Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ndertohet roboti qe mund te beje punet e shtepise

Shko poshtë

Ndertohet roboti qe mund te beje punet e shtepise

Mesazh nga Linddt prej Mon Sep 13, 2010 7:44 pm

Shkencëtarët e Koresë së Jugut kanë njoftuar të hënën se kanë ndërtuar një robot i cili mund të vallëzojë, të përgatis banesën, dhe të lëshojë aroma varësisht nga “disponimi” i tij.

Mahru të cilin e ka konstruktuar instituti shkencor-teknologjik jugkorean, mund të lëviz me buzë, vetulla dhe qerpikë, të bëjnë grimasa dhe gjatë ecjes të lëvizin me gjymtyrët e sipërme.

“Mahru është paramenduar si robot humanoid i cili mund të zëvendësoj njeriun në disa punë”, thuhet në deklaratën e udhëheqësit të ekipit të shkencëtarëve Bum-Jae You.

“Kjo i hap rrugë përdorimit komercial të robotëve humanoid të cilët mund të kryejnë punët e shtëpisë”, ka shtuar ai.

Mahru është i programuar në atë formë që të mund të kryej lëvizje të ndryshme njerëzore falë sistemit për incizimin e lëvizjeve dhe mund të përdorë duart për të kaluar pengesat e mundshme.

Ekipi i shkencëtarëve e ka përpunuar edhe shtojcën Mahru-M, të pajisur me detektorë për dallimin e formave të gjësendeve. Pos kësaj ai mund të zbatojë edhe urdhra të caktuar.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi