Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Pyetje & Pergjigje

Faqja 2 e 18 Previous  1, 2, 3 ... 10 ... 18  Next

Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:58 am

Pyetja: A lejohet vonimi i namazit të jacisë?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:58 am

Përgjigjja:
Vonimi i namazit të jacisë deri në fundin e kohës së tij është diçka e mirë, mirëpo nëse ky vonim bëhet shkak për mosfaljen e namazit me xhemat në xhami, atëherë nuk është i lejueshëm. Përsa u përket grave, është mirë që sa më vonë ta falin namazin e jacisë në shtëpi, mirëpo nuk duhet ta vonojmë pas gjysmës së natës.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:58 am

Pyetja: Jam një grua që i zbatoj të gjitha detyrat me të cilat na ka ngarkuar All-llahu [subhanehu ve teala], mirëpo gjatë namazit gaboj shumë, sepse më shkon mendja te gjërat që më kanë ndodhur gjatë ditës dhe nuk mund t’i largoj këto ngacmime, pos nëse lexoj me zë. اfarë më këshilloni të veproj në këtë rast?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:58 am

Përgjigjja:
Problemi, për të cilin shqetësohet pyetësja, është një dukuri mjaft e përhapur te shumë muslimanë. Kjo vjen nga shkaku se shejtani i shton ngacmimet e tij deri në atë gradë, saqë njeriu mund të mos mbajë mend se ç’ka thënë gjatë namazit. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] na ka mësuar që, në raste të tilla, të pështyjmë tri herë nga ana e majtë dhe të themi: “Edhu bilahi minesh-shejtani rraxhim”. Nëse besimtari vepron kështu, ngacmimet e shejtanit do të largohen, me lejen e All-llahut [subhanehu ve teala]. Kur muslimani fillon namazin, duhet të besojë dhe përfytyrojë se ndodhet para All-llahut [subhanehu ve teala] dhe se po i drejtohet Atij me leximin e Kur’anit dhe duave të ndryshme të namazit. Ai duhet të kujtojë shpërblimin që ka përgatitur All-llahu [subhanehu ve teala] për ata që e falin namazin me frikë e përulje, si dhe dënimin që ka përgatitur Ai, për ata që nuk e kryejnë namazin siç duhet.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:58 am


Gabim Rreth namazit
Pyetja: Jam 19 vjeqare. Kurrre ne jeten time nuk jam falur, nuk di sepse kurre askush ne familjen time nuk me ka mesuar. Askush ne familjen time te ngushte nuk falet, as prinderit e mi. A eshte mekat i imi apo edhe i prinderve te mij qe nuk me kane detyruar te mesohem te falem qysh nga mosha kure eshte duhur te ia filloj. Ju faleminderit.

Përgjigjja:
Selamu alejkum Moter e nderuar! Duhet menjihere te fillosh me faljen e namazit pasi ajo eshte nje prej kushteve te Islamit. Allahu na udhezofte neve dhe prinderve tane ne rrugen e Tij te drejte!
per menyren si te falesh lexo me shume:

Namazi
Ramadan Ramadani, 22.06.2001
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:58 am

Pyetja: Jam 19 vjeqare. Kurrre ne jeten time nuk jam falur, nuk di sepse kurre askush ne familjen time nuk me ka mesuar. Askush ne familjen time te ngushte nuk falet, as prinderit e mi. A eshte mekat i imi apo edhe i prinderve te mij qe nuk me kane detyruar te mesohem te falem qysh nga mosha kure eshte duhur te ia filloj. Ju faleminderit.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:58 am

Përgjigjja:
Selamu alejkum Moter e nderuar! Duhet menjihere te fillosh me faljen e namazit pasi ajo eshte nje prej kushteve te Islamit. Allahu na udhezofte neve dhe prinderve tane ne rrugen e Tij te drejte!
per menyren si te falesh lexo me shume:

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:58 am

Pyetja: gjat faljes në namaz mundohem të koncentrohem por kur shikoj në vendin ku bëj sezxde më paraftyrohen disa figura ather qear duhet të bëj un
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:59 am

Përgjigjja:
All-llahun e falenderoj, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin alejhisselam.
Nese e humb koncetrimin ne namaz, duhet te peshtyje ne te majte dhe te thote:
"Eudhu bil-lahi min hanzeb", kerkoj strehim te All-llahu nga Hanzebi, i cili eshte shejtan, i vecante per te sjelle medyshje ne namaz.
Pastaj e parafytyron qendrimin e tij para Madherise se All-llahut, dhe mundohet te largohet nga medyshjet.
All-llahu e di me se miri.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:59 am

Pyetja: si falet namazi i xhenazes?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:59 am

Përgjigjja:
Falënderoj All-llahun, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin.
Së pari bëhet nijeti me zemër, pastaj mer tekbirin e parë dhe lexon suren Fatiha, pastaj mer tkebirin e dytë dhe lexon salavatet, pastaj mer tekbirin e tretë dhe lexon duanë e xhenazes, dhe mer tekbirin e katert dhe bën dua sërish ose jep selam.
Kështu falet namazi i xhenazes sipas haditheve të Pejgamberit alejhisselam.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:59 am

Pyetja: a ka argument per 4 rekat synet para xhumase dhe per ato pas xhumase dhe si eshte me mire qe synetet te falen dy nga dy apo kater rekate se bashku selamu alejkum ve rahmetullah
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:59 am

Përgjigjja:
Falënderojmë All-llahun, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin.
Xhumaja nuk ka sunnete para sajë, mund të falish sa të duash, mirëpo ato janë namaz vullnetar, skanë të bëjnë me xhumanë. Kurse pas i ka katër sunnete, dhe më mirë është të falen dy nga dy.
All-llahu e di më së miri.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:59 am

Pyetja: selamu alejkum une jam ne shkoll edhe pak dit xhumaja bjen ne ora 1 e une nuk mund ta fali dhe sme japin leje a e kam obligim
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:59 am

Përgjigjja:
Falënderojmë All-llahun, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin.

Xhumaja nuk bjer nga obligimi pse nuk të lënë në shkollë që ta falish, ajo të mbetet obligim për të cilin ke për të dhënë llogari.
Mirëpo nëse nuk mundesh të dalish ta falish xhumanë në xhami, mbledhuni ju që jeni në shkollë dhe faluni vet, njëri le të bëhet imam, le ta mban hutben dhe të tjerët le të jenë xhemat.
Këshut që e falni namazin dhe nuk humbni nga shkollimi asgjë.
Faluni aty ku mundeni para se ta vjen koha për namazin e iqindisë.
All-llahu e di më së miri.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:59 am


Pyetja: ESELAMUN ALEJKUM PAQJA DHE BEKIMI I ALL_LLAHUT QOFTث MBI RESULULLAHUN (S.A.W.S)FAMILJEN E TIJ , SAHABثT DHE GJITHث ATA Qث E PASOJNث ATث.INSHALLAHU TEBARAK WA TE ALA E KAM NI PYETJE MBI NAMAZIN E NATثS (namazin e vitrin),SE A DUHET Tث FALET ME Zث APO PA Zث LEXIMI I KURANIT , DHE DICKA MBI SALATU AT DUHA KUR FALET DHE A ثSHTث SUNNET I FORTث. ALL_LLAHU Tث SHPثRBLFT ME XHENET FIRDEFS ISHALLAH PثR KثTث Tث MدRث Qث PO E BثN ME PثRGJIGJJEN E KثTYRE PYETJVE. XHAZAKALLAHU HAJRUN ESELAMUN ALEJKUM WARAHMATULLAHI WA BARKTUHU
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:59 am

Përgjigjja:
Falënderoj All-llahun, paqa dhe mëshira qofshin mbi Pejgamberin.
Namazi i vitrit mundet të falet edhe me zë edhe pa zë, edhe kjo është sunnet edhe ajo është sunnet.
Kurse për namazin duha, së shpejti e kemi dhënë një përgjigjë në Albislam, kërkoni atje.
All-llahu ju dhuroftë të mira në dunja dhe ahiret.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 9:00 am

Numri: 636 Data: 03.03.2001
Pyetja: es selamu alejkum imam. ne albislam per here te pare pashe nje pergjigje ne lidhje me ISTIHARE namaz. desha me ju pyet se qka eshte istihare namazi kure dhe si falet dhe a duhet te falet?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 9:00 am

Përgjigjja:
Falënderoj All-llahun, paqa dhe mëshira qofshin mbi Muhammedin alejhisselam.

Namazi istihare është namazi për kërkim të hajrit nga ndonjë vepër. P. sh. dëshiron të udhëtosh në Arabi, dëshiron të martohesh me ndonjë njeri, dëshiron të blesh një veturë, para se ta bësh këtë hap i fal dy rekate dhe pastaj e bën lutjen që thuhet pas këtij namazi. E nëse të leghtësohet ajo punë dije se kjo është mirë për ty, e nëse të vështirësohet dije se ka qenë keq dhe mosrealiimi i kësaj vepre është mire.
Nuk ka shenja të caktuar për të ditur se çka është më mirë të ndodh ose mos të ndodh ajo punë, por nënkuptohet pre realzimit ose mosrealizimit.
Në vijim do ta sjelli lutjen në tërësi:
26-DUAJA E ISTIHARE NAMAZIT
(74)
عَنْ جَابِرِ بْنِ عَبْدِاللَّهِ رَضِي اللَّه عَنْهُمَا قَالَ: “ كَانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يُعَلِّمُنَا الاسْتِخَارَةَ فِي الامُورِ كُلِّهَا كَمَا يُعَلِّمُنَا السُّورَةَ مِنَ الْقُرْآنِ يَقُولُ إِذَا هَمَّ أَحَدُكُمْ بِالامْرِ فَلْيَرْكَعْ رَكْعَتَيْنِ مِنْ غَيْرِ الْفَرِيضَةِ ثُمَّ لِيَقُلِ: اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ ، وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ ، وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلاَ أَقْدِرُ ، وَتَعْلَمُ وَلاَ أَعْلَمُ ، وَأَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ ، اللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ -و يسمّي حاجته- خَيْرٌ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي فَاقْدِرْهُ لِي وَيَسِّرْهُ لِي ثُمَّ بَارِكْ لِي فِيهِ ، وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ شَرٌّ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي فَاصْرِفْهُ عَنِّي وَاصْرِفْنِي عَنْهُ وَاقْدِرْ لِي الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ أَرْضِنِي بِهِ.
Transmetohet nga Xhabir Ibën Abdullahu radijAll-llahu anhu. i cili ka thënë: “Pejgamberi r na mësonte duanë e istihares për çdo çështje, sikurse na mësonte suret e Kur’anit dhe thoshte: "Kur dikush prej jush dëshiron të vendos për një punë me rëndësi, le t’i falë dy rekate (nafile) namaz dhe pastaj le të thotë:
"All-llahume inní estehíruke bi ‘ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es`eluke min fadlikel-’adhim, fe inneke takdiru ve la akdiru, ve ta’lemu ve la a’ëlemu ve ente al-lámul gujúb. All-llahume in kunte ta’ëlemu enne hadhel emru - (e emërton nevojën e tij) - hajrun lí fi diní ve me’áshí ve ‘ákibeti emrí ve ‘áxhilihi ve áxhilihi fakdirhu lí ve jessirhu lí thumme barik lí fihi. Ve in kunte ta’ëlemu enne hadhel emru - (e emërton nevojën e tij) - sherrun lí fi diní ve me’áshi ve ‘ákibeti emri ve ‘áxhilihi ve áxhilihi, fasrifhu anní vesrifní anhu vakdir lí el-hajre hajthu kane thumme erdiní bihi".
O Zoti im, me diturinë Tënde kërkoj mbarësi. Kërkoj ndihmë prej fuqisë Sate; kërkoj prej të mirave Tua të shumta, sepse Ti ke mundësi; kurse unë s’kam mundësi, Ti di çdo gjë kurse unë nuk di, Ti je Ai që i di të fshehtat. O Zot, nëse kjo punë e imja (e emërton nevojën e tij), është e dobishme për fenë time dhe jetën time, për kohën e tashme dhe të ardhmen, ma mundëso mua që të realizohet kjo, ma lehtëso mua këtë dhe më beko në të. E nëse kjo punë është e dëmshme për fenë dhe jetën time për kohën e tashme dhe të ardhmen largoje këtë nga unë dhe më largo mua nga kjo e më përcakto mirësinë (mbarësinë) kudo që të jetë dhe më bëj të jem i kënaqur me të)
(Kush kërkon ndihmë nga All-llahu (bën Istihare), gjithashtu kush konsulohet me njerëz (besimtarë) dhe bëhet i vendosur në pikësynimin e tij, nuk do të pendohet.)
All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:
] وَ شَاوِرْهُمْ فِي الأَمْرِ فَإِذَا عَزمْتَ فَتَوَّكَلْ عَلَى اللهِ[
“Konsultohu me ta për të gjitha çështjet, e kur të vendosësh, atëherë mbështetu në All-llahun”.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 9:00 am

Pyetja: Si mund të përcaktohet me orë një e treta e fundit të natës?

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 9:00 am

Përgjigjja:
Një e treta e fundit të natës nuk mund të përcaktohet me orë të caktuara, mirëpo çdo njeri mund ta llogarisë atë, duke e ndarë natën, nga perëndimi i diellit deri në lindje të tij, në tri pjesë. Pasi të kalojnë dy të parat, pjesa e mbetur është pjesa e tretë e natës. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thënë: “All-llahu zbret çdo natë, në një të tretën e fundit të saj, në qiellin e dynjasë dhe thotë: A ka njeri të më lutet e Unë t’i përgjigjem? A ka njeri që të më kërkojë diçka e Unë t’ia jap? A ka njeri që kërkon falje e unë ta falë?” (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)Andaj është mirë që çdo besimtar të kujdeset ta shfrytëzojë këtë kohë, ose të paktën një pjesë të saj, pasi ajo është një nga kohët më të mira, në të cilat pranohet duaja.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 9:00 am

Pyetja: Cila është koha e fundit për faljen e namazit të vitrit?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 9:00 am

Përgjigjja:
Koha e fundit për faljen e namazit të vitrit është koha para lindjes së diellit, sepse Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thënë: “Gjatë namazit të natës jepet selam pas çdo dy rekatesh. Nëse dikush ka frikë se mos e arrin mëngjesi, atëherë le ta falë edhe një rekat, me anën e të cilit i bën tek rekatet e falura.” (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 9:01 am

Pyetja: Nëse thirret ikameti në kohën që jam duke falur sunetet e atij vakti, a duhet të ndërpres faljen për të falur farzin me imamin, apo duhet të vazhdoj namazin e nisur?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 9:01 am

Përgjigjja:
Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thënë: “Kur thirret ikameti, nuk duhet të falet asnjë namaz përveç farzit”.

Dijetarët nuk kanë rënë dakord përsa i përket mënyrës se si duhet kuptuar ky hadith, d.m.th. a duhet të konsiderohet i prishur çdo namaz sunet menjëherë sapo të thirret ikameti apo është e lejueshme që, në disa kushte të caktuara, të plotësohet suneti i filluar e pastaj të vazhdohet farzi.

Për mendimin tim, duke u bazuar edhe në atë që kam lexuar në librin “El-mexhmu” të Imam Neveviut, qëllimi i Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] në këtë hadith është stimulimi dhe nxitja e muslimanëve për ta zënë tekbirin fillestar së bashku me imamin. Andaj, nëse ikameti thirret në kohën që dikush është në uljen e fundit të namazit sunet dhe ai është i sigurt se mund ta zë tekbirin fillestar së bashku me imamin, atëherë mund ta përfundojë namazin e filluar, qoftë edhe duke shpejtuar pak, e pastaj t’i bashkangjitet imamit. Por, nëse ikameti thirret në kohën kur dikush sapo ka filluar të falë sunetin, atëherë ai duhet të ndërpresë namazin e filluar, sepse në këtë rast dihet me siguri që nuk mund ta zë dot tekbirin fillestar.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 18 Previous  1, 2, 3 ... 10 ... 18  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi