Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Pyetje & Pergjigje

Faqja 18 e 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18

Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:40 pm

"Allahu e din me se miri"

Edhe nje shembull, me te ndegjuar e kam, e di se per ty eshte vetem edhe nje perralle, po ishalla nuk vjen 4peace me te thon se edhe kjo eshte nje nga alegorit e Al-Ghazalit!

Heret ne mengjez dalin te punojn arat nje musliman dhe nje i krishter!
I krishteri ishte i gezuar por i palar, muslimani ishte i lar por nuk ishte i gezuar ne fytyr si i krishteri!
He kojshi qenke lare sot_ i tha i krishteri!

Po tha jam lare, po jam i lodhur nga ky fars qe na e ka ber Zoti, te lahemi para mengjesit kur bajm seks!

Mos thuaj ashtu i tha krishteri, se nje nga gjerat me te mira qe ka islami eshte pikerisht ky farz.

Thuhet se per keto fjale Zoti e shperbleu te krishterin me xhehnet ndersa muslimanin e shperbleu me xhehnem!

Allahu e din me se miri e pat then ne fund ai qe e tregoi!

Perderisa ti je kembengules ne pergjigjet e tua pa i lene asnje atribut Allahut, e Ai i din te gjitha me mir se ti, ti ne syt e mij vetem je nje i shurdher dhe i verber e kurrsesi nje besimtar i devotshem!
Pak a shum po shifesh qe je nen ndikimin e te thenave te Shefqet Krasniqit, i cili merr persiper vepra qe si takojn e dergon njerez drejt e ne xhehnem thuase atij o ka i fryen Allahu ne vesh e po i thot ti i din te gjithat me se miri!!!
Nuk me la rradhe kesaj here te spjegohem per qellimin e pytjes time:

"Se a denohet njeriu kur ban mir"?, po shendosh ndoshta i vie rradha dhe e bej prap!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:40 pm

Q7 ndyt atmosferen.
Shkatrron burimet natyrore.
Kushton shtrenjt.
Paguan sigurim (te shtrenjt)
E blen me kamat !
Transporton pak,
I takon vetem elites se pasur.
Dhe prap se prap,.. nuk kemi drejt udhetimi (pa viza) !


Kurse Deveja,
Nuk ndyt atmosferen,
Te jep qumesht,
Ne fund te jep edhe deva tjera,
Te jep mish,
Te jep lekuren e saj,
Te kushton pak,
S'paguan sigurim,
Konsumon pak,
Transporton shum,
dhe udheton gjat !
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:40 pm


Une se paku lexoj shkrimet deri ne fund e nuk mirrem me hamendje, shembulli i lartshkruar nga une nuk ka te bej me perrall seksuale, larg qofshin ato ne ket nenforum te shenjte, ku mesohet rreth islamit, por nje shembull i thjeshte per cka nje musliman e humb te drejten e shperblimit me xhehnet e xhehnetin e tij e fiton nje jomusliman qe "adhuron 3 zota simbas teje". Dhe e kam shkru po atje se e kam me te ndegjuar, jo nga kushdo po nga nje njohes i mir i islamit, (keshtu se paku me ka thene) pikerisht kur ja kam ber nje pytje se a mundet nje njeri edhe pse tere jeten ka qen musliman i devotshem dhe ka kryer obligimet fetare ta humb te drejten e shperblimit per xhehnet!

Allahu i din me se miri keto pune, Makresh, ti kot qirresh, se do te denohen jomuslimanet edhe pse tere jeten kan ber vepra te mira. Te drejten e gjykimit e ka vetem Allahu. Po shifet se je ende ne klasen e pare prandaj meso, meso!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:41 pm


"Allahu e din me se miri kush shkon ne xhehnet e kush ne xhehnem"

"Gjykimi eshte vetem i Allahut" e jo i joti!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:41 pm

Ne rend te pare me duhet te them se fjalen e kam tek perkthimi e kete e thash edhe me heret.

Ajeti nr.8

Po sikur te kishte dashur Allahu,do t'i bente ata(njerezit) nje popull (te nje feje),por Ai shtie ne meshiren e vet ate qe don(ate qe me vullnetin e vet pranon rrugen e drejte),e jo besimtaret nuk kan as mbrojtje,as ndihmes.

Ne rend te pare nuk po e kuptoj cka ploteson ketu fjala njerezit !???
Ne rend te dyte kemi nje pohim sikur te donte kurse me von kemi nje qendrim qe e mohon te parin.
...por Ai shtie ne meshiren e tij ate qe don ...dhe menjehere ne plotesim e mohon prap deshiren e Allahut duke pohu se (ate qe me vullnetin e vet pranon rrugen e drejte)..
ose duke lene me kuptu se Allahu ken don e meshiron e ken don e len pa ndihme??


Kurse ne Ajetin nr 30

Cfardo e keqe qe mund t'ju godase,ajo eshte pasoje e veprave tuaja(te keqia), e per shume te tjera ai ju fale.

Edhe ketu ne pjesen e pare e mohon Deshiren e Allahut nga Ajeti nr.8 dhe pjesa tjeter del jasht loje sepse nese denohesh per vepra te keqia atehere cka ka per tu fale!??

Kurse Ajeti nr. 7
Ose e kufizon keshillen qe sjell Kurani ose kufizon Gjuhen Arabe ne Islam.
Dhe ne pjesen e fundit mohon dy qendrimet e Ajeteve te theksuara me heret sepse ketu definitivisht dihet se do te ndodhe Kiameti dhe se definitivisht dihet se do te jene dy grupe njera per Xhenet e tjetra per zjarr -deshtem neve apo nuk deshte dhe pavarsisht prej deshires dhe Dashurise se Allahut, ose tjetra ,ndoshta vet Allahu deshiron qe te jen dy grupe.
Dicka nuk po flen mire ketu!!

Une e kuptoj se Ajetet brenda nje Sureje , e edhe te gjitha bashk, kan lidhje ne mes vedi dhe vetem si te tilla japin porosine por une mendoj se ne perkthim nuk i eshte kushtu kujdese gjuhes shqipe.

Une e dij se kritikat do te jen prej me te ndryshmeve por megjitheate ,thjeshte ,deshta te ngacmoj kete ceshtje!Ndoshta edhe pa te drejte por une besoj definitivisht se duhet edhe per kete ceshtje te debatohet.
Me nderime !
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:41 pm


Mekati, faji, borxhi...
...kane te njejtin kuptim.

Nese une jam futur dy milion euro borxh, eshte shume veshtire t'i laje/kthej ato. Mirepo, nese e kthej nje pjese nga kjo shume,natyrisht qe borxhi (shuma) zvogelohet. Nese i kthej 100 000, mbeten edhe 1.900.000. Pra nuk jane dy milion.

Nese, sikpas mekatit, dy milion euro eshte pika me e erret e ferrit/xhehenemit, atehere, me kthimin e 100. 000, behet pak me drite: pra, s'jam bash ne fund.

Ama, o Makresh, ti me shume po i frikesohesh konkurrences, duke menduar se do ta kaloje ndonje mosbesimtar.

Keshtu e ka edhe me veprat: veprat e mira, kushdo qe i ben, shlyhen per aq sa ke bere mire, pjesa tjeter, nese ka me shume vepra te keqia se sa te mira mbetet. Llogari mjaft e thjeshte.

Natyrisht, neve si njerez, nuk mund te jemi ne gjendje te vleresojme sakte peshen e nje vepre. Kete e ben vetem Krijuesi...

...me "askujt nuk i behet me hile, as sa nje grimcë" (sic shkruan ne Kur'an)
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:42 pm

Kush besoi prej tyre sincerisht All-llahun, botën tjetër dhe bëri vepra të mira , keta jan nga te shpetuarit. Triniteti ka marr formen e saj 3oo vite pas Krishtit, kurse shperndarja e ides se trinitetit ka vazhduar me vite pastaj. Kjo i bie qe te krishteret e par, nuk besonin ne Trinin e Zotit, ata besonin ne nje Zot te vetem !
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:45 pm

Kaq kishte ne disa pytje e disa pergjigje Very Happy
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:45 pm

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 18 e 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi