Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Mini Tutorials

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:55 pm

Si te bojm kur dikush te dergon diqka ne msn dhe qe ka virus te refuzohet automatikis

Si te bojm kur dikush te dergon diqka ne msn dhe qe ka virus te refuzohet automatikisht nga msn-ja ....Me Falni por une msn-nen e kom shqip e duhet me spjegu shqip si ne msn....se Pari shkojm

Veglat > Mundesit > Transferimi i Skedareve > Automatikisht refuzoj skedarin nese aj eshte ndonje lloj i pasigurt e vendosim me shenje si vote pastaj > Apliko > Ne Rregull.......kaq ishte.....si dhe E vendosim Skanoj Skedaret per Virusa...edhe ate e vendosim me shenjene gjuhen angleze


o qe une ta spjegoj ty hin hin tools>options>file transfer>automatically reject files transfers for known unsafe files type
domethon e ken i me veq ja trus tani aply ose ok edhe kryhet kjo pun po kta me sa e di une messngjeri e ka te aktivizume vet po munesh me ja bo me antivirus ma mir qdo sen qe te vjen prej msn skanohet prej antiviusit
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:55 pm

Si tja dergojm nje MP mirëse vjen antarit qe sapo esht regjistruar për AdminSi tja dergojm nje mp welcome antarit qe sapo esht regjistruar ?

Nese deshironi qe nje antar sapo te regjistrohet te pranoj nje pm nga ju qe ja uroni mir se ardhjen ne forum at`her shkojm Kshtu

admincp < Opcionet E Forumit < Opcionet E Forumit < User Registration Options < e Kerkon kete Welcome Private Message<
Gjendet Nje Zbrastir aty < ti vendos userin tend do me than nese e vendos aty Kujta`nga Kujta`do shkon pm
Pastaj < [PM Title] < emrin e pm si te jet e editoni edhe ruaj
[PM Body] < Ketu Texti qe pastaj i shkon automatikisht ne pm
Save < pastaj e ben ruaj edhe u kry
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:55 pm

Instalimi i Gjuhes Shqipe ne Host

Se pari shkojm ne web-faqen tend ku e ke futur forumin shkon te dosja /Forum/ a qysh e ke te krijuar
pastaj te folderi language
e merr ketu http://www.phpbb.com/downloads.php language albanian e ke aty edhe e kur ta download e nxjerr prej
zipit folderin albanian dhe futesh ne ftp tendin te folderi laguages edhe pastaj shko hyn ne
forum ne control panel te forumit tend shko configuration edhe aty posht e lene gjuhen albanian edhe kliko submit
dhe kryhet edhe duhet te shkosh edhe te profili yt shko te profil edhe aty posht e lene gjuhen shqipe qe kur te
logiraten antaret tjer ne forum do u paraqitet gjuha Shqipe
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:56 pm

NDRYSHO EMRIN E SHPORTES
Ndrysho emrin e Shportes (Kontenierit ):Klikoni ne Start , pastaj Run dhe shkruani regedit.
Tani e gjeni HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID \{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}. Dhe aty e keni (Default) dhe klikoni dyher mbi (default)
dhe e nryshoni emrin e shportes . Mbas ristartimit shihet emri i ri nqs e keni ndryshu
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:56 pm

Si mund te kalojme Aktivizimin e Windows XP pa Key

Pra Ka dy menyra per ta zgjidhur kete problem pra ne menyre legale dhe ilegale, mirepo neve na intereson me shume ajo legale. Kjo kryhet duke perdorur Activization Wizard !!!

Microsoft ju rekomandon qe ju te hyni se pari ne System Restore dhe te krijoni nje restore te ri para se te shkoni ne keto hapa :

1. Kliko Start dhe hin ne Run
2. Ne open Box shkruajeni Regedit dhe kliko OK
3. Ne anen e majte gjeje dhe kliko ne register key si me poshte :

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\WindowsNT\Cu rrent Version\WPAEvents

4. Ne anen e djathte kliko me tastin e djathte te mausit ne OOBETimer dhe shko Modify
5. Ndrysho se paku nje digit ne kete valut per te deaktivizuar Windows
6. Kliko tek Start dhe shko ne Run
7.Ne open box shkruajeni komanden me poshte dhe kliko OK

%systemroot%\system32\oobe\msoobe.exe /a

8.Kliko Yes,I want to telephone a customer service representative to activate Windows dhe shko te Next
9. Kliko Change Produkt Key
10. Shtype Key-in e ri ne box-et New Key dhe kliko Update. Nese je rikthyer te faqet tjera kliko Remind me Later dhe me pas ristarto PC-ne
11. Perseriti pikat 6 dhe 7 per te verifikuar nese Windows eshte Aktivizuar. Mesazhi qe ju del eshte keshtu :

Windows is already activated. Click OK to exit.

12. Kliko OK

13. Instalo SP1 per Windows XP

Nese nuk mund ta ristartosh PC-ne pas instalimit te SP1, kliko F8 kur ristarton PC-ne, kliko Last Known Good Configuration dhe prserite kete procedure !!!

Osht edhe nje menyre tjeterpor qe eshte ilegale, kurse kjo menyre osht legale nuk osht Hacking apo Crack gjithqka legale
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:57 pm

Si me punu me Tastatur në PC .... ketu i keni disa kombinime te mira
Shortcut-et Gjenerale
ALT- F4 - Per me Perfundu naj program apo faqe ose / Shut down
ALT-TAB - Mbaje te SHTYPUR ALT+TAb edhe Faqet qe jan te qelura ndrrohn.
CTL-ESCAPE - Paraqet Start menu
CTRL - X -Pren (Cut)
CTRL - C -Kopjon (Copy)
CTRL - V -Ngjet (Paste)
CTRL - Z -Me u kthy 1 hap mbrap (Undo)
F1 - Menya e NDIHMES
SHIFT & Restart - Per me RESTATRTU vetem WINDOWSIN e jo komplet Kopmjuterin Shkoni Start>ShutDown> e mbani SHIFT te shtrydhur edhe klikoni RESTART.Kjo kursen SHUM koh.CRTL-TAB -Me kalu prej ikonave ne shiritin START dhe ana sjelltas.

FILE & DESKTOP SHORTCUTS

Mbajte te Shtrydhur SHIFT edhe shtine CD-n, CD do ti anulohet AUTOSTARTI.
Nese ndonje gjë edhete e selektune:
CTRL Nese dojm me ba Nje SHURTCUT(KOPJE) te fajlit. E mbajm te shtrydhur CTRL edhe e kapim me maus e levizim nje pozit me posht edhe e lshojm.
CTRL - SHIFT E krijon nje SHURTCUT te ati fajli qe e ki te selektune vetem ne nje ven tjeter..
SHIFT - DELETE - Lshyhet fajli i selektun pa shku ne Ricykling Ben
ALT-ENTER - Hapet PROPERTIS i failit te selektun
F2 - Me riemru Failin(emer tjeter)

Në My Computer:
BACKSPACE - Paraqet Folderin me te gjitha te dhenat.
ALT- SHIJETA DJATHT - Shkon perpara
ALT- SHIGJETA MAJT -Shkon Mbrapa

INTERNET BROWSER SHORTCUTS
Per Internet Explorer 6 edhe 7
Hap HISTORIN e punes tuaj ne internet(WEB faqet e vizituara) Ctrl+H
Mu qel edhe 1 her Faqja(ReLoad) Ctrl+R
MBRAPA(Faqja e meparshme Alt+Shigjeta MAJT ose Alt+Backspace
Perpara (Faqja e ardhshme) Alt+Shigjeta e Djatht
Per me ndalu ni hapje te naj web-faqes vetem shtrydhni Esc
Mu kthy ne faqen e par te vizituar Alt+Home
Ne fund te faqes End
Ne fillim te fqes Home
Nje faqe te re Ctrl+N
me mshel faqen Ctrl+W
Me Leviz permes shiritit RRESHQITES Shigjeta Perpara ose Shigjeta Mbrapa
Me ba Faqen (Full Screen) F11
Me gjet ne Faqe (emer,shkrojn etj etj) Ctrl+F
Regjistroje Ket faqe qe je ne Favorites Ctrl+D
Printon Faqen e Tanishme Ctrl+P
Mi ndreq favoritet pra mi rendit (NS) Ctrl+B
Me rrit faqen Alt+Space+x
Me minimizu faqen Alt+Space+N
Leviz perpjet faqes Alt+Shigjeta perpjet
Leviz teposht faqes Alt+Shigjeta teposht

Vetem per Internet Explorer
Me qel Favorites Bar Ctrl+I
Me selektu LINKUN e web-faqes Alt+D
Me restartu shpejt faqen (Fast Reload) Ctrl+F5

Nje menyr ma e shpejt per me qel nje WEB eshte nese e shkrun VETEM emrin e WEB faqes
p.sh: GOOGLE edhe e shtrydh CTRL+ENTER meniher do ti shtohet AUTOMATIKISH kjo "http://www. .com"


Shortcutat e Pulles se Windowsit

Pulla E windowsit mund te perdoret SHUM ne kombinim me PULLA tjera p.sh

Pulla E windowsit + R Hapet Start menu's Run box
Pulla E windowsit + F Hapet Start menu's Find window pra per me lyp nj File ne PC
Pulla E windowsit + E E hap Faqen ku jan te gjitha te dhenat e PC-s TANE
Pulla E windowsit + Pause/Break E hap Faqen System Properties
Pulla E windowsit + M I minimizon Te gjitha faqet e qelura
Pulla E windowsit + Shift + M Do ti kthen ne gjendjen e me hershme faqet e Minimizuara
Pulla E windowsit + D I minimizon TE GJITHA PROGRAMET
Pulla E windowsit + Tab Do te kaloj prej nje programi ne tjetrin
Pulla E windowsit E qel Start menyn
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:57 pm

si ta dini se si asht IP e pc suaj


Nese nuk e dime IP e pc tone , gjetja e saj eshte shume e thjeshte.
Shkojme tek Star->Run->ketu shkruajme CMD
na hapet Cmd-ja dhe ne te shkruajme IPCONFIG dhe ENTER
Poshte do ju dalin disa shkrime nder te cilat gjendet dhe IP e kompjuterit tuaj
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:58 pm

Anti-spam protection (cPanel)

Ne kete tutorial do mesoni se qka eshte dhe si perdoret Anti-spam protection.

Ne te gjitha Linux sistemet operative jane korniza mbrojtese kunder SPAM. Korniza i pare eshte e vendosur ne RBL listen (Real Time Black listing) dhe useret e perfunduar nuk mund te perdorin kete kornize. Ne rastet kur disa server prej te ciles eshte derguar ne listen e zeze, nje mesazh automatikisht do te drejtohet tek derguesi me mesazhin "550-Message rejected".

Korniza e dyte eshte SPAM-ASSASIN e cila duhet te aktivizohet nga vete useri:

1. Kyqu direkt ne CPanel
2. Kliko ne ikonen e Mailit
3. Kliko ne SpamAssassin
4. Kliko ne "Enable SpamAssasin" edhe sapo te aktivizohet kliko ne "Go back"
5. Kliko ne "Configure SpamAssasin"
6. Perfundi "required_score" numer 4* (shiqo tek "Hits required for spam" ne fund te artikullit)
7. Perfundi "rewrite_header subject" fut: SPAM
8. Kliko ne SAVE (ne fund te dritares)
9. Tani kliko "Go back" dhe aktivizoje "Spam Message Filter Configuration", ketu perseri kliko "Go back"

Me Rendesi!

Egzistojne dy mundesi qe te mbroheni kunder SPAM, e para eshte qe te gjitha SPAM automatikisht fshihen nese identifikohen si SPAM. E dyta metod eshte se mesazhi i cili eshte i identifikuar si SPAM shkon ne SPAM box ku ju me vone mund ta vereni se cili mesazh eshte derguar ne SPAM follder dhe eventualisht mund ta riktheheni ne inbox.

Fshirja Automatike e SPAM

1. Kliko ne "Email Filtering"
2. Nese keni nje filter ne te cilin eshte e shenuar diqka si: $header_subject:contains "SPAM", atehere gjitheqka eshte ne rregull dhe ju nuk keni per te bere asgje sepse SPAM filter juaj eshte i aktivizuar.
3. Nese nuk ka aty asgje, atehere shtupeni "Add filter"
4. Ne kete pike ju jeni ne krye te header per filtrim te mesazheve, ne rastin tone ne deshirojme me i fshij mesazhet e identifikuara si SPAM, keshtu qe filtrimi duhet te duket keshtu:
Filter: Subject -> that: Contains -> SPAM
Destinacioni: :fail:
5. Kliko ne "Activate"

Fute SPAM ne SPAMbox

1. Kliko ne "Email Filtering"
2. Nese keni nje filter ne te cilin eshte e shenuar diqka si: $header_subject:contains "SPAM" atehere gjitheqka eshte ne rregull dhe ju nuk keni per te bere asgje sepse SPAM filter juaj eshte i aktivizuar.
3. Nese nuk ka aty asgje, atehere shtupeni "Add filter"
4. Ne kete pike ju jeni ne krye te header per filtrim te mesazheve, ne rastin tone ne deshirojme me i fut identifikuara si SPAM ne SPAMbox, keshtu qe filtrimi duhet te duket keshtu:
Filter: SpamAssassin Spam Header -> that: begins with -> Yes
Destination: Discard
5. Kliko ne "Activate"

*Rreth hyrjes se SPAM, mesazhet jane te graduara nga sistemi i ANTI-SPAM. Me i lart gradimi, aq me i lart do jete toleranca nga ana e emailit. Me fjale te tjera, nese fut numer 10, do te se te gjitha mesazhet qe hyjn ne kontrollen e sistemit, do ta kalojn. Numri me i vogel, toleranca me e vogel dhe qdo email qe eshte graduar me 1, 2, 3 ose me lart automatikisht do te identifikohet si SPAM dhe do te veprohet ne te sipas akcionit te vene nga ne (fshirje apo SPAMbox)
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 11:00 pm

Shkurtesa të dobishme për Windows
Shumica prej nesh i di disa shkurtesa në tastierën të cilën e përdorim për punën e përditshme. Mirëpo, nganjëherë është mirë t’i rikujtojmë apo të mësojmë edhe ndonjë shkurtesë të re; disa prej tyre mund tu lehtësojnë dhe përshpejtojnë dukshëm punën në kompjuter.
Shumica e urdhrave në Windows mund të gjenden edhe në tastierë. Në aspektin kohor është shumë e vlefshme të përdoren disa nga urdhrat më të shpeshta. Nëse kombinohet përdorimi i shpeshtë i këtyre urdhrave me miun, puna kryhet shumë më shpejt. U ofrojmë një listë të shkurtesave të cilat gjithsesi duhet t’i dini.

Tasti Windows + D – Shtypja e këtij kombinimi të tasteve minimizon të gjitha dritaret e hapura dhe shfaq desktopin, edhe një shtypje kthen gjendjen e mëparshme.

Tasti Windows + E – Hap Windows Explorer (jo Internet Explorer) për qasje më të shpejt në dosjet e diskut.

Tasti Windows + F – Nis mekanizmin për kërkim.

Alt + Tab – Kalim nga një program i hapur në tjetrin.

Tasti Windows + Tab – Kalim nga një program i hapur në tjetrin në mënyrën flip (funksionon vetëm në Vista).

Alt + F4 – Mbyll dritaren apo programin aktiv i cili është hapur aktualisht.

Ctrl+ESC – hap përzgjedhësin Start

Ctrl + C – Kopjon përmbajtjen e përzgjedhur.

Ctrl + X – Këput përmbajtjen e përzgjedhur.

Ctrl + V – Ngjit (anglisht. paste) përmbajtjen e kopjuar apo të këputur.

Këto në asnjë mënyrë nuk janë të gjitha shkurtesat të cilat mund të përdoren nëpër sistemet operative Windows, por bien në mesin e më të shpeshtave. Lista e plotë e shkurtesave mund të gjendet KËTU.
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 11:00 pm

HOTMAIL
Ndaloni reklamat qe mos te vin ne inbox
SHkojm ne Options tani ne Upgrade edhe Free Newsletters edhe tani krejt ja hekni shenjat( NORMAL TE ATYRE VEBFAQEVE QE NUK DESHIRONI QE TU VIN REKMAMA) qka i kini te pranume klikoni OK edhe u kry Shpresoj te jem ikjaart ?????
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 11:01 pm

F1: Help
• CTRL+ESC: Open Start menu
• ALT+TAB: Switch between open programs
• ALT+F4: Quit program
• SHIFT+DELETE: Delete item permanently
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 11:01 pm

• CTRL+C: Copy
• CTRL+X: Cut
• CTRL+V: Paste
• CTRL+Z: Undo
• CTRL+B: Bold
• CTRL+U: Underline
• CTRL+I: Italic
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 11:01 pm

• SHIFT+right click: Displays a shortcut menu containing alternative commands
• SHIFT+double click: Runs the alternate default command (the second item on the menu)
• ALT+double click: Displays properties
• SHIFT+DELETE: Deletes an item immediately without placing it in the Recycle Bin
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 11:02 pm

• F2: Rename object
• F3: Find all files
• CTRL+X: Cut
• CTRL+C: Copy
• CTRL+V: Paste
• SHIFT+DELETE: Delete selection immediately, without moving the item to the Recycle Bin
• ALT+ENTER: Open the properties for the selected object
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 11:03 pm

• Windows Logo+L: Log off Windows
• Windows Logo+P: Starts Print Manager
• Windows Logo+C: Opens Control Panel
• Windows Logo+V: Starts Clipboard
• Windows Logo+K: Opens Keyboard Properties dialog box
• Windows Logo+I: Opens Mouse Properties dialog box
• Windows Logo+A: Starts Accessibility Options (if installed)
• Windows Logo+SPACEBAR: Displays the list of Microsoft IntelliType shortcut keys
• Windows Logo+S: Toggles CAPS LOCK on and off
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 11:04 pm

• Windows Logo: Start menu
• Windows Logo+R: Run dialog box
• Windows Logo+M: Minimize all
• SHIFT+Windows Logo+M: Undo minimize all
• Windows Logo+F1: Help
• Windows Logo+E: Windows Explorer
• Windows Logo+F: Find files or folders
• Windows Logo+D: Minimizes all open windows and displays the desktop
• CTRL+Windows Logo+F: Find computer
• CTRL+Windows Logo+TAB: Moves focus from Start, to the Quick Launch toolbar, to the system tray (use RIGHT ARROW or LEFT ARROW to move focus to items on the Quick Launch toolbar and the system tray)
• Windows Logo+TAB: Cycle through taskbar buttons
• Windows Logo+Break: System Properties dialog box
• Application key: Displays a shortcut menu for the selected item
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 11:04 pm

Qe ta pastrojsh Pc-en tuaj totalisht nga filet e pa nevojshme e gjera te tilla shkojme keshtu :
1. Për ti fshir , cookie-t, internet Histro-in,Temp File-et OLD fajllat Etc.. Totalisht..
Veprojm kështu...

2.Shkojm Tek Butoni StarT
3.Run
4.Në run e Shënojm cleanmgr /sageset:50


dhe te gjitha pikat duhet te tikohenne 200
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 11:05 pm

Si ti rrisesh shpejtesine RAM-it ne XP?

Praktikisht do te evitojme qe XP te perdore file-n Swap ne vend te RAM-it.
procedoni Start->Esegui->regedit dhe gjeni celsin HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Managementtani ne DisablePagingExecutive vini 1 (per default eshte 0),keshtu Xp do te perdore me pare RAM pastaj swap,pastaj dimensionin e Pagefile (Swap) e vendosni ne 200
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 11:06 pm

Për të instaluar Vbulletin forum duhet ti posedoni këto artikuj:


1.Host do me than Webspace .... orginal host ose


Code:
( funpic.de orgfree.com
etj.)

2.Pastaj ne FTP tuaj Hapni nji folder me emnin FORUM edhe mrena i vendosni fajllat TE CILAT gjenden ne FOlderin UPLOAD

3.Pastaj ne Folderin /Includes Fajllin config.php e editoni (Open WIth) Word Pad ose Notepad..

4. Editimi bëhet kështu ....

6.Masi ta mbarojm editimin mbaruam me CONGIF.php dhe nese se keni ne FTP tuaj vendoseni te folderi /Includes ( verejtje versioni 3.6.2 e ka config.php.new pra dueht tja boni emrin ne config.php veq se se pranon tjeter qysh)

7.Tash nese e keni keshtu ....


8.Tash i keni 13 hape deri te instalimi i forumin Veq Next - Next ...

9. Ne fund pasi te zgjedhni emnin e Administratori Ne dunf lypet qe te fshihet Fajlli Install.php prej te folderi /Install ( ju preferoj qe ti fshini krejt fajllat qe jon ne ate folder SE keto Ne ardhmeri Paraqesin BIRUCA )

Nese i percjellni keto Hape forumi juaj instalohet me sukses...
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 11:06 pm

nese deshironi me ba ni folder pa emer fare
1 krjo ni folder te ri me qfar do emri
2.nese deshiron me lan pa emer fare
3. Shkon redname
4. Edh tani e mban te shtypur alt dhe shenon 255 ("alt255")
kaq ishte folderi do te jet pa emer fare
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 11:07 pm

nese deshironi te krijoni ni folder ta pa dukshum

1.krijojm ni folder te ri
2.rename (riemroje dhe shtype alt+0160)
3.kliko me te djathten "proinpropetis" & "customize" & "change icon "
4. Ekerkon ikone e pa dukshme (jan gjithsejt tri 3 ikona te pa dukshme )
5. E selaktoj mikonen e pa dukshme
6.ok
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddt prej Thu Sep 09, 2010 12:35 pm

flm linddt i fort je per pc
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddt prej Thu Sep 09, 2010 1:46 pm

Linddt shkruajti:Për të instaluar Vbulletin forum duhet ti posedoni këto artikuj:


1.Host do me than Webspace .... orginal host ose


Code:
( funpic.de orgfree.com
etj.)

2.Pastaj ne FTP tuaj Hapni nji folder me emnin FORUM edhe mrena i vendosni fajllat TE CILAT gjenden ne FOlderin UPLOAD

3.Pastaj ne Folderin /Includes Fajllin config.php e editoni (Open WIth) Word Pad ose Notepad..

4. Editimi bëhet kështu ....

6.Masi ta mbarojm editimin mbaruam me CONGIF.php dhe nese se keni ne FTP tuaj vendoseni te folderi /Includes ( verejtje versioni 3.6.2 e ka config.php.new pra dueht tja boni emrin ne config.php veq se se pranon tjeter qysh)

7.Tash nese e keni keshtu ....


8.Tash i keni 13 hape deri te instalimi i forumin Veq Next - Next ...

9. Ne fund pasi te zgjedhni emnin e Administratori Ne dunf lypet qe te fshihet Fajlli Install.php prej te folderi /Install ( ju preferoj qe ti fshini krejt fajllat qe jon ne ate folder SE keto Ne ardhmeri Paraqesin BIRUCA )

Nese i percjellni keto Hape forumi juaj instalohet me sukses...

Linddt shum e fort kjo spo muj me bo ket forum me vBulletin nese mundesh mem ndimu Very Happy
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga deqani1 prej Thu Oct 21, 2010 8:53 pm

flm shum i mir ky postim Very Happy

deqani1
Antar
Antar

Numri i postimeve : 4
PIKE : 4
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi