Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Lajme nga bota Islame

Faqja 4 e 23 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 23  Next

Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:20 pm

Rritet numri i viktimave nga sulmet vetvrasëse në një xhami shiite në Bagdat

07-04-2006

Policia irakiane thotë se shpërthimet vetvrasëse që ndodhën në një xhami shiite në Bagdad lanë të paktën 70 të vrarë dhe 158 të plagosur.

Zyrtarët e sigurisë thonë se tre vetë të veshur si gra hodhën sot veten në erë, ndërsa besimtarët po largoheshin nga xhamia e Barathës në veri të Bagdadit, pas lutjeve të së premtes. Autoritetet u bënë thirrje irakianëve në Bagdad të dhurojnë gjak për të plagosurit dhe të evitojnë grumbullimet në grupe të mëdha pranë xhamive dhe tregjeve, për shkak të dhunës së vazhdueshme sektare.
Ndërkaq, ushtria amerikane tha se tre ushtarë të saj janë vrarë në sulme të veçanta në Irak. Një oficer i ushtrisë amerikane vdiq sot nga plagët që kishte marrë, kur patrulla e tij u bë objekt i sulmeve me armë të lehta në Bagdadin Perëndimor.
Një tjetër ushtar u vra dje, kur patrulla e tij luftarake hasi në një bombë anës rrugës në veri të Bagdadit. Po dje, një marins vdiq gjatë një operacioni në provincën e Anbarit. //rd//
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:20 pm

FATI I FEMRES TURKE,TRONDITI GJERMANIN.

Tre Vellazer Turq ( 19-25-26 ) me 3 plumba ne Ball,nga afersija,e godisin Motren e tyre 23 vjeqare,HATUN SÜRÜCÜ,e cila mbetet ne Vend e Vdekur.
Per ket Vajz te Bukur Turke,nuk kishte Program Mbrojtes.
Kjo 23 vjeqare, kishte Frig per Jeten e vet dhe Frig nga Vellazerit e saj.

"UN SE SHPEJTI DO TE VDES" ,tha shkurt para Vdekjes,Shoqes se ngusht.

Te gjith e njoheshin,si nje femer Simpatike,Inteligjente dhe gjithnje e Buzeqeshur-e cila edhe Refuzonte te mban Shamin Robruse Islame,ne Koken e saj.

Qe me 15 vjet e larguar nga Gjimnazi i Berlinit dhe ne Turqi me dhun e Martuan me Kusherinin e saj.
Qe Vellazerit Fanatik Musliman,me Motren e tyre,proces te shkurt banen - shum Turq kete e perkrahin :
"KJO KURV ISHTE SI NJE GJERMANE."
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:21 pm

Bregovic si gjegja ma e mirë që ju ba Ismail Kadaresë dhe “Identitetit europian” të shqiptarit

Vetëm disa ditë para koncertit të Goran Bregovicit dhe Orkestrit për Dasma e Deka të tij në Tiranë, tana gazetat e Shqipnisë dhe Kosovës e multiplikuen nji ese, nji reflektim të shkrimtarit Ismail Kadare, me titull “Identiteti europian i shqiptarëve”.

Nga Migjen Kelmendi
(fragment)

Për ata që veprën e Kadaresë nuk e shohin të ndame nga jeta e tij, dhe nuk e lirojnë shkrimtarin nga përgjegjësia me qenë qytetar, ku e fus edhe veten, çdo reflektim dhe eseizim i Kadaresë asht i mirëseardhun, sepse askush ma mirë se ai vet nuk e portretizon dhe vizaton veten dhe mendimin e tij. Asht fat se Kadare edhe eseizon dhe e ka kompleksin e të qenunit intelektual, në kuptimin francez të kësaj fjale (diçka totalisht e parrokshme dhe e panjoftun për te), sepse vetëm disa vjet ma vonë s’kanë me na besue se shkrimtari që në gjallje të tij asht shpall Ajatollah i letërsisë dhe kulturës shqiptare, ka mujt me mendue si ka shkrue vet në eseun e përmendun: “…Popullsia shqiptare, ashtu si e gjithë kontinentit evropian, është e bardhë... Ne nuk e kemi shpikur Shqipërinë, ashtu siç kanë dashur të na mbushin mendjen disa….”

Gjegjen ma të gjetun Kadaresë ia bani Bregovic: e qiti ‘europianin’ e imagjinuem të Kadaresë mendsh bash me muzikën dhe ritmin e civilizimit të cilin Kadare e kupton si të huej dhe të rrezikshëm për Identitetin Shqiptar – civilizimin lindor. Thelbore në mendimin e Kadaresë për identitetin asht se ai mendon se me qenë shqiptar, me e pasë këte identitet, asht diçka e gjetun, jo e krijueme, e farkueme, e inventueme. “Ne nuk e kemi shpikur Shqipërinë…” thotë Kadare, tue çimentue bindjet e tij mistike se mbrapa këtij realiteti shqiptar egziston e vërteta shqiptare, esenca shqiptare, nji model platonian, divin, natyra intrinsike e shqiptarit. Kadare harron se tanë kohës flet Ai, Kadare, se krejt ai kullim i nji historicizmi simplifikues e reduktues për Identitetin Shqiptar, asht vetëm nji Narracion i tij, asht nji lexim i tij selektiv e sipërfaqësor i nji historie pesë shekullore, nji prrallë. Prrallë e mbytun me paragjykime e stereotipe, me esencializëm, që mos ta përdori ndonji kualifikim ma të randë, si racizëm. “Popullsia shqiptare, ashtu si e gjithë kontinentit evropian, është e bardhë…” Çka me ba me nji shqiptar që kish me na lind i zi? A munden Njerëzit e Zi me qenë europianë?

Kadare, edhe pse njani prej atyne inxhinierave shpirtnorë që e inxhinieruen (ai vazhdon me e inxhinierue) “shqiptarin”, në përpjekje me e ba e krijue e inventue Shqiptarin e Ri, nuk i jep randësi nji fakti historik se ‘Revolucioni Francez (njashtu si revolucioni komunist në Shqipni, MK), provuen dhe e dëshmuen se i tanë fjalori i marrëdhanieve shoqnore, i tanë spektrumi i institucioneve sociale po mujkan me ndrrue mbrenda nate’ (Rorty).
Sado për tana ato dekada të nji pushteti të pakufishëm të komunistave, u eksperimentue e u inxhinierue “shqiptari”, dhe Kadare tashma asht i bindun se egziston nji esencë shqiptare, nji Shqiptar Intrinsik, Bregovic me muzikën e tij e (...) shkërmoqi këte fantazmë, tue e ba me u kallë me ate që Kadare asht i bindun se nuk i takon esencës shqiptare – lindoren. Muzikën dhe ritmet lindore.

Nëse shqiptari qenka sterilizue prej tyne gjatë asaj epoke komuniste, kush ishin ata njerëz në Pallatin e Kongreseve, të ri e në moshë, çika t’reja e gra, që dolën mendsh e u gëzuen e dalldisën me ritmet rome e turke? (...)
Identitetin Shqiptar Kadare nuk e kupton si fluid, si të tillë që i nënshtrohet proceseve historike tue perpetue e tue u ndrrue, tue u farkue në kazanin shoqnor e institucionet shoqnore, tue marrë trajtat e shoqnisë njashtu si ajo ndrrohet gjatë procesit historik. Jo. Identiteti shqiptar asht i pandryshueshëm, monolit, unik. Njerëzit ndoshta ndrrojnë, por identiteti dhe të qenunit shqiptar – jo.

Ata që e kanë rrezikue dhe e rrezikojnë identitetin shqiptar gjithmonë janë Tjerët, turqit, serbët, tradhtarët…e jo shqiptarët. Sepse shqiptari i njimendtë kurrë s’kishte me i ba asgja të keqe Identitetin Shqiptar. Mirëpo, askush ma shumë e ma keq nuk i ka ba ‘shqiptarit’ se sa shqiptari vetë. Kush ka mujt kaq keq e kaq shumë me e damtue ate që tash për tash asht e vetmja dëshmi e jona se jemi kush jemi – Gjuha Shqipe – sa me ja kput e sakatue trupin, tue ja heq e kput tri të katërtat e saj – Gegnishten. Si mundet me folë dikush që ka nënshkrue dokumentin me të cilin damtohet Identiteti Shqiptar si asnjihere në historinë e vet, tue ja mungue e ndalue idiomën ma të vjetër, idiomën ma të folun, përmendoren tingullore të Identiteti Shqiptar – Gegnishten. Si mundet me u dekodue e kuptue Identiteti Shqiptar – pa Gegnishten?

A janë shqiptarë e europianë edhe ata që flasin Gegnisht?

Bregovic dëshmoi se krejt ai eksperimet komunist, në të cilin mori pjesë edhe Kadare, që kishte për qëllim me e shpla e sterilizue shqiptarin prej feve, prej t’kaluemes, prej ideve dekadente perendimore, prej kapitalizmit, prej Islamit, prej Gegnishtes, prej autorëve katolikë, prej Shkodre, prej të Ndryshmes me ta, në të vërtetë paska dështue. Njashtu si ka dështue edhe përpjekja me e dlirë e pastrue “Shqiptarin” prej Gegnishtes e Islamit. Mbasardhësit e Enverit e t’Kadaresë u kallën me muzikën rome të Bregovicit e me ritmet e melosin turk posi çdokush tjetër n’Ballkan. Njisoj si n’Stamboll. Shqiptari i Ri i Enverit dhe “Europiani” fatamorgan i Kadaresë diku mbrenda vetes e paskan ate dellin ballkanik, ate telin sensitiv që dridhet me ritme turke e rome, e që për bukuri e dridhke e i bijke atij teli Bregovic n’Tiranë, tue dëshmue se shqiptari, posi edhe krejt popujt tjerë të Ballkanit, ka jetue e jo hibernue gjatë atyne pesë shekujve të Perandorisë Osmane.

Mirëpo, përkundër Kadaresë, Bregovic me koncertin e tij n’Tiranë, nuk e shef nga perspektiva e sotme kohën kalue nën perandori si mallkim, si gjamë, si aksident, po si pasuni. Shqiptarë kanë diçka ma shumë, e jo diçka ma pak, si e kupton Kadare. Prishtina, besoj si edhe Tirana e ka aftësinë me u kallë e me dalë mendsh njisoj si me Techno e House, njashtu edhe me Orkestrin për Dasma e Deka të Bregovicit.

Me Bregovicin shqiptarët vetmësa kallxuen se janë – si tanë tjerët. As ma të mirë e as ma të këqij. Janë njerëz ma s’pari, njerëz të Ballkanit, e mandej shqiptarë.

Misioni i çdo shqiptari në planet, nëse kisha me a parafrazue Kadarenë dhe nëse duhet shqiptari me pasë mision, kishte me qenë ma s’pari me qenë e me mbet njeri, e mandej edhe shqiptar (i padlirun e i papurifikuem Gegnishte).
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:21 pm

PRAP KRISHTI


I got the [empty] Christ in the kitchen yellin' at [us] again
Nga Sokol Sulejmani
Apr 14, 2006, 18:49
I gjetun afër El Minya-s n’Egjipt, me 1970, mbas publikimit të përmbajtjes së tij, kanuni u ba nji ndër lajmet ma senzacionale që përbiu mediat dhe mendjet e njerëzve ditët e fundit. Besohet se ky dorëshkrim asht nji kopje në gjuhën kopte, i kopjuem rreth nji shekull ma vonë se kur asht shkrue origjinali në gjuhën greke. Nga organe të komisionit që merrej me këtë rast, besohet se autori i këtij kanuni në gjuhën kopte asht anonim, sikurse asht edhe autori i saj në gjuhën greke. Mbasi kishte qarkullue me vjet ndër duer të dilerave n’Egjipt, n’Europë e n’Amerikë, u ba dekodimi dhe publikimi i këtij kanoni si libër, nga “The National Geographic Society”, nji përkthim me komentimin e nji grupi autorësh. Sapo u botue ky libër, menjihere asht ba shumë shokues dhe po hap debate të reja. E kemi fjalën për – “Ungjillin e Judës” - shkrimi i parë i randësishëm që u gjetë 60 vjetët e fundit në sferën e krishtenimit. Ky ungjill asht gjetë bashkë me nji tekst të titulluem “James”, nji Letër nga Pjetri”, si dhe disa faqe nga libri i quejtun “Libri i të Huejve”, që së bashku i kanë 66 faqe.
Për shum t’krishtenë, do t’jetë shokuese kur ata ta kuptojnë se sot mund ta kenë n’duart e tyne nji shkrim, i cili asht gjykue nga ekspertët se pa asnji dyshim i përket shekullit të III pas Krishtit. “Jam plotësisht i bindun” tha Stephen Emmel, profesor i studimeve Koptike n’Universitetin e Munsterit në Gjermani, tuj tregue se shkrimet e gjetuna janë tipike sikur shkrimet tjera t’vjetra Koptike. Kjo do t’jetë shokuese, kur personazhi që sot n’botë asht simbol i tradhtisë, del se nuk e kishte tradhtue ‘Birin e Hyut’, që thanë objektivisht, vet Krishti n’Beslidhjen e Re vedin e quen ‘Biri i njeriut’. [E njejta gja ka pas ndodhë] N’vitin 1959, kur ma s’pari u publikue n’anglishte Ungjilli i Tomasit, [kur] shum t’krishtenë u shokuen kur mësuen së paska edhe ungjij tjerë veç Ungjillit t’Mateut, Markut, Llukës e Gjonit (Jesus-Judas manuscript is genuine, but is its story true? The New Yourk Times, 07 Prill 2006). Gjithashtu, edhe termi ‘gnostik’ asht ba i njohun n’shtëpitë e shum të krishtenëve, veç mas botimit të Kodit të Da Vinçit dhe shkrimeve tjera t’këtij soji, që shpresoj të ndihmoj në pranimin e Ungjillit të ri, ku siç shprehet autorja e shkrimit t’lartpërmendun nga The New York Times, Laurie Goodstein, Ungjilli i Judës ‘asht edhe nji copë nga burimet Gnostike’.
Prej Ungjilli – Ungjilli sipas Judës n’vedi shpalos nji pjesë sekrete t’shpalljes t’cilën Jezusi i’a diftoi Judës, dikur kah ditët e fundit. N’shkrim paraqitet Jezusi t’i ketë thanë Judës “m’rri larg prej tjerëvet e unë do t’i diftoj ty misteret e Mbretnisë. Se kjo asht e mundun për ty…” por kur Juda e bveti Jezusin se kur do t’ia mësonte ato, ai u largue. Kjo pjesë puthet bukur mirë me paralajmërimet që i ban Jezusi në Beslidhjen e Re, se njani nga dishepujt do ta tradhtojë. Por dallue nga ajo që e gjejmë te Marku e Lluka, në Ungjillin e Judës thuhet se Juda nuk e tradhtoi Jezusin tuj qenë i tunduem nga djalli, por se ai e dorëzoi ate si përmbushje t’asaj që duhej ndodhë dhe asaj që i’a kish msue Jezusi. Thanë me nji gjuhë sterile prej hyjnores, Juda njimend ka tradhtue. Por, kta e ka ba veç tuj kenë pjesë e planit hyjnor.
Nji copë bukur e madhe e tekstit shkon me komentimin e nji andrre t’njejtë që e kishin pa t’njimdhetë dishepujt. Ky komentim asht nji profeci shum e madhe, nji shkëndi prej shkëndive profetike të Krishtit që i gjejmë në shkrimet tjera. Po shkëpusim këtu pjesë predikimi nga Ungjilli i Judës: “…ata kan mbjellë pemë pa fruta n’mënyrën ma të turpshme, n’emën temin; …[dhe] Ky asht zoti që ju i shërbeni… Se u asht thanë [do t’u thuhet] njerëzve ‘se Zoti pranon sakrificat e jueja nëpërmjet duerve t’priftave – e kjo asht kulmi i gabimit’.” Nji pjesë tjetër e tekstit përshkruen misteret që i’a kallxon Jezusi Judës, si dhe diskutimin që e kishin pas Juda me Jezusin, rreth nji vizioni që kishte pas Juda: “në atë vizion e pash vedin se si t’dymbëdhjetë dishepujt m’gurzojshin…” thot Juda. Mirëpo, pjesa ma e diskutushme e këtij kanuni, e cila ka nxit edhe komentime t’ndryshme, asht padyshim ajo kur Krishti i kthehet Judës tuj thanë: “…ti do ta sakrifikosh njeriun që do t’më mbuloj [ngjet në] mua”. Kjo thanje ka ba mendimtart me mendue seriozisht për kallzimet e moçme rreth kryqzimit t’Judës apo të dikujt tjetër n’vend të Krishtit. N’fund, derisa Jezusi asht tuj u falë, ushtarët vijn për ta arrestu, derisa figura e Judës paraqitet e qetë, derisa e çon në vend amanetin që e kish pranue.
Debate t’mëdha kan ekzistue gjithmonë rreth ndriçimit t’rastit të Krishtit (kujto debatet e nxehta në mes muslimanëve dhe të krishtenëve, të dyja këto, palë që e pranojnë pozitën që kishte Krishti). Debate t’mëdha janë kallë edhe tash n’mes mendimtarëve t’krishtenë, nëse kto gjetje do t’ndikojnë ose jo n’themelin e doktrinës së krishtenë, i cili shum vështirë ka qëndrue dhe po qëndron në kambë. Them ‘këto gjetje’ dhe se ‘themelet e kishës janë lëkund shpesh’, sepse Ungjilli i Judës, si dhe ai i Tomasit që u përmend nalt, nuk janë gjetja e vetme që asht ba jashtë librave të pranuem nga Kisha, e që japin skjarime tjera që i çesin hije dogmave kishtare, të standardizueme dikur III shekuj mbas Krishtit. Ekzistojnë edhe shum ungjij tjerë, si ai i Mari Magdalenës, Ungjilli i Filipit, Ungjilli i të Vërtetës, Ungjilli i Barnabas e shum shkrime e letra të tjera (të përkthyeme në anglishte), ndaj t’cilave, thanë në mënyrë gjenerale e ma t’lehtë, u gjetën forma e forma për me i largue qafesh dhe me i mjegullue. Këtu do ta përmendi deklarimin që bani Ben Witherington, profesor i Interpretimit t’Beslidhjes së Re, në Asbury Theological Seminary in Ëilmore. Ai u shpreh se “dorëshkrimi nuk na tregon asgja për aspektin historik të Jezusit dhe Judës … ai vetëm na tregon ma shum për nji grup që n’ditët e tyne asht vlersue si heretik.” Por le të kthehemi pak në kohën e standardizimit të krishtenizmit si religjion, në ditët e para të krishtenizmit zyrtar dhe ta shohim se si asht gjykue e veprue.
Prej xhamit – Shikue në pasust e parë t’Krishtit, para nesh do t’kemi, dashtë e pa dashtë, nji ikonë shum të teleisun ngjyrash. Fillimisht, veç tjerash, pasust e parë t’Krishtit e mbanin vetën pauses t’asaj që ishte paraljamrue e premtue n’Beslidhjen e Vjetër. Ata thjesht ishin nji pjesë e zgjatun e hebraizmit. Nji grup tjetër janë edhe ‘gnostikët’, t’njohun ndryshe edhe si pasuesit tradicional. Ata nuk besuen se Krishti asht kryqzue për mëkatet e të tjerëvet – ata as që besuen se ai asht kryqzue fare; nuk i pranuen mësimet e vona të Palit dhe pasuesve të tij rreth (mos)martesës etj. Të gjitha këto laramani vazhduen deri më 325 A.D. kur u mbajt Konçili i Nicesë, prej ku doli doktrina e Krishtenë, Trinia e Shenjtë (që as gjindet n’Bibël e as që asht predikue nga Krishti a dishepujt e tij), standardizimi i Ungjijve që ishin ma shum se katër, u rishikuan Librat e Biblës (Letra e Judës u pranua nër shkrimet e besueshme; Libri i Zbulesës mbeti jasht kësaj liste) etj. Pas kësaj e zhvillimeve tjera, çdo gja që ra ndesh me vendimet e parisë fetare, u shpall herezi dhe u ndjek deri ne likuidim. Çdo gja jasht konformizmit ideologjik fetar të kohës u shue. Thanë troç, krishtenizmi mbet ma shum ai i Palit dhe mësimeve të tij (që vet s’ishte dishepull i Krishtit), sesa i vet mësimeve t’Krishtit.

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:21 pm

munti All-llahu te shperblefte dhe qofte i kenaqur me ty se vertet po ben pune te meadhe me keto argumente qe po i sjell ketu, kontriboni shume ne shtimin e besimit te besimtaret vetem vazhdoni Zoti eshte me Ju!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:21 pm

vazhdim-

Kujtoj se t’gjitha kto dokumente t’cilat ndriçojnë shtigje t’reja dhe bajnë shtytje për me i vu gishtin kokës e me mendue edhe njiherë rreth formës dogmatike t’besimit, i cili shpesh asht gjykue me argumente edhe nga konfesione tjera monoteiste (judaizmi dhe islami), nuk janë aq t’parandsishme që t’hudhen menjiherë pas shpine. Vet doktrina standarde e krishtenë nuk përfaqson rrugën e vërtetë t’pasusve t’Krishtit. Prej ditësh, kjo ka mbet e rrethueme nga shum argumente që kan dëshmue kundër saj (Beslidhja e Vjetër, Gnostikët, historia, mësimet islame). Noshta bash sot asht koha me u thirrë në ‘konçile’? Por, Witherington vazhdon me u shpreh se “nuk ka asnji evidencë se kto shkrime prezentojnë rrugën e vërtetë të Krishtenizmit.” Kur u pyet se a zbulon Ungjilli i Judës ndonji fakt t’randsishëm për vet Judën, Witherington u shpreh: “kjo asht sikur me thanë se nji dokument që asht shkrue 150 vjet mbas vdekjes së Gjorgj Vashingtonit, t’na tregoj t’vërtetën thelbësore.”
Kandvështrime... – Vërtetë, noshta sot asht koha me u thirrë në konçile?! Do ta përdori ktu nji qëndrim t’shprehun me fjalë t’nji ashiku që e quejn Fahredin Shehu, kur në nji debat n’media tha se ‘unë s’e pranoj konceptin e Emanuelit’. Por edhe shum pasues t’Krishtit, t’afërt me të n’kohë, nuk e pranuen dhe kujtoj se nuk do ta pranonin konceptin e sotëm të Emanuelit. Koncepti ‘i sotëm’ i Emanuelit nuk pranohet as n’islam, me gjithë skjarimet e fella që kan dhanë mendimtarë t’ndryshëm islam (kujto psh. se çfarë skjarime janë dhanë te The Seals of Wisdom, nga Ibn Arabiu). Nuk pranohet as kryqzimi i tij për falje t’mëkatit t’Adamit dhe t’njerëzve. Pendimi i sinqertë i njeriut ndaj Zotit t’vet, n’islam formon bazën e lidhjes së njeriut me Zotin.
Barnaba gjithashtu flet për kryqzimin e Judës n’vend t’Krishtit; në Ungjillin e Judës thuhet ‘ti do ta sakrifikosh njeriun që do t’më mbuloj [ngjet në] mua’. Mendimi se ‘shndërrimi’ ndodhi me rastin e përqafimit t’Krishtit nga Juda, po i fryen prushit prap. E përderisa Zoti ka dashtë me na kthjellue me pak dritë hyjnore, nuk e ka lanë n’rahmetin e njerzve as profetin që e ka sjellë këtë dritë. “...ata as s’e kan mbytë as s’e kan kryqzue atë, por atyne u përngjau. Ata që polemizuen për këtë, janë n’dilemë për të. Ata nuk kan kurrfarë dije të saktë për të, përveç se supozojnë. Por sigurisht ata nuk e vranë atë.” (Kur'an, 4:157)
Dhe nëse krejt këto mbesin t’ndame ashtu qysh janë tash nër ne, dhe nëse t’vërtetën mundohemi ta shohim prap n’copat e thyeme t’nji pasqyreje…atëherë do t’vazhdojmë me ‘hear the Christ yelling at us again’, për çdo të vjetër që e ardhmja do ta shpalos prej dheut si t’re.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:22 pm

“Mjeku popullor”, një dhunues brutal


Rrëfim tronditës i prishtinases F. K. për vizitën te “hoxha” Safet Zeqiri

Viktima F.K. ka shkuar për të shëruar kokëdhembjet… Kur është zgjuar nga gjumi veten e ka parë lakuriq, ndërsa pas kthimit në shtëpi në brendi të vaginës gjenitale ajo ka gjetur letra, penj dhe qime… Më pas, kanë filluar gjakderdhjet. Këtë e ka bërë Safet Zeqiri, i njohur si mjek popullor

LORIK PUSTINA

Prishtinë, Fushë-Kosovë, 13 prill - Një dhomë e errët me kukulla të drunjta, tavolina të përmbysura dhe tre qirinj, të mjaftueshëm për t’i parë fytyrat e njerëzve.
Safet Zeqiri apo siç e njohin në Fushë-Kosovë “hoxha”, priste e i përcillte pacientët e tij. Ai shitej për mjek popullor, që me anë të magjisë mëtonte të shëronte sëmundje të ndryshme. Së paku kështu është paraqitur deri të mërkurën, kur policia e ka vënë nën pranga, i dyshuar për dhunimin e shumë vajzave dhe grave, të cilat kanë shkuar tek ai për të gjetur shërim.
Ato kanë shpresuar në diskrecion, si dhe në sukses, pa terapi të lodhshme, me ilaçe dhe pa injeksione.
Njëra nga to, F.K., nga Prishtina.
“Unë kisha kokëdhembje të madhe, më binte të fikët dhe mjekët nuk ma gjenin çaren… Andaj, prej dikah dëgjova se “hoxha” në Fushë-Kosovë mund të më shërojë”.
Por, shpresa se do të mund të shërohet nga “bamirësi” asaj i është shndërruar në një ankth të vërtetë. E martuar, F.K. ka edhe fëmijë.
“Hyna te “hoxha” dhe ai më tha se do të më shërojë me anë të magjive… Filloi të lexojë Kur’anin. Më tha se jam shumë e sëmurë dhe do të vdisja shumë shpejt, por ai do të më shëronte. Më pas, më dha një gotë me një materie të lëngshme ta pi”.
Me ta pirë këtë materie, që policia dyshon të jetë chloform, materie e cila të vë në gjumë, F.K. është alivanosur dhe tutje nuk ka ditur dhe ndie asgjë.
Pasi asaj i është rikthyer vetëdija dhe e ka parë veten lakuriq, është tmerruar.
“E kam pyetur se pse dhe si ka ndodhur kjo. Ai më tha se kjo është pjesë e ritualit, tani jam shëruar dhe nëse i tregoj dikujt lidhur me këtë do t’i përdorë magjitë që të m’i paralizojë fëmijët”, thotë ajo.
E frikësuar, ajo kthehet në shtëpi. Familjes nuk i tregon asgjë.
Por, në mbrëmje ajo ndien dhembje të mëdha në fund të barkut.
Më të shkuar në ‘toilet’, ajo nxjerr nga vagina penj të najlonit, penj për qepje, copëza të letrave, qime të gjata, përcjellë me shumë gjakderdhje.
“Shkova në Emergjencë, por nuk mundën të më ndihmojnë, e më pas në Gjinekologji”, tregon ajo.
Në Gjinekologji, në raportin e datës 15 dhjetor 2005, është po e njëjta diagnozë. Ajo ishte dhunuar në gjendje të pavetëdijshme.
“Hoxha” kishte përdorur mjete të ndryshme dhe materiale të shumta, për ta trajtuar viktimën në mënyrën më mizore të mundshme.
Pas kësaj, F.K. paraqitet në polici me deklaratë, ndërsa njësiti i krimeve rajonale i fillon hetimet.
Bazuar në hetimet, del se shumë viktima të tilla kanë kaluar nëpër duart e “hoxhës” nga Fushë-Kosova. “Mjeku popullor” më pas mësohet të jetë një sadist, që në emër të mjekësisë popullore ka dhunuar më shumë se 7 vajza, e ka shfrytëzuar rastin dhe ka kryer akt seksual me viktimën F.K.
Burime brenda policisë kanë bërë të ditur se dyshohet se Zeqiri e ka dhunuar një femër nga Gjilani, si dhe tri vajza të tjera nga Fushë-Kosova.
Jo të gjitha viktimat kanë dhënë deklaratë para hetuesve, të frikësuara nga kërcënimet e të ashtuquajturit “mjek popullor”.
Burime të policisë kanë bërë të ditur se kohë më parë, “hoxha” është rrahur nga V.S. banor i Prishtinës, të cilit Zeqiri, në emër të bamirësisë, ia ka dhunuar motrën dhe kushërirën.
Sikurse edhe dy viktimat F.K. dhe F.S., ashtu edhe këto të tria janë trajtuar në mënyrë sadiste nga “mjeku popullor”.
“Policia e ka arrestuar Zeqirin në shtëpinë e tij, ku janë gjetur medikamente të shumta me shenjë të shoqatës farmaceutike të Kosovës, të cilat i dyshuari i ka shitur ilegalisht”, tha Sabrije Kamberi, zëdhënëse e SHPK-së.
Viktimat të cilat kanë dhënë deklaratë janë dërguar në qendrën patologjike në Prishtinë për ekzaminime mjekësore
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:22 pm

Kroatët e Bosnës, në gjykim për masakrat mbi Muslimanët


Gjashtë zyrtar kryesor kroat të Bosnes, gjenden në gjykim në tribunalin e OKB-së për Jugosllavi në Hagë për aktakuza të torturimeve, vrasjeve dhe dëbimeve të Muslimanëve nga Bosna juglindore, në vitet e 90-ta, raportoi The Irish Examiner.

Padia i akuzon për dëbim të Muslimanëve dhe jo-kroatëve jashtë nga vendi i tyre, si pjesë e kampanjës së” pastrimit etnik” për qëllim të krijimit të Kroacisë së madhe.

Ata përdorën "forcë, kërcënuan dhe terrorizuan duke arestuar masën e Muslimanëve, të cilët më vonë janë vrarë, rrahur, dhunuar, plaçkitur dhe abuzuar," tha prokurori.

Shefi i mbrojtjes është Jadranko Prlic, i cili ishte president i dikurshëm i mini-shtetit Kroat të vet shpallur.

Ish presidenti i Kroacisë Franjo Tugjman, i cili vdiç më 1999, gjithashtu ishte përmendur si forcë shtytëse mbas akcioneve të kampanjës së pastrimit etnik.

mendohet se gjykimi, më i madhi i llojit të vet paar atribunalit, mund të zgjas disa vite.

Të akuzuarit tjerë janë: Bruno Stojiç, ish ministri i mbrojtjes i mini-shtetit të Herceg-Bosnës, Gjenerali Sllobodan Praljak, ish kryesuesi i forcave paramilitare, Gjeneral Milivoj Petkoviç, ish kryesuesi i forcave paramilitare, Valentin Coriç, ish komandant i policisë militante të kroatëve të Bosnës dhe Berisllav Pusiç, i cili ishte përgjegjës i ndërrimit të të burgosurve.

Të gjithë të gjashtë, mohojnë 26 akuzat.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:22 pm

Vatikani bojkoton filmin "Kodi i Da Vinçit"

Mund ta marrim me mend se top lista e kujt nuk do të përfshijë filmin "Kodi i Da Vinçit" këtë vit.
Vatikani ka filluar fushatën e denoncimeve ndaj filmit shumë të pritur, duke përmirësuar
mospranimin e teorive, me sa duket, antikristiane të librit, duke filluar nga deklamimet në kishë
deri të bojkotimi. Kjo do të thotë se regjisori Ron Howard, me sa duket, e ka humbur dritaren e
tij të mundësisë për të arritur këshillat e Mel Gibsonit se si të xhirohet një film me temë
religjioze pa e cenuar një religjion të tërë. Imzot Angelo Amato, zyrtari i dytë në zyrën e
fuqishme për doktrinë në Vatikan, ka nxitur katolikët për të bojkotuar filmin e ardhshëm, në të
cilin luan aktori i njohur Tom Hanks, me kriterin bazë se ai haptas ofendon fenë e krishterë.
Amato e ka quajtur romanin e Dan Brown si antikristian, i mbushur plot me shpifje, ofendime
dhe gabime teologjike dhe historike sa i përket Jezusit, ungjijve dhe kishës. "Shpresoj se të
gjithë do ta bojkotojnë filmin", ka thënë ai për agjencinë e lajmeve ANSA. Amato ka përgatitur
planin protestues derisa mbante një fjalim në një konferencë katolike në Universitetin Santa
Croce të Romës. Ai ka thënë se 'përkrahësit e kishës duhet të jenë më të vëmendshëm të hed-
hin poshtë gënjeshtrat dhe shpifjet e paarsyeshme' dhe suksesin e jashtëzakonshëm të librit ia
ka atribuuar varfërisë kulturore që ka kapluar një numër të madh të besimtarëve të krishterë.
Filmi "Kodi i Da Vinçit" do të hapë Festivalin e Filmit ne Cannes me 17 maj, ndërsa botërisht do
ta fillojë të shfaqet me 19 maj.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:22 pm

Ilir Halili, i dyshuar për lidhje me terroristët e “Al
Qaeda”-s rrëfen në një intervistë për “Shekullin”
arrestimin e tij

Shqiptari i dyshuar si terrorist: Dy muajt e burgut në
Damask

http://www.shekulli.com.al/index.php...e&newsID=95163

Halili: Shërbimet sekrete nuk më pyetën për lidhje me
terroristët, por për biznesin tim në Siri

D.Biçaku

TIRANË- Ilir Halili, 26-vjeçari shqiptar me banim në Damask
të Sirisë ka qëndruar për dy muaj në burg e me ç’është
thënë, ai dyshohej për lidhje të ngushta me “Al-Kaidën”. Në
një intervistë për “Shekullin”, Halili pohon se asnjëherë
nuk është pyetur nga shërbimet sekrete siriane për lidhje
të tij me organizata terroriste, por dyshimet kanë lindur
pas një vizite të tij në Arabinë Saudite, ku miku i tij
dyshohej për pastrim parash. Halili rrëfen shoqërimin nga
agjentët e shërbimit sekret të këtij vendi, qëndrimin në
burg dhe lirimin, pas verifikimeve se gjithçka që kishte
bërë në Siri ishte e ligjshme.
Ilir, në Shqipëri ka bërë mjaft bujë ndalimi juaj në 9
nëntor në Damask, pas dyshimeve për lidhje me terroristët.
A mund të na tregoni motivet e shoqërimit ?
Me datën 9 nëntor të vitit 2005, shërbimet inteligjente
siriane më kërkuan që të më merrnin në pyetje dhe të
kryenin ndaj meje disa verifikime, lidhur me veprimtarinë
time në Siri. Madje, ata kërkuan edhe një takim personal me
mua dhe për këtë, kishin kontaktuar edhe me rektorin e
universitetit të Damaskut ku edhe unë studioja para 9
nëntorit. Kjo pasi në atë kohë unë isha për një udhëtim në
Arabinë Saudite. Në momentin që unë kthehem, një person,
agjent i shërbimeve sekrete siriane më kërkon nëpërmjet një
personi që ka një dyqan parfumerie, si edhe unë në qendër
të Damaskut. Mëngjesin e 9 nëntorit, agjentë të shërbimeve
sekrete siriane më kontaktojnë pranë dyqanit të parfumerisë
në qendër të Damaskut dhe më pohojnë se drejtuesit e tyre
donin të bisedonin me mua dhe donin të më bënin disa
pyetje. Bashkë me automjetin tim që e kisha marrë me qera
për një muaj, shkova me ta në zyrat e Drejtorisë së
Shërbimeve Sekrete siriane në kryeqytet. Kur unë u futa në
zyrë, hynë dy gjeneralë të shërbimit sekret sirian dhe
menjëherë nisën të më marrin në pyetje për rreth tre orë.
Më pyetën për aktivitetin tim, pasi qëndroja në Damask dhe
njihesha si student i huaj. Gjithë dyshimet e tyre mbi mua
ishin mbi ekonominë time, mbi aktivitetin tim atje dhe mbi
stilin tim të jetesës me mjaft të ardhura. Gjithashtu, ata
kishin dyshime edhe për një vizitë timen që unë kisha bërë
në muajin shtator në Bahrein. Atje kishte ndodhur një
keqkuptim me një biznesmen vendas, i cili më kishte ftuar
mua në këtë vend, duke ndikuar tek unë për keq. Por e
gjitha kjo nuk kishte asnjë lidhje me grupet terroriste,
apo me dyshime të tilla.

Cilat ishin konkretisht dyshimet e shërbimeve inteligjente
siriane ?

Ditën e shoqërimit më kanë marrë dy herë në pyetje dhe nuk
më kanë përmendur apo pyetur asnjëherë rreth bindjeve të
mia apo nëse isha i aktivizuar me ndonjë grup terrorist. Më
shumë ishin të interesuar rreth mënyrës sesi unë kam
siguruar të ardhurat e mia. Më pyetën sa herë kam hyrë e
dalë nga Siria, kur kam hyrë për herë të parë në këtë vend
dhe arsyen se përse kisha shkuar në Siri.
Është folur se ju ishit pjesë e një grupi islamik të njohur
me emrin “Tawheed Val Jihad”, një grup shumë afër Al-
Zarkauit, i njohur si drejtuesi i “Al Kaidës” në Irak. A
keni njohje me këtë person dhe a keni transferuar vlera
monetare në vendet ku keni lëvizur?
Gjithçka sa thuhet është krejtësisht e pavërtetë. Unë siç
ju thashë, kam udhëtuar vetëm në Arabinë Saudite, në
Bahrein dhe në Turqi, për problemet e mia në biznes. Në
asnjë rast unë nuk kam transferuar apo tërhequr vlera
monetare, përveç atyre që unë duhej të kisha dhe të
shpenzoja për biznesin tim në këto vende. Gjithçka që është
aluduar dhe që është thënë, nuk ka asgjë të vërtetë. Aq më
e paktë mund të jetë mundësia që unë të kem lidhje me
personazhin që ju përmendni më sipër.
Zoti Halili, atëhere shkaku i ndalimit tuaj mund të thuhet
se ka qenë udhëtimi juaj në Bahrein ?
Jo, nuk ka pasur fare lidhje me udhëtimin tim në Bahrein,
mendoj unë. Por kjo mendoj se mund të ketë ardhur për shkak
të ardhurave që unë kisha dhe mënyrës time të jetesës në
Damask. Përsa i përket lidhjeve të mia të biznesit me këtë
person, mendoj se dyshimet e hetuesve sirianë kanë qenë se
personi nga Bahreini kishte një biznes të palicensuar dhe
të padeklaruar. Kjo ka shtuar dyshimet se nëpërmjet këtij
biznesi ky tregtar nga Bahreini mund të pastronte para.
Autoritet e Bahreinit morën nën hetim partnerin tim, pas
lidhjeve që ai kishte me një tregtar tjetër. Me sa di unë
është verifikuar që ky person nuk kishte lidhje me
pastrimin e parave. Por ndaj meje ndikoi fakti që unë isha
i ftuar tek ky person në Bahrein dhe kjo ka shtuar dyshimet
e tyre ndaj meje. Kështu që qëllimi i shoqërimit tim ishte
për të verifikuar nëse të ardhurat e mia ishin nga biznesi
apo kisha të ardhura nga rrugë të tjera.

Përveç studimit, ju me çfarë aktiviteti jeni marrë në Siri?

Jam munduar që me anë njerëzve të mi dhe miqve të punoj dhe
të hap një biznes. Ka qenë kryesisht një biznes parfumesh,
por në shumë raste unë kam qenë ndërmjetës mes miqve të mi
për aktivitetet e tyre tregtare.

NDALIMI

Halili: Shërbimet sekrete më kërkuan ndjesë

TIRANË- Ilir Halili pohon se është liruar më 9 janar të
këtij viti, pasi ka qëndruar dy muaj në ambientet e
paraburgimit në Siri. Ai shton për “Shekullin” se shefi i
shërbimeve sekrete i kishte kërkuar ndjesë për ndalimin dhe
më pas e kishte lënë të lirë. “Është e vërtetë që unë jam
liruar më 9 janar nga shërbimet inteligjente siriane. Më
thirrën hetuesit dhe mbaj mend se ka qenë ora 21:00 e
mbrëmjes, ditë e hënë dhe më komunikuan që kanë bërë
verifikimet e duhuara. Më dërguan në zyrën e shefit të
shërbimeve sekrete, ku ai më kërkoi ndjesë që më kishin
mbajtur dy muaj në burg dhe më tha se kaq ishte afati për
të më verifikuar mua si person, apo të ardhurat e biznesit
tim”,-thotë Ilir Halili. Studenti i drejtësisë shton se ka
ardhur për pak ditë në Shqipëri dhe do të kthehet në
Damask, ku ka bashkëshorten dhe biznesin e tij të
parfumeve, ndërsa shton se nuk ka asnjë pengesë për të
qëndruar në këtë vend, apo për të lëvizur në shtete të
tjera.

9 nëntor 2005

Agjentë të Shërbimeve Sekrete në Siri kanë shoqëruar Ilir
Halilin në ambientet e tyre. Ata e kanë marrë në pyetje në
lidhje me mënyrën e tij të jetesës apo biznesin e tij
fitimprurës në këtë vend, pas dyshimeve për pastrim parash

9 janar 2006

Ilir Halili është lënë i lirë, pasi verifikimet e kryera
prej shërbimeve inteligjente nuk kanë nxjerrë në dritë
asnjë lidhje të mundshme me aktivitetet kriminale apo
organizatat terroriste. Halili ndodhet në Shqipëri por
pohon se do kthehet në Damask
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:22 pm

KODI I DA VINÇIT

Shkruan:Ajni Sinani

All-llahu i madhëruar në Kuranin fisnik thotë: “Të mjerët ata, që me duart e veta e shkruajnë librin, e pastaj thonë: 'Ja, ky është prej All-llahut', për të nxjerrë ndonjë përfitim të parëndësishëm. Dhe të mjerët ata për atë që kanë shkruar duart e tyre dhe mjerë ata për atë që fitojnë!” (El Bakarah, 79)

I Dërguari a.s. tregon se All-llahu i madhëruar në një hadith kudsi ka thënë: “Unë i krijova robërit e Mi në fenë e drejtë (e pastër islame ), por shejtanët i bëjnë që ata të humbasin rrugën e drejtë.“ (transmeton Muslimi)

Mbi lajthimin dhe devijimin e të krishterëve nga rruga e drejtë, Kur'ani i shenjtë na tregon në shumë ajete. Këtë të vërtetë kohëve të fundit e tha edhe një i krishterë Den Brown, në romanin e tij “Kodi i Da Vinçit”. Ky është bestselleri i shekullit XXI, një thriller me sfond mistiko-ezoterik. Romani i tij, vetëm për një vit, është përkthyer në dhjetëra gjuhë botërore dhe është shitur në mbi 40 milion kopje. Në këtë roman shpalosen disa prej fakteve historike rreth shtrembërimit të ideologjisë së krishterë, korruptimit të Biblës dhe autorësisë njerëzore të saj dhe mbi intervenimin e dorës së njeriut në vetë thelbin e teologjisë së krishterë. Të gjitha këto, autori i romanit i quan 'transformim grotesk'.Heroi i Brown-it thotë: “Bibla në formën që njihet prej nesh, është kompletuar nga perandori pagan i Romës, Konstandini i Madh. Konstandini kishte vendosur se duhej të bënte diçka.
Në vitin 325, ai vendosi të bashkojë Romën nën një religjion, nën Krishterizmin.Historianët akoma çuditen me gjenialitetin nëpërmjet të cilit Konstandini i ktheu paganët, që adhuronin diellin, në të krishterë. Duke i bashkuar simbolet pagane, datat dhe ritualet me traditën e krishterë, ai bëri një lloj feje hibride të pranueshme për të dyja palët.Asgjë në Krishterizëm nuk është origjinale…
Konstandinit i është dashur që ta forcojë traditën e re krishtere, prandaj ka mbajtur tubimin ekumenik të njohur me emrin “Kuvendi i Nike-së”.
Në atë tubim është diskutuar dhe votuar për shumë aspekte të Krishterizmit si dhe për statusin hyjnor të Jezusit. Gjithnjë deri në atë çast të historisë, Jezusi, nga ithtarët e tij të hershëm, konsiderohej profet i vdekshëm njeri i madh dhe i fuqishëm, por megjithatë konsiderohej vetëm një njeri i zakonshëm..
Shpallja e Jezusit për “bir të Zotit” është propozuar zyrtarisht në kuvendin e Nikesë, ku është votuar për të…Dhe është votuar (pro) madje shumë ngushtë.
Mirëpo dhënia e statusit hyjnor Jezusit ishte kyçe për bashkimin e mëtejshëm të perandorisë Romake dhe për vendosjen e re të bazës së fuqisë së Vatikanit.
Me të pranuarit zyrtar të Jezusit për “bir të Zotit” Konstandini e transformon Jezusin nga një njeri në një hyjni që ekziston jashtë kufijve të botës njerëzore, në një entitet fuqia e të cilit është mbi të gjitha. Kjo jo vetëm që ka pamundësuar rrezikimin e mëtutjeshëm të Krishterizmit nga paganizmi, por edhe ithtarët e Kishës kanë mundur të tubohen vetëm nëpërmjet vendosjes së një ndërmjetësuesi të shenjtë Kishës katolike romake.E gjithë kjo ka qenë ekzluzivisht për shkak të fuqisë.Krishti dhe proklamimi i tij si Mesi-Shpëtimtar ishte kyç për funksionimin e Kishës dhe të shtetit. Shumë shkencëtarë pohojnë se Kisha e hershme tekstualisht e ka vjedhur Jezusin nga ithtarët e tij të parë, duke ia rrëmbyer porositë njerëzore dhe duke e përdorur këtë për përhapjen e fuqisë së saj.Ndonëse Konstandini e ngriti Jezusin në një shkallë hyjnore, gati 4 shekuj pas vdekjes së tij, tashmë ekzistonin me mijëra dokumente që dëshmonin për jetën e Jezusit si jetë e një njeriu të
zakonshëm.Konstandini me veprimin e tij e ndryshoi historinë e Krishterizmit. Që nga ai çast pasoi momenti më transformues në historinë e krishterë…
Konstandini porositi dhe pagoi shkruarjen e një Bible të re, nga e cila u lanë të gjithë ata ungjij që kanë folur për cilësitë njerëzore të Jezusit. Në Biblën e re u futën ungjij që e shndërruan Jezusin në një qenie hyjnore. Ndërkaq, ungjijtë më të hershëm u ndaluan, u konfiskuan dhe u dogjën…
Gjithsecili që do të përcaktohej për ungjijtë e ndaluar, të vend të ungjijve të versionit të Konstandinit do të shpallej heretik. Ata që zgjodhën historinë origjinale të Krishtit ishin heretikët e parë.Për fat të historianëve disa nga këta ungjij Konstandini nuk pati sukses që t'i zhdukë…
Sigurisht, Vatikani duke iu përmbajtur traditës së tij të dezinformimit, është përpjekur me të gjitha forcat që ta pengojë publikimin e tyre …”
Adhurimi i Jezusit, sikurse e përmendëm, ishte diçka që e shpiku perandori Kostandin në këshillin e Nike-së (Turqia e sotme), në vitin 325 pas Isait a.s. për të forcuar pozitat e veta, meqë Krishterizmi kishte filluar të bëhej më i “suksesshëm” se paganizmi.Ndërkaq idenë e ngritjes së njeriut në
lartësinë e Zotit, që e predikonin mendimtarët grekë, të krishterët e zëvendësuan me idenë e zbritjes së Zotit tek ne!!
Edhe para paraqitjes së këtij romani, në vitet shtatëdhjetë të shekullit të kaluar, Krishterizmi u trondit nga diskutimi i madh teologjik mbi atë se a është Jezusi Zot, apo vetëm njeri. Është diskutuar mbi mitin e Trinitetit dhe mitin e inkarnimit të Hyjit-Zotit tek njeriu- Jezusi. Se individualiteti hyjnor i Jezusit është i pavërtetë dhe vetëm mit i Kishës, këtë e kanë argumentuar edhe teologët e krishterë, profesorë të teologjisë së krishterë nga universitete të njohura botërore.Shtatë profesorë të njohur universitetesh nga Britania e Madhe kanë shkruar librin me titull “The Myth of God incarnate” që për herë ta parë është publikuar më 1977 në Londër. Deri në vitin 1981, libri është botuar 6 herë. Autorë të librit ishin personalitete të shquara dhe profesorë të teologjisë së krishterë nga Oksfordi, Kembrixhi, Birmingemi, etj. Mirëpo libri dhe autorët e tij kanë përjetuar një sulm të tmerrshëm nga Kisha, e cila ka kërkuar që ata të largoheshin nga pozitat e tyre të larta. Por, libri përjetoi një sukses botëror. Libri ngjalli diskutime të panumërta si rezultat i qëndrimit të atyre profesorëve dhe mohimit të mësimeve kishtare nga ana e tyre dhe mospranimit të inkarnimit hyjnor në personalitetin e njeriut- Jezusit.
Këto fakte dhe shumë të tjera bëjnë që për çdo ditë njerëz nga besimi i krishterë duke kuptuar të vërtetën hyjnore pranojnë islamin. Krijuesi i gjithësisë, thotë:

“E mohuan të vërtetën (bënë kufër) ata që thanë: 'Zoti është Mesihu (Isai), i biri i
Merjemes!' kurse Mesihu tha: 'O beni israil, adhuroni All-llahun, Zotin tim dhe Zotin tuaj'. Kush i bën shok All-llahut, All-llahu ia ka ndaluar xhennetin dhe vendbanimi i tij është në xhehennem. Për mizorët nuk ka ndihmëtarë.
Mosbesimtarë janë ata që thanë: 'All-llahu është një nga tre!' Por nuk ka asnjë Zot tjetër përveç një Zoti të vetëm...“ (El Maidetu, 72, 73)

Erich From ka të drejtë kur thotë se “Intelekti i manipuluar, i privuar nga arsyeja, është i rrezikshëm, sepse i detyron njerëzit të veprojnë në një mënyrë, që nga pikëpamja e arsyes mund të rezultojë shkatërruese për ta.“
Tertuliani, një intelektual i krishterë, shpreh thelbin e besimit të krishterë kur thotë: "Credo quia absurdum. Besoj sepse është absurde! "Sigurisht se një bindje e tillë krishtere nuk pajtohet me besimin e çiltër dhe të pastër islam. Muslimani nuk beson në atë që bie ndesh me arsyen e shëndoshë. Besimi islam nuk është i veshur me të pavërteta dhe fantazi të çoroditura. Muslimani beson sepse besimi është ndjenjë e lindur dhe e natyrshme, dhuratë e dhënë nga All-llahu, sepse kështu jeta ka kuptim, ngaqë ai është logjik dhe nuk është absurditet, por është maja e urtisë, sepse të besuarit dhe bindja ndaj Zotit janë misioni dhe qëllimi i krijimit të njeriut në këtë botë.“Në Islam nga besimtari nuk kërkohet që të flak mendjen dhe të besoj, sepse feja dhe shkenca, besimi dhe arsyeja qëndrojnë përkrah njëra tjetrës.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:23 pm

Masakër për dashuri

Një dashuri e ndaluar në Serbi ka marrë tri viktima. I riu nga Kraleva, Nemanj Saviqi,ka vrarë babanë e tij, vajzën shqiptare që dashuronte dhe në fund edhe veten.
Kralevë,Maj

—Ende nuk është sqaruar se çfarë e ka shtyrë të riun
dhe sportistin e talentuar nga Kraleva e Serbisë, Nemanj Saviqin, 21
vjeçar, që në shtëpinë e tij të vrasëbabanë e tij, Draganin 44 vjeçar, e
më pas në banesën e saj të vrasë shqiptaren Martina Zefajn, 22 vjeç
nga Novi Pazari, ndërsa në fund t’i japë fund edhe jetës së tij.
Organet hetuese nuk kanë dhënë motivet e vrasjes së dyfishtë dhe
vetëvrasjes, ndërsa kralevasit kanë thënë për mediat serbe se nuk
mund të besojnë se djaloshi Nemanja ka mundur të bëjë këtë. Ai
në këtë qytet njihej si njeri që nuk bënte sherre.
Sipas të përditshmes „Blic“, Nemanja ka pasur simpati dhe speku-
lohet që në muajin e fundit të ketë pasur një lidhje me studenten Mar-
tina, e cila studionte për menaxhment në Universitetin “Braça Kar-
iç” në Kralevë.
Dragan Saviqi, thonë qytetarët e këtij qyteti, shpesh është grindur
me të birin. Draganit, thonë ata,nuk i ka pëlqyer që djali i tij ishte
dashuruar në vajzën e cila ishte e bija e një shqiptari. Ai vazhdimisht
i kishte bërë presion që të heqë dorë nga ajo.
Nëpër qytet qarkullojnë fjalë se një mbrëmje para natës tragjike,
Nemanja ka qenë në shoqëri të Martinës dhe dy shoqeve të tjera,
ndërsa pas mesnatës kishte shkuar deri tek dyqani i argjendarisë “Sav-
iq” që e kishte hapur tash së voni. Në dyqan kishte marrë pisto-
letën, pronë e klubit të shenjëtarisë “Junior”, ku kishte qenë anëtar, nga aty kishte shkuar në shtëpinë e familjes së tij dhe kishte vrarë të
atin.
Në atë kohë në shtëpi ishin edhe nëna e tij dhe dy motrat më të
reja, të cilat ishin fjetur. Më pas, me armë në dorë, kishte dalë nga
shtëpia e prindërve dhe me veturë qe nisur në drejtim të banesës ku
banonte Martina.
Kishte shpërthyer derën me shkelma dhe më të hyrë brenda, ka
zbrazur plumbat në drejtim të Martinës. Menjëherë pas kësaj, tytën e
revoles ia ka drejtuar vetës. Sipas mediave serbe, në banesën
e Martinës kanë qenë edhe dy miq të dy të vrarëve, por që kishin ikur
duke kërcyer nga dritarja. E gjithë tragjedia kishte ndodhur pak para agimit të 13 majit.Gjykatësi hetues nuk ka dhënë detaje për këtë rast tragjik, të cilit mediat në Serbi i kanë dhënë hapësirë të madhe. Saviqët përndryshe janë Nemanj Saviq një familje e njohur artarësh në
Kralevë dhe Vrnjaçk. Sipas mediave serbe, ata ishin shpërngulur aty
nga Prizreni nga mesi i viteve të ’70. Edhe familja e Martina Zefajt
gjithashtu merret me argjendari.Babai i saj që jeton në Sllovaki, po
ashtu është nga Prizreni dhe ishte martuar me Gordana Joviqeviqin
nga Novi Pazari.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:23 pm

Peshkohet një tun me një porosi Kur’anore


Një peshk tun i peshkuar në oqeanin Indian javën e kaluar i nxiti me qindra musliman që të shkojnë e ta shohin ajetin Kur’anor të shkruar në luspat e tij. Tuni peshon 2.5 kg dhe ka shkaktuar një vëmendje aq të madhe sa që iu dorëzua departamentit shtetëror për peshkim. Tregtari i peshqve Omar Muahmmed Avadh në këtë peshk vërejti një gjë në pjesën e tij të përparme që ngjante me shkrimin arab. Ekspertët e shikuan dhe thanë se bëhet fjalë për vargun Kur’anor që thotë se “All-llahu është më i madhi”. “Besojmë se Zoti herë pas here na dërgon porosi të tilla dhe ne nuk do të duhej vetëm të lexojmë Kur’anin por edhe të jetojmë në bazë të tij” tha sekretari kryesor i këshillit të imamëve dhe predikuesve të Kenisë, duke shtuar se beson se Zoti u dërgon porosi njerëzve. Në mars, shumë musliman kishin shkuar t’i shohin dy peshq të vërejtur në një shitore në Liverpul në të cilit shkruante “All-llah” dhe “Muhammed”
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:23 pm

Kritikuesja e Islamit largohet nga Holanda dhe pranon se ka gënjyer


The Times Online raportoi se, Deputetja e Parlamentit Holandez me origjinë nga Somalia, Ayaan Hirsi Ali, përndryshe një kritikuese e ashpër e Islamit, do të jep dorëheqje nga Parlamenti pasi që ka pranuar se ka gënjyer autoritetet Holandeze për të fituar azil në këtë vend dhe do të shkojë në SHBA-të.

Është zbuluar se Hirsi Ali, 36 vjeçare, në vitin 1992 i ka gënjyer autoritetet Holandeze rreth emrit të saj, moshës dhe rreth faktit se ajo nuk ka ikur drejtpërsëdrejti nga Somalia në Holandë.

Para disa ditësh., një dokumentar televiziv i publikoi gënjeshtrat e Hirsi Ali-t e cila kishte deklaruar se kishte ikur nga Somalia e trazuar pasi që ajo ishte detyruar të martohet me një kushëri të saj të cilën ajo kurrë nuk e kishte parë. Të afërmit e saj, duke përfshirë edhe vëllain e saj, kanë deklaruar se ajo asnjëherë nuk ishte e detyruar të martohet e as që ka pasur nevojë të ikë nga familja e saj.

“Po, kam gënjyer për ta fituar azilin në Holandë dhe shpifa një tregim që do të ishte në përputhje me kushtet për fitimin e azilit” deklaroi ajo para reporterëve.

Hirsi Ali jeton nën mbrojtjen vazhduese të policisë pasi që ajo kishte pranuar kërcënimet me vrasje për shkak të bashkëpunimit të saj me regjisorin e vrarë Theo Van Gogh i cili kishte punuar një film me tematikë anit-Islame.

Ajo po ashtu është bërë e njohur në Evropë me qëndrimet e saja kundër qeverive Evropiane të cilat nuk kanë marrë masa për parandalimin e përhapjes së Islamit në kontinentin e Evropës dhe ka përkrahur publikimin e karikaturave ofenduese ndaj Profetit Muhammed a.s. të cilat së pari u botuan në një gazetë Daneze.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:23 pm

Kjo e tregon sinqeritetin e islamisteve qe me nje moment jan islamist pastaj per letra genjejne dhe kur i humbasin prap kthehen ne te vjetren. Kjo me genjeshtrat e veta prej nje azilante te flliqt u ba senatore (tweede kamer ne holand eshte si senati ne USA). Tani kur per shkak te genjeshtrave te saj ka humb nacionalitetin Holandez, tani kerkon te ike ne USA dhe prap te merret me genjeshtra. Thjesht nese asaj nuk i pelqente te ishte muslimane (ashtu edhe duket te jete, por nuk mund te ndrron faktin se eshte e bame synet) ka mund ta ndrron fene edhe zyrtarisht si shumica e muslimaneve ketu, por jo edhe te fole gjera qe nuk jane te verteta.
Me nje fjale askujt nga te huajtve ne Holande nuk i vije keq per at kuder, sepse nje i huaj qe flet kunder te huajve ne vendin e huaj nuk ka tjeter fundi perpos keshtu si kjo !
P.S.:Ti munti a sdin me shkru diqka nga koka jote por vetem me kopju lajme te ndryshme edhe qfare lajmi nga bota islame te duket ty ky? A Holanda eshte vend islamist sipas teje a ?

Mos harroni se kjo nuk ishte dhe nuk eshte kritikuese e islamit por e te huajve ne Holande, dhe si demshperblim per ate e mori humbjene neshtetesise !
__________________
¹. Kur ta humbësh dikend qe e don shumë, ti nuk vdes, ti vazhdon të jetosh, edhe pse ajo jetë është me e rëndë se vdekja.zc
². Niemand weet wat leven is, alleen dat het gegeven is.
³. Të gjitha problemet i sjellë Microsoft-i, të gjitha solucionet vijnë nga Linux-i
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:23 pm

Mania kosovare për
"Kodin e Da Vinçit"


Në Kinemanë ABC për shkak të kërkesave të mëdha të shikuesve për
filmin "The Da Vinci Code" do të mbahen dy premiera.
Kjo është hera e parë që në këtë cinema jepen dy premiera për një
film.
Vlora Maxhuni
Prishtinë,16 maj
— Nëse nuk jeni ndër pesëdhjetë milionë njerëzit të cilët kanë blerë
romanin bestseller të shkrimtarit amerikan Dan Brown "The Da Vinci Code", atëherë me siguri keni pritur ta shihni filmin që është i bazuar
në këtë roman. I tërë ky pompozitet rreth kësaj vepre vështirë se mund ta lë dikë indiferent. Premiera botërore e filmit do të jepet me 19 maj.
Mirëpo gjëja me e rëndësishme rreth kësaj premiere është se në të njëjtën kohë me premierën botërore, premiera e filmit "The Da Vinci
Code" do të jepet edhe në Kinemanë ABC të Prishtinës.
"Dihet se 'The Da Vinci Code' është bërë hit botëror.
Ne jemi munduar dhe e kemi siguruar filmin para gjashtë muajve në mënyrë që premiera e filmit të shfaqet në të njëjtën ditë më atë botërore, pra 19 maj", shprehet Milazim Salihu, drejtor i Kinemasë ABC.
Interesimi dhe kërkesat e mëdha të adhuruesve të këtij filmi kanë filluar të shkaktojnë telashe në kinemanë e kryeqytetit.
"Kjo është hera e parë që në kinemanë tonë biletat për premierë janë shitur dy javë më herët. Kërkesat kanë qenë shumë të mëdha dhe ende
vazhdojnë të jenë", thotë Salihu. Vëllimi i madh i kërkesave i kanë detyruar udhëheqësit e kinemasë që t'i mbajnë dy premiera.
"Njerëzit vijnë çdo minutë dhe kërkojnë bileta edhe pse për premierë më nuk ka.
Premiera e parë është menduar që të jepet në orën 20:00, mirëpo tashmë do të mbajmë edhe një premierë tjetër,në orën 22:00. Për herë të parë në Kinemanë ABC do të mbahen dy premiera për një film", tregon ai. Udhëheqësit e Kinemasë ABC mendojnë se filmi "The Da Vinci Code" do t'i thyejë rekordet e shikueshmërisë së kësaj kine-
maje. "Interesimi dhe kërkesa e madhe e biletave tashmë e ka dëshmuar një gjë të tillë. Biletat janë shitur para dy javëve dhe sot janë shitur gati gjysma e biletave për premierën e orës 22:00", thotë ai.
Të interesuarit e parë për ta parë këtë film në ditën e premierës botërore janë kryesisht personat që e kanë lexuar librin. "Ata janë të të
gjitha gjeneratave, mirëpo më shumë të interesuar ka prej moshës 25 vjeçare e më lartë", shprehet Salihu. Bileta për premierën e filmit "The
Da Vinci Code" kushton 5 euro, ndërsa prej ditës tjetër ai do të jetë në repertor të rregullt, kurse bileta do të kushtojë 3 euro. Prej se është
botuar në vitin 2003, ky libër ka hyrë në industrinë globale kulturore, ndonëse është dënuar nga Vatikani për përhapje të ideve të gabuara
rreth kishës katolike por edhe nga kritikët letrarë për "prozë të varfër".
Mirëpo, tashmë "The Da Vinci Code" ka arritur majën me versionin filmik prej 125 milionë dollarëve. Në këtë film të kompanisë
"Columbia Pictures" luajnë Tom Hanks në rolin e profesorit Langdon, aktorja franceze Audrey Tautou (e njohur prej filmit "Amelie")
në rolin e kriptografes Sophie Neveu dhe aktorë tjerë si Jean
Reno, Ian McKellen, Paul Bettany dhe Alfred Molina.
Organizata katolike "Opus Dei" ka bërë thirrje disa herë
që versioni filmik i romanit "The Da Vinci Code" të klasifikohet në kategorinë e filmave për të rritur, pasi sipas saj fëmijët duhet të mbrohen prej "gënjeshtrave tinëzare" rreth katolicizmit.
Megjithatë, Milazim Salihu, drejtor i kinemasë ABC, thotë se shikuesit kosovar nuk i pengon një gjë e tillë ata vijnë që filmin ta shohin si krijim artistik.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:24 pm

Thone se fotografia flet ma shume se fjala, qe lajme te verteta nga bota islame e lej kto rrena djali mir:


muslimanet nuk kan aftesi shteterimi tani ja filluan mes veti lufterat: http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/mid...st/default.stm
Qe tjetri lajm nga islami dhe toleranca e tij:
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:25 pm


Qe edhe nje nga arti islam:

Keto jane lajme e jo aty copy paste te marra nga fanatik te flliqt si ti e pastaj te botuara gjeja se nga ti,se ti perveq asaj qe don me pa nuk shihke, dmth perej hudes sate (si duket e paske te madhe e ta nxen pamjen).

Edhe nje bukuri te rralle nga islami, e ishalla po ndalesh me postimin e ktyre gjanave fallco:
__________________
¹. Kur ta humbësh dikend qe e don shumë, ti nuk vdes, ti vazhdon të jetosh, edhe pse ajo jetë është me e rëndë se vdekja.zc
². Niemand weet wat leven is, alleen dat het gegeven is.
³. Të gjitha problemet i sjellë Microsoft-i, të gjitha solucionet vijnë nga Linux-i
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:25 pm

Katolikët e Indisë kundërshtojnë filmin "Kodi i Da Vinçit"
Romano-katolikët në qytetit indian në Bombay u janë
bashkëngjitur protestave mbarëbotërore kundër shfaqjes
së filmit "Kodi i Da Vinçit". Qindra anëtarë të grupeve katolike janë
mbledhur jashtë një shkolle të manastirit në kryeqendrën finan-
ciare të Indisë për të protestuar kundër shfaqjes së filmit në javën
e ardhshme. Ata thonë se filmi është një sulm ndaj besimit të
tyre dhe kanë kërcënuar me protesta me të fuqishme nëse
kërkesat e tyre nuk përfillen. Katolikët thonë se dëshirojnë që
protesta të tërheqë vëmendjen e autoriteteve. "Aktivistët e Catholic
Secular Forum (CSF) do të shkojnë përpara deri në vdekje nëse
qeveria dështon të ndërmarrë diçka kundër filmave antikrishterë", ka thënë për BBC sekretari gjeneral i CSF, Joseph Dias. Ai ka thënë se komuniteti krishterë
ka qenë tolerant në relacion me botimin e librit të Dan Brown, por një medium audio-vizual do të ketë efekt më serioz dhe më të qëndrueshëm. "Ju nuk mund të
krijoni vepër fiktive mbi një figure religjioze. Inatet tashmë janë duke u rritur me shpejtësi dhe nuk di çfarë të them se çka do të mund të ndodhë nëse filmi
shfaqet", ka shtuar ai.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:25 pm

FORUMI MUSLIMAN: MOS I DERGONI UJGURET NE KINE

http://kohajone.com/lexo.php?id=2223

Forumi Musliman i Shqiperise pershendet vendimin e Qeverise
se Republikes se Shqiperise, per pranimin e pese qytetareve
muslimane kineze, te etnise ujgure, te cilet kane ardhur ne
Shqiperi me 5 maj 2006 per te kerkuar strehim politik.

Duke shprehur keqardhjen per vuajtjet qe keta individe kane
kaluar ne kampin e Gjirit te Guantanamos ne Kube, Forumi
shpreh kenaqesine qe autoritetet amerikane kane pranuar
pafajesine e tyre dhe kane vendosur t'u japin lirine.

Pavaresisht nga kostot politike qe strehimi i qytetareve
ujguro kineze mund te kete per shtetin shqiptar, Forumi
eshte i mendimit qe do te ishte ne nderin e shtetit dhe
kombit tone, qe azilkerkuesit ne fjale t'i trajtoje ne
menyren me dinjitoze te mundshme, duke respektuar
Kushtetuten e Republikes se Shqiperise dhe konventat
nderkombetare per te drejtat e njeriut, qe shteti yne ka
firmosur.

Qeveria e Shqiperise ne vendimin e saj duhet te kete ne
vemendje edhe raportin e organizates Human Rights Eatch te
vitit 2005, sipas te cilit drejtori i saj per Azine, Brad
Adams, rekomandon qe: Asnje vend nuk duhet te ktheje ne
Kine ndonje ujgur, qe kerkohet nga Kina me supozimin se ata
jane perfshire ne akte terroriste, separatiste apo
kriminale pasi precedentet e kaluara te Kines, te detyrojne
te besosh se personat ne fjale do te torturohen apo edhe
denohen me vdekje nese shkojne serish ne Kine.

Nese do te ndodhte nje gje e ketille, kjo do te ishte ne
kundershtim te plote me etnopsikozen e shqiptarit i cili ne
asnje rast ne historine e tij shekullore, nuk e ka prere ne
bese nevojtarin qe ka trokitur per mbrojtje, pa marre
parasysh, racen, fene apo kombesine e tij, pavaresisht nga
rreziku qe mund te perballonte.

Forumi Musliman i Shqiperise eshte i mendimit se ashtu si
gjate Luftes se Dyte Boterore apo edhe me pare, kur
shqiptaret kane strehuar hebrejte por edhe popuj te tjere
te rrezikuar, do te ishte ne nderin e muslimaneve te
Shqiperise dhe te gjithe shtetasve te tjere te republikes
sone, qe miqte tane ujgure te gjejne ne Shqiperi te gjithe
mikepritjen e merituar. Forumi, fton Qeverine Shqiptare qe
ne vendimin e saj te kete ne konsiderate faktet e
siperpermendura.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:25 pm

Manila ndalon shfaqjen e "The Da Vinci Code"

Autoritetet në kryeqytetin e Filipineve, Manila, ua kanë ndaluar të gjitha kinemave në kryeqytet
që të shfaqin filmin "The Da Vinci Code". Kjo rezolutë është nënshkruar nga shumica e këshilltarëve të qytetit disa orë pasi që ishte dhënë si premierë në bastionin aziatik të katolicizmit.
Rezoluta ka thënë se ky film, i cili është bazuar në romanin e amerikanit Dan Brown, është
"ofansiv ndaj besimeve të krijuara nga Kisha Katolike e Romës". Aty është theksuar se Kodi i korrigjuar Penal i vendit thekson se "është e ndaluar që të shfaqen filmat që e ofendojnë religjionin".
Këshilltari i qytetit Benjamin Asilo,i cili autorizoi rezolutën, ka thënë se pronarët e kinemave që nuk
përfillin ndalesën, rrezikojnë të gjobiten me para, apo edhe të dënohen me burg.
Ata që kapen duke shitur kopjet pirate të filmit po ashtu mund të dënohen me burg deri në gjashtë
muaj, ka paralajmëruar Asilo. Filmi merr teorinë e cila shtjellohet në libër, ku thuhet se Krishti ishte i
martuar me prostitutën biblike, Mary Magdalene, ka pasur fëmijë dhe se linja e shenjtë e gjakut
ende ekziston edhe në ditët tona, ndërsa mbetet sekrete.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:26 pm

http://www.zdf.de/ZDFmediathek/inhal...7030-5,00.html

nga Ali Zaimi
Një sallë mijra vendëshe, nuk mund të përballonte dëshirën e mijra besimtarëve shqiptarë, të cilët donin të ishin të pranishëm në festën e madhe të Profetit. Qindra prej tyre pritën për më shumë se një orë jashtë sallës, duke dëgjuar tingujt e lëvdatave të profetit Muhamed a.s.
Në këtë festë madhështore morën pjesë Presidenti i Republikës Alfred Moisiu, zv. kryeministri Ilir Rusmajli, ambasadorë të akredituar në Shqipëri, shkrimtarë, artistë, akademikë nga Shqipëria dhe hapësira mbarëshqiptare si dhe shumë besimtarë, një pjesë e madhe e të cilëve të rinj, që kishin ardhur për të përjetuar kënaqësi shpirtërore dhe për t’i ushqyer zemrat e tyre me nektarin e pashtershëm të Islamit.Kush lindi sot?
Lindi Mëshira e Gjithësisë-Mëshira e Njerëzisë.
Kush lindi sot?
Sot lindi krijesa më e dashur e t’Madhit Zot. Lindi më i madhëruari, më i merituari, lindi më i lavdëruari.
Kush lindi sot?
Lindi ai që e stolisi jetën tokësore me Frymën Hyjnore. Lindi udhërrëfyesi më i madh i jetës njerëzore.
Kush lindi sot?
Lindi i dërguari më i fundit, por që ishte i pari. Lindi më bujari, më i përkryeri, më i vyeri...
Nën emocionet e këtyre vargjeve filloi në Pallatin e Kongreseve në Tiranë programi madhështor për përkujtimin e ditëlindjes së Profetit Muhamed (a.s.). A mund të imagjinohet se një njeri i lindur 14 shekuj më parë, të mbledhë mijra njerëz në përkujtimin e ditëlindjes së tij? Ja kjo është mrekullia e përjetshme e profetit Muhamed a.s. të cilin Allahu xh.sh e stolisi me të gjitha vlerat e mundshme. Shumekush e ka parë këtë ceremoni si vijim të një tradite të pashtershme të nderimit ndaj profetit Muhamed a.s. Edhe përgjatë një sistemi gjakatar të komunizmit, besimtarët mblidheshin në oda me perde të mbyllura, e këndonin mevludin për Profetin. Mes asaj salle që gumëzhinte nga entuziazmi, ka pasur diçka të përbashkët: dashuria e pafund e mijra besimtarëve, që dikur nën frikën e përdhosjes, veçmas thurnin lavde për Profetin, e sot në liri, shprehin hapur dashurinë ndaj tij.
Një sallë mijra vendëshe, nuk mund të përballonte dëshirën e mijra besimtarëve shqiptarë, të cilët donin të ishin të pranishëm në festën e madhe të Profetit. Qindra prej tyre pritën për më shumë se një orë jashtë sallës, duke dëgjuar tingujt e lëvdatave të profetit Muhamed a.s.
Në këtë festë madhështore morën pjesë Presidenti i Republikës Alfred Moisiu, zv. kryeministri Ilir Rusmajli, ambasadorë të akredituar në Shqipëri, shkrimtarë, artistë, akademikë nga Shqipëria dhe hapësira mbarëshqiptare si dhe shumë besimtarë, një pjesë e madhe e të cilëve të rinj, që kishin ardhur për të përjetuar kënaqësi shpirtërore dhe për t’i ushqyer zemrat e tyre me nektarin e pashtershëm të Islamit.
Një ditë e shënuar që u përkujtua me një festë të shënuar. 14 shekuj më parë në Mekë lindi njeriu më i rëndësishëm në historinë e njerëzimit. Lindi më i dashuri i Allahut, Muhamedi (a.s.), i biri i Abdullahut, i cili shënon besimin arsyetues e logjik për gjithë botën -“Besimin në një Zot”.
Çdo njeri, sadopak i arsimuar të jetë, e di fare mirë, se shfaqja e Profetit, si lajmëtar dhe transmetues i shpalljes së Zotit për njerëzit, paraqet kthesë rrënjësore në historinë njerëzore. Shqiptarët përkujtuan denjësisht ditën e lindjes së njeriut më të dashur për ta, njeriut që revulucionarizoi botën me besimin, dashurinë dhe dijen; që përçoi për mbarë njerëzimin.
Muslimanët shqiptarë me rastin e 12 rebiu’l-evvelit, ditëlindjes së të Dërguarit të Allahut, Muhamedit (a.s.), organizuan për herë të parë një manifestim të madh. Respekti e dashuria e shprehur në sallën e pallatit të Kongreseve ndaj profetit Muhamed a.s, tregoi se besimi është i ngulitur thellë në zemrat e muslimanëve shqiptarë. Ata treguan se janë pasues të devotshëm të mësimeve të Profetit, e si shumë e shumë njerëz të mëdhenj, në zemrat e tyre buçet falenderimi “Profet, jemi të nderuar që jemi pasuesit e mësimeve të tua.”
Festimi i ditëlindjes së profetit Muhamed a.s, rikujton të gjithë besimtarët se stolia më e mirë në këtë jetë të shkurtër, është ndriçimi me mësimet e të Dërguarit të Zotit. Përandej detyrimit që kemi për të përkujtuar mësuesin tonë të madh, mijra zemra besimtarësh muslimanë shqiptarë, u ndjenë të qeta e krenare se u përkasin pasuesve të Profetit
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:28 pm

a duash Profetin ...
Të pranishëm në sallën e mbushur nga një aktivitet metanormal, ashtu siç e meriton vetëm i Dërguari i Allahut xh.sh, shprehën falenderim e përunjësi ndaj tij njerëz të nderuar të elitës shqiptare. Gjatë evenimentit mbajti fjalën edhe Kryetari i Komunitetit Musliman të Shqipërisë, H. Selim Muça. “Ai zotëri jo vetëm që është nderuar, respektuar dhe është ndjekur rruga e tij profetike nga muslimanët në përgjithësi, por, siç dihet realisht, ai nderohet dhe vlerësohet edhe nga ithtarë të besimeve të ndryshme, të cilët i japin merita për mijëra çështje. Ai respektohet me nderim nga dijetarë dhe shkencëtarë të mëdhenj, nga politikanë dhe filozofë të shquar, nga akademikë dhe letrarë të njohur të botës,” tha ndër të tjera kreu i KMSH- së. Z. Muça ftoi më pas Presidentin e Republikës, z. Alfred Moisiu për të përshëndetur. Presidenti i Republikës pasi përshëndeti këtë organizim të shkëlqyer me këtë rast, vlerësoi tolerancën dhe bashkëjetesën ndërfetare që ekziston në vendin tonë. Më pas presidenti Moisiu dekoroi H. H. Sabri Koçin, pas vdekjes, për merita të veçanta civile. Presidenti Alfred Moisiu shprehu mirënjohje për organizatorët e një evenimenti të tillë dhe tha se aktivitete të tilla tregojnë rrënjët e thella të harmonisë fetare në vendin tonë. Shefi i departamentit të gazetarisë në Universitetin e Prishtinës, shkrimtari dhe studiuesi i njohur Milazim Krasniqi, paraqiti një kumtesë që tregon për personalitetin e paanë të profetit Muhamed a.s. Krasniqi u shpreh se pasimi i mësimeve të profetit është detyrë e çdo besimtari për të qenë i fituar në këtë botë e përandej saj. Përpos fakteve të panumërta të cituara nga Milazim Krasniqi për madhështinë e profetit Muhamed, shkrimtari i mirënjohur Agron Tufa vlerësoi se është një nder i madh të jesh i ftuar në përkujtimin e ditëlindjes së profetit Muhamed a.s. Tufa u bëri thirrje të gjithë besimtarëve muslimanë të jenë krenarë për besimin e tyre e për faktin se janë pasues të mësimeve të profetit Muhamed a.s.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:28 pm

“Profetët janë si yjet që shndrisin në qiellin e njerëzimit, janë udhëzuesit e krijuar dhe dërguar enkas nga Zoti për mirësinë e njerëzimit,” ishin fjalët e para të prezantuesit, aktorit të Teatrit Kombëtar, Ahmet Pasha pas leximit me mjeshtëri të mevludit dhe një pjese kuranore. “Profetët janë brumosur nga e njëjta ide dhe gjatë gjithë jetës së tyre nuk kanë reshtur së punuari,” vijoi ai. Më pas zërat emocionues të korit të medreseve të Shqipërisë sollën dimensione të një përjetimi të jashtëzakonshëm në sallë. Profeti Muhamed (a.s.) fitoi dhe pushtoi mendjet, arsyet, zemrat dhe shpirtrat e njerëzve. Ai u bë i dashuri i zemrave, mësuesi i mendjeve, lideri i shpirtrave dhe udhëzuesi i arsyeve. Ishte pikërisht kjo atmosferë që mbretëronte mesditën e 22 Prillit edhe në Pallatin e Kongreseve. Megjithëse Profeti Muhamed (a.s.) ka jetuar para 14 shekujsh pjesëmarrësit qëndronin dhe e kujtonin atë, me anë të këtij programi, sikur ai të ishte i pranishëm në sallë. Ishte një organizim i përkryer nga Komuniteti Musliman, Drejtoria e Kulturës në këtë Komunitet dhe Medreseja e Tiranës. Po me të njëjtën monedhë ishte edhe përgjigja e të gjithë pjesëmarrësve. Me respekt e emocione të papërshkrueshme ata ndiqnin, duartrokisnin dhe herë- herë recitonin e këndonin bashkë me protagonistët në skenë. Salla u elektrizua kur në skenë u shfaq aktori i mirënjohur i kinematografisë shqiptare, z. Reshat Arbana. Sapo aktori lexoi me plot emocione vargun e parë të poezisë Trëndafili i Medines “Të përmenda sërish ty, o Muhamed, çdo gjë nga mendja m’u fshi!,” salla shpërtheu në duartrokitje e lot së bashku. “Nuk kam përjetuar mallëngjim e emocione më të bukura se sot,” u shpreh Reshat Arbana. Pas interpretimit të shkëlqyer të poezisë aktori i madh u nda nga skena i përlotur nën duartrokitjet e zjarrta të publikut. Programi vazhdoi me ilahi të interpretuara me ëmbëlsi e mjeshtëri nga këngëtarët e njohur Myfarete Laze e Sidrit Bejleri.
Të përjetosh çdo gërmë
“Kurrë ndonjëherë në karrierë s’më kish rastisur të përjetoja e ndjeja emocione kaq të thella,” thotë rregjisori Llesh Nikolla. E jo vetëm kaq. Përkujtimi i ditëlindjes së profetit Muhamed ka tingëlluar me një mesazh të qartë në veshët e të gjithë të pranishmëve. “i fituari është ai që ndjek mësimet e profetit Muhamed a.s.” Lotët që shkisnin përmbi fytyrat e ekzaltuara që dhjetra pjesëmarrësve, tregojnë për dimensionet e shpalljes hyjnore tek Profeti. Përjetimi i çdo gërme, çdo fjale, çdo fraze të interpretuar në atë eveniment, është një tregues për një besim e dashuri të patundur ndaj të Dërguarit të Allahut xh.sh. Në kor të gjithë së bashku buçisnin frazat e paharrueshme të poezisë së Hasan bin Thabit.
“Më të bukur se ty kurrë nuk kanë parë sytë e mi,
Më të hijshëm se ty nuk kanë lind nënat ndonjë fëmi
Ne të prisnim, o profeti Muhamed,
Ti erdhe për ne, ndaj dhe do të rrojmë me ty përjetë.”
E të pranishmit belbëzonin me njëri tjetrin që aktivitete të tilla në nderim të profetit Muhamed a.s të vijojnë përjetë, deri kur Krijuesi të na thërrasë në ditën e madhe të llogaridhënies.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:29 pm

1055 irakianë vriten për vetëm një muaj

Gjithsej 1055 irakianë janë vrarë në muajin maj të këtij viti gjatë trazirave gjithnjë e më të shtuara në këtë vend, lajmëruan burime zyrtare.

Numri i të pësuarve gjatë muajit maj është për 38 për qind më shumë se në krahasim me muajin prill, ndërsa vetëm brenda tre ditëve të muajit të kaluar janë varë së paku 130 njerëz.

Ndërkohë janë regjistruar edhe 1423 persona të lënduar. Pjesa më e madh e viktimave janë civilë edhe atë 932 të vdekur dhe 1273 të lënduar.

Gjatë trazirave humbën jetën edhe 95 policë dhe 28 ushtarë, ndërsa sipas informatave të ministrive të punëve të brendshme dhe të mbrojtjes, në palën e kryengritësve kanë humbur jetën 345 njerëz.

Trazirat nuk pushojnë as këtë muaj. Ushtria amerikane dje gjatë një bastisje të shtëpive në afërsi të Kerbalahit ka vrarë pesë irakianë, në mesin e të cilëve edhe një grua me një foshnje shtatmuajshe. Në një fshat në veri të Tikritit, disa sulmues të panjohur kanë vrarë tre policë, ndërsa paraprakishtë dy irakianë humbën jetën gjatë shpërthimit të një bombës në Bagdad.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 4 e 23 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 23  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi