Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Fjale te urta (Islame)

Faqja 18 e 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18

Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:51 am

Imam Shatibij, Allahu e mëshiroftë, ka thënë në veprën e tij el-I’tisam (1/40-45):... Ibn Uehb ka thënë: E dëgjova Malikun të thotë: “Nuk ka ajet në Librin e Allahut që të jetë më i rëndë për Njerëzit e Epsheve që kanë mosmarrëveshje sesa ky ajet:

“Në Ditën (e Ringjalljes) kur disa fytyra do të zbardhen e kur disa fytyra do të nxihen; e sa për ata që do të nxihen (do t’u thuhet atyre): “A e flakët tej Besimin pasi e patët pranuar atë? Atëherë shijoni dënimin (në Zjarr) për braktisjen e Besimit (që patët).”
[Ali-Imran, 106]

Malik ka thënë: “A ka fjalë më të qarta se këto?” Dhe e pashë atë duke i shpjeguar këto ajete në lidhje me Njerëzit e Epsheve.”

Ibnul-Kasim e transmetoi këtë dhe shtoi: Malik më tha: “Këto ajete janë për njerëzit e Kiblës [d.m.th. për Muslimanët].”
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:51 am

Selamu alejkum
All-llahu ju meshiroft per keto proverba te bukura.

Nëse do që të urrejnë të gjithë, iu thua të gjithëve se kush janë.
Epitetet janë shenjat e ahmakut, njerëzve të mëdhenj nuk u duhet asgjë më shumë se sa emri i tyre.
Kush e donë një dru, donë edhe degët e saj.
Mos e arrij paqen me luftë, por me marrëveshje.
Turpi është bukuria e femrës ndërsa vlerë te meshkujt.
Buzëqeshja është fjalë e bukur pa shkronja.

Shpresoj te jen fjalet e duhura sa per ti kuptuar muslimani i vertet...
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:51 am

Thotë Ibn Kajjimi (Allahu e mëshiroftë):

“Ndodh që nefsi ta merr në dorë një punë tënde të mirë, dhe kështu ta bëjë atë ushtarë të vetin, e me këtë pastaj ti kaloj kufijtë e së lejuarës”

Andaj, ke kujdes e mos u magjeps me veten tënde, sepse magjepsja e bënë nefsin të trimërohet dhe me këtë i shkatërron veprat tua.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:51 am

Fudajl b. Ijadi ka thënë: “Kush kërkon një vëlla pa të meta, do të mbetet gjithmonë pa vëlla.”
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:52 am

"Jeta eshte nje liber
Kopertinat e te cilit jane
Jeta dhe vdekja
Fletet e tij jane ditet
Ne cdo faqe te ketij libri
Shkruhen punet e mira
Per te cilat do te shperblehet njeriiu
OSE
Punet e kqia per te cilat ndeshkohet!'
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:52 am

Sinqeriteti është çelësi i të gjitha punëve të mira, i të gjitha çështjeve shpirtërore të besimit.”
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:52 am

Nëse ndonjë ditë mendon se gjithçka në këtë botë është e tmerrshme dhe dëshiron të dorëzohesh, mendo për njerëzit të cilëve iu është thënë se kanë edhe pak kohë për të jetuar. Ata asnjëherë nuk duan të dorëzohen
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:52 am

çdo ditë e jetes sate është një faqe e një jetëshkrimit tënd. Kujdesu ta shkruash mirë, sepse një faqe e ndynë gjithë librin"
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:52 am

"Asnjëri nuk bëhet mendjemadh vetem se për shkak të metave që i gjen në vetvete, as që bëhet kryelartë vetem për shkak të dobësisë që e ndien në vetevete"
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:52 am

Dyshimi ne te verteten e ben njeriun te jetoj per gazepi tere jeten!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:53 am

Eshte detyre e cdo krijese te Zotit qe te mbeshtetet dhe te kapet per te Fuqishmin Zot, ne menyre qe te shpetojme nga te ligat e kesaj bote dhe te meritojme shperblimin e mire ne boten tjeter!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:53 am

Mendimi i drejtë dhe devotshmëria janë veprat më të mira. Kush e rregullon veten e tyre sipas tyre është i sigurt se do te shpëtojë.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:53 am

Kur pa fije faji xhelozi e te kritikon
Kalo prane tij, behz shurdh, gjoja se s`degjon

fjalet qe t`i hedhin, veri ne nje skaj
Mos ua hedh shikimin e ne tru mos i mbaj.

Te marret kur te pyesin, pergjigjen mos ua thuaj
Per ty eshte me mire, te hiqesh si i Huaj.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 18 e 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi