Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Fjale te Urta ( Proverba)

Faqja 3 e 16 Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Next

Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:26 pm

Mat shtate here, e pri njehre. (populli)
Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.(populli)
Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. (populli)

Me nje lule.., s' vjen beari. (populli)

Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. (populli)

Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. (populli)

Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (populli)

Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. (populli)

Mollen e mire, e ha derri. (populli)

Mos u mundo teá nxjerresh dhjame nga pleshti. (populli)

Mos shiko gunen, po shiko punen. (populli)

Mos hiq petullat me duart e tjeterit. (populli)

Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte. (populli)

Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra. (populli)

Nuk ngopet ariu me miza. (populli)

Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime. (populli)Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven. (populli)

Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren. (populli)

Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire. (populli)

Nje gur s mban mur. (populli)

Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund. (populli)
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:26 pm

Peshku ne det, tigani ne zjarr. (populli)

Peshku i madh e ha te voglin. (populli)

Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. (populli)

Pi rakine, mos pi mente. (populli)

Pune shume, e fjale pak. (populli)

Punen e sotme mos e ler per neser. (populli)

Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)

Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.á(populli)

Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (populli)

Rri shtrember e fol drejt. (populli
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:26 pm

S' behen petullat me uje. (populli)

S' bie rrufeja ne ... (lavaman). (populli)

Shtri kembet, aq sa ke jorganin. (populli)

S'mbahet shtepia me mjell hua. (populli)

S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)

Te gjithe derrat nje fytyre kane. (populli)

Te bente c do mize mjalte... haja dhe une. (populli)


Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.(populli)
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:26 pm

Agait i pjell edhe kau, jo vetëm lopa

Ai që bëhet i urtë si delja, e hanë ujqët

Ai që çdo ditë ka një dëshirë tjetër, asnjëherë nuk arrin ta plotësojë dëshirën e tij

Ai që di të vjedhë, di edhe të fshijë gjurmët

Ai që din me kuvenë, e hijeshon nejen në atë ven

Ai që don me u ba zengin, niset më së pari me vjedhë

Ai që është i pasur, jep nga teprica, ai që nuk është i pasur jep nga zemra
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:26 pm

Ku ka tym,ka edhe zjarr.
- Hekuri lakohet sa është i nxehtë.
- Gur gur behet mur.
- Shkaut nuk i besohet as kur është i vdekur.
- Fshati qe duket nuk do kallauz.
- Këmbët e shpejta faqja e bardhë.
- Moti i mirë duket që në mëngjes.
- Kush nuk ka kokë ka këmbë.
- I duruari i fituari.
- Punën e sotme mos e lër për nesër.
- Mendja e madhe e keqja e të zott.
- Mos i shih gunën po punën.
- Shqiptari kur jep fjalën ther djalën.
- Pika pika mbushet pusi.
- M'ka djeg tamli e i fryej Kosit.
- Dita e mirë shihet në mëngjes.
- Korbi korbit sytë s'ja nxjerr.
- Ma mirë një zog n'grusht se njiqind n'hava.
- Gjarprin godite në kokë.
- Mos e nguc grajzin me krane se gjen t'zezën tande.
- Muri ka vesh e gardhi ka sy.
- Nata s'ka ispat (dëshmitar).
- Lira e vogël por me vlerë.
- Goja kapak ,trupi rahat.
- Qeni dhe shkau nuk kan besë.
- Qejf për njeri e tym për shpije.
- Sa pata qura e qurana ,pata miq pata jarana.
- Ara e zezë por buka e bardhë.
- Bira e minit treqind grosh.
- Pa hangër hudër nuk t'vie era.
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:27 pm

Ku ka zë s'është pa as gjë.
- Delja që ndahet prej bylyku e han ujku.
- E din luga çka ka vekshi.
- Ku thonë se ka dredhza shumë, merre shportën e vogël.
- Udhës së rrehne ,e grues së krehne mos ju ndaj.
- Mos e vet se t'kallxon vet.
- Sërrëm me fol,e dukat me hesht.
- Kush lufton e fiton.
- Tri herë mendo një herë vepro.
- Qeni që leh nuk të kafshon.
- Kush qeshë veshë.
- Jeto për të punuar puno për të jetuar.
- Miku është mik e jo armik.
- Mos ia mendo kujt të keqën se e gjen vet të zezën.
- Mendo sot të kesh për nesër.
- Ku prek plaku del gjaku.
- Mos e qesh kojshin kur e ke të binë.
- Mos fol pa të pyetur kush.
- E drejta del ne shesh.
- Mos ti ankohet fatit ai qe bjer rastin.
- Peri i ngateruar nuk zgjidhet me nguti.
- Sa ka njerez aq ka edhe rruge.
- Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera.
- Sa jeton aq meson.
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:27 pm

Mos e kqyr doken po kqyrja koken.
- Miku i mire shihet ne dite te veshtira.
- Trimi nuk ik nga lufta,frikacaku ik prej një krisme.
- Fshehtësia e bukurisë është Modestia.
- Mos iu mbeshtet te nesermes,ku mund te dish se çka do te lind nata.
- I menquri nuk i thote te birit mos gabo por,gabo sa me pak.
- Ty u rrite ty u qorodite.
- Tri gjera nuk kthehen mbrapa:fjala e thene,shigjeta e leshuar, koha e
kaluar.
- Vdekja eshte i vetmi vend ku nuk ka ikje.
- Edhe muri ka vesh.
- Guri rende peshon n'vend te vet.
- Buke e kryp ne vatren tane.
- Pasaniku koprac i ngjane miut qe flen ne tas te dukatit.
- Fjala e mire i qel dyert e hekurit.
- Mos ia bo askujt ate çka nuk don ty me ta bo.
- Nese don qe te mos ndegjohet fjala qe do ta thuash mos e thuaj.
- Goja e don te emblen,zemra e don te miren, mendja e don te mençuren.
- Rrena i ka komte e shkurta.
- Mos e ngofsh Nanen ngoe njerkën.
- Në daç lyp, në daç lep pa punue kush s'të jep.
- Lumi fle, armiku s'fle.
- Për një gozhdë shkon patkoi, për patkuan shkon edhe kali.
- Kush punon, nuk mbetet untë.
- Nuk u lodhe sot, do të mundohesh mot.
- Bie një gur dhe shkoq një mur.
- Një budallë e gjuan një gur e njëqind të menqur smund ta hjekin.
- E bën bujku arën, s'e bën ara bujkun.
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:27 pm

Nuk jep vreshta me urata, por me pun e lopata {kaci}.
- Ujët që rri në një vend kelbet.
- Pa pasur dituri,s'quhet njeriu njeri.
- Gjella me kripe e kripa me karar.
- Miqesia miqesi qesja te shkoje e te vije.
- Miku i mire ne dite te veshtire.
- Pyet njeqind vete e bej si di vete.
- Budallait hapi rrugen.
- Ujku qimen e nderron por zakonin s'e harron .
- Fërterja në zjarr e peshku në det .
- Unë fol për lisa e ai fol për fshisa.
- Cka s'ka në det.
- Mos e hidhëro ate që dhet ta lutsh .
- Ujku vetëm qimen e nderron.
- Ai që gënjen e gënjen vetën .
- Nuk mbahet shtëpia me/në një shtyllë.
- Njherë të vie nafaka kah dera.
- Kush vjen pa ftuar, e gjën pa shtruar.
- Më mirë një në tigan, se 100 në det.
- Po më mashtrove një herë, e ke fajin ti,po më mashtrove për herë të
dytë,
e kam fajin vet.
- Shtype mizorin, mos ki dhëmbshuri,se shtypja mbi shtypjen është
drejtësi.
- Mos i bëj tjetrit atë që s'do të ta bëjnë ty.
- Ai që rrie ndër dardhë han dardha.
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:27 pm

Armikut dhe eres ktheu gjoksin.

Lumi fle , hasmi s fle.

S mbahet shtepia me miell hua.

Bukuria iken dituria mbetet.

C kerkoi , gjeti , si shtroi fjet.

Koka bene , koka peson.

Thashethemexhiu e gjarperi nen gur jane nje.

Ai qe nderton me djerse , mbron me gja
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:27 pm

Genjeshtra i ka kembet e shkurtra.

Fshati qe duket sdo kallauz.

Ujku qimen e nderron por zakonin se harron.

Koka ben koka peson.

Trimi i mire me shoke shume.

Gurr gurr behet kalaja
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:28 pm

Nga Sami Frasheri

Njeriun e bejn te perhershem veprat e tij
Në vend që të shesësh dituri dhe zotësi, përpiqu t’i fitosh ato.
Njerëzit janë të njejtë para natyrës, edukata i bën të dallohen.
S’ka gjë më të keqe se të përqeshurit, sepse më shumë prek të mirët se të kqinjtë.
Shoku më i pavlefshëm është ai, i cili, për një fjalë që ka dëgjuar për shokun e tij, nuk e do më atë.
Ai që pëlqen veten e tij, nuk pëlqehet nga askush.
Duhen shumë mend që të mund shoqërohesh me njerëz pa mend.
Shpagimi më i ëmbël është të bësh mirë kundër të keqes që të është bërë.
Po të përdoret mirë koha, do të mjaftojë për të kryer çdo punë.
Bukuria e njeriut përbëhet nga bukuria e fjalës që flet.
Njerzit e mirë janë të gjykuar të bëhen skllevër të të kqinjëve.
Njeriu duhet të përpiqet të mësojë çdo gjë, jo të tregojë veten e tij.
Më i forti i njerëzve është ai që është i Zoti të përmbajë vetveten.
Shpata e grave është gjuha e tyre, prandaj nuk e lënë të ndryshket.
Zbavitja më e bukur për njerinë është leximi, shoku më i mirë libri.
Personi që do ti, s’ka asnjë të metë, fillo të mos e duash, pa shih sa të meta ka.
S’ka lumturi më të madhe në botë se dashuria dhe harmonia.
Thjeshtësia e një gruaje është më e vlefshme se stolitë (diamantet) e të gjitha grave të botës.
Kush i shtrohet gjithkujt është kokëdele.
Më i poshtri njeri është ai i cili kërkon mirësi nga një i poshtër.
Vjehra nuk e kujton asnjëherë kohën e nusërisë.
Qesja nuk zbrazet duke dhënë lëmoshë.
Delen që ndahet nga tufa e ha ujku.
Mos i thuaj gruas fjalën që s’mund ta thuash në rrugë.
Dashuria është kripa e jetës, jeta pa dashuri s’ka asnjë shije.
Biseda lindi nga mendimi ; biseda pa mendim nuk është bisedë, është grindje.
Arma më e mirë për ta mposhtur armikun është zemra.
Njeriu ka nevojë për arsim ashtu si bima për ujë.
Trathtia, pa marrë parasysh shkakun, prapëseprapë trathti është.
Të flasësh pa menduar, është si të zbrazësh pushkën pa e vënë në shenjë.
Durimi është më e madhja trimëri.
Dashuria është e ëmbël, por përfundimi është shumë i hidhur.
Njeriu i pajisur me edukatë dhe me moral të mirë, në çdo gjendje që të ndodhet, prapseprapë njeri është.
Mësimi më i madh në këtë botë është vështërsia ; s’ka sukses ai që nuk has në vështërsi.
Çdo gabim i gruas së ndershme është i falur nga burri i saj.
Thjeshtësia është bukuria kryesore e grave, se gjëndet shumë rrallë.
Mirësia që pritet të bëhet për një kohë të gjatë, humbet vlerën kur realizohet.
Thjeshtësia është stolia e atyre që janë të edukuar dhe të mësuar.
Çdo njeri që të do nuk mund të numërohet mik i vërtet ; miq të vërtetë janë ata që - përveq dashurisë - janë të bashkuar edhe në mendim dhe princip.
Për dashurin s’ka gjë më të ëmbël se lotët e syve që fshihen me dorën e së dashurës.
Liria është thelbi i shpirtit dhe i mendjes, aty ku s’ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa ujë.
Butësia bën njeriun gjithçka, përveç pasurisë.
Vetnia është më e mirë se shoku i keq.
Çdo mizor e ka ditën e vet të gjykimit.
Ruaju nga miku që bisedon me armikun tënd.
Pleqëria nuk është jetë.
Guximi e bën njeriun të mundë luanin.
Xhelozia është humnera e dashurisë.
Mos iu afro atij që nuk të prêt mirë, ruaju të mos e mërzitësh atë që të nderon.
Shumëherë njerëzit e bëjnë mik atë që u bën keq, e armik atë që u bën mirë.
Njeriu i përsosur është ai i cili çka bën në sy të botës mund të bëjë në vetmi dhe çka bën në vetmi mund të bëjë në sy të botës.
Mos iu gabo një të mire të atij që të ka bërë njëqind të këqija, mos iu hidhëro një të keqeje të atij që të ka bërë njëqind të mira.
Mos kij besim në njeriun që s’ka besim në ty.
Po dëshirove të duash një njeri, ose të dojë ai ty, shihu shpesh me atë.
Duke mos e parë për shumë kohë atë që e do, njeriu fillon të mos e dojë, duke e parë shpesh njeriun që nuk e do, fillon ta do.
Për çdo sy ka bukuri.
Mendja e njeriut kuptohet me të folur dy tri fjalë, por zemra e tij s’mund të kuptohet as për disa vjet.
Nuk është pasuria ajo që sjell lumturi dhe fatkeqësi, kryesishtë është morali.
Ashtu sikundër mund të ndryshojë fytyra e njeriut, mund të ndryshojë edhe mendimi i tij, por zemra s’mund të ndryshojë.
Këmbëngulja e qëndrimi bën të mundshme të pamundshmen.
Njeriut të drejtë shumë rrallë i plotsohen dëshirat, por gjithmonë është i sigurt dhe i qetë.
Kush dëshiron të duhet, le të dojë.
Në qoftë se është lumturi të duhesh, është lumturi më e madhe të duash.
Syri është një dritare e shpirtit.
Shumica e njerëzve, sidomos gratë, nuk i donë ata që i donë por ata që i përbuzin.
Fytyra e qeshur është kripa e bukurisë.
Grueja duhet të ketë në dorën e djathtë gjilpërën e në të majtën librin.
Burrat besojnë se bota është krijuar vetëm për ta.
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:28 pm

1. Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( populli)

2. Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (populli)

3.Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (populli)

4. C' ke bere do te ta bejne. (populli)

5. Dardha bie nen dardhe. (populli)

6. Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)

7. Dielli duket qe ne sabah(mengjes). (populli)

8. Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. (populli)

9. Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)

10. E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.á(populli)

11. Edhe bari i njomeá digjet neper te thate. (populli)

12. Fashati qe duket, s do kallauz.á(populli)

13. Floke gjate mendje shkurter.á (populli)

14. Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)

15. Gruaja fut shejtanin ne shishe. (populli
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:28 pm

16. Gjella me kripe dhe kripa me karar. (populli)

17. Gjuha, vete ku dhemb dhembi. (populli)

18. Gjuha kocka s' ka e kocka thyen. (populli)

19.Gjithe gishtat dhembin njesoj. (populli)á

20. I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)

21. I talluri, te tall. (populli)

22. Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)

23. Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)

24. Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. (populli)

25. Kur s' ke koke, ke kembe. (populli)

26. Koka ben koka peson. (populli)

27. Kush te do te shan. (populli)

28. Kush mungon, bluan. (populli)

29. Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)

30. Mat shtate here, e pri njehre. (populli)
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:28 pm

31. Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.(populli)

32. Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. (populli)

33. Me nje lule.., s' vjen beari. (populli)

34. Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. (populli)

35. Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. (populli)

36. Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (populli)

37. Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. (populli)

38. Mollen e mire, e ha derri. (populli)

39. Mos u mundo teá nxjerresh dhjame nga pleshti. (populli)

40. Mos shiko gunen, po shiko punen. (populli)

41. Mos hiq petullat me duart e tjeterit. (populli)

42. Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte. (populli)

43. Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra. (populli)

44. Nuk ngopet ariu me miza. (populli)

45. Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime. (populli)
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:29 pm

46. Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven. (populli)

47. Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren. (populli)

48. Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire. (populli)

49. Nje gur s mban mur. (populli)

50. Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund. (populli)

51. Peshku ne det, tigani ne zjarr. (populli)

52. Peshku i madh e ha te voglin. (populli)

53. Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. (populli)

54. Pi rakine, mos pi mente. (populli)

55. Pune shume, e fjale pak. (populli)

56. Punen e sotme mos e ler per neser. (populli)

57. Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)

58. Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.á(populli)

59. Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (populli)

60. Rri shtrember e fol drejt. (populli)
61. S' behen petullat me uje. (populli)

62. S' bie rrufeja ne ... (lavaman). (populli)

63. Shtri kembet, aq sa ke jorganin. (populli)

64. S'mbahet shtepia me mjell hua. (populli)

65. S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)

66. Te gjithe derrat nje fytyre kane. (populli)

67. Te bente c do mize mjalte... haja dhe une. (populli)

68. Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.(populli)

69.Agait i pjell edhe kau, jo vetëm lopa

70.Ai që bëhet i urtë si delja, e hanë ujqët

71.Ai që çdo ditë ka një dëshirë tjetër, asnjëherë nuk arrin ta plotësojë

dëshirën e tij

72.Ai që di të vjedhë, di edhe të fshijë gjurmët

73.Ai që din me kuvenë, e hijeshon nejen në atë ven

74.Ai që don me u ba zengin, niset më së pari me vjedhë

75.Ai që është i pasur, jep nga teprica, ai që nuk është i pasur jep nga zemra
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:29 pm

Punt e shpis si ujet e Detit (nuk mbarojn kurre).

Mos i ler enet te behen mal ne lavaman.

po hengre kumblla te mpihen dhembet.

perseritja eshte mema e dijes po dhe babaj i merzitjes

pija me e mire ne bote eshte uji selites.
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:29 pm

ujku ujku po cakalli ben namin

grun e bukur e do gjith lagja

burri qe eshte burre nuk e prish terezin kurre.

Kush leu mendjen e vet pelqeu
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:29 pm

Dashuri + respekt + besnikeri = mik i mirë.KOSOVË(Martin Ndrecaj)
Ari në zjarr provohet, miku në rrezik kuptohet. VLORË

Armiku s'pritet me fjalë, por me plumb. KRUJË

Armiku më i rrezikshëm është, ai që harrohet. JUG

As buka nuk haet vetëm. JUG

Atje ku luftojnë dy, fiton i treti. KORÇË
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 12, 2010 9:28 am

Kur merr dërrasa të plasur, çahet e tëra. SKRAPAR

Kur je veti i dytë, të ngoh dhe fryma e shokut. BERAT

Lulja e këputur nuk lëshon më. MYZEQE

Me mikun ha e pi, të dhënë e të marrë mos ki. JUG

Mendja me mendjen, pjellin mëndje. JUG

Me një ka nuk bëhen pendë. JUG

Me nji tra nuk mban shtëpia. JUG

Mëson nga armiku më shumë se nga miku. JUG
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 12, 2010 9:28 am

Miku i mirë të nderon shtëpinë, miku i vjetër nuk hidhet poshtë. JUG

Miku është mik deri sa nuk përzihet në hallet e shtëpisë. VERI

Miku harrohet po të largohet. PËRMET

Miku i mirë vjen nga porta. BERAT

Nuk bëhet stani me dhi të egra. VLORË

Njeriu ka nevojë më tepër për dashuri, se për lavdi. JUG

Njeriu pa shokë, si muri pa tokë. JUG

Miku i mikut tim, është edhe miku im. VLORË

Një krah s'mban kala. GJIROKASTËR

Një zog që ndahet nga klloçka, e ha shqipja. SKRAPAR
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 12, 2010 9:29 am

Pa djalë e pa gocë rrova, pa shok nuk rrova. KRUJË

Për një shamatë, lypen dy veta. SARANDË

Punën nuk e bën një gisht, po e bën grushti. TROPOJË

Qentë le të lehin, karvanet të shkojnë përpara. JUG

Ruajmë nga miku, se nga armiku ruhem vetë. VLORË

S'bëhet lëmi me një kalli. JUG

S'bëhet stani me lepura. MYZEQE

S'mblidhen lepujt në vath. JUG

S'mbushet thesi me një kokërr. LUKOVË

Syri është më i mprehtë se kordha. JUG

Shejtani kur nuk ka punë rreh të birin. JUG

Shokë bashkë, e bukë veç. JUG

Trimi i mirë me shokë shumë. JUG

Shoku sa duhet, aq qortohet. KOSOVË

Shtëpinë e mbajnë të gjitha shtyllat. BERAT
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 12, 2010 9:29 am

Tek nusja hanë e pinë, te dhëndrri gja nuk dinë. VERI

Të më mbrosh atje ku s'jam, se ku jam mbrohem vetë. LIBRAZHD

Uji fle, hasmi s'fle. LIBRAZHD

Ankohet kalorësi se po i varen këmbët. VERI

As nuk kam, as më mbarohen. KAVAJË

Bjer, o zot, mikun; të haj dhe i zoti i shtëpisë. LABËRI

Bota të jep aq sa t'i kesh dhënë asaj. JUG

Bukë e kripë e zemër. KAVAJË

Çilet dera, rritet ndera. VERI

Dora lanë dorën, të dyja lajnë faqet. ELBASAN

Edhe pula jote në kopshtin e botës të duket e majmë. KOLONJË

Fshati digjet, kurva krihet. JUG

Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara. VERI

I mirë për shokë, e i lig për vete. JUG

Bukën tënde ha, hall të botës qa. LUNXHËRI

Çezma i lan të gjithë, veten nuk e lan. DELVINË

I fundit ja do qaj, ja do qeshë. LABËRI

I qan hallin kalorësit. DURRËS

I zoti i shtëpisë, rri në fund të urave të zjarrit. POGRADEC

Jo gjithmonë "mirë se të gjeta" po edhe "mirë se erdhe". ELBASAN

Kafeja është e zezë, po të zbardh faqen. JUG

Nga fryn era kthen gëzofin. DIBËR

Kam qeshur të tjerë, më mbiu në derë. KORÇË

Keq më vjen, po dëm s'më bëhet. SKRAPAR
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 12, 2010 9:29 am

Ku s'të thërresin, mos shko; ku s'të pyesin, mos kuvendo. ELBASAN

Këpucari i ka këpucët e grisura. JUG

Kërkon të zërë gjarpërin me dorë të botës. JUG

Kopraci s'të jep të zezën e ullirit. JUG Ku bien daullet të çojnë këmbët vetë. SKRAPAR

Ku rënça mos u vrafsha. VLORË

Kur të kem me thasë, të të jap një trastë. SHIJAK

Kur të vjen nevojtari në derë, po s'pate gjë, jep një gotë ujë. SKRAPAR

Kush ha vetëm, vdes dhe vetëm. JUG

Kush shkon pa thirrë, kthen pa u përcjellë. SHKODËR

Kush vete i paftuar, e gjen sofrën pa shtruar. ARBËRESHËT

Kush vjen rrallë, ha bakllavanë, kush vjen shpesh ha përsheshë. KRUJË

Le gomari që na ngordhi, po s'na lënë as mizat rehat. KORÇË

Lype se s'ta jep, merre se nuk thotë gjë. KAVAJË

Mali me mal s'piqen, po njeriu do piqet. JUG

Me çfarë syri do më shofësh, me atë do të shof. ELBASAN

Merr belanë e botës e vë në krye të votrës. ELBASAN
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 12, 2010 9:29 am

Miku i afërt nuk ka nder, se vjen përherë. MYZEQE

Miku i thirrur, duhet përcjellun. MIRDITË

Miku nuk vjen për thelë e lëng, po për fjalë e për kuvënd. KRUJË

Mikut i lëshohet vendi dhe i dëgjohet kuvendi. KRUJË

Mirmëngjes, me interes. FIER

Mos qesh në shok, se e gjen në kokë. KOSTUR

Mos e lëndo ku i dhemb. JUG

Në daltë djalë të na rrojë, në daltë çupë, të të rrojë. JUG

Në shtëpinë e të varurit, nuk zihet litari me gojë. DELVINË

Nuk dua mish e kabuni, po dua, ner e sajdi. KAVAJË

O bark, o qerrata, këtu gjete, këtu ha. BERAT

Pa para njeriu ha dhe një thes me kripë. VLORË

Peshku në det, kripa në tokë, po bashkohen në tigan. KORÇË

Prifti më përpara bekon mjekrën e tij. KOLONJË

Pula bëri venë, gjelit i dhemb barku. KUÇ

Pushka e trimit dhe sofra e xhymertit, janë gjithmonë plot. SHKODËR

Qenit hidhi një kockë, të pushojë. SKRAPAR

Rrugën për te miku, mos e lër të zërë bar. FIER

Sevapi as shitet, as blihet. JUG

Sqepari bishtin e shokut e gdhend, të tijin jo. PËRMET

Ta shef bojën, sa ta ka nevojën. SKRAPAR

Trimi nderon trimin, i mençmi të mençmin, i ligu të ligun. TROPOJË

Unë ha kumbulla, ty të mpihen dhëmbët. JUG

Ustaj nuk ka shtëpi. MYZEQE
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 12, 2010 9:29 am

Agait i pjell edhe kau, jo vetëm lopa

Ai që bëhet i urtë si delja, e hanë ujqët

Ai që çdo ditë ka një dëshirë tjetër, asnjëherë nuk arrin ta plotësojë dëshirën e tij

Ai që di të vjedhë, di edhe të fshijë gjurmët

Ai që din me kuvenë, e hijeshon nejen në atë ven

Ai që don me u ba zengin, niset më së pari me vjedhë

Ai që është i pasur, jep nga teprica, ai që nuk është i pasur jep nga zemra

Ai që është në fuqi bëhet se din çdo gjë

Ai që han hudër nuk e ndien erën e vet, por ia ndijnë të tjerët

Ai që i mbështetet pemës së madhe, gjen hijë gjithmonë

Ai që ka frikë edhe kur ka të drejtë, nuk fiton

Ai që ka, don edhe ma

Ai që me indiferencë i shikon vuajtjet e të tjerëve është sadist

Ai që kërcënohet, rrallëherë hakmirret

Ai që ngutet, çdoherë vonohet

Ai që premton shumë, bën pak

Ai që s'bindet, nuk din të komandojë

Ai që nuk e don babanë dhe nënën, ai nuk e don askend
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 3 e 16 Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi