udhëzonte Allahu. Pa dyshim, të dërguarit e Zotit tonë kanë sjellë të vërtetën”. Dhe një zë do t’i thërrasë: “Ky është Xheneti që ju e keni merituar për atë që keni punuar”. [El Earaf 43].
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:21 pm

Ne xhenet nuk ka semundje as vuajtje, as mjerim, as lodhje, as brenga, as shqetesime, asgje negative.
Djersa e njeriut do te vije arome e kendshme, jashtqitje nuk do te kete. Atje ka gjera qe nuk i ka pare syri, qe nuk i ka degjuar veshi dhe qe askush nuk i ka imagjinuar.
Nese do femije ne xhenet, Allahu e krijon ate menjehere, pa barre te gruas dhe pa vuajtje te saj... Ne xhenet nuk do te kete perzierje te burrave me grate, as ne vizitat qe banoret e xhenetit i bejne njeri-tjetrit. Ata qe do te jene ne grada me te larta ne xhenet, do t'i shohin dhe do t'i vizitojne ata qe jane ne grade me te uleta, ndersa ata qe jane ne grada me te uleta nuk do te ngjiten tek ata ne grada me te larta, sepse perndryshe mund te merziteshin kur te shihnin gjera me te mira se te tyret, nderkohe qe mendojne se askush nuk ka sikur ata. Ne xhenet do te shihet pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) dhe grate e Pejgamberit, ndersa kenaqesia me e madhe qe do te jete per besimtaret ne xhenet, eshte shikimi ne Fytyren e Allahut te Lartemadheruar, Allahu na e mundesofte shikimin ne Fytyren e Tij te Larte!
"Me të vërtetë, punëdrejtët do të gjenden në Xhenet,
23. duke shikuar nga divanet.
24. Në fytyrat e tyre do të njohësh shkëlqimin e Lumturisë.
25. Atyre do t’u jepet të pinë musht të pastër të ruajtur mirë,
26. fundi i të cilit është myshku. Për këtë, le të garojne garuesit.
27. Dhe ai (musht) do të përzihet me ujin e Tesnimit,
28. nga burimi i të cilit do të pinë më të afërmit (e Allahut)." [El Mutaffifin 22-28]
Lusim Allahun te na beje prej tyre, dhe te na bashkoje ne xhenet me Pejgamberet, te sinqertet, deshmoret dhe njerezit e mire!
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:22 pm

Me ra ndermend edhe diqka....Pershembull: Ne qoft se ka qen e shkrume se ti kurre s'ke me qen besimtar..si mundesh mi kundershtu asaj qe ka qen e shkrume? Zoti eshte ai qe te jep besim ose jo..apo? E nese Zoti nuk te qet ne rruge te drejt, Ai qe eshte me Madhi, pra ky njeri do te shkon ne Xhehenem a?
Ju lutem me spjegoni se nuk e kam taman te kjart kete.....e kam pyetur qiken e mixhes e cila i ben 5 vakte dhe e ka lexuar Kur'anin 3 here, por nuk ka dit te me spjegonte....
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:22 pm

A eshte e sakte kjo pyetje?
Ne radhe te pare une kam rezerva per vete pyetjen, pasi ashtu si eshte formuluar, ajo konfirmon indirekt faktin qe kurani ka dalur 20 vjet pas vdekjes se Muhamedit, gje qe ka nevoje te vertetohet.
Pra, per mendimin tim, si fillim pyetja duhet te riformulhet: " A eshte e vertete qe Kurani doli 20 vjet pas vdekjes se Muhamedit". Nese arrijme ne perfundimin qe pergjigjja eshte pozitive atehere le te kalojme ne pergjigjen e pytjes qe hapi kete poste...

Meqenese nuk kam shume kohe, do mundohem te jap nje pergjigje te shkurter, lidhur me faktin e pamundshmerise se daljes se Kuranit 20 vjet pa Muhamedit.

***************************************


***************************************
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks Fri Jul 16, 2010 3:22 pm

Si rrjedhim Kurani nuk eshte nje liber voluminoz ndaj dhe mund te mesohet permendesh. Kurani nuk eshte ruajtur vetem nepermjet shkrimit por edhe nepermjet mesimit permendesh. Sot ne bote jetojne me qindra mijera veta qe e kane mesuar kuranit permendesh. Pra nje liber qe eshte ruajtur nepermjet shkrimit dhe mesimit permendesh eshte e veshtire te ndryshohet, qofte nepemjet shteses qofte nepermjet heqjes. Per kete arsye nje pjese e kundershtareve klasike te Kuranit e kane pranuar qe Kuranit eshte transmetuar deri sot pa asnje ndryshim...
Shooter-Ks
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 28

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje - Faqe 8 Empty Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 8 e 18 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 13 ... 18  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi